User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yarım kalmış site , yüksek aidat sorunu

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yarım kalmış site , yüksek aidat sorunu

Arkadaşlar kria değil ama kiracı olduğum siteyle ilgili bi sıkıntıyı paylaşıp fikir almak istiyorum.
    2022 kasım ayında şuan oturduğum siteye taşındım.Yeni yapılan bir site , daire içleri lobby otopark vs tamam ama sosyal tesis , ısınma , asansör vs eksikler vardı.Takip eden 20 gün içinde elzem eksiklerin çözüleceği (ısınma, asansör, klima) sonrasında da peyderpey eksklerin halledileceği söylendi, taşındım.

Geçen iki aylık süreçte ısınma gelmedi , kettle da su kaynatıp duş mu dersiniz , ufoyla ısınma mı dersiniz türlü rezilliklerle geçti süreç.Ssüreçte yük asansörü devreye girdi.Ama yüksek katlı bir site olduğu , oturan sayısının artmaya başladığı ve daire eksikleri için şantiye personelinin de asansörü kullanması sebebiyle asansör bekleme süreçleri falan baya uzun.Neyse ocak ayı ortasıydı yanlış hatırlamıyorsam, site yönetimi kuruldu ve 2100 lira aidat toplamaya başladılar.Her ne kadar itiraz etsek te ay ay eksiklerin giderileceği yalanıyla ötelendik.

Şuanki durum şu şekilde , elektrik faturalandırılamadığı için toplanamıyor , su ve su ısıtma var ve ödemesi siteye yapılıyor , asansörlerden sadece 1 tanesi çalışıyor (7 asansör var) , klima ve elektrikli ısıtma faal değil (bu yaz evde 40 derece görüldü , full cam cephe olduğu için kışın da yerden ısıtma yetmiyor , klimaya ihtiyaç var.Sosyal tesis havuz vs zaten hak getire , hiç görmedim , muhtemelen kaba inşaat olarak duruyor.Tek asansör olduğu için defalarca bozuldu , merdivenle indik çıktık(elektrik kesildiğini bilirsem lobby katında park edip 6 kat çıkıyorum, evdeyken elektrik kesilmiş ve araba kapalı otoparktaysa 13 kat iniyorum.)

Defalarca yönetimle konuştuk.Hep bi 10 gün 15 güne öteliyorlar , çok istan olunca yalandan ikinci asansörü devreye sokuyorlar , sonradan yine kapatılıyor.Sabah iş saati arabaya asansörle ulaşmak metrobüs bekler gibi zulüm.
    Dışarıdan bakınca hayret ediyosunuzdur ama girdik taşındık bi şekilde , her gün ben bu tongaya nasıl düştüm diyip katlanıyorum.
    Ev sahibim çift makul insanlar , onlar da bu sürecin bu şekilde olacağını bilmiyorlardı ve mahçup durumdalar.Birkaç ayda bir görüşüyoruz , bir süre bilgileri dahili aidat biriktirdim.Benim sözüm sizin sözünüz , orda oturan sizsiniz , istediğiniz gibi hareket edin dediler.Fakat vermedikleri hizmet için talep ettikleri biriken aidata faiz işletip , birde ev sahibine icra uyarısı vermişler (ben ikameti almadığım için muhattap olarak ev sahibine ulaşmışlar), çaresiz ödedik.Şuan yine ödemiyorum , hafta içi sadece su ve ısınma fatura rakamlarını ödemeyi düşünüyorum ama yeni ayla birlikte bide 3500 e çıkarmışlar aidatı.Lüks bi semt değil , kağıthanede 1+0 dan bi tık büyük bir 1+1... ve oturmuş çoğu sitenin aidatı bunun çok daha azı.((bu arada sosyal tesis kurulsa bile ayrı fiyatlanacakmış , özel şirket işletecekmiş))

Geçenlerde daire sakinleri bi whatsapp grubu açtı ama grubun tammaına yakını yabancı , her yazdığımızı inigilizce-arapça translate edip iletişim kurmaya çalışıyoruz.Herkes durumdan şikayetçi ama kayda değer bi diyalog olmuyor grupta.Anca genel şikayetlerini yazıp paylaşıp deşarj oluyor insanlar.Zaten en çok ta o yabancı popülasyonunun yüksekliğinden dolayı rahat davranabiliyor inşaat sanırım.

Özette derdim şu.Bir bilirkişi yada maliyeden bir ekip nasıl yönlendirilir buraya , cimere mi şikayet etsen ne yapsak?Belli ki site inşaatı ilerletmeyi durdurdu.Tamam lanet olsun ona yapacak bişey yok , ama en azından bu eksiklere ramen bu rakamda bir adidat talep etmelerini durduracak nasıl bir yol izleyebiliriz?Kontrat harici bir yaptırımım yok ama ev sahibim hukuki işlemler konusunda destek olmaya hazır.Onda bir sıkıntım yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düzenleme yok , ekleyemedim.Niye bu kadar eksik olan yere taşındın diyebilirsiniz ama bir önceki oturduğum site de bu haldeyken oturdum , bir ayı geçmedi herşey halloldu.Ayrıca iç mimarım , geçmişte benzer aşamada bir projede sosyal tesis proje sorumlusuydum.Sosyal tesisler ve tüm sitenin eksiklerini yine birkaç ay içerisinde bitirdik ve süreçte erken oturan kimseden de ne aidat ne fatura talep etmedik , edemedik.Ne zaman ki eksikler tamamen halloldu , sonrasında başladı faturalandırma.Dolayısıyla biraz da geçmiş izlenimlerim üzerine taşındım ama oturmam üzerine 15 ay geçti ve eksik listesi aynı şekilde duruyor ve yüksek aidat + gecikme faiziyle faturalandırılıyoruz.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet Saraçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düzenleme yok , ekleyemedim.Niye bu kadar eksik olan yere taşındın diyebilirsiniz ama bir önceki oturduğum site de bu haldeyken oturdum , bir ayı geçmedi herşey halloldu.Ayrıca iç mimarım , geçmişte benzer aşamada bir projede sosyal tesis proje sorumlusuydum.Sosyal tesisler ve tüm sitenin eksiklerini yine birkaç ay içerisinde bitirdik ve süreçte erken oturan kimseden de ne aidat ne fatura talep etmedik , edemedik.Ne zaman ki eksikler tamamen halloldu , sonrasında başladı faturalandırma.Dolayısıyla biraz da geçmiş izlenimlerim üzerine taşındım ama oturmam üzerine 15 ay geçti ve eksik listesi aynı şekilde duruyor ve yüksek aidat + gecikme faiziyle faturalandırılıyoruz.
    senin bu geçmiş "olumlu" tecrübelerin istisnaymış Ahmet

Ben çevrem ve kendi tecrübelerimden asla o "yapılacakların" yapıldığını görmedim o yüzden "olduğu gibi" kabullenebiliyorsam oturuyorum, yoksa başka yer bakıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi eksikler sorun değil , kabul eder kapım pencerem kapanıyor diyip oturursun.Ama 2023 te 2100 , 2024 te 3500 aidat ; dengi normal oturmuş bir site için dahi astronomik

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizim sitede de yönetim hırsız, avukatlar uğraşıyor her sene bir dava, ama ne yönetim değişti ne fazla aidat ya da yaktığım ısınmanın harici eklenen ortak giderdeki anlamsız ücret değişti. Sauna günlerini haftada 2 güne çektiler mesela elektrik fazla geliyormuş, ulan ... oğlu ben aidatı nyie bu kadar fazla veriyorum. 2 kere artık habere çıkma pahasına yönetime girdim belimde bir şey ile bana açıklama yaptı kahve söyledi yağladı etti, saunayı 4 gün yaptılar ama diğer konular hala açık. Spor salonunda 1 aydır 3-4 alet bozukmuş ben aradım 1 günde çözdüler falan. Mayısta düğün var diye sıkıntı çıksın istemiyorum saldım. Avukat çözemiyor resmi yollardan, kahramanlığa gerek yok dedim bıraktım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cimere yazdım , site grubunda da yazdım ama türk sayısı baya az.Tc kimlikle girilmesi zorunlu.Ordan çok sayı olmayacak gibi.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Para verip hizmet alamıyorsam ödeme yapmam herşeyi dört dörtlük yaparlar ondan sonra parasını alırlar. Her ne kadar ev sahibi ılımlı olsa bile ödemem ikametgahta başka yerdeyse hiç birşey hak iddia edemezler buda ev sahibinin hatası sonuçta siz evi yönetimden kiralamadınız sorumlusuda ev sahibidir.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kiraci degil, daire maliklerinden bir tanesi kendisi ya da araciligiyla mahkemeye basvurup, hakim mudahalesi isteyebilir. Varsa usulsuz alinmis site yonetim kararlari, genel isletme planlari vs. iptalleri, kayyum atanmasi ihtimalleri de mevcut.

Site yonetimi inanilmaz karli is. Cok ciddi rakamlar toplaniyor, harcarken genelde ese dosta komisyonla is veriliyor, yine es dost kapisi icin guvenlik, kapici vs gibi is kapisi yapiliyor, maaslar dolgun ayarlaniyor ve en onemlisi gerekli hizmetlerde aksama olmadigi muddetce kimsede aga siz napiyosunuz bu kadar parayi diye sormuyor. Sizin yonetim ya cok acemi ya da cok acgozlu
    .
    "Korkmadık, savaştık"

KoramiraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece site yönetimi ilgili düşüncem sizin aidatınız 2100 lira olarak kalmayacak en fazla 3 4 içinde 5 bini bulur. Mafya tipinde insanlar olduğunu var sayıyorum ki, hiç bir site kendi sosyal tesisinin işletmesini özel bir şirkete devretmez veya işlettirmez, genel kaynak gibi bir şeydir. Siz bir an evvel o siteden koşarak kaçmaya bakın.

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İstanbul'un en lüks en büyük prolejerinden birinde 2018 yılının ağustos ayında oturmaya başladım. ( Yaşam Mayıs ayında başlamıştı ) asansör elektrik havalandırma ortak alan hepsi sorundu ama aynı anlattığınız gibi süreçler bu arada site yüksek profil çizdiği için oturanların büyük kısmı iş adamları futbolcular vs. vs. olunca tabii sorunlar daha da büyümeye başladı hatta ünlü bir oyuncu sosyal medyadan sitenin halini anlattı vs vs.

Sonuç olarak ilk 6-7 ay hiç aidat ödemedik sonra birden geçmiş aidat ve bütçe açıkları diye herkesten o paraları icra yoluyla yıldırma yoluyla aldılar.

sorunlar 2020 yılına kadar devam etti sonra pandemide boşluktan faydalanarak 2 ay içerisinde eksikleri bitirdiler sağolsunlar.

2022 yılında da satarak kurtuldum.

Ben uğraşmadım ama komşulardan ciddi avukat tutanlar hatta bürokratlar vardı hiçbir sonuç alınamadı bina icralar ile yıldırdı ve o paraları toplu şekilde kullanım yapan kim ise kiracı veya mülk sahibi aldılar maalesef.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kiracısı olduğum yer için kendimi strese sokmam. Tavsiyem biran önce kaçın. Ayrıca Faturası bireysel olmayan sitelere girmek istemem. Fatura benim adıma gelsin. Ben ödeyeyim. Yönetime ödenen faturalar bir gün mutlaka birinin cebine girip site elektriksiz , susuz , gazsız kalıyor.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorun temelde evlerin yabancılar tarafından alınmasından kaynaklanıyor. Adam oturmuyor derdi yok. Adına fatura gelmiyor onda da derdi yok.

İnsanlar almaya gittiğinde eksikleri olan ya da ortak faturalı, yönetimi inşaatçının elinde olan sitelerden ev almasalar tıpış tıpış değişecek her şey.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin bu geçmiş "olumlu" tecrübelerin istisnaymış Ahmet

Ben çevrem ve kendi tecrübelerimden asla o "yapılacakların" yapıldığını görmedim o yüzden "olduğu gibi" kabullenebiliyorsam oturuyorum, yoksa başka yer bakıyorum
    tam bunu yazacaktım, ki arkadaş da mimar mış, sektöre pek yabancı değil aslında.

Yaşanan hadise çok üzücü. O asansör de aes ile inip kalkıyordur, binsen bir dert binmesen 13 kat in 9 kat çık dert.

Ben 1sene içinde tamamlanacak dedikleri temelin üzerine toprak döküp son 10 senedir çivi çakılmadığını gördüğüm bir site den ev almıştım. Satıldı gitti sonra.

Bu yapılacak edilecek işleri genel olarak hikaye oluyor.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    edit geri gelsin,
    @Ahmet Saraçoğlu hocam haciz işlemi için ilam tebliğinden itibaren 7 gün içinde itiraz edersen bir dilekçe yazıp (e-imza var ise uyap vatandaş üzerinden yapabilirsin) ilgili borç için faydası olabilir.

Benzer bir icra emrine bu şekilde itiraz edip borçtan kurtulmuştum.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Bizim de urladaki yazlık sitedeki evin aidatı 5 lira yapıldı son toplantıda. Ama sitenin iç yollarını belediye sokak numarası verdi ve herkes artık site vasfı olmadan girebiliyor. Bu aidatı vermesem ne olur?
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Her siteye ait bir yönetim planı vardır tasdik edilmiş. Bu zorunludur, plan yok diyen yalan söylüyordur.

Her site için bu planda belirtilmiş olan kural ve yükümlülükler geçerlidir.

Buna istinaden oturmakta olduğunuz sitenin yönetim planı kopyasını mutlaka edinin ve bu kurallar dahilinde hareket edin.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası'nın 66. maddesine göre, toplu yapı; bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim planına uygun yapılmış veya yapılacak altyapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder. Aynı Yasa'nın 70. maddesinde; toplu yapı kapsamındaki yapı ve yerler için tamamını kapsayan bir tek yönetim planının düzenleneceği ve bu planın toplu yapı kapsamındaki bütün kat maliklerini bağlayacağı, yönetim planının değiştirilebilmesi için toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin temsil ettikleri bağımsız bölümlerin tam sayısının beşte dördünün oyunun şart olduğu öngörülmüştür.

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim de urladaki yazlık sitedeki evin aidatı 5 lira yapıldı son toplantıda. Ama sitenin iç yollarını belediye sokak numarası verdi ve herkes artık site vasfı olmadan girebiliyor. Bu aidatı vermesem ne olur?
    Site yönetimi yolları belediyeye terk ederek bakımını, aydınlatmasını, onarımını falan belediyeye devir etmiş.
    Yıllık bütçede yol bakımı vs diye bir kalem varsa ödememek için belki birşeyler yapılabilir.
    Okumadan imzalamam.....

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Taşınmak en hızlı çözüm olacak. Çevremde bu tarz problemler yaşayıp da zaman içinde çözeni hiç görmedim. O sebepten iskan alınmadan, elektrik sayacı takılmadan bir eve taşınmamak en iyisi. Geçmiş olsun.
    E90 330i

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Site yönetimi yolları belediyeye terk ederek bakımını, aydınlatmasını, onarımını falan belediyeye devir etmiş.
    Yıllık bütçede yol bakımı vs diye bir kalem varsa ödememek için belki birşeyler yapılabilir.
    Yok sadece bahçe bakımı var. Ama ortak hiçbir alan yok her evin bahçesi parseli ayrı, ikiz villa gibi bir durum da yok. Hepsi tam müstakil. Sadece kanalizasyon site yapılırken site tarafından yaptırılmış tek göbek bağımız oradan.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler