User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Vefat sonrası yapılması gereken işlemler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Vefat sonrası yapılması gereken işlemler

Merhaba değerli forumdaşlar,

Babam ne yazıkki geçen hafta hayatını kaybetti. Daha önce hiçbir yakınımızı kaybetmediğimiz için bu tarz bir durumda ne yapılması gerektiğini pek bilmiyoruz açıkcası. İşlemlerin eksiksiz yürümesi açısından siz değerli techturkey ailesinden yardım istemekteyim.

Evrak işleri acayip bir şekilde uzamakta çünkü kardeşim engelli. Vasilik işlemleri vb. biraz uzun sürüyor.

Vasiliği aldıktan sonra neler yapmamız gerekiyor acaba bilgisi olan, yönlendirebilecek olan var mıdır?

Babamın üstüne olan arabayı, evleri üstümüze nasıl alabiliyoruz? Memlekette olan tarla vb. şeyleri nasıl üstümüze alabiliyoruz? Tapuya mı gidiyoruz bu işlemler için?

Ben üstüne kayıtlı olan telefon hattını kapattım faturasını ödedim. Evi boşaltacağımız zaman abonelikleri kapatacağım yakın zamanda. Onun dışında aklım durmuş vaziyette. Neler yapılması gerekiyor yakınımızın vefatı sonrası, prosedür ne şekilde işliyor acaba?

Herkese iyi forumlar ve sağlıklı günler dilerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başınız sağolsun. Allah sabirliklar versin...

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin, geride kalanlara baş sağlığı ve sabırlar dilerim

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başınız sağolsun bende yakın zamanda babamı kaybettim. Süreci bende yaşadım yazayım hemen;
    öncelikle vergi dairesinden ölüm belgesi ile veraset intikal belgesi alıyorsunuz.
    Ben noterden aile fertlerinin vekaletini alarak süreci tek başıma yaptım.
    Noterde vekalet alırken konulan maddelere banka hareketleri araç satış / devir ev arsa devir satış gsm operatör kapama iski igdaş ayedaş vs bu kurumlarda aboneliği varsa onlar içinde vekaletnamede madde halinde yazdırın.
    Vekaletname ile bütün işlemleri halledebilirsiniz. zaten sistemde varisçileri çıkıyor. Hayat Sigortası vs varsa bağlı olduğu bankaya ödemesi yatıyor bilginiz olsun onu sorun bankaya. Ben daha sonra öğrenmiştim.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    başınız sağolsun.

veraset ilamı için notere gitmeniz lazım, bu ilamla miraşçılar belli olur.

konu hk ; Veraset İlamı (Mirascılık Belgesi) Nasıl Cıkarılır? | Solmaz Law.
    médiocrité partout

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    başın sağolsun.allah rahmet eylesin
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Faruk_Vtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    48 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin başınız sağ olsun, biz de geçen sene peder bey'i kaybettik..

biz bütün işlemleri avukat'a danışarak yaptık, ölüm belgesi ile notere gidip 'veraset ilamı' çıkarmanız lazım..

üstüne bi borç ya da alacak kalmaması içinde 'tereke davası' açmanızı öneririm..
    F&F CAR CLEAN - Detailing Center

Vtec II ES7 | Accord 2.4 EX. | C2 HDI | GPunto MJET 3K | Dizel Otomatik ERA...

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    başınız saolsun allah sabır versin bir söz vardır hep aklıma o gelir "en yakınını kaybetmemiş bir insan daha ölüm acısı tatmamıştır hayatında" bu konu aslında sabit kalmalı her an kimin başına ne gelebilir bilmiyoruz herkesin bilmesi öğrenmesi gerek
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de yakın bir zaman önce en sevdiğim insan babamı kaybettim. O halde insan ne yapacağını şaşırıyor. Allah rahmet eylesin zordur bilirim. Annemle ikimiz tecrübe ederek öğrendik süreci. Yazmışlar notere aile fertlerinizle veya vekalet alıp gitmeniz gerekiyor verilen ölüm belgesiyle birlikte. Veraset ilamı çıkartacaksınız. Tüm banka hesaplarını kontrol edin. Ev araba annemin üzerine olduğu için derinlemesine bilmiyorum fakat rahmetlinin üzerindeyse devlet vergi olarak kesinti yapıyor taşınmaz, banka hesabı vs. O acıyla bir de bununla karşılaşıyorsunuz. Babamın banka hesabında çok cüzzi bir miktar çıktığı için bizden kesinti almadılar. Veraset ve intikal vergi dairesine gideceksiniz noterden aldığınız kağıtla. Tüm aile fertleri de gelecek veya vekaletle gideceksiniz herkesin. Orada dilekçe doldurabilir veya önceden veraset dilekçesi çıktısı(kırtaasiylerde oluyor) alıp önden doldurup gidebilirsiniz işlemin hızlanması açısından. Dilekçe doldurmakta zorlanırsanız bankoda yardımcı oluyorlar. Daha kısa yolu e-devlet üzerinden de belgeleri yükleyip halledebilirsiniz. Yüklediğiniz belgeyi her aile ferdi e-devletten girip onay veriyoruma basması gerek. Googledan aratırsanız veraaset ilamı online diye çıkar karşınıza. Aldığınız belgeyle ilgili yerlere gidip alacağınızı vereceğinizi hallediyorsunuz.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyla ilgili bilgim yok ama başınız sağ olsun allah geride kalanlara sabır versin.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Basınız saolsun allah rahmet eylesin

neuras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Oguzhan.Ozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başınız sağolsun mekanı cennet olsun, adliye personeliyim bu işler benim birimimde oluyor,

öncelikle sulh hukuk mahkemesine mirasçılık belgesi istemi davası açıp 'veraset ilamı' alıyorsun noterden çok çok ucuz istediğin zaman e devletten suret alabilirsin ve her zaman suret harcı vermek zorunda kalmazsın..

daha sonra mirasçılık belgesi ile resmi kurumlara gidip veraset intikal işlemlerini yapacaksın ( tapu, belediye, vergi dairesi, trafik şube ) gibi..

Vasilik konusunda ise vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemesine hitaben vasinin vefat ettiğini, vasiliğin X kişiye verilmesini talep ettiğini beyan ettiğin kısa bir dilekçe yazacaksın mahkeme süreci resen halleder 1-1.5 aya evine ek karar evrakı ulaşır..
    Bmw e46 '99 3.20i Manuel X, Bmw e36 '93 Coupe 3.0 stroke X, Bmw e36 '96 Coupe 3.20i X, Bmw e46 '01 3.30ci gri X, Bmw e46 '03 3.30ci siyah X
    E46 2003 3.30Cİ Stellgrau

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşlemler hakkında net tam bilgim yok ama ,başınız saolsun. Allah rahmet eylesin....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, başınız sağ olsun sabırlar dilerim.
    BMW E90 320d LCI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin. Başınız sağ olsun geride kalanlara sabır dilerim.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun. Bizim de peder yaşlandı artık, allah uzun ömür versin falan diyoruz da kendisi de diyor şurada yaşayacağım 5-10 sene maks diyor.
    Bi ara sormuştum neler yapmak gerekiyor diye. Sonra unuttum gitti, avukat arkadaşlar falan var öyle hallederiz dedim ama şimdi dönüp bakıyorum uğraşacak bir ton şey var.

Bir de ara ara aklıma şu geliyor, yaş iyice ilerleyip demans, alzaymır, parkinson vesaire gibi hastalıklar başladığında ne halt edeceğiz. Sağlığında bir şey yapmaya çalışsan yapamazsın, yok kafa yerinde belgesi isteyecekler yok bilmemne, asıl o işler gıcık.

Bir de vefattan sonra ortaya çıkan akraba görünümlü akbabalar oluyor. Akraba değil, akbaba diyorum ben onlara. O işler gıcık dediğimden daha da gıcığı bunlar, insanı çıldırtırlar. Sen acınla orada takılırken bunlar gelir, yok bizim bu vardı o vardı diye üşüşür. Şimdiden hesap ediyorum kime ne kafa atayım, kime nasıl dalarım diye...

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Basiniz sagolsun. Yasamayan icin tahmini dahi cok zor. Sizlere gani gani sabir diliyorum.

Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun. Bizim de peder yaşlandı artık, allah uzun ömür versin falan diyoruz da kendisi de diyor şurada yaşayacağım 5-10 sene maks diyor.
    Bi ara sormuştum neler yapmak gerekiyor diye. Sonra unuttum gitti, avukat arkadaşlar falan var öyle hallederiz dedim ama şimdi dönüp bakıyorum uğraşacak bir ton şey var.

Bir de ara ara aklıma şu geliyor, yaş iyice ilerleyip demans, alzaymır, parkinson vesaire gibi hastalıklar başladığında ne halt edeceğiz. Sağlığında bir şey yapmaya çalışsan yapamazsın, yok kafa yerinde belgesi isteyecekler yok bilmemne, asıl o işler gıcık.

Bir de vefattan sonra ortaya çıkan akraba görünümlü akbabalar oluyor. Akraba değil, akbaba diyorum ben onlara. O işler gıcık dediğimden daha da gıcığı bunlar, insanı çıldırtırlar. Sen acınla orada takılırken bunlar gelir, yok bizim bu vardı o vardı diye üşüşür. Şimdiden hesap ediyorum kime ne kafa atayım, kime nasıl dalarım diye...
    Bu gibi durumlari engellemek adina, kisinin sagligi yerindeyken aile bireylerine devretmesi en mantikli cozum. Tabi bu konusmayi yapmak da apayri bir olay. Akbabalarin haricinde devlet de sizi epey bir yoruyor. Bir de bazi islemleri yapmak icin bazi yasal sureler var, o sureler icinde yapmazsaniz isler daha da karmasiklasiyor. Insanin acisi tazeyken aklina gelmez, aklina gelince de "gec kaldin kardes" denmesi insani cileden cikartabiliyor.
    öyle işte.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler