User Tag List

Sayfa 222/386 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon
7320 sonuçtan 4.200 ile 4.218 arası

Konu: Corona Virüs Güncel!!!

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi ben onu yok bilmem kacıncı dalga gelecek yok kesin ölecez, hep yasak olsun aylarca evden cıkmayalım diyen kuruntulu vatandaslar icin söyledim. Sanırsın adamlar yılların virologu. Önlemini al rahat ol dedim. Hala da arkasındayım. Ama siz sanki ipime takmıyomusum gibi beni gömdünüz bende neyse diyip uzatmadım Bak maskeni takıp yasamaya, para kazanmaya devam ediyosun. Öldün bittin mi hayır. Sen benim kapalı alanlarda maske takmadan gezdigimi falan mı düsünüyosun. Bizde hijyene dikkat edip mesafeli takılıyoruz ama eve kapanalım cıkarsak ölürüz kafasında olmadım hic. Akıl var mantık var.

Bence senin yanilgin butun Turkiye nufusuymusuz gibi dusunmen, ya da herkesi kendin gibi sanman maksimum olcude korumayla cik acik alanlarda yuru, kisa market alisverislerini yap (maks koruma ile) isine git evine gel. Sunu tum turkiye uygulasa adam gibi zaten hersey cozulurdu ama bir suru hanzo var ulkede. Bursa’da bir suru goruyorum, maske yok markete dalmis, agzini kapatmadan hapsuruyor birde icerde. Hastanelerde mesafe vs ztn yok, ptt onunde maske cikarip sigara ikram edip dip dibe kritik yapiyorlardi gecen. Bu adamlarin fazlaligi yuzunden senin aldigin onlem sadece kendini korumakla kaliyor cozum olmuyor. İsi gucu olmayan adam oturacak evinde. Senin yazdigin asgari korumaya bile uymakta aciz insanlar. Bende disari cikilmasin mantigindayim ama adim atarsan olursun diye yazmadi kimse.

Cok basit soru, ilk kafile geldiginde 20gun market vs harici sokaga cikma yasagi yapilsaydi, hastalik belirtisi gosterenler ambulansla alinip, apartman kontrol altina alinsaydi suanda ne durumda olurduk?

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok basit soru, ilk kafile geldiginde 20gun market vs harici sokaga cikma yasagi yapilsaydi, hastalik belirtisi gosterenler ambulansla alinip, apartman kontrol altina alinsaydi suanda ne durumda olurduk?
    O olmuyor diyorlar... Ben de bu olsa 3-4 ay uğraşmazdık, vaka sayısı da çaat diye inerdi diyordum.

Ancak sonrasında yine normalleşmeye dönünce, sağdan soldan gelenler, turistler şunlar bunlar tekrar yayacak falan diye açıklanıyor hep.

Tabi bir de hiç semptom göstermeyenler var. Bunları yakalamak imkansız gibi bişey. Sıkıntı hep bunlardan kaynaklı. Önceki sayfalarda da konuştuk, örneğin rebel yazmıştı, Yeni Zelanda sıfır vakaya inmiş, ama ne kadar tutabileceksin bunu. Saldın milleti, birileri süper bulaştırıcı, semptom göstermiyor falan diyelim... Nasıl bulacaksın. Hep bi ortada kalıyor, öyle illet bişey ki.

Yalnız bir de kafama takılan, hep aşı aşı aşı aşı deniliyor da, arkadaş zittiredin aşıyı, ilaç bulun ilaç. Kimse niye buna eğilmiyor da hep aşı deniliyor bu da çok garip geliyor bana. Aşıya nazaran ilacın süreçleri daha kolay ve kısa olsa gerek... Örneğin Influenza için Enfluvir diye bir ilaç var, ilk 2 günde virüsü yakalarsan semptomları çok büyük oranda geçiriyor, çok hafif atlatıp geçiyorsun. Böyle bişey daha çok gerekli bence.

Şu rastgele testleri yapıp, o anda pozitif olan ama hiç bir şikayeti olmayan adamlardan kan man bişeyler alıp, ilaç için bunların üzerine eğilmeleri gerekli bence. Yani herhalde sektör de mal değildir, veya bilim adamları da mal değildir, bu konuda da bişeyler yapıyorlardır diye düşünüyorum ama gariptir, hiç bu yönde haber görmüyoruz. Hoş, medya da çok meraklı mal mal haberleri haber diye vermeye, amaçları "tık" olduğu için...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir doktor arkadaşın uzmanlık tezini bastım geçen gün. Covid 19 hakkında tezi hazırlamış. Beni ağzımda maske elimde eldiven falan görünce takdir etti. Eylül - ekin gibi bakanlığın pik beklediğini, gençlerinde hastalanıp vefat etmeye başladığını, insanların hiç dikkat etmediğini söyledi. Ocak ve şubat aylarında ağır grip geçiren kişilerin ise hastalığa yakalanma oranının yüzde 90 azaldığını görmüşler. Ben ve eşim şubat ayında ağır bir grip geçirmiştik içim rahatladı biraz... Maske - mesafe - dezenfektan korumaya yeter, dikkat edin dedin tekrardan....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O olmuyor diyorlar... Ben de bu olsa 3-4 ay uğraşmazdık, vaka sayısı da çaat diye inerdi diyordum.

Ancak sonrasında yine normalleşmeye dönünce, sağdan soldan gelenler, turistler şunlar bunlar tekrar yayacak falan diye açıklanıyor hep.

Tabi bir de hiç semptom göstermeyenler var. Bunları yakalamak imkansız gibi bişey. Sıkıntı hep bunlardan kaynaklı. Önceki sayfalarda da konuştuk, örneğin rebel yazmıştı, Yeni Zelanda sıfır vakaya inmiş, ama ne kadar tutabileceksin bunu. Saldın milleti, birileri süper bulaştırıcı, semptom göstermiyor falan diyelim... Nasıl bulacaksın. Hep bi ortada kalıyor, öyle illet bişey ki.

Yalnız bir de kafama takılan, hep aşı aşı aşı aşı deniliyor da, arkadaş zittiredin aşıyı, ilaç bulun ilaç. Kimse niye buna eğilmiyor da hep aşı deniliyor bu da çok garip geliyor bana. Aşıya nazaran ilacın süreçleri daha kolay ve kısa olsa gerek... Örneğin Influenza için Enfluvir diye bir ilaç var, ilk 2 günde virüsü yakalarsan semptomları çok büyük oranda geçiriyor, çok hafif atlatıp geçiyorsun. Böyle bişey daha çok gerekli bence.

Şu rastgele testleri yapıp, o anda pozitif olan ama hiç bir şikayeti olmayan adamlardan kan man bişeyler alıp, ilaç için bunların üzerine eğilmeleri gerekli bence. Yani herhalde sektör de mal değildir, veya bilim adamları da mal değildir, bu konuda da bişeyler yapıyorlardır diye düşünüyorum ama gariptir, hiç bu yönde haber görmüyoruz. Hoş, medya da çok meraklı mal mal haberleri haber diye vermeye, amaçları "tık" olduğu için...

Karantina sonrasini da akil edemezler diyosun bir sure kapali tutacaksin sinirlari, bazi standartlar koyacaksin gelenler icin, en azindan daha kontrol altinda olurdu. Hizli tani kitleride cikmaya basladi artik turla gelenleri kontrol edip alirsin ulkeye vs vs zaten herkes belirli kurallara uysa super yayici bile olsa korundugun icin yayilmayacak. Oyle olsa eski salginlar devam ederdi.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karantina sonrasini da akil edemezler diyosun bir sure kapali tutacaksin sinirlari, bazi standartlar koyacaksin gelenler icin, en azindan daha kontrol altinda olurdu. Hizli tani kitleride cikmaya basladi artik turla gelenleri kontrol edip alirsin ulkeye vs vs zaten herkes belirli kurallara uysa super yayici bile olsa korundugun icin yayilmayacak. Oyle olsa eski salginlar devam ederdi.
    Ya tabi, yapmak istedikten sonra illa ki bişeyler bulunurdu da... Olmadı. Adamlar panik oldu resmen baksana, bi an önce açalım geberiyoz moduna girdiler.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi ben onu yok bilmem kacıncı dalga gelecek yok kesin ölecez, hep yasak olsun aylarca evden cıkmayalım diyen kuruntulu vatandaslar icin söyledim. Sanırsın adamlar yılların virologu. Önlemini al rahat ol dedim. Hala da arkasındayım. Ama siz sanki ipime takmıyomusum gibi beni gömdünüz bende neyse diyip uzatmadım Bak maskeni takıp yasamaya, para kazanmaya devam ediyosun. Öldün bittin mi hayır. Sen benim kapalı alanlarda maske takmadan gezdigimi falan mı düsünüyosun. Bizde hijyene dikkat edip mesafeli takılıyoruz ama eve kapanalım cıkarsak ölürüz kafasında olmadım hic. Akıl var mantık var.
    Yazında katılamadığım hususlar var. Kaçırmış veya okumadan geçmiş olabilirim ama ben hiç böyle felaket tellalığı yapan hatırlamıyorum. @_opeth inşallah 2.dalga olmaz diye yazdığında eksi butonuna basmıştın ve neden yaptığın hususunda da moral bozmayın demiştin, yanılıyorsam düzelt lütfen.

Bugün iş gereği çok kısa süreliğine de olsa bir fabrikaya gittim ve oranın yönetim kanıtına çıktım. Açıkçası millet kafasına göre maske takıyor. Yani şöyle, kimisi takıyor kimisi takmıyor. Toplantı odasından birisi çıktı bir baktım ağızda maske yok. Çalışırken oturma alanları arasında mesafe var ama çalışırken çoğunluk maske takmıyordu.
    Güvenlik görevlisinin ağzında durması gereken maske çenesinde duruyordu. Maskesiz gelenler veya maske isteyenler içinde kutusu açık şekilde önünde maskeler duruyordu.
    İyiki maskem vardı yoksa adamın ağzından burnundan ve elinden bulaşanlardan bir kokteyl halinde maskem olacaktı. O şekilde de virüs, bakteri, mikropdan değil psikolojik olarak nefes darlığı çeker orada giderdim artık.

Zaten yönetim katında da toplasan 5 dk bile kalmamışımdır ama bana 5 saat orada oturmuşum etkisi yarattı. Otomobile bindikten sonra uzun süre öksürdüm, sanki az önce taş yuttum boğazıma takıldı, bir de boğaz ağrısı peydahlandı.
    Bu çalışanların çoğu benim gibi mühendis, bu kesin maske takar niye çünkü okumuş etmiş diyorsun ama o takmıyor. Aynı şekilde site ahalisinin çoğu da takmıyor.
    Bugün az önce bizim kata geldiğimde baktım bizim katta 3 çocuk var. Nerede maskeleriniz diye sordum ( tabi o sırada mesafe için nereye kaçacaklarını şaşırdılar) birisi biz sitedeyiz diye cevap verdi. Canım benim bende sitedeyim, apartmana giren çıkan belli değil, bu virüs güvenlikten izin alarak mı siteye giriyor dedim kısa devre oldu

Sen takıyorsun ama başkası takmıyor ve o takmayan asemptomatik (ya yarı otomatik ne haltsa işte ) ise masken bile varsa gözüne gelse yine kaptın. Kapalı ortamlar virüs için ideal ortam.

Özetle ben korkuyorum ve senin kadar da rahat olamıyorum (normal zamanda da avm'ye girmiyordum şimdi biri kafama silah dayasa yine girmem. Para verse yine girmem.)
    İstanbul dışında olan ve uçak ile gidilebilecek uzun mesafe yerlere gitmiyorum, gidemiyorum. Şu hikaye bitti desinler yine uzun süre havaalanı, uçak, metro, metrobüs, otobüs...vs görmek istemem,kullanmam, kullanamam.

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tatile gidelim mi gitmeyelim mi çok kararsızım ya. Bungalow evlere gitmeyi düşünüyoruz :/
    imzasız..

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tatile gidelim mi gitmeyelim mi çok kararsızım ya. Bungalow evlere gitmeyi düşünüyoruz :/
    çok gerekli mi? yani illa bu sene tatile gitmeniz şart mı? yanıt illa EVET değil ise neden riske gireceksin ki? yediğin yemekten yattığın yatağa kadar huylanacaksan ne anlamı var?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok gerekli mi? yani illa bu sene tatile gitmeniz şart mı? yanıt illa EVET değil ise neden riske gireceksin ki? yediğin yemekten yattığın yatağa kadar huylanacaksan ne anlamı var?
    abi 1 haftalık kafa dinlemek çok iyi geliyor. Hanım da kpss'ye hazırlanıyor,kafası dağılmış olur diyoruz;ama bahsettiğin gibi korkudan adım atamıyoruz.
    imzasız..

fuatozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi 1 haftalık kafa dinlemek çok iyi geliyor. Hanım da kpss'ye hazırlanıyor,kafası dağılmış olur diyoruz;ama bahsettiğin gibi korkudan adım atamıyoruz.
    1 hafta izin alıp evinizde dinlemeniz kafanızı inanın daha az yorucu olacağını düşünüyorum.

Dışardan yesenız bilmediğiniz yerler, kendiniz yapsanız aldığınızı iyice yıka temizle dolap temiz mi dezenfekte edildi mi kim nasıl kullandı bunlar psikolojik olarak istemesenizde bilinç altınızda hep düşünce soru olarak sizi yorucak.
    -_-_-_-

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Olurda biz gidebilirsek, kayınvalideyi yazlığından kardeşinin bu yaz kullanamayacağı evine kovalamayı düşünüyoruz. Ben öyle ağız ağıza oturamam, tuvalet, banyo, mutfak bunlar ortak, ve bütün gün elimde dezenfektan ile de dolanamam. Kayınpeder de sağolsun çoğu şeyi sallamayan bir model. Ekmek alır gelir, elini yıkamadan kopartır torununa ikram etmeye kalkışır hah işte tam o esnada kıyamet kopar.

Kafanda hiç soru işareti yok ise aşırı rahat biriysen kim tutar seni. Ha böyle benden hallice isen bu sene de gitmeyiver.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sağlık kurulu çaydan şüpheleniyorsanız kolonyalı mendille silin diyor... iş aslında bu kadar sıkıntılı...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sağlık kurulu çaydan şüpheleniyorsanız kolonyalı mendille silin diyor... iş aslında bu kadar sıkıntılı...
    Eskiden beridir, dışarıda bir yerde yemek yemeden önce çatal-bıçak-kaşık hepsini limonla temizlerim (hepten OKB hastası yaptılar.)
    ŞAntiyelerde de çamura basmadan yürümeyi öğrenmiştim

Yani çayı ben ipa ile bile silerim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz ev kiraladık özel havuzlu
    sahile falan gitmeyi düşünmüyoruz herkesin ayrı banyo wcsi var çözümü böyle bulduk
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biz ev kiraladık özel havuzlu
    sahile falan gitmeyi düşünmüyoruz herkesin ayrı banyo wcsi var çözümü böyle bulduk
    Valla tatile gidince de ,kahvaltı ve yemek derdiyle uğraşmak yoruyor adamı.

en iyisi gitmemek.
    imzasız..

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla ev tadilatından dolayı sürekli olarak ustalarla içiçeyiz bu aralar, sosyal mesafe ise hak getire evin 240 m2 filan olması lazım onun için. Atıyorum Mutfağa granit tezgah geldi 3 kişi getirdiler temizlediler silikonladılar filan onlar iş yaparken illa bir yeri eksik oluyor uyarıp söylemen gerekebiliyor. Evde eksikler için de bahaus koçtaş gezme durumları da oldu.

Ustaya sürekli maskeyi tak da diyemezsin geçen mecburiyetten kendi boyadığım duvarı zımparalayıp boyayı sökmek zorunda kaldım. burnuma fazla girmesin diye maske taktım sırılsıklam oldum. sürekli aynı eforda çalışan usta ise heralde mortingen olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya tabi, yapmak istedikten sonra illa ki bişeyler bulunurdu da... Olmadı. Adamlar panik oldu resmen baksana, bi an önce açalım geberiyoz moduna girdiler.
    Geberioz ztn en azindan ekonomik olarak. Ancak zorunluluktan yapilan seyler yapilanlarin dogru oldugu anlamina gelmemeli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1500 olduk yine, ölüm sayılarına kesinlikle inanmıyorum 25 den çok daha fazla olduğu bariz...mart-nisana geri döndük, öldü bitti dediklerimiz 200 ün altına indi 1 aydır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hollandada gecen haftasonu korona kurallarinin kaldirilmasi icin eylem yapildi. Korona bitti artik 1.5 kuralini da kaldirin bu insan psikolojisine etki ediyor diye. Toplanma alani bi parkti, Basta tamamen izin verilmisti ancak sonrasinda sadece 13.00a kadar izin verilip parkin bosaltilmasini istedi. Insanlar parktan cikmayinca 400 kisiyi goz altina aldilar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler