User Tag List

18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Elektrikli 4x4'ler ( Audi,Mercedes,Porsche)

Dreamcupra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektrikli 4x4'ler ( Audi,Mercedes,Porsche)

***** ilan sitesinde güncel piyasaya göre mantikli rakamlara araclar var E-tron,EQC,Taycan gibi.

4x4 Elektrikli SUV almak mantiklimidir ? bu araclarin tutulmama sebebi Trafikte neredeyse hiç görememiş olmamızın nedenleri nelerdir ? Kısaca + ve -'leri nelerdir ?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jaguarı da eklemek lazım listeye biz de bakmıştık bir ara, şu an için şarj insanın kafasını kurcalıyor, hayatında 3 sefer özel oto ile Ankara_İstanbul yapmış adam 'bunun menzil yetersiz!' diyor, akşam eve gidip fişe mi takacağı diyor vs vs... henüz alışmamış olmamız haricinde bir eksisi yok bence...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jaguarı da eklemek lazım listeye biz de bakmıştık bir ara, şu an için şarj insanın kafasını kurcalıyor, hayatında 3 sefer özel oto ile Ankara_İstanbul yapmış adam 'bunun menzil yetersiz!' diyor, akşam eve gidip fişe mi takacağı diyor vs vs... henüz alışmamış olmamız haricinde bir eksisi yok bence...
    Galerilerden ilanda olan araclarda sarj istasyonunu kendilerinin hediye ederek kurulumunu yaptirdiklarini da yaziyorlar. Kapali garaj ve mustakil ev varsa nerede sarj edecegim sikintisi da aslinda ortadan kalkmis oluyor sadece fise takmaya usenmesi kalıyor dediğiniz gibi

EM-RE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende elektrikli araç konusunu bir kaç aydır araştırıyorum fakat bu kadar büyük suvlar yerine daha şehir içi kullanabileceğim bmw nin yeni gelecek 120ah lik İ3S modelinden yana kullanacağım hesaplama konusunda bir yanlışlığınız yok.
    bmw dede 38,8kwh lık full pil ile 300 km gider diyorlar.
    Ben yalnız şöyle düşünüyorum evin elektriğini 3 lü zaman dilimine geçirdiğimde gece 10 dan sonra 0,51 tl ye 1 kw denk geliyor.Diğer türlü sizinle aynı 0,71 tl 1kw
    tamamen boş olduğunu varsayar isek pilin ki tamamen boş olması demek otoparka ulaşamamak demek illaki içinde olacaktır azda olsa ama tam boş tam km hesap yapar isek
    38,8*0,51
    19,788 tl ye 300 km demek
    0,06596 krş saçma sapan birşeye denk geliyor.

Hadi gitsin 250 hadi hiç dikkat etmedik full klima açık gazlamalı etmeli 200 gitsin 0,09894 e denk gelir

Bugün gözümdeki rakibi f56 1,5 dizel mini cooper olsa 6 lt civarında dolaşıyordu benimki hiç dikkat etmeden
    bugün mazot 6,40 olsa 300 km üstünden gider isek 6*3*6,40 aynı yolu 115 tl ye yapıyor.Umarım hesaplarda bir hata yoktur.
    Olay aslında şuna dönüyor aynı benzinlilerdeki gibi büyük araç 4 çeker hacim filan daha fazla yakıyor.Bmw deki test aracında mesela bindiğimde 16kwh gösteriyordu ortalamayı siz 24kwh demişssiniz suvlara.
    Bana fazlasıyla mantıklı geliyor ama şu anda hiç biri buna teslada dahil olmak üzere evin tek aracı olacak kıvamda değiller bence çok kafa kırmak lazım e sarj noktları falan filan gideceğin uzun yolda ince ayrıntılar bunlara da ben gelemem ben eve 2. hatta 3. araç olacak şekilde almaya niyetlendim.

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Söylediğiniz araçlar zaten markaların şuan en önem verdikleri modeller içinde.

marka modelden bağımsız olarak, insanların en çok kafasını kurcalayan şarj etme işi. eğer şarj istasyonu kurdurabilirseniz bence bir eksisi yok.

özellikle büyük şehirlerde araç kullanımının büyük çoğunluğu trafik te geçiyor.

diğer artıları çok daha az aktarma organı var. güç kaybı çok düşük ve bakım gerektiren parça sayısı az. sessizlik ve sürüşte konforuda başka bir artı

eğer sürekli uzun yolculuklara çıkmıyorsanız problem yaşamazsınız.

kado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence şuanda elektrik emekleme sürecinde , en büyük problemleri şarj süreleri . Bataryaları daha hızlı şarj edecek teknolojiler gelişmediği sürece pazar payları düşük olacak. Corolla , camry , c-hr tarzında mild hyrid araçlar şuanda daha mantıklı çözümler sunuyorlar ancak devletimiz sıfır almak isteyince en az 1 tanesinide kendisine isteyince çok bir espirisi kalmıyor.
    ‎kızlar uzadıkça çirkinleşiyor; kız dediğin 1.60 - 1.75 olacak. 1.85 kız mı olur ya. he bu arada 1.45 de olmaz, o ne lan öle iddaa oranı gibi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @EM-RE bende evin 2.aracı olarak düşünüyorum ancak bmw i3 tasarımı ebatı boyutu bana hiç hitap etmiyor. Elektrkli araçlar hakkında teknik bilgileri görebileceğiniz bir kaynakdan baktım tüketim değerlerine Mercedes EQC 400 4MATIC price and specifications - EV Database
    @said_ uzun yolculuklar için değil şehiriçi kullanım için düşünüyorum aracı. Dediğim gibi arabayı alana şarj istasyonu kurarız teklifi cazip geliyor ama tecrübe eden varmıdır yokmudur merak ediyor insan.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EM-RE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende elektrikli araç konusunu bir kaç aydır araştırıyorum fakat bu kadar büyük suvlar yerine daha şehir içi kullanabileceğim bmw nin yeni gelecek 120ah lik İ3S modelinden yana kullanacağım hesaplama konusunda bir yanlışlığınız yok.
    Ben yalnız şöyle düşünüyorum evin elektriğini 3 lü zaman dilimine geçirdiğimde gece 10 dan sonra 0,51 tl ye 1 kw denk geliyor.Diğer türlü sizinle aynı 0,71 tl 1kw
    tamamen boş olduğunu varsayar isek pilin ki tamamen boş olması demek otoparka ulaşamamak demek illaki içinde olacaktır azda olsa ama tam boş tam km hesap yapar isek
    38,8*0,51

Hadi gitsin 250 hadi hiç dikkat etmedik full klima açık gazlamalı etmeli 200 gitsin 0,09894 e denk gelir

Bugün gözümdeki rakibi f56 1,5 dizel mini cooper olsa 6 lt civarında dolaşıyordu benimki hiç dikkat etmeden
    bugün mazot 6,40 olsa 300 km üstünden gider isek 6*3*6,40 aynı yolu 115 tl ye yapıyor.Umarım hesaplarda bir hata yoktur.
    Olay aslında şuna dönüyor aynı benzinlilerdeki gibi büyük araç 4 çeker hacim filan daha fazla yakıyor.Bmw deki test aracında mesela bindiğimde 16kwh gösteriyordu ortalamayı siz 24kwh demişssiniz suvlara.
    Bana fazlasıyla mantıklı geliyor ama şu anda hiç biri buna teslada dahil olmak üzere evin tek aracı olacak kıvamda değiller bence çok kafa kırmak lazım e sarj noktları falan filan gideceğin uzun yolda ince ayrıntılar bunlara da ben gelemem ben eve 2. hatta 3. araç olacak şekilde almaya niyetlendim.
    Gazlayıp klima koltuk ısıtma falan açtıkça menzil dramatik düşüyor

2016'da Amerika'dayken ev arkadaşım i3 lease etmişti 3 yıllık, evde de işte de şarj aleti vardı ev-iş-manhattana falan git gel çok uzağa gitmediği için sorun yaşamadı
    Hatta extended range versiyonuydu jeneratörlü, 1 galon benzinle jeneratörü çalıştırıp elektrikli motoru şarj ediyordu ama o 1 galon çabuk bitiyor diye de yolda kalmamak için bir kere zorda kalınca uzun yolda her şeyi kapatıp montlara sarılıp dona dona gittiğini hatırlıyorum

tesla supercharger amerikada harika mantıklı oluyor tesla sahiplerine ama TR'de ücretler için dakikası 1 TL gibi rakamlardan bahsediyordu adamın biri i3 ilanında

yine de şarj aleti olup günlük belli kilometrelerin üzerine çıkmayanlar için tüm elektrikliler çoooook keyifli aletler, o hissedilen tork çok başka

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence şuanda elektrik emekleme sürecinde , en büyük problemleri şarj süreleri . Bataryaları daha hızlı şarj edecek teknolojiler gelişmediği sürece pazar payları düşük olacak. Corolla , camry , c-hr tarzında mild hyrid araçlar şuanda daha mantıklı çözümler sunuyorlar ancak devletimiz sıfır almak isteyince en az 1 tanesinide kendisine isteyince çok bir espirisi kalmıyor.
    Hybrid teknolojisi bence %100 Elektrikli araçlar kadar mantıklı tasarruf sağlamıyor trafiksiz anadolu sehirlerinde.
    Hem yüksek ÖTV, hem Anadolu sehirlerinde çok sikisik-dur-kalk trafigin olmamasi,akici biraz süratli durumlarda hybrid teknolojisin de elektirik motorundan çok benzinli motor devrede oluyor gördüğüm corolla ve chr 'ler de.

kado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dreamcupra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hybrid teknolojisi bence %100 Elektrikli araçlar kadar mantıklı tasarruf sağlamıyor trafiksiz anadolu sehirlerinde.
    Hem yüksek ÖTV, hem Anadolu sehirlerinde çok sikisik-dur-kalk trafigin olmamasi,akici biraz süratli durumlarda hybrid teknolojisin de elektirik motorundan çok benzinli motor devrede oluyor gördüğüm corolla ve chr 'ler de.

Corolla ve C-hr'de ötvsinde destek var 1600 vergisi alınıyor ancak mtv'si dediğiniz gibi sıkıntılı. Düzgün vergilendirmemiz olsa aslında mantıklı araçlar. Hele bide lpg yapılırsa
    ‎kızlar uzadıkça çirkinleşiyor; kız dediğin 1.60 - 1.75 olacak. 1.85 kız mı olur ya. he bu arada 1.45 de olmaz, o ne lan öle iddaa oranı gibi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EM-RE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    38,8*0,51

Hocam i3 sahiplerinin çoğu 3. yıldan sonra satıyor. 4-5 yılda bir 20binliradan fazla tutacak şekilde batarya masrafı çıkıyor diyorlar, bir bilginiz var mı? Bende i3leri ilgiyle takip ediyorum ama bu batarya şuan için gözümü baya korkutuyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektriğe takabilecek alan varsa mantıklı ancak mevcut elektrikli araçların hiç birisi tesla kadar verimli değil ve pil teknolojileri tesla kadar iyi değil. Tesla yakın zamanda mevcut pil teknolojisinide geliştirecek ve hem şarj kapasitesi hem de kullanım ömrünü çok arttıracağı söyleniyor. 1 milyon km'den fazla kullanım ömrü sunacağı söyleniyor. Şu an diğer markaların çıkardığı elektrikli otomobiller otomobil olarak çok güzel olsalar da menzil ve verimlilik olarak biraz hayal kırıklığı oldular. Buna taycan da dahil.

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece şehir içinde kullanılacaksa ve boyutların küçüklüğü önemli değilse (makyajlı, uzun menzil) Renö Zoe Türkiye için en uygun elektrikli otomobil.

Kocabaş olanlar menzilden dolayı istanbul-ankara yolculukları dışında şehirler arasına uygun değil.

Hybrid otomobil tercih edilecekse en azından priz opsiyonu olmalı. Prizle şarj edebildikleriniz anadolu şehirlerinde elektrikli otomobil keyfi yaşatabilir. Hemde şehir dışına çıkılacağı zaman düşünmeye gerek kalmaz.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dqn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam i3 sahiplerinin çoğu 3. yıldan sonra satıyor. 4-5 yılda bir 20binliradan fazla tutacak şekilde batarya masrafı çıkıyor diyorlar, bir bilginiz var mı? Bende i3leri ilgiyle takip ediyorum ama bu batarya şuan için gözümü baya korkutuyor.
    İlanlardaki i3 leri ben eski iphone 4 lere 5 lere benzetiyorum acikcasi menzil yok birsey yok alan muhtemelen cok cok kisa mesafelerde kullanan gunluk 50 km leri gecmeyenler aldi zaten mode ve km lere bakar iseniz anlarsiniz.Bu son 2018 de cikan 94ah dedigimiz araclarin menzili en kotu sartlarda 180 km oda mesela su anda ilanlarda bir tane satilik var ve 1 senede 30.000 yapip hakkini vermis.Son gelecek olan 120ah lerin ben 250 km altina cok dusucegini dusunmuyorum.Yaziniza gelir isek 20.000 tl pil masrafini sorduk bmw ye fakat araba zaten 6 senemi 8 senemi ne garantili birde youtube da teslaturk emir diye bir arkadas var onu takip ederseniz kendi i3 unu 70.000 de pili ölcturdugunde yanlis hatirlamiyor isem %3 kayip cikmisti 70.000 km icin bence birsey degil.Tabi bunlari sahip olmadan kullanmadan yorumlamak yanlis olur.Bu isin krali bence 2017 den sonra ki teslalar ama su anda elektriklide bu paralara denemeden etmeden cikmam zaten satisida cok zor ilanlardaki arabalar cakili duruyor.2 hafta sonra jaguari 1 hafta test etme sansim olucak bir aksilik olmazsa daha saglikli degerlendirme yapabilirim.
    i3 e tekrar geri doner isek 3 modeli arabanin eskisine nazaran 3 cm genislemesi 1 cm daha yere yakin olmasi filan kapilarin ters acilmasi gunluk icin benim isimi gorucegini dusunuyorum tek alismam gereken o sacma sapan ince lastikleri 20 janta 195 taban arkalarda lastik var tamam yere basmasi ne kadar az olursa o kdr az yakicak surtunme kuvvetini bizde biliyoruzda cirkin duruyor iste.

CGR328 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    henüz tesla nın teknojisini ve verimini kimse yakalayamadı en yakın firma porsche ama 1. sırada tesla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gazlayıp klima koltuk ısıtma falan açtıkça menzil dramatik düşüyor

2016'da Amerika'dayken ev arkadaşım i3 lease etmişti 3 yıllık, evde de işte de şarj aleti vardı ev-iş-manhattana falan git gel çok uzağa gitmediği için sorun yaşamadı
    Hatta extended range versiyonuydu jeneratörlü, 1 galon benzinle jeneratörü çalıştırıp elektrikli motoru şarj ediyordu ama o 1 galon çabuk bitiyor diye de yolda kalmamak için bir kere zorda kalınca uzun yolda her şeyi kapatıp montlara sarılıp dona dona gittiğini hatırlıyorum

tesla supercharger amerikada harika mantıklı oluyor tesla sahiplerine ama TR'de ücretler için dakikası 1 TL gibi rakamlardan bahsediyordu adamın biri i3 ilanında

yine de şarj aleti olup günlük belli kilometrelerin üzerine çıkmayanlar için tüm elektrikliler çoooook keyifli aletler, o hissedilen tork çok başka
    2016 senesi ise yuksek ihtimal 64ah olan cirkin dedigimiz model,o model turkiyeye extended range li versiyonu hic gelmedi diye biliyorum ama bir önceki yazidada yazdigim gibi ben o modelleri iphone 5 lere benzetiyorum su anda mesela iphone 11 pro sarj isini cözmüs bir umut bmw ninde cozdugunu dusunuyorum.Birde 140 150 isteyenler var el degistirecekmi o paralara gercekten satabileceklermi benim hic umudum
    yok acikcasi.Hani benim 72 camaro ya satilmaz diyoruzda benim gozumde onun bile satari eski i3 lere satarindan daha fazla geliyor.Bugun hafif bir deneme yaptim carsamba gunleri musteri gezme gunun bu saatte 90 km oldu bile.Tahminim 150 km ile gunu kapatirim.istanbul icin 100 km full range bence tehlikeli rakamlar,son cikan smartinda fiyati 0 i 150.000 lerde dolasmasina ragmen hic bakmadim bile.Bence guzel olucak bu elektrikli isi.Bu yazim burada kalsin 5 sene sonra evin 2.arabalari ufak tefek elektrige donmeye baslayinca herkes aracini gece sarj edecegi icin sevgili devletimiz kesinlikle su anda ucuz olan gece elektrigini sacma sapan rakamlara cekicek gorursunuz.Nasilki ilk elektrikli araclardan mtv alinmiyordu ama sayi 500 u gecince hemen gecirdiler bir dahaki hamleleri kesinlikle gece elektrigine olacak.

Emre İlbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrik motoru hakkında, bu sayfayı incelemenizi ve aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm,

http://www.dmaoto.com/tr

Link: YouTube

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dreamcupra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Galerilerden ilanda olan araclarda sarj istasyonunu kendilerinin hediye ederek kurulumunu yaptirdiklarini da yaziyorlar. Kapali garaj ve mustakil ev varsa nerede sarj edecegim sikintisi da aslinda ortadan kalkmis oluyor sadece fise takmaya usenmesi kalıyor dediğiniz gibi
    Galeride böyle bir durum var mı bilmiyorum ama i pace alanlara borusan şarj aleti kurulumu yapıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler