User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Cekme belgeli aracin yurtdisina cikmasi

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cekme belgeli aracin yurtdisina cikmasi

Arkadaslar biliyorum su an yasadigimiz gundem yaninda ciddi alakasiz bir konu ama ben artik dusunmekten kafayi yeme asamasina geldigim icin belki icimizden bir bilen vardir diye sormak istedim.

Belki biliyorsunuzdur is sebebi ile almanyaya tasindim, her ne kadar gelip gittigim zamanlarda arabami ve motorumu kullansamda artik yasadigim ozlem ciddi boyutlara ulasti. Sizlere sormak istedigim sey, ikisinide cekme belgeli hale getirsem ve onlari almanyaya getirsem. Burada onlari trafige isletsem (bunuda arastirmam lazim) ve atiyorum gelecekte temelli donmek istedigim zaman Turkiyeye dondugumde ikiside cekme belgeli oldugundan tekrsrdan trafige sokabilirmiyim? Yani cokmu ucuk kacik dusunuyorum? Yani yillar sonra cekme belgeli araci gumrukten sokarken ederken bir sikinti olurmu? Cekme belgeli araci farkli bir ulkede kullanabilirmiyim edebilirmiyim. Yani kisacasi derdimi sk.ym ama merak ediyorum

Cok ilginc ve spesifik bir konu ama belki bunu yasayan biri aramizdan vardir diye merak ettim ve paylasmak istedim simdiden cok sagolun.
    74 model sehpa...

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sana vecap verdım,buyuzden yazmıyorum mıke : )

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Belki motorsporları veya federasyonla konuşup yarış otosu/motosu tarzında olabilir ama onda da bir sğre vardır belki. İlk aklıma bu geldi.
    - K -

________
    Dr.Ecu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sana vecap verdım,buyuzden yazmıyorum mıke : )
    Abi aynen ilk buraya konu acip sonra sana sormustum cok saol bilgilendirmelerin icin
    Alıntı Mr.K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belki motorsporları veya federasyonla konuşup yarış otosu/motosu tarzında olabilir ama onda da bir sğre vardır belki. İlk aklıma bu geldi.
    Abi bu hic aklima gelmemisti. Murat abi kisaca ihracat belgesi olmadigi taktirde hic bir takdirde bunun olmayacagini soyledi. Yani bende acikcasi neden bi gaza geldim onu soyliyim, bizim esyalari getiren firma bana bu yonde tabikide gotururuz hic bisey olmaz almanyada da islettirirsiniz vs vs demisti. Ozamandan beri aklimda ama bunun gercekciligi konusunda emin degilim.

Burda da bi arastiricam bunu tekrardan.
    74 model sehpa...

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burdan araç yurtdışına birşekilde çıkar ve o ülke trafiğine işletirsiniz ama sonrasında tr geri sokmak işletmek kesin çok zor olur.
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi en cok korktugum o konu yoksa cikartmak kolay gibi fozukuyor
    74 model sehpa...

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim bildiğim kadarıyla TR ikinci el araç kabul etmiyor.Etsede belli bir yaşın üstünde olması gerekiyor (klasik araç olması lazım)

Onun haricinde tr 0 km harici klasik otomobil harici çok zor.

Bence hiç riske girme.Gerçi başka bir yöntem varda zor olur.Örnek olarak aracı getirdin yabancı plaka yakalandı trafik'de bağlandı.Sonra ihalede satılırken senin alman lazım oda zor başkasıda girer.

Zamanında taşiş bölümünde eski bir klasik mini vardı ters'den direksiyon yazmışlardı gurbetci birininmiş kızının aracı tr getirmek istemiş onlar girecek ihaleye demişlerdi.
    Seat IBIZA FR

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Dönüşte Camaro'yu Merkel'e hediye edersin motoruda Bmw fabrikasına bağışlarsın Alman tarihine adınız yazarlar

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer çıkartmak kolaysa getirmesi bence daha kolay Hakan, klasik statüsünde gelir Camaro veya BMW motosikletin için soruyorsan. Ama tabii maliyetleri göze alabilir misin, o kadar paraya almanyada benzerlerini bulup hevesini almak daha mantıklı olabilir

TechTurkey ef186 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tr plakalı götürüp yanında tutamıyomusun?
    Intercity Istanbul Park
    Caterham Türkiye
    OMP Türkiye
    Pist Günleri
    Intercity Endurance Cup
    Intercity Clio Cup
    Intercity Megane Cup
    Intercity Caterham Cup

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tr plakali gotur, burada vergi vermeye devam edersin. Bence kimse bir sey diyemez o zaman
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Orada aynılarını alsan ve toplamaya başlasan nasıl olur ? Hem seviyorsun bu tip işleri

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tr plaka araçla ya da yabancı plaka araçla gittiğin ülkede 2 sene bulunma süren yokmu zaten ? gürcistandan araç getirenler bu şekilde 2 seneliğine getirmiyomu..
    sende aynısını almanya için yapacaksın..ama Türkiyede vergi ödemeye devam tabi..TR plaka bir camaro almanyada efsana olur..hollandadaki şahin gibi

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    'geçici ihracat' mevzuatında bazı makinelerin tamir-bakım için yurtdışında çıkabileceği yazar, ben de makine yollamıştım 2 sene süresi vardı, otomobilleri kapsıyor mu araştırmak lazım, orada bir garajla anlaşıp belki bu şekilde çıkartılabilir, sonrasında süre dolunca gelmezse makine büyük cezası vardı ben ucu ucuna yetiştirmiştim...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakan abi TR plakalı götürüp yanında tut ya. Yabancı geçici plaka vs bile varsa ben onu riske atamazdım. Burası TR ne olup ne olmayacağı belli olmaz bence. Camaro zaten evlat kıymetli keza bmw de öyle. İnstagramda bmw kullanan almanyada birkaç insan var, TR'den öyle e30-e36 götürmüşler zamanında yanlarına kullandıklarına rastladım
    HotHatch Lovers!

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç uğraşmayın, araçları götürün Orada TR plaka ile ne kadar süre kullanabilirsiniz, oturum izni - vatandaşlık vb işleri ile arabanızı kullanıma izin veriyorlar mı, falan filan şeklinde o tarafı daha çok araştırmanız hayrınıza olur gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    esas sikinti orada basliyor. vatandas yurtdisinda, yani almanyada ikamet ettigi icin türkiye ehliyetini almanya (eu) ehliyetine karsi degistirmistir. yani sürekli almanyada yasadigi icin TR plakali bir araci almanyada, türkiye ruhsatinda kendi adi yazsa bile kullanamaz diye biliyorum. bu birinci konu.

ikinci konu ise sigorta konusu. arac diyelim bir sekilde TR plakali olarak almanyaya geldi. sigortasi ona göre türkiyede yapilmistir ve ödeniyordur. fakat türkiyedeki sigorta policelerine göre zorunlu sigortanin hasar karsilama kapsami EU ve almanya icin kesinlikle yetersiz kalacaktir.

yani lafin kisasi, EU yada almaya ehliyeti ile TR kayitli bir arac almayada kullanilamaz! ya ehliyet ve ruhsat TR olacak yada ehliyet ve ruhsat EU (almanya) olacak.

yani en azindan yasadigim isvicrede kanun böyle. almanya icin pek farkli olacagini düsünmüyorum.

grüss gott aus der schweiz

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence @FeVıDun yardımcı olur bu konuda bence sonuçta Japonya'dan r34 getirmişti.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman en güzeli burada satıp orada almak, veya buradan götürüp orada trafiğe işletmek. Ancak "dönüş" olursa bu sefer orada satmak...

Bu ülkede bu tip işlerle uğraşılmaz. Çünkü hep bi şekilde suistimal edildiği için devlet her seferinde "aha bi tarafıma bişey sokacaklar" refleksi ile hareket ediyor.

Birkaç ay önce bir toplantıda Bakan Yardımcısı geldi, sektörün sorunları vesaire diye dinliyor.

Bir otomotivci çıktı, işte bizim revizyon yapılmış motor ihraç etmemiz, tamir vb için araçları ithal edip tekrar geri göndermemizin falan yolu açılmalı, burada çok potansiyel var, biz bu işi yapmak istiyoruz dedi. Bakan Yardımcısının ilk sorduğu soru; "he, buraya getirip parçalayıp satacaksınız yani kısaca" dedi... Bi duraklama oldu... Yoooo? dedi soruyu soran adam Bakan Yardımcısı gülümsedi, "yaaaa abi, tamam anladım ben" dedi.. Sessizliğe devam. Devlet de haksız değil ki kardeşim, kansız şerefsiz memleketiyiz...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler