User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Plakaya yazılan ceza hakkında.

Mehmet Opc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Plakaya yazılan ceza hakkında.

Arkadaşlar merhaba,

17 nisanda E5 çağlayanda plakama 46/2-G kodlu ceza yazılmış. ınternetten araştırdım tehlikeli araç kullanma, makas atmaymış. Ben o tarihte makas atmadım sadece 100-120 arası gittim. Avukat arkadaşımla konuştum tebligat gelmeden itiraz edemessin öde. tebligat geldikten sonra itiraz et. Hakimin iyi niyetine kalmış cezayı reddedip yada onaması. Bazı hakimler yazan polisi çağrıp kamera kaydı istiyormuş, bazı hakimlerde polise şahit soruyormuş yada polis hata yapmaz diyip kararı onuyormuş. Hiç başına gelen oldu mu? Ne yapmalıyım? Nasıl dilekçe yazmalıyım? Ve davayı kazanma ihtimalim sizce çok düşük mü? Avukat arkadaşım şans meselesi ama büyük ihtimalle kaybedersin dedi. Diğer arkadaşım ise polis görüntüyü gösteremesse cezan silinir bişey olmaz dedi kafam çok karıştı. 1.228 TL az buz para değil sonuçta.

Yardımlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim.

jRMix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun, çok net bilmemekle birlikte kanıtlama durumu fahri müfettişler için geçerli diye hatırlıyorum. Zaten mecbur ödenecek. Ödedikten sonra da şansınızı denersiniz silinirse ne güzel silinmezse de yapacak bir şey yok zaten.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işim bu , anlatayım ;

biraz başından başlayacağım.
    hukukta önce suç kanıtlanır , sonra ceza kesilirdi.
    bizim ülkemizde artık önce ceza tanımlanıyor hesabına sonra senden suçsuz isen aksini idda etmen isteniyor...
    şaşılacak birşey yok her 3.dünya ülkesinde işler böyle artık. no panic !

ama insanlar ayıktı artık herkes kanıt istiyor.
    sıkıntı yok emniyetin elinde %99 görüntü vardır, bu zamana kadar itiraz ettiğim 685390639 tane cezanın hepsinde görüntü yolladırlar.
    ellerinde yoksa bile "benim polisim yanlış ceza kesmez" yazıp dilekçemi geri yolladılar.

eğerki elinde o tarih o saatte başka yerde olduğunu kanıtlayacak otopark fişi yada benzin fişi yada araç içi kameradan o tarihte efendi gibi gittiğini gösteren bir görüntü yoksa hiçbirşey kanıtlayamassın, geçmiş olsun.

mahkeme yolunu dene ama cezanın 15 gün içinde 4/3lük kısmını öde öyle dene.
    göte bala haklı çıkarsan paranın mahsubunu istersin.

ödemeden mahkemeye verirsen inidirm hakkın yanacak.
    ayrıca mahkeme seni haksız bulursan aradaki süre zarfı kadarda cezaya faiz işleyecek.
    mahkeme gitme demiyorum , öde cezanı. hobi olarak gene git.

bu zamana kadar sadece "yanlış plaka" cezalarında ceza iptali sağlayabildim bilgine...
    médiocrité partout

onre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işim bu , anlatayım ;

biraz başından başlayacağım.
    hukukta önce suç kanıtlanır , sonra ceza kesilirdi.
    bizim ülkemizde artık önce ceza tanımlanıyor hesabına sonra senden suçsuz isen aksini idda etmen isteniyor...
    şaşılacak birşey yok her 3.dünya ülkesinde işler böyle artık. no panic !

ama insanlar ayıktı artık herkes kanıt istiyor.
    sıkıntı yok emniyetin elinde %99 görüntü vardır, bu zamana kadar itiraz ettiğim 685390639 tane cezanın hepsinde görüntü yolladırlar.
    ellerinde yoksa bile "benim polisim yanlış ceza kesmez" yazıp dilekçemi geri yolladılar.

eğerki elinde o tarih o saatte başka yerde olduğunu kanıtlayacak otopark fişi yada benzin fişi yada araç içi kameradan o tarihte efendi gibi gittiğini gösteren bir görüntü yoksa hiçbirşey kanıtlayamassın, geçmiş olsun.

mahkeme yolunu dene ama cezanın 15 gün içinde 4/3lük kısmını öde öyle dene.
    göte bala haklı çıkarsan paranın mahsubunu istersin.

ödemeden mahkemeye verirsen inidirm hakkın yanacak.
    ayrıca mahkeme seni haksız bulursan aradaki süre zarfı kadarda cezaya faiz işleyecek.
    mahkeme gitme demiyorum , öde cezanı. hobi olarak gene git.

bu zamana kadar sadece "yanlış plaka" cezalarında ceza iptali sağlayabildim bilgine...
    Merhabalar benzer bi durumda arkadaşımın başına geldi. Anladığım kadarıyla önce ceza ödeniyor sonra itiraz süreci başlıyor. Merak ettiğimiz husus mesela gidip itiraz ettik ve itiraz geri döndü. Bu durumda bize bi masraf çıkar mı? Eğer çıkarsa çıkacak masraf aşağı yukarı ne olur acaba ?

mcanx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı durum başıma geldi, makas atma suçundan ceza geldi (en azından o gün öyle birşey yapmamıştım )
    cezayı önce öde, tebligat geldikten sonra da internette kalıp formatlar(ben yasalara uyan saygılı bir vatandaşım, bu suçu işlemedim bana bu ceza neye göre kesildi bilgmiyorum, elinizde foto veya video varsa kanıtlayın yoksa iptal edin, yazıyor özetle) var ona göre kendi bilgilerini gir adliyeye dilekçe verir gibi veriyorsun

sonuç: cezam iptal oldu, ilk defa devlete karşı haklı olmanın değeri paha biçilemez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı cezadan bende yedim geçen hafta iş dönüşü fahri müfettişten. İtiraz etmeyi düşünüyorum gelişmeleri aktarırım burdan. Adli tatili beklemek gerekiyormu itiraz etmek için

ExtRemee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cezayı ödeyip itiraz etmelisiniz. Dilekçe ile itiraz ediliyor diye biliyorum kaybınız olmucak nasılsa her halukarda ödenecek.

levent_s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Makas atmasanız da muhtemelen sinyal vermeden ya da tehlikeli olarak şerit değiştirmişsinizdir kim niye size durduk yere gıcık olup efendi gibi araç sürerken ceza yazsın. Ceza sırasında orada değilseniz o o zaman yanlışlık vardır itiraz edin öbür türlü boşa kürek çekmek olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar benzer bi durumda arkadaşımın başına geldi. Anladığım kadarıyla önce ceza ödeniyor sonra itiraz süreci başlıyor. Merak ettiğimiz husus mesela gidip itiraz ettik ve itiraz geri döndü. Bu durumda bize bi masraf çıkar mı? Eğer çıkarsa çıkacak masraf aşağı yukarı ne olur acaba ?
    önce öde sonra itiraz diye bir kural yok.
    ama ödeyip itiraz etmek daha mantıklı.

diyelimki 15 mayısta ceza geldi ödemek için 30 mayısa kadar süren var.
    ödemedin.
    gittin 16 mayısta itiraz ettin.
    karar taa çıktı atıyorum 30 temmuzda, dedilerki "dayı haksızsın,uza"
    o zaman işler sıkıntı.

15 gün indirim günün kaçtı ceza tam oldu, birde 30 mayıs-30 temmuz arası faiz bindi...

ama ödeyip itiraz edersen sorun yok.
    haksızsan zaten ödemiştin, haklı bulunursan gidip iban paylaşıosun paranı geri ödüyorlar.

ceza il içinde ise masraf yok gidip adliye dilekçe vericen yol yemek paran gider
    ama il dışındaysa dilekçe posta mosta falan derken bi 50 tl gidiyor.
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcanx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı durum başıma geldi, makas atma suçundan ceza geldi (en azından o gün öyle birşey yapmamıştım )
    cezayı önce öde, tebligat geldikten sonra da internette kalıp formatlar(ben yasalara uyan saygılı bir vatandaşım, bu suçu işlemedim bana bu ceza neye göre kesildi bilgmiyorum, elinizde foto veya video varsa kanıtlayın yoksa iptal edin, yazıyor özetle) var ona göre kendi bilgilerini gir adliyeye dilekçe verir gibi veriyorsun

sonuç: cezam iptal oldu, ilk defa devlete karşı haklı olmanın değeri paha biçilemez
    sen nasıl bir ballısın
    filoda 10bin küsür arabamız var 3 yılda toplamda 3 kere haklı çıkabilidim
    médiocrité partout

mcanx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen nasıl bir ballısın
    filoda 10bin küsür arabamız var 3 yılda toplamda 3 kere haklı çıkabilidim
    Ben ama o gün ters hareket yapmadığımdan yüzde yüz emindim, adliyeye de yakın oturduğumdan bu kadar uğraştım iptal için bakın birde başvuru evrakını buldum, before/after şeklinde

onre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    önce öde sonra itiraz diye bir kural yok.
    ama ödeyip itiraz etmek daha mantıklı.

diyelimki 15 mayısta ceza geldi ödemek için 30 mayısa kadar süren var.
    ödemedin.
    gittin 16 mayısta itiraz ettin.
    karar taa çıktı atıyorum 30 temmuzda, dedilerki "dayı haksızsın,uza"
    o zaman işler sıkıntı.

15 gün indirim günün kaçtı ceza tam oldu, birde 30 mayıs-30 temmuz arası faiz bindi...

ama ödeyip itiraz edersen sorun yok.
    haksızsan zaten ödemiştin, haklı bulunursan gidip iban paylaşıosun paranı geri ödüyorlar.

ceza il içinde ise masraf yok gidip adliye dilekçe vericen yol yemek paran gider
    ama il dışındaysa dilekçe posta mosta falan derken bi 50 tl gidiyor.
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler baya açıklayıcı oldu

6200Tl kadar bi ceza kesildi plakaya saçma sapan bi sebepten poliste kamera kaydı veya görme gibi bi şansı yok sese gelip direkt plakaya yazıp gittiler e-devletten gördük bizde cezayı. Ek bi masrafı olmadığından gidip itiraz edilebilir o zaman bi şans denemek için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler baya açıklayıcı oldu

6200Tl kadar bi ceza kesildi plakaya saçma sapan bi sebepten poliste kamera kaydı veya görme gibi bi şansı yok sese gelip direkt plakaya yazıp gittiler e-devletten gördük bizde cezayı. Ek bi masrafı olmadığından gidip itiraz edilebilir o zaman bi şans denemek için
    tabi canım dene şansını

Alıntı mcanx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben ama o gün ters hareket yapmadığımdan yüzde yüz emindim, adliyeye de yakın oturduğumdan bu kadar uğraştım iptal için bakın birde başvuru evrakını buldum, before/after şeklinde
    şanslısın vesselam
    médiocrité partout

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla şanslıymışsın

Konuyla birebir bağlı değil ama, bu aralar radar cezasının peşine bu 46/2 a b C den birini yapıştırıyorlar. 6ayda 2defa 180ve üzeri hızdan ceza geldi eşliğinde bu madde ile birlikte ( soldan orta şeride geçtim boş yolda ikisinde de )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Banada ceza geldi sattigim bi arac icin yalniz o tarihte araba kaporasi alindigi icin garajda yatiyodu ve ceza kesilen lokasyona hic gitmedim bu aracimla

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    O fahri trafik müfettişlerinin amk spor gazetesi

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fahri müfettişe kestiği her yanlış cezayı ödetsinler bak bakalım böyle şeyler oluyor mu?

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Polisler için de fahri müfettişler için de "niye bilerek yanlış kessin ki?" gibi bir yaklaşım var. Ancak dediğiniz gibi yanlış plaka vb durumlarda itiraz daha mantıklı bi hal alıyor..

Bunun haricinde, avukat bi arkadaşım baya uğraşıyordu, alakasız bi hız veya park vs cezası kesilmiş mesela. Gidip zart diye itiraz ediyordu. Hakimler genelde polisi de çağırıyormuş, ama şöyle bi diyalog oluyordu genelde diyor, ceza kafadan 1-2 sene önce kesilmiş, yeni gelmiş mesela, soruyormuş "hatırlıyor musun", "yok", "tamam iptal"...

Ancak şimdilerde biraz daha zor herhalde.

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu dan biraz farklı ama yol gösterici olabilir diye ben de bir tecrübemi aktarayım.

Geçen yıl aracımı aldığım gün satıcı arkadaş notere gelirken 46 2/G den makas cezası yemiş.
    Satışı 16:00 gibi yaptık. Suçun saati 13:00 ceza düzenlenme saati 16:50.
    Yani cezayı düzenleyen kişi 13:00 de plakayı not almış , şubeye gidince de akşam 5 te cezayı sisteme girmiş. Allahtan suç saatini yazmış . O saatte araba bizim üzerimize geçmiş olduğu için ceza bize geldi.

Önce bizim ilçedeki Emniyet , sonra cezanın düzenlendiği ilçe emniyet , vergi dairesi , motorlu taşıtlar vergi dairesi , Ümraniyedeki büyük ana vergi dairesi, adliye derken kapı kapı gezdim.

Hangi birime derdimi anlatsam haklı olduğumu söylüyor ama çözüm bulamıyor.
    Emniyet ortada suç var cezayı iptal edemem ama muhatap hatalı olduğu için Vergi Dairesi eski sahibini bulmalı diyor.
    Vergi Dairesi de evet haklısın ama ben bu cezayı eski sahibine rücü edemem , sen neye istinaden yaptın deseler cevap veremem diyor.
    Adliye de diyor ki sen ödersin , itiraz edersin biz eski sahibine rücü edilmesine karar verilir , ona rücü edilir sen paranı sonra iade alırsın.

Noter makbuzunda saat bilgisi yok. Onu bulmak için notere geri koş git.

Aklınızda bulunsun ASBİS numarasının hanelerini bu şekilde ayırınca satış saati bilgisine ulaşılıyor. 2012072615592623587 olan no yu 2012/07/26/15:59/2623587 şeklinde ayırınca YIL/AY/GÜN/SAAT/SATIŞNO oluyor.

Özetle bu bürokrasi ile uğraşamayacağımızı anladık satıcı ile iletişime geçtik. Satan arkadaş ceza bedelini bana nakit olarak yolladı ödedik kurtulduk.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler