User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kaza sonrası ne yapılabilir ikame araç durumu vs. olur mu?

jRMix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kaza sonrası ne yapılabilir ikame araç durumu vs. olur mu?

Selamlar, bugün lastik değiştireyim diye sanayi taraflarına doğru çıktım. Yol üstünde bir marketten çöp torbası almak için durup park ettim tam markete girecekken aracıma arkadan kurumsal bir firmanın sürücüsü çarptı.

Bom boş 2 çift şeritli yolda hemde. Neyse benim araçta far,tampon ve çamurluğun üst kısmı çökmüş durumda. Şehrimde yetkili serviste olmadığı için özel bir servise çektik. Araç 2009 Astra H Sedan. Modelden dolayı takılan parçalar muadil olur dedi servisteki arkadaş. Halojen stop var çok farketmez diye düşünüyorum ama bu durumda yapılabilecek bir şey var mı?

Birde süreç biraz uzayabilirmiş en erken 1 - 1,5 haftalık tarih verdiler. Bu durumda ben araçsız kalıyorum. 0 kusurlu olduğum bir kazada sigortanın bana ikame araç sağlaması gerekmez mi? Bu durumda ne yapabilirim?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerekmez, trafiğe çıkarak bütün riskleri göze almış sayılırsınız. Kasko yaptırmanın amacı da tam olarak bunun gibi durumlarda mağdur olmamak için.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendi kaskon varsa ve böyle bir hak tanımlıysa ikame araç kiralayabilirsin.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaskonuz yok sanırım eğer olsaydı aracı istediğiniz yerde istediğiniz parçalarla yaptırır ikame araçta alırdınız sizin kaskonuzda karşı tarafın sigortasından masrafı alırdı. kasko şartlarıda önemli tabi ama sigorta ödediği zaman direk bütün kozlar sigorta şirketinde oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ckrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerekmez, trafiğe çıkarak bütün riskleri göze almış sayılırsınız. Kasko yaptırmanın amacı da tam olarak bunun gibi durumlarda mağdur olmamak için.
    Hmm o zaman bekleyeceğiz mecburen. Araç hep kaskoluydu geçen yıla kadar. Kendi üstüme alınca kasko yüksek çıktı bende yaptırmamıştım ama tekrar yaptırmayı düşünüyorum. Şu işler bitsin bi fiyat alıyım.

Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi kaskon varsa ve böyle bir hak tanımlıysa ikame araç kiralayabilirsin.
    Maalesef kaskoyu geçen yıl bırakmıştım.

Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaskonuz yok sanırım eğer olsaydı aracı istediğiniz yerde istediğiniz parçalarla yaptırır ikame araçta alırdınız sizin kaskonuzda karşı tarafın sigortasından masrafı alırdı. kasko şartlarıda önemli tabi ama sigorta ödediği zaman direk bütün kozlar sigorta şirketinde oluyor
    Araç yıllardır bizdeydi geçen yıl kendi üstüme aldım. Öyle olunca fiyat yüksek çıkmıştı bende yaptırmamıştım zaten yaza değiştiririm diye. Piyasa durumunda değiştirmedim biniyordum öyle. Neyse bakalım sağlık olsun işlemler bitsinde kaskodan tekrar bi fiyat alayım. Yetkili servisede gidemedim ***** giriş-çıkışlar yasak.

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kasko yoksa ikame araç alamazsın.

Ayrıca orjinal değil yan sanayi parçalarla aracınız toplanabilir. Kasko özellikle burada çok önem taşıyor.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kasko yoksa ikame araç alamazsın.

Ayrıca orjinal değil yan sanayi parçalarla aracınız toplanabilir. Kasko özellikle burada çok önem taşıyor.
    Şuan için sadece far ve tampon değişecek gibi duruyor. Muhtemelen yan sanayi parçalar ile. Kaskonun önemini bu derece bilmiyordum. Birde şu zamana kadar sadece ufak onarımdan yararlanmıştık kaskonun bana da yüksek çıkınca devam ettirmemiştik. Şu işi geçsinde tekrar fiyat alacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    farkını verip orjinal takma durumu olabilir gerçi bi sorun isterseniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    farkını verip orjinal takma durumu olabilir gerçi bi sorun isterseniz
    Şuan dosya açıldı experle net durum belli olsun sorayım mutlaka.

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaskolarda iki ana ayrim var artik. Full kaskonun yani sira ekonomik kasko da cikardilar. Ekonomik olan yetkili servise giremiyor. Ikisinde de arac 5 yasindan buyukse muadil parca kullaniliyor ama, eger muadili varsa yani. Gecen ay arkadas kaza yapti oradan cok net biliyorum.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaskolarda iki ana ayrim var artik. Full kaskonun yani sira ekonomik kasko da cikardilar. Ekonomik olan yetkili servise giremiyor. Ikisinde de arac 5 yasindan buyukse muadil parca kullaniliyor ama, eger muadili varsa yani. Gecen ay arkadas kaza yapti oradan cok net biliyorum.
    Anadolu kaskoda eski aracımda 5 yıl sorunu yaşamadım 2007 modeldi 2010 da alıp 2018 de sattım şimdi ki aracımda 2013 model yine anadolu kasko ve poliçeye göre yetkiliye gidebiliyorum şimdilik lazım olmadı inşallah olmaz araçlarda clio ydu muadil parçası gırla kasko firmasına görede değişiklik gösteriyordur belki bizim servistekiler 1 axa 2 anadolu hiç sorun yaşamıyoruz diyor ufak tefek şeylere eksper bile gelmiyormuş

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jRMix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan dosya açıldı experle net durum belli olsun sorayım mutlaka.
    Bir de yetkili servis çok çok uzak değilse (örn: 100km'ye kadar bir mesafedeyse) çekiciyle gönderip karşı tarafa rücu etme olabilir mi bunu da bir konuşun diyeceğim de sigortacı arkadaşlar bilir heralde.

En kötü siz cepten gönderseniz "hayır yetkili servise sokamazsın arabayı" mı diyecekler? kanunen öyle diyemiyorlarsa zaten direkt orijinal parçalarla yapılır. bunu bir değerlendirin. çekiciye şehirdışı yasağı yok. ben olsam ilk en yakın yetkili servisin hasar departmanıyla görüşür fikir alırım, ondan sonra sigortaya atana eksperi arayıp niyetinizi iletip ona uygun işlem yapılması konusunda yardımcı olmasını rica edersiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de yetkili servis çok çok uzak değilse (örn: 100km'ye kadar bir mesafedeyse) çekiciyle gönderip karşı tarafa rücu etme olabilir mi bunu da bir konuşun diyeceğim de sigortacı arkadaşlar bilir heralde.

En kötü siz cepten gönderseniz "hayır yetkili servise sokamazsın arabayı" mı diyecekler? kanunen öyle diyemiyorlarsa zaten direkt orijinal parçalarla yapılır. bunu bir değerlendirin. çekiciye şehirdışı yasağı yok. ben olsam ilk en yakın yetkili servisin hasar departmanıyla görüşür fikir alırım, ondan sonra sigortaya atana eksperi arayıp niyetinizi iletip ona uygun işlem yapılması konusunda yardımcı olmasını rica edersiniz
    En yakın servis Kayseri yaklaşık 80 km. Göndermeyi bi düşündüm daha sonra aklıma giriş-çıkış yasağı geldi. Çekiciye yasak olmadığını bilmiyordum birde kayseri için çok iyi yorumlar yok. Neyse biran önce çıksın da parça konusunu experle hallederiz diye düşünüyorum.

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun öncelikle.

Karşı aracın trafiğinden aracı onartıyorsanız, yetkili servise aracı götürmeniz size orijinal parça alma hakkı sağlamaz.
    Hatta çoğu yetkili servis trafik dosyası kabul etmiyor.
    Yetkili serviste aracınıza orj parça takarlar. Sigorta size eşdeğer parça üzerinden ödeme yapar. Aradaki fark size yansır.
    Ya da aracı götürmeden önce yetkili servisle konuşabilirsiniz. Eğer tedarik kabul ediyorlarsa sigorta şirketi oraya eşdeğer parça gönderebilir. Ama bunun bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.
    Aracınızın kilometresi çok yüksek değil ise değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz dosya kapandıktan sonra. Bununla ilgili detaylı bilgi verebilirim.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anadolu kaskoda eski aracımda 5 yıl sorunu yaşamadım 2007 modeldi 2010 da alıp 2018 de sattım şimdi ki aracımda 2013 model yine anadolu kasko ve poliçeye göre yetkiliye gidebiliyorum şimdilik lazım olmadı inşallah olmaz araçlarda clio ydu muadil parçası gırla kasko firmasına görede değişiklik gösteriyordur belki bizim servistekiler 1 axa 2 anadolu hiç sorun yaşamıyoruz diyor ufak tefek şeylere eksper bile gelmiyormuş
    Tamam anadolu kaskodan full kaskodur policen ben de onu diyorum. Full olmayanlar yetkiliye gidemiyor artik.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam anadolu kaskodan full kaskodur policen ben de onu diyorum. Full olmayanlar yetkiliye gidemiyor artik.
    hocam 2 şekilde de 5 yaş üstü yetkiliye giremiyor dedin ya ona istinaden yazdım kaskom full zaten biliyorum ben onu

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun. Tez zamanda istediğin gibi hallolur umarım.

Şimdi kafama bir şey takıldı. Benim araç 2003. Kaskoda yetkili servis ibare var. Özellikle istedim bunu.
    Kaza durumunda yetkili servise çektirsem, yetkili servis muadil parça takabilir mi?
    Aracımın yetkilide bulunmayan parçası yok neredeyse. Olsa bile Almanyadan gelebiliyor.
    Durum tam olarak nedir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Tez zamanda istediğin gibi hallolur umarım.

Şimdi kafama bir şey takıldı. Benim araç 2003. Kaskoda yetkili servis ibare var. Özellikle istedim bunu.
    Kaza durumunda yetkili servise çektirsem, yetkili servis muadil parça takabilir mi?
    Aracımın yetkilide bulunmayan parçası yok neredeyse. Olsa bile Almanyadan gelebiliyor.
    Durum tam olarak nedir?
    Teşekkür ederim. Umarım biran önce hallolur.
    2018 Kasko Poliçeme baktım şimdi.

Hasar durumunda , eksper kararına göre orijinal parça kullanılacaktır. Değişimi gereken yedek parçanın marka tarafından üretilmediği durumlarda (orijinal parça temin etmenin mümkün olmadığı durumlarda)eşdeğer parça kullanılacaktır. Hasar gören sigortalı aracın onarımı mümkün olmayan ve değişimine karar verilen hasarlı parçaları için sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Parçanın tedarikinin, aracın onarımının yapıldığı servis veya sigortalı tarafından yapılması sigortacının onayına bağlıdır. Bununla birlikte hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirme yoluna gidilir veya aynı özellikleri taşıyan parçanın bedeli ödenir.
    Yetkili Servisi'de kapsıyormuş. Tabii ben detay bilmiyorum. Tecrübeli arkadaşlar varsa bende öğrenmek isterim ona göre tekrar kasko yaptırmayı düşünüyorum.

skaratas2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kasko yaptirin bence ... faydasi çok olur zor zamanlarda...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler