User Tag List

Sayfa 188/386 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon
7320 sonuçtan 3.554 ile 3.572 arası

Konu: Corona Virüs Güncel!!!

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pandemics often don’t follow the same seasonal patterns seen in more normal outbreaks. Spanish flu, for example, peaked during the summer months, while most flu outbreaks occur during the winter. (Read more about what Spanish flu can teach us about Covid-19.)
    Will warm weather really kill off Covid-19? - BBC Future

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son gönderdiğim linkte iki tez de sıralanmış. Ne olacağı kesinlikle belirsiz olacağı için yazın da devam edebilir devam etmeyebilir de. devam etme konusunda umarım yanılırım.

S.Özeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    umarım yanılırım diye yazmam fayda etmemiş anlaşılan felaket tellallığı değil yaptığım bayrama kadar "salgın bitti" mottosunu yaymaya çalışmaları; avm'ler haftaya açılacak; ölü sayısı giderek azalıyor ama test sayısı da azalıyor çünkü test talebi yokmuş ki ben gidip bana test yapın desem hasta olmadığımdan yapmayacaklar; nüfusun şimdiye kadar %1'i test edilmiş geri kalan %99'un hastalığı geçirip geçirmediği veya hasta olmayıp taşıyıcı olup olmadığı belirsiz.

Sıcak havalar için de bkz. Myth busters
    Ikinci dalga yazim icin sadece sizi hedef almadigimi soylemek isterim , arkasindan yazan umarim vb yazilari da okudum konudaki.

Test sayisi veya yapilis bicimine gelince, dunyada bunu izledik

Ingiltere suru bağışıklığı dedi patladı
    Guney kore temasli dedi basarili oldu
    Çin kapilari kaynakladi
    Azerbeycan 150 200 vakasi varken sokaga cikmayi yasakladi
    Vs vs uzar gider.

Yani kisacasi her ulke kendi cozumunu uretti ve bunlar sadece benzerlik gösterdi ,her yonetimin kendine has yontemleri oldu

Bizim yontem suan basarili mi? Ona bakmak lazim

Ayrica dunyada 7 milyar dan fazla insan var , 203 ulkeye bulas durumunda yapilan test dunyada hadi 30 milyon olsun ki değil.

Nufusun %100 une test yapmak imkansız oyle bir güç yok

Ne olabilir mesela guney kore gibi test noktalari kurulabilir ,trafikdeki adami 10 dakika yolundan edip test yapabilirsin

Onunda dez avatanji var corona olmayan insanlar oyle testlerde doktorun temasi oldugu icin corona kapmis.

Agza sıkılan bir maddeden kapanlar da mevcut guney kore de ki en başarılı bulunan ulkelerden kendisi.

Ben bayram oncesi avm vs acilmasi taraftari değilim. Ancak acilirsa cagre belli gitmeyin.

Gidene engel olun 2 aydir gitmiyoruz ne kaybettik?

Ekonomik anlamda acmak istemeleri bir an once toplamak istemeleri normal tum dunya aynı durumda
    Italya ,ispanya ,almanya ,fransa hepsi kademeli gevşetmeye basladi ki sanirim ozellikle italya ispayan ve fransanin durumu cok ortada.
    Livestrong

Alpii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Umarım böyle devam ederiz. Bu haftada istanbul yağışlı ister istemez sokağa çıkma pek olmaz, bu da yararımıza. Bakalım Bayram sonrasına kadar nasıl gideceğiz.

Diğer ülkelerde baya düşmeye başlamış. İtalya dün 170 civarıydı. Hala verilere inanmıyoruz diyorsunuz o da ilginç. TR yalan söylüyorsa bile diğer ülkelerde birden hızlıca düştü. Onları görünce pozitif yorumlar ama... Biraz pozitif düşünelim, güvenelim ekiplerimize...

Hakkımızda hayırlısı, en kısa sürede atlatırız şu belayı inşallah.
    https://www.instagram.com/gnn.308/

34 GNN 111 #308 21'
    34FDC785#308 16’ - RIP - 34BAG097 #308 18'

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S.Özeren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ikinci dalga yazim icin sadece sizi hedef almadigimi soylemek isterim , arkasindan yazan umarim vb yazilari da okudum konudaki.

Test sayisi veya yapilis bicimine gelince, dunyada bunu izledik

Ingiltere suru bağışıklığı dedi patladı
    Guney kore temasli dedi basarili oldu
    Çin kapilari kaynakladi
    Azerbeycan 150 200 vakasi varken sokaga cikmayi yasakladi
    Vs vs uzar gider.

Yani kisacasi her ulke kendi cozumunu uretti ve bunlar sadece benzerlik gösterdi ,her yonetimin kendine has yontemleri oldu

Bizim yontem suan basarili mi? Ona bakmak lazim

Ayrica dunyada 7 milyar dan fazla insan var , 203 ulkeye bulas durumunda yapilan test dunyada hadi 30 milyon olsun ki değil.

Nufusun %100 une test yapmak imkansız oyle bir güç yok

Ne olabilir mesela guney kore gibi test noktalari kurulabilir ,trafikdeki adami 10 dakika yolundan edip test yapabilirsin

Onunda dez avatanji var corona olmayan insanlar oyle testlerde doktorun temasi oldugu icin corona kapmis.

Agza sıkılan bir maddeden kapanlar da mevcut guney kore de ki en başarılı bulunan ulkelerden kendisi.

Ben bayram oncesi avm vs acilmasi taraftari değilim. Ancak acilirsa cagre belli gitmeyin.

Gidene engel olun 2 aydir gitmiyoruz ne kaybettik?

Ekonomik anlamda acmak istemeleri bir an once toplamak istemeleri normal tum dunya aynı durumda
    Italya ,ispanya ,almanya ,fransa hepsi kademeli gevşetmeye basladi ki sanirim ozellikle italya ispayan ve fransanin durumu cok ortada.
    Sicak havaya sunu eklemek isterim burdan.

Kopek sahibi olarak corona ailesiyle biraz onceden bilirim
    Ocak subat ve mart da cok aktifdir diger aylar aktifligi azalır

Ayrica insanlar yazin kapali ve kalabalik ortamda daha az bulunur

Burda olay sıcaklığın artip virusun olmesi degil ( her ne kadar sicakta hayatta kalmasi kisaliyor olsada) insanların temasi yazin daha assagi cekmesi durumundan kaynakli olarak dibi görmesini bekliyorum
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi insanlar 2 aydır evde. Birazda olsa moral bulmak istiyor. Oranlar düsmeye baslamısken hicbir dayanak olmadan yazın ikinci dalga geliyor minvalinde mesaj yazmanın kimseye bir faydası yok. Belki mutasyona ugrayıp kaybolacak bilemeyiz. 15-20 gün öncede insanların sokaga fırladıgı gece yandık bittik ölecegiz İtalya gibi olacagız diyen bir grup vardı. Ne oldu hicbir sey olmadı. Tedbir tabiki devam etsin ama biraz soguk kanlı olmak her zaman iyidir. Saygılar
    O ilk gece ile ilgili gerçekten tek şaşıran benim sanıyorum. Yüzbinler hatta Milyonlarca insan sokağa çıktı 2 saat içinde , temas etti , kavga etti , aynı yerden alışveriş yaptı.. Ve hiçbir etkisi olmadı.. Ya virüs iyi niyetli davrandı bize , ya çıkan Yüzbinlerce kişi içerisinde bir kişi bile virüs taşımıyordu..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jeffy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O ilk gece ile ilgili gerçekten tek şaşıran benim sanıyorum. Yüzbinler hatta Milyonlarca insan sokağa çıktı 2 saat içinde , temas etti , kavga etti , aynı yerden alışveriş yaptı.. Ve hiçbir etkisi olmadı.. Ya virüs iyi niyetli davrandı bize , ya çıkan Yüzbinlerce kişi içerisinde bir kişi bile virüs taşımıyordu..
    Bence rakamlari tekrar inceleyin
    O gecenin acisini 2 gun arka arkaya yaşadık çünkü siz kaçırmışsınız
    Bugune kadar yapilip en fazla pozitif çıkan gun
    O cumadan sonraki 14 gün icinde oldu
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence rakamlari tekrar inceleyin
    O gecenin acisini 2 gun arka arkaya yaşadık çünkü siz kaçırmışsınız
    Bugune kadar yapilip en fazla pozitif çıkan gun
    O cumadan sonraki 14 gün icinde oldu
    şimdi tekrar baktım kaçırdımmı diye 10 Nisan o bahsettiğimiz akşam. Bahsettiğimiz gün 24 Nisana denk geliyor

Test :38.351
    Vakaa: 3122

Birgün sonrası 25 Nisana baktım

Test : 38.318
    Vakaa : 2861

Birgün daha sonrasına 26 Nisana baktım ;

Test: 30.177
    Vakaa: 2357

10 Nisan yani kararın alndığı günün rakamları ise ;

Test: 30.864
    Vakaa: 4747 Yani öyle bir akşam yaşayıp 14 gün sonrasında pozitif vakaa sayısını neredeyse yarı yarıya düşürebilmiş olmamız dediğim gibi ya çok şanslı olduğumuzu gösteriyor , ya virüsün bize kıyamadığını..

14 günden yakın zamandan bahsediyorsanız o gecenin etkisinden söz etmemiz çok doğru olmaz çünkü zaten o karar alındığında rakamlar yükseliyordu ve bir yerde zirve yapacaktı. Bu virüsün ortalama kuluçka süresinin 14-21 hatta 28 gün olduğunu , 14 günün altında ortaya çıkma oranının 14 günün üstünde ortaya çıkma oranından çok daha az olduğunu birçok yerde okudum. Kısacası ben o gecenin etkisini gördüğümüzü düşünmüyorum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi tekrar baktım kaçırdımmı diye 10 Nisan o bahsettiğimiz akşam. Bahsettiğimiz gün 24 Nisana denk geliyor

Test :38.351
    Vakaa: 3122

Birgün sonrası 25 Nisana baktım

Test : 38.318
    Vakaa : 2861

Birgün daha sonrasına 26 Nisana baktım ;

Test: 30.177
    Vakaa: 2357

10 Nisan yani kararın alndığı günün rakamları ise ;

Test: 30.864
    Vakaa: 4747 Yani öyle bir akşam yaşayıp 14 gün sonrasında pozitif vakaa sayısını neredeyse yarı yarıya düşürebilmiş olmamız dediğim gibi ya çok şanslı olduğumuzu gösteriyor , ya virüsün bize kıyamadığını..

14 günden yakın zamandan bahsediyorsanız o gecenin etkisinden söz etmemiz çok doğru olmaz çünkü zaten o karar alındığında rakamlar yükseliyordu ve bir yerde zirve yapacaktı. Bu virüsün ortalama kuluçka süresinin 14-21 hatta 28 gün olduğunu , 14 günün altında ortaya çıkma oranının 14 günün üstünde ortaya çıkma oranından çok daha az olduğunu birçok yerde okudum. Kısacası ben o gecenin etkisini gördüğümüzü düşünmüyorum..
    14 gun icinde yazmıştım

20nisan
    4674

21 nisan
    4611

16 nisan 4801

17 nisan
    4353

18ve 19 da 4k altinda

2 ila 14 gün arasında cikiyor ortaya
    Bir kac bilim adami da ozellikle iki gun icin cuma gecesinin acisini hissettik tarzi makale yazmisti suan isimleri aklimda değil
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    14 gun icinde yazmıştım

20nisan
    4674

21 nisan
    4611

16 nisan 4801

17 nisan
    4353

18ve 19 da 4k altinda

2 ila 14 gün arasında cikiyor ortaya
    Bir kac bilim adami da ozellikle iki gun icin cuma gecesinin acisini hissettik tarzi makale yazmisti suan isimleri aklimda değil
    20 Nisan test sayısı 39703
    Yani en yüksek ne pozitif sayısı ne test-pozitif oranı değil.

Keza 21 Nisanda 39429.. Yine aynı şekilde.

Belki daha çabuk azalma eğilimine girecekken bu rakamlarda biraz daha kalmamızı sağladı o gece diye düşünebiliriz.. Ancak normal sosyal hayatın çok çok üstüne çıkılan , kontrolü kaybedilen bir gecenin bu kadar ucuz atlatılmasını benim mantığım almıyor. Ha çok şükür öyle oldu diyorum (eğer gerçekten öyleyse) bir an önce normal hayata dönelim istiyoruz hepimiz.. Piyasa durumları iyice yormaya başladı artık...

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Günlük iyileşen sayısının vaka sayısını geçmesi konusunda çok laf edilir oldu.

Bu, her türlü salgın ortamında geçerli olan durumdur, nokta.

Mevcut pozitif vaka sayısının her gün arttığı bir havuzda, bu artışın kaçınılmaz sonucu olarak iyileşen sayısı da artacaktır.

Söz konusu bu havuza her gün düzenli olarak 5000 kişi daha ilave ediliyor olsa dahi, (ölüm oranları göz önüne alındığında) öyle bir noktaya ulaşılacaktır ki, iyileşen sayısı günlük vaka sayısını geçecektir.

Diyelim ki, iyileşme oranı %10. çok daha yüksek aslında, ama %10 örneğinden yola çıkalım.

5000 hastanın yüzde onu 500 iyileşen vaka demektir.
    Zaman içinde 50.000 hastanın olduğu bir havuzda bu rakam 5000 olur ve giderek artar.

Temel matematik.

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Artık hastalıktan konuşmuyorum. Evde durmaktan ve umutsuzluktan bunalıma girdim
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2 aydir bakan şunun cevabini veremedi, test sayısıyla 'TEST YAPILAN KİŞİ SAYISI' aynı mı??? 1milyon kişiye mi test yapıldı yoksa 1milyon test mi yapıldı???
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

2 aydir bakan şunun cevabini veremedi, test sayısıyla 'TEST YAPILAN KİŞİ SAYISI' aynı mı??? 1milyon kişiye mi test yapıldı yoksa 1milyon test mi yapıldı???
    Gecenlerde cevap verdi ,her rakam bir kisidir diye
    Livestrong

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gecenlerde cevap verdi ,her rakam bir kisidir diye
    link var mı hocam? konuşan doktorların bir kısmı bu rakamın kullanılan test sayısı olduğunu söylüyor... ben de şahsen bakanın dediğini duymadım kaçırmış olabilirim...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Abi mantıken kişi olaraktır o sayı. Yoksa hasta birine minimum 4 test yapılıyor desek işin içinden çıkamayız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    20 Nisan test sayısı 39703
    Yani en yüksek ne pozitif sayısı ne test-pozitif oranı değil.

Keza 21 Nisanda 39429.. Yine aynı şekilde.

Belki daha çabuk azalma eğilimine girecekken bu rakamlarda biraz daha kalmamızı sağladı o gece diye düşünebiliriz.. Ancak normal sosyal hayatın çok çok üstüne çıkılan , kontrolü kaybedilen bir gecenin bu kadar ucuz atlatılmasını benim mantığım almıyor. Ha çok şükür öyle oldu diyorum (eğer gerçekten öyleyse) bir an önce normal hayata dönelim istiyoruz hepimiz.. Piyasa durumları iyice yormaya başladı artık...
    Evet orda fazla ucmusum galiba 8 12 nisan arasi bir gunde en yuksek rakam hafizam beni yaniltmiyor ise

Şöyle bir gercek var bu tum dunya icin geçerli
    Bilinmeyen/ tespit edilemeyen vaka asil tehlike orda zaten.tespit edilenler topluma tehdit olmuyor artık

Vaka sifirlanmis olsa bugun ben kendi adima 1 ay daha tedbiri elden birakmam acikcasi
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    link var mı hocam? konuşan doktorların bir kısmı bu rakamın kullanılan test sayısı olduğunu söylüyor... ben de şahsen bakanın dediğini duymadım kaçırmış olabilirim...
    Abi valla gecenler de 10 gun icindeki bir toplantısında muhabir benzer bir soru sormustu , orda cevaplarkem dinledim
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi mantıken kişi olaraktır o sayı. Yoksa hasta birine minimum 4 test yapılıyor desek işin içinden çıkamayız.
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kocaelinde bir arkadaşımda corona tespit edildi. Çalıştığı şube kapandı, herkese test yapıldı. Durumu hafif ve iyi olduğu için şuan evinde bir odada kilitli tutuyor eşi. Ayrıca eşinede bulaştırmamış
    Üst üste yazmış olacağım ama 28 martta yazmıştım bunu. Arkadaşım iyileşti durumu gayet iyi. Kendisine 3 eşine 2 kez test yapıldı. Eşine virüs bulaşmadı bu arada.

Kişi hesaplanıyor olma ihtimali daha yüksek geliyor bana. Adet bazlı 1 milyon test çok çok düşük bir sayı kalır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler