User Tag List

Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon
104 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Ayıplı Araba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boyle sacmsa sey mi olurmus 6 ayda arabaya essege biner gibi binmedigini nereden bilecem
    Motor acilinca dediklerine gore daha once motor yapilmis sadece 1 piston vs degismis.e bu arabaya rektefiye yapilmis bize soylemediniz.
    Biz arabanin icinden mi geliyorduk, hadi bizim bilmemiz gerekiyor diyelim arabayi gosterin baktirin dedigimizde biz arabadan anliyoruz sknti yok diyip aldilar.e anliyordun madem sen anlasaydin yani.

Motora rektefiye yapinca sanki 6 ay omurlu yapiliyor ve ya bir arizada herkes sandik motor koydursun ozaman

Neyse,alper abinin konuyu yapan ustanin ifadesi cozecektir diyr dusunuyorum

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "İzmir'de yaşayan Erkan Şentabaklar, Sakarya'dan 52 bin 500 lira vererek aldığı 2'nci el otomobilin İzmir'e dönerken motor arızası yapması sonucu zarara uğradığı gerekçesiyle açtığı davayı kazandı. Mahkeme, satıcının aracın ayıbından sorumlu olduğu gerekçesiyle Şentabaklar'a parasının iadesine karar verdi.

İzmir'de yaşayan Erkan Şentabaklar, internet üzerinden beğendiği bir otomobili almak için Sakarya'nın Akyazı ilçesine gitti. Aracı beğenen ve 52 bin 500 lira ödeyerek alan Şentabaklar, İzmir'e dönmek için yola çıktı. Balıkesir'e geldiğinde yeni alınan otomobil arıza yaptı. Çekici vasıtasıyla aracını tamire götüren Şentabaklar, 'motorun yatak sarması' arızası yaptığını ve aracı almadan bu kusuruyla ilgili işlem gördüğünü öğrendi. Aracının tamiri için 37 bin lira istenmesinin ardından Şentabaklar, aracı kişiden bu paranın karşılanmasını istedi. Satıcının olumsuz cevap vermesi üzerine konu yargıya taşındı. Akyazı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, bilirkişi raporunda araç alım satım işiyle uğraşan davalının araçtaki arızayı tespit edebileceği, motordaki arızanın kullanıcı kaynaklı olmadığı belirtildi. Bunun üzerine mahkeme, aracın ayıbından satıcının sorumlu olduğu gerekçesiyle satan kişinin Şentabaklar'dan aldığı 52 bin 500 liranın iadesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, Şentabaklar'ın aracın bozulmasından sonraki süreçte, çekici ve yol masraflarının davalıdan tahsil edilmesine hükmetti.

'EMSAL KARAR'

Şentabaklar'ın avukatı Mehmet Bülent Ötkün, mahkemenin verdiği kararın araç alım satımında mağdur olan vatandaşlar için emsal niteliğinde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Müvekkilim internet üzerinden araç alım satımı yapan bir siteden beğendiği aracı Sakarya'ya giderek 52 bin 500 lira karşılığında almıştır. Dönüşe geçtiğinde araç 'motor yatak sarması' arızası nedeniyle yolda kalmıştır. Çekici vasıtasıyla İzmir'e gelmiş ve aracı tamire götürdüğünde aracın motorunun daha önceden bu arıza nedeniyle işlem gördüğünü öğrenmiş ve satıcıdan tamir parası istemiştir. Olumsuz cevap vermesi üzerine konuyu yargıya taşımıştır. Mahkeme tarafından hazırlatılan bilirkişi raporlarına göre araçta gizli ayıp olduğu ve bu gizli ayıbın alıcı tarafından basit bir incelemeyle bilemeyeceği ancak satıcının ise bunu bilebileceği belirtilmiştir. Mahkeme de bu doğrultuda verdiği kararda hem alım bedeli 52 bin 500 liranın hem de müvekkilimizin harcadığı yol ve çekici parasının geri iadesine karar vermiştir. Yeni tüketici kanuna göre artık ikinci el araçlarda bu kanunun içine dahil edilmiştir. Mağdur olan alıcılar artık bu kanundan faydalanabilmektedir. Ayrıca satış esnasında noter huzurundaki satış bedeli ile ödediği bedelin aynı olmasına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü müvekkilimiz aracını aldığında satıcı noter satışında aracın satış bedelini 42 bin 500 lira olarak göstermiştir. Ancak satış bedeli 52 bin 500 lira ödediği dekontla belgelediği için aradaki farkı da almıştır." DHA

Geçmiş olsun,süreç benzer olacaktır.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Süreç benzer. Balıkesirde bi bokluk var. Bende oraya kadar gidebildim. Bende biliyorum kazanacağımı ama mahkeme zırt diye bitmiyor işte. 2-3 sene sürüyor. Şimdi 2-3 sene arabayı yatıracak mıyım? Emsal karar demek dava açtığın zaman hakimin hah aynısı tamam ilk duruşmada karar verdim olay bitti anlamına gelmiyor. O karar verse karşı taraf itiraz etse iş en az 1 sene uzuyor. Onu bırak mahkemeye verecem avukat 4k istiyor. Bilirkişi ve dava masrafı 2k. Davayı kazandın diyelim avukatlık ücretini karşı taraf ödüyor ama sana ödemiyor avukata ödüyor. Avukat onu da alıyor.
    IN BOOST WE TRUST

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süreç benzer. Balıkesirde bi bokluk var. Bende oraya kadar gidebildim. Bende biliyorum kazanacağımı ama mahkeme zırt diye bitmiyor işte. 2-3 sene sürüyor. Şimdi 2-3 sene arabayı yatıracak mıyım? Emsal karar demek dava açtığın zaman hakimin hah aynısı tamam ilk duruşmada karar verdim olay bitti anlamına gelmiyor. O karar verse karşı taraf itiraz etse iş en az 1 sene uzuyor. Onu bırak mahkemeye verecem avukat 4k istiyor. Bilirkişi ve dava masrafı 2k. Davayı kazandın diyelim avukatlık ücretini karşı taraf ödüyor ama sana ödemiyor avukata ödüyor. Avukat onu da alıyor.
    Kendin bildiğin yerde toplatsan kaç para tutuyor abi bu iş ? 6 lı rakamlara çıkabiliyorsan yaşayacağın strese değmez gibi duruyor. Çünkü yargı sürecini zaten yazmışsın.

Hadi böyle satayım desen 6k dan fazla zarar edersin gibi duruyor. Geçmiş olsun bu arada çok üzüldüm.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendin bildiğin yerde toplatsan kaç para tutuyor abi bu iş ? 6 lı rakamlara çıkabiliyorsan yaşayacağın strese değmez gibi duruyor. Çünkü yargı sürecini zaten yazmışsın.

Hadi böyle satayım desen 6k dan fazla zarar edersin gibi duruyor. Geçmiş olsun bu arada çok üzüldüm.
    Yahu adam durduk yere neden 6K zarar etsin üçkağıtlı bir al-satçı yüzünden şaka gibi nasıl bir adalet sistemi bu.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BaRaN_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu adam durduk yere neden 6K zarar etsin üçkağıtlı bir al-satçı yüzünden şaka gibi nasıl bir adalet sistemi bu.
    Sence süreç ne kadar zaman da tamamlanır ?

Araba o sürede kim tarafından yaptırılır ? Ya da adama sürekli araba lazım ise 6k yı mahkemeye verse 3 sene beklese / yaptırıp işine dönse hangisi daha faydalı olur.

Keşke adaletin kısa sürede tecelli ettiği bir yerde yaşasak, üst postumdaki satırlar yazmak benim de hoşuma gitmiyor ama yazıyorum neden biliyor musun ?

Kimin çaldığı belli olan 100 tane telefondan 1 tanesine sim kart taktım diye 2 gün 6 şar saatten ayakta bekledim, ifade verdim.

Çalan belli, alan belli, satan belli. Her seferinde mahkemeye gitmemek için lanet olsun dedim uzlaşmak bedelini ödedim, kurtardım.

Bazen yazarken kolay geliyor bunlar insanlara (lafım sana değil) ama iş başa gelince renk değişiveriyor bir anda.

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzeri başıma geldi.Yaptırdım arabamı mahkememi açtım bekliyorum.Geçmiş olsun abi peşini bırakma bence
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sence süreç ne kadar zaman da tamamlanır ?

Araba o sürede kim tarafından yaptırılır ? Ya da adama sürekli araba lazım ise 6k yı mahkemeye verse 3 sene beklese / yaptırıp işine dönse hangisi daha faydalı olur.

Keşke adaletin kısa sürede tecelli ettiği bir yerde yaşasak, üst postumdaki satırlar yazmak benim de hoşuma gitmiyor ama yazıyorum neden biliyor musun ?

Kimin çaldığı belli olan 100 tane telefondan 1 tanesine sim kart taktım diye 2 gün 6 şar saatten ayakta bekledim, ifade verdim.

Çalan belli, alan belli, satan belli. Her seferinde mahkemeye gitmemek için lanet olsun dedim uzlaşmak bedelini ödedim, kurtardım.

Bazen yazarken kolay geliyor bunlar insanlara (lafım sana değil) ama iş başa gelince renk değişiveriyor bir anda.
    Yok zaten yazdığına tepki olarak yazmadım, kişinin başına gelince çıkmazda kalıyor şaka gibi bir durum var ortada.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BaRaN_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok zaten yazdığına tepki olarak yazmadım, kişinin başına gelince çıkmazda kalıyor şaka gibi bir durum var ortada.
    Maalesef öyle, cidden şaka gibi. Adam parasıyla rezil oluyor böyle işlerde, en doğrusu yasal yoldan çözmek ama 2-3 sene süren mahkeme süreci insanı kanser eder.

Bu arada arabayı yaptırıp masrafı talep eden dava açsan em araba masrafı hem dava masrafı yeni araba parasına denk gelir. Nerden baksan sıkıntı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sahibine söyledim en son bugün. Baba; arabayı iade davası açarım motoru yaptırmam dava sonuçlanana kadar camları sunroofu açık bekletirim dava bitince paramı ve masraflarımı sonuna kadar faizi ile alırım hem 2 araba parası ödersin alırkende sana arabayı çöp olarak veririm beni buna zorlama yaparım umurumda da olmaz sana ne olacağı dedim.
    IN BOOST WE TRUST

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sahibine söyledim en son bugün. Baba; arabayı iade davası açarım motoru yaptırmam dava sonuçlanana kadar camları sunroofu açık bekletirim dava bitince paramı ve masraflarımı sonuna kadar faizi ile alırım hem 2 araba parası ödersin alırkende sana arabayı çöp olarak veririm beni buna zorlama yaparım umurumda da olmaz sana ne olacağı dedim.
    O ne dedi?
    e60 535d & THE A45 AMG

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O da kara kara düşünüyo heralde en az zararla nasıl çözücem diye. Bişey diyemedi. Hala ustayla konuşucam dio. Usta böbrek nakli olacak adamın canı burnunda.
    IN BOOST WE TRUST

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Arabayı o şekilde bekletmenin ve çöp halde teslim etmenin bir yaptırımı olacaktır herhalde

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun.. kilometre düşürme davası gelmişti başıma. 20 ay sürdü dava kazandım aracın iadesi sırasında araç kontrol edildi mahkeme bilirkişisi tarafından.. Lastiklerinin durumuna kadar bakıldı. Öyle bir durumda sıkıntı yaşarsınız. Siz yine normal şartlarda bekletin.

Emre-Dylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzeri başıma geldi.Yaptırdım arabamı mahkememi açtım bekliyorum.Geçmiş olsun abi peşini bırakma bence
    Abi senin mini blok catlatmişti değil mi? Doğru mu hatırlıyorum?
    AC/DC Back In Black
    1968 Mercury Cougar GT-E 427 390Hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre-Dylan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi senin mini blok catlatmişti değil mi? Doğru mu hatırlıyorum?
    düşman götüne öyle çatlak..önce bakınca arkayı görüyorsun ne çatlaması

oxygen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emsal kararlar gosterilerek, bu isten yirtma ihtimalinin olmadigini belirtmek lazim.
    Pasa pasa a dan z ye yapsin motoru, oyle teslim etsin.
    Gerekirse parca tedarigini de ben halledeyim, en uyguna cozeriz demek ve biraz "bak daha cok magdur olmani istemiyorum" mesaji vermek de iyi olabilir.
    Parca ve usta konusunda da forumda ki Alfistalar yardimci olacaktir, ben de dahil.

Aksi durumda mesajlarini okudugum kadariyla dava bitene kadar gune aklinda bu konuyla baslayip, gece yataga bu konuyla girebilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki satici olarak kendimizi boyle bir durumdan nasil koruyabiliriz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki satici olarak kendimizi boyle bir durumdan nasil koruyabiliriz?
    Arabayi cakmak yerine satmayi deneyerek. Akilda kalan kafaya takilan nesi varsa soyleyerek. Hic bir kusuru gizlemeyerek. Sonra 3/5 bin liralik olay 70/80 bin oluyor. Dogrulari soylemek cok zor degil (her konuda)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler