User Tag List

Sayfa 1/6 123 ... SonSon
110 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Corona Virüs Sonrası İşler Güçler...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Corona Virüs Sonrası İşler Güçler...

beyler Corona Virüsle alakalı 3. konumu açıyorum, bazıları 'ulan bu moruk amma konuşuyor!' diyor biliyorum...

çoğunluk işini gücünü kaybediyor ve kaybedecek, iş yerleri kapanıyor, kriz sonrası seri iflaslar gelecek... ben yaklaşık 20 senedir içinde bulunduğum inşaat sektöründen tamamen çıkmayı planlıyorum, bu ülkede 5 sene inşaatla alakalı yatırım olmaz, olursa da giren herkesi batırır... Şahsi fikrim önümüzdeki 10 senenin sektörleri:

1- Tarım
    2- Sağlık sektörü tedarik
    3- Online alışveriş
    4- Minimal yaşam için üretimler, sobadır, güneş enerjisidir, mutfak malzemeleri vs...

ben şahsen tamamen otomobillere odaklanmak istiyorum, custom parçalar üretmek, airbox lar, manifoldlar, 3d parça üretimi gibi, yatırımı oraya yapmayı düşünüyorum...

sizlerin önümüzdeki 10 sene için düşünceleri nelerdir?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben 1-2 sene içerisinde hali hazırda babamın da devam ettirdiği lojistik nakliyat konteyner taşımacılığa geçeceğim. Tır şoförlüğü yapıp işleri büyütmeye devam edeceğiz nasip olursa. Özel sektörde çalışıyorum şuan ayın 20 sinden beri çalışmıyorum, bu durum benim babamın yanına geçişimi hızlandıracak belli ki. En azından kendi işimi, baba mesleğini devam ettiririm. Gerçi ülkenin durumu bizim sektörü çok etkiliyor, dolar kuru, ithalat, ihracat vs. hakkımızda hayırlısı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Met Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 1-2 sene içerisinde hali hazırda babamın da devam ettirdiği lojistik nakliyat konteyner taşımacılığa geçeceğim. Tır şoförlüğü yapıp işleri büyütmeye devam edeceğiz nasip olursa. Özel sektörde çalışıyorum şuan ayın 20 sinden beri çalışmıyorum, bu durum benim babamın yanına geçişimi hızlandıracak belli ki. En azından kendi işimi, baba mesleğini devam ettiririm. Gerçi ülkenin durumu bizim sektörü çok etkiliyor, dolar kuru, ithalat, ihracat vs. hakkımızda hayırlısı.
    eşimin ailesinin büyük bir lojistik şirketi var ama gelecekle alakalı umutsuzlar, sonuçta insan üzerinden yürüyor, aldıkları işler için bazen araç bulamıyorlar şoförler haklı olarak dışarıya gitmek istemiyorlar...

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tarim ve gida diyerek hem 1. Maddeni destekleyeyim, hem de artirayim abi

Sadece gida ureten degil, gida komoditelerini alip satan da yürür gider

Cunku artan nufusa tarim da yetmez, endustriyel gida da buyur.

BAT9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu global kriz gösterdi küçük esnafı büyük firması derken herkes ciddi risklerle karşılaştı, karşılaşıyor. Kar kaybı, iş durması gibi durumlar top seviyede yaşandığından dolayı sigorta şirketleri alternatif bir ürün yaratırsa sigorta sektörünün de ciddi anlamda büyüyebileceğini düşünüyorum.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    34 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tarım değil de, gıda ürünlerini işlemek daha mantıklı ve karlı. Hali hazırda tarım ile uğraşıyoruz. Hatrı sayılır boyutta da arazimiz var. Özellikle meyve maalesef ki ölü yatırım. Mahsülü herhangi bir şekilde işlemeden direkt ham olarak topladığınız gibi satmaya çalışırsanız sene sonunda neredeyse sıfıra sıfır çıkıyorsunuz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben otomotiv sektörünü takip edeceğim

Geçen sene bu zaman 1M yazılan araçlar son 2/3 ay da 1.6/1.8 arasından ilandan sürekli de el değiştiriyor

Tahminen söylüyorum belki de son zamanlarda ilk defa başka sektörler kaynaklı otomotivde kârlılık düşecek

Takibinde olduğum araçları toplamayı düşünüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Nightfish Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tarım değil de, gıda ürünlerini işlemek daha mantıklı ve karlı. Hali hazırda tarım ile uğraşıyoruz. Hatrı sayılır boyutta da arazimiz var. Özellikle meyve maalesef ki ölü yatırım. Mahsülü herhangi bir şekilde işlemeden direkt ham olarak topladığınız gibi satmaya çalışırsanız sene sonunda neredeyse sıfıra sıfır çıkıyorsunuz.
    kendi ailemin muz seraları var, çok şükür orada sıkıntı yok, üretim de var alıcısı da, bence seracılık yürüyecek kriz sonrası...

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ülkede üreten değil, mala değer katmadan alıp satan olacaksın, komisyoncu olacaksın en güzel kazançlar o işlerde. İnşaat mühendisiyim, 7 senelik yoğun şantiye hayatından sonra kızım için aileme daha çok vakit ayırmak istedim. Oto al sat yapmaya başladım günü kurtarsın yanında başka bir iş oturturum diye ama inşaat sektörü patladı. Aldığım 3-4 işi zararsız belasız zar zor bitirdim malzemeye kısa sürede gelen yüksek zamlar yüzünden. Bu süreçten sonrada birşey değişmez.

Mesela depremler oluyor, yapı stoğu çok kötü durumda. Adamın 300 bin etmeyen dairesini yenilemek için 200 bin toplasan herkes kazanır. Yapanda kazanır, daire sahibide kazanır en önemlisi olası bir depremde hayatlar kurtulur. Ama sistem bana destek olup teşvik edeceğine köstek olur, kör cahil güçlü yandaş müteahitlere rant sağlama derdinde.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    34 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendi ailemin muz seraları var, çok şükür orada sıkıntı yok, üretim de var alıcısı da, bence seracılık yürüyecek kriz sonrası...
    Egzotik meyve sektörü her zaman karlı. Detaylı yazmam gerekiyormuş tabi, elma armut vs gibi 'sıradan' meyvelerde karlılık oldukça düşük. Ama Avakado, Mango vs derseniz olay değişiyor tabi ki.

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eşimin ailesinin büyük bir lojistik şirketi var ama gelecekle alakalı umutsuzlar, sonuçta insan üzerinden yürüyor, aldıkları işler için bazen araç bulamıyorlar şoförler haklı olarak dışarıya gitmek istemiyorlar...
    Abicim bizim sektörde en büyük sıkıntı şoför. Şoför iş seçiyor, araba seçiyor. Şuan zaten işlerde düşüş var uzun zamandır kötü. İşlerin kaymağını büyük firmalar alıyor, biz artanlarla yürütmeye çalışıyoruz. Şuan 100 arabası olan firmaların bile arabalarının yarısı şoför sıkıntısından dolayı yatıyor. Bizim 2 arabamız var birinde şoför çalışıyor ve şoför maliyeti çok yüksek. Ben babamın yanına geçersem maliyeti aşağıya çeker, birikim yapıp araç sayısını arttırabiliriz diye düşünüyorum.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Met Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abicim bizim sektörde en büyük sıkıntı şoför. Şoför iş seçiyor, araba seçiyor. Şuan zaten işlerde düşüş var uzun zamandır kötü. İşlerin kaymağını büyük firmalar alıyor, biz artanlarla yürütmeye çalışıyoruz. Şuan 100 arabası olan firmaların bile arabalarının yarısı şoför sıkıntısından dolayı yatıyor. Bizim 2 arabamız var birinde şoför çalışıyor ve şoför maliyeti çok yüksek. Ben babamın yanına geçersem maliyeti aşağıya çeker, birikim yapıp araç sayısını arttırabiliriz diye düşünüyorum.
    Ortalama maaşları ne şöförlerin? Bizde otobüs için bulamıyoruz artık şöför, biletçileri kaldırdılar alttan yetişen de yok 5-10 sene sonra ne olucak Allah kerim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Nightfish Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egzotik meyve sektörü her zaman karlı. Detaylı yazmam gerekiyormuş tabi, elma armut vs gibi 'sıradan' meyvelerde karlılık oldukça düşük. Ama Avakado, Mango vs derseniz olay değişiyor tabi ki.
    Hollanda gibi her şeyi yetiştirmemiz lazım...

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    beyler Corona Virüsle alakalı 3. konumu açıyorum, bazıları 'ulan bu moruk amma konuşuyor!' diyor biliyorum...

çoğunluk işini gücünü kaybediyor ve kaybedecek, iş yerleri kapanıyor, kriz sonrası seri iflaslar gelecek... ben yaklaşık 20 senedir içinde bulunduğum inşaat sektöründen tamamen çıkmayı planlıyorum, bu ülkede 5 sene inşaatla alakalı yatırım olmaz, olursa da giren herkesi batırır... Şahsi fikrim önümüzdeki 10 senenin sektörleri:

1- Tarım
    2- Sağlık sektörü tedarik
    3- Online alışveriş
    4- Minimal yaşam için üretimler, sobadır, güneş enerjisidir, mutfak malzemeleri vs...

ben şahsen tamamen otomobillere odaklanmak istiyorum, custom parçalar üretmek, airbox lar, manifoldlar, 3d parça üretimi gibi, yatırımı oraya yapmayı düşünüyorum...

sizlerin önümüzdeki 10 sene için düşünceleri nelerdir?
    Online bence çok mantıklı. Üretip, satmak özellikle. Ne ürettiğinizin bile bir önemi yok. Gıda, tekstil, dekorasyon her şey olur...

Otomobille ilgili olan işi düşünüyorsan mutlaka fikir alış verişi yapalım derim abi.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İç mimarım.Farklı dönemler farklı üretimler yaptım.Payzaj şirketim vardı , ev aldım içini yapıp sattım vs ama asıl işim - yetim bilgisayarlı 3d görselleştirme.Bu iş kanalını önceleri inşaat firmaları ve iç mimarlara freelance görselleştirme şeklinde yapıyordum ama inşaat duraksamaya geçince de 3 yıldır bi organizasyon şirketinde maaşlı personel olarak yapıyorum.
    Düğün ve kurumsal organizasyonlar yapıyoruz.Bende , iş alım süreci öncesi mekanı o iş özelinde olabildiğince gerçekçi tasarlayıp müşteriye sunan kanatta çalışıyorum.
    Şimdi bizim sektör bildiğiniz yasaklandı haklı olarak.Bu iş ne kadar sürecek bilmiyoruz ama düzeldiğinde de insanlar toplu halde bulunulacak organizasyonlar vermeye-katılmaya imtina edecek uzun süre.İşi , işverenleri , ekibi her ne kadar aile olarak görüp sevsekte geni bu su almayla ne kadar gider , nerde batar bilmediğim için endişeliyim açıkçası.3d yi tr de , yurtdışında freelance olarak hangi sektörde , hangi şekilde uyarlayarak minimum gelir devamlılığını sağlarım onu düşünüyorum ama aklıma da bişey gelmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Online bence çok mantıklı. Üretip, satmak özellikle. Ne ürettiğinizin bile bir önemi yok. Gıda, tekstil, dekorasyon her şey olur...

Otomobille ilgili olan işi düşünüyorsan mutlaka fikir alış verişi yapalım derim abi.
    özellikle Ankara modifiye konusunda çok doğaçlama gidiyor, arabalar yürüyor ama çoğu Allah'a emanet çözümler... görüyorum hep detaylar hep hatalı çünkü malzeme yok, kendi bilgim ve de yakın arkadaşlarımla beraber güzel işler çıkabilir... krizden sonra insanlar kendilerini dışarı atacak ve de erteledikleri keyif verici şeyleri yapmaya çalışacaklar diye düşünüyorum... ürettiğim parçaları da online satmayı planlıyorum ayrıca...

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhasebe hepten kaybolup iyice digitale dönecek şüphesiz.Ve ilerki dönemlerde digital para vb düşünürsek finansal danışmanlığa/Online sürece doğru geçiş yapmak mantıklı olacak tarafımca.tarım,sağlık ve online marketing kesinlikle 10 yıl içinde hiç şüphesiz tavan yapacaktır.
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Seracıyım, varsa sormak istediğiniz cevaplıyım, malesef 2010 dan beri pek eski kazançlar yok, hic dışardan gözüktügü gibi değil. Muz u ayrı tutuyorum, muz kazandırıyo fakat sistem farklı seranın yüksekliğinden tut, sistemine kadar.

Sera yaptırmanın maliyeti şuan dönümde 35-40 bin lira. Arazi almal istersenizde antalyada düzgün bi yerin dönümü 50.000 lira.

3~4 yılda bir üzerinde ki nylon değişmeli ve tadilat yapılmalı oda dönümde 10 bin lira civarı .

Gübre fiyatları en basit 20 kiloluk gübreler 16-8-24, 18-18,18 veya 20-20-20 dengeli dediğimiz gübreler 200 liranın üzerinde kalitelileri, peters gibi 450 civarları . Ve de dönüme her sulamada 4~5 kg gübre vermelisin. Domates, patlıcan gibi temel sebzeler haftalık sulanıo gübre vermek zorundasın.

Diğer bir konu tarım ilaçları, zararlılar la mücadele etmek için kullanmak şart ve her hafta ilaçlama yapılır. Muz tarzı ağaç olan bitkilerde bu daha az sıklıkla olabilir.

Gelin size maliyet hesabı yapayım kabaca ;

9 dönüm patlıcan seram var.

Fide 33.000 lira, Gübre ve Tarım ilacı 42.000 lira, işcilik 36.000 lira, sulama+elektrik+mazot 15.000 lira (traktör ve hale kamyonetle götürmek zorundasın) tüm bu giderleri 9 ay lık sürede harcanıyo.

Şuan hal de patlıcanın fiyatı; piyasa 2.20 tl yık ortalaması bu sene 1.80 1.90 gibi gitti. Kışın max 7 lira gördük fakat o fiyatlada hasat olmadığı için gorüldü. Az olan şeyin değeri düşer.

Her hafta yıl ortalaması olarak dönümden 100 kilo hesaplayabilirsiniz.

Mayısdan sonra sera nın sıcaklığı 50 dereceleri bulur. İşcilik niye o kadar tutuyo diyenler vardır illa ki 50 derce sıcakta patlıcan kasası yüklemek ucuz olmaz hayliyle.

Gircekseniz muz avakoda falan girin ama diğer şeylere bakmayın bile derim,

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    özellikle Ankara modifiye konusunda çok doğaçlama gidiyor, arabalar yürüyor ama çoğu Allah'a emanet çözümler... görüyorum hep detaylar hep hatalı çünkü malzeme yok, kendi bilgim ve de yakın arkadaşlarımla beraber güzel işler çıkabilir... krizden sonra insanlar kendilerini dışarı atacak ve de erteledikleri keyif verici şeyleri yapmaya çalışacaklar diye düşünüyorum... ürettiğim parçaları da online satmayı planlıyorum ayrıca...
    Online çok mantıklı ve şart. Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya'nın talebi çok fazla. Bu adamlara konteynerla araba koyup göndersen alabiliyor.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler