User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
78 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Otomobil Yenileme Garajı Fikirleri...

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burası türkiye abi 5 kuruş verip 10 kuruşluk iş bekleyecek çoğu.Senin kemik kadronda anca masrafını karşılayacak.Bence kendin restore edip binip keyif alıp satman daha mantıklı
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

E21hamza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düşünce güzel fakat bence bu konuda en büyük sorunlardan biride Türkiye'de otomobil kültürünün hala tam olarak oturmamış olması. İnsanların çoğu klasik ya da genç klasik seviyesindeki araçlarını restore ettirirken orijinallikten ziyade maliyet hesabı yapıyor çünkü bir aracı layığıyla toplamak gerçekten çok büyük meblağları bulabiliyor. Yorumlarda da denildiği gibi insanlar 10 liralık işi 5 liraya hatta 3 liraya yaptırmak istiyor, kullanılan parçalarda yan sanayi tercih ediliyor vs. hal böyle olunca sizin düzgün yapmış olduğunuz işçilik bile göze güzel gözükmüyor. Maliyeti ikinci planda tutan projeler ve gerçek araç tutkunları hala çok çok az.
    Peugeot 205 GTI Mi16

TigeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    adanada carpro diye bir yer var abi instagram sayfaları da var, baya başarılılar ama onlar resterasyon üzerine, öyle bir şey istiyorsan bir iletişime geçebilirsin fikir vermesi açısından
    Alıntı Ludacris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bmw yaris arabasi al hem en cok silindir onda var

MatraX_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belkı çoğumuzun Hayalini,beklentisini yazıyorsun ma diğer arkadasların dediği gibi Ulkemızde hem otomobil kültürü yok hem de fiyatlar gün geçtikçe artıyor bu sebeple de SEVDİĞİMİZ işten zamanla beklentimiz değişiyor..

Amaç; Hobi ise ufak çaplı garaj yapıp bir model seçerek yapabilirsin..Ama ticaret ise onda da az malıyet guzel ısclılık uygun satıs polıtıkası uygulanması lazım ne yazık kı..

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu devirde parasıyla bir hizmeti almak en zor şey. İnsanlar parayı alıyor ama hizmeti vermiyor.
    Bence dediğin gibi randevulu, sürprizleri olmayan güzel bir yer kurulursa para kazandırır kesinlikle.
    Çünkü insanlar bıkmış. Adam gün içi bir araba fazla yapmak için elindeki işi çok sallama yapıyor, gönderiyor. Olmadı diye bir daha gidiyorsun, bir daha derken.
    Lanet olsun deyip, parasını verdiğin işi yaptıramadan geri geliyorsun.
    Sen o kaliteyi, güveni hissettirdikten sonra kesinlikle zarar edeceğini düşünmüyorum abi.
    İnş böyle bir girişimde bulunursun ve hakkında hayırlısı olur.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düşünce çok dogru ama yaşadıgın yer çok yanlış
    hayırlısı diyelim
    PROSTOCK GARAGE

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de aynı şeyi arada düşünüyorum. Şarküteri işletiyoruz. (Tavuk ve tavuk ürünleri satıyoruz.) 7 gün tarih var ürünlerin üzerinde. Bu yüzden hep bir koşuşturma var hayatımızda. Daha sakin ve sevdiğim bir işi yapmak için planlar yapıyorum. Ancak otomobil kültürü gerçekten bana göre diğer ülkelere göre bayağı bir geride. Bir otomobili, özellikle kötü durumda olan bir otomobili hakkınca onarmak için güzel bir ekip ve çelik gibi sinirlere ihtiyaç var. Yanınıza alacağınız ustalar bile bence oldu kafasında olacaklar. Bu iş olmaz değil, ancak müşterileri seçerek bile alsanız yine de sorunlar olacak. Ülkede 1 gecede dolar yukarı fırlıyor. Eğer bir amerikan aracı gelirse zarar etmeniz çok mümkün. Ve sermayeniz ne durumda bilmiyorum ama inanılmaz bir sermayeniz olmalı. Ustalara vereceğiniz maaşlar, sigortalar, dükkan vs. çok iyi fizibilite çalışması yapmanızı öneririm. Bunun yerine butik olarak tek başınıza iş yapabilecekseniz işlerin çoğunluğunu sizin yapmanızı öneririm. Galericiler gibi 1-2 boya atölyesi ve kaporta atölyesi ile anlaşır sizin araçlarınızı olduğundan daha ciddi yapmalarını ve size öncelik tanımasını tavsiye ederim.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    34 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bayağıdır paylaşım yapmıyorlar ancak Ankara'daki Fast Care tam olarak dediğiniz şekilde çalışıyor diye biliyorum.

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı enesy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi illaki hobi olsun kafa dağıtayım kendini döndürsün dersen bence spesifik bir araç grubu seçmelisin.

Örneğin e30 m3 replikası yapan ES Garaj gibi , 4x4 konusunda istanbulda sayılı yerler var Cemafer Usta gibi. Dr.Corsa var rallilere vs araç hazırlıyor.

Amerikan üzerine olur , homologasyon ile ralli aracı hazırlamak olur ya da örnek veriyorum sadece M makine konusuna spesifik bir garaj olur. M motor , mekanik , mperformance aksesuar vs gibi.

Ama okuduğum kadarı ile çok çok niş bir alanda çok özenli iş yapmak istiyorsun. w115 , vw pre vs alıp kendin toplayıp satsan hem karışan eden ne istediğini bilmeyen müşterilerin olma yapım süresince. hem de bir koklamış olursun havayı. Tabi deneyeceğin araba satılık olarak hakkını bulamazsa en azından binerim diyebileceğin bir araç olmalı
    Abi Vazgeçtim şöyle de yapabiliriz.
    3- 5 youtube cu genç arkadaşın arabası bedava yapılacak ,
    Alt takım parçalarını maymun götü pembesi , işte intercooler ı yanar dönerli mor a boyanacak
    Hafif ankara şivesi ( ki sen hakimsindir ) yapılacak ,
    Hafif esnaf şeysi , şantiyelerde doğal taş taşıyordum sırtımda , masamı ellerimle boyuyordum buralara emeklerimle geldim acitasyon şeyi yap abi biraz,
    Kas yapılacak , GUÇÇİ yazan gömlek giyip yakası kapatılacak,
    naletbebe ye instagram da reklam verilecek,
    forumda birisi bu adamda araba yaptırılırmı ya da bundan araba alınrmı diye sorarsa "dakika düşünme , eksper yaptırma bile , Bülent abiden araba alınır 3 katı para verilir karıncayı sker belini incitmez , öyle daşaklı adamdır demeleri için forumlardan popi arkadaşları bol bol dükkana çağırıp yemek sigara çay kahve ısmarlanacak,
    Bu adamların işi olduğunda 6 da 1 i fiyat verilip o parayı da ağla sızla alınmaya çalışılacak.
    Nerede aynı markanın 456.000 km de arabası var , oz jant takılıp boyatılıp koleksiyonluk diye satmaya çalışılacak.
    Youtube kanalı açılacak
    H.T ın drift arabasına bakım yaptık , ÜT kasa yerde gezerken karter patlattı yeni rengi ne olsun diye anket yapılıp bedava ya arabaları yapılacak,
    Bir de videonun 33.dakikasında ilk 32 dakika gözüken ve videonun başlığında yazan aracın ne olduğu sürpriz, videoyu şimdi durdurun ve 32 dakikadır gördüğünüz aracın ne olduğunu yorumlara yazın diye yarışmalar yapılacak.
    İsteğe bağlı olarak sokaktan geçenlere videolarda laf atılabilir , aynı işi yapan diğer garjlarla kavga çıkartılabilir.
    Bir de saçma sapan çok pahalı bir araç alınıp ona türlü türlü değişik modifiyeler yapılır

Abi bunları yaparsan yürürsün gibi geliyor bana ama yine de hayırlısı olsun.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sektörel sıkıntılar sizi bunaltmış ama konumunuz gereği sizin için radikal bir geçiş olacaktır.O yüzden hedef kitleyi ve çalışmayı önceden belirlemeniz gerekir.

A. Tek araç,komple restorasyon mu?

Evetse

1. Müşteri aracı mı,kendinize alıp yapmak-satmak mı?
    2. Müşteri aracıysa eski mi yeni mi?
    3. Eski araçsa tanıdık kişilerin mi olacak genel müşteri kitlesi mi(yabancı)?
    4. Yabancıysa yaptığım işe hak ettiğim işçiliği alabilecek miyim?

B. Komple restorasyonda beni aşan,daha iyi bilen birine ihtiyaç duyacağım bir alan var mı? (Bu sorunun cevabı bağlayıcı olur çünkü.)

Evetse

1. Hangi konu?
    2. Kimle çalışırım?
    3. Müşteri aracı olursa bu 2. kişiden kaynaklı yaşanacak sıkıntı, ne kadar aksama yaratır ve bu aksamadan kaynaklı ben kötü olur muyum?Müşteriyken anlayışla karşılayamayacağım bu gibi bir durumu esnafken nasıl telafi edebilirim?

C. Komple restorasyon değil, kısmî mekanik müdahale mi?

Evetse

1. Kendime alıp düzeltip satmak mı,günlük müşteri odaklı tamirat mı?
    2. 4x4 yükseltme kiti montajı dahil olabilir mi?

Aklıma gelen,belki de abarttığımı düşündürecek bazı sorular bunlar.Lakin, bence böyle bir fikir varsa ve şu anki ortam sebebiyle de karavan inşası da gündeminizde olmalı,özellikle de mini karavan.Hem baştan sipariş gibi net bir karar hem tam da aradığınız üzere özgün işlemler barındırır.Daha söyleyebileceğim çok şey var ama mesaj çok uzun oldu.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ***** corona günlerine devam ediyoruz, sonrasında inşaattan tamamen çıkmayı düşündüğümü söylemiştim, yaş 45, hayatımın geri kalanını alacak-verecek koşmadan, projeleri takip etmeden, yok hakediş imzalandı mı? yok parası yattı mı dertleriyle uğraşmadan geçirmek istiyorum, bir çok büyük proje yaptım hatta son yıllarda İstanbul'da bile 3-4 devasa proje bitirdim ama bu ülkede hakettiğin değere ulaşamıyorsun ne yazık ki...

kendime bir yenileme garajı açma fikrim var, öyle boya kaporta vs değil, yurt dışında özellikle kaliteli 2. el arabaları nerdeyse sıfır hale getiren, altını pırıl pırıl yapıp alt takımları elektrostatik boyasına kadar yenileyen, içindeki ve dışındaki parçaları orj hallerine getiren ya da değiştiren, bir nevi 2.el sıfır yapan yerler var... özellikle 2. el araçların bu kadar tutulduğu bir ülkede böyle bir sektör nasıl olur? fikirleriniz önemli benim için, kuru buz makinesi de almayı düşünüyorum çok pratik ve güzel çözümler sunuyor eski araçlarda...
    Konuyu saptırmak istemem ama yazmadan geçemeyeceğim. Okurken yaşadım yazdıklarını.O ödeme geldi mi gelecek mi derken stresten bayılacak gibi oluyor insan. Neyseki ben erken bıraktım da kurtuldum. Sen dayanıklıymışsın o streslere helal olsun abicim.

Diğer konuya gelecek olursak bu ülkede insanların %95'i ambalaja bakıyor. Gerçek anlamda sağlam iş yaptığında kıymeti bilinmiyor. Son zamanlarda heryerde xworks diye sayfalar türedi. Buradaki arkadaşların dediği gibi cam filmi,jant,basık araç yapıp fotolarını çekip instagrama atıyorlar ve oradaki kitleye göre iş yapılıyor. Halk bunu istiyor. Yani inşaatça konuşursak kimse senin sahaya beton attıktan sonra metrekareye kaç kilogram sertleştirici kullandığını önemsemiyor. Rengine bakıp yorum yapılıyor. 1 kış geçtikten sonra ebesininkini görüyor ama anlamıyor.

Bu işin diğer ucuda çalıştıracağın adam sıkıntısı. İnşaat ve otomotiv birbirine benzer sektörler piyasada gerçekten sağlam usta yok. 3 versen 5 isterler, 5 versen 10 isterler.

Bence bu işi yapmak istiyorsan garaj olarak değil de ciddi şekilde sahibinden.cm mesaisi yapılmalı, eksikleri olan araç bulunmalı,sağını solunu toparlayıp, çok kaliteli fotolar çekip satmalı diye düşünüyorum. Ne kadar uyguna alınırsa o kadar kazandırır. Yani tek kişilik dev kadro olursan bence bu iş olur.

overblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkes örnek vermiş ama bu adam inşaat sektöründe iyi işler yapmış,hukuku,kuralı bilen,yani verdiğiniz örneklerde ki adamlar ile kıyaslanamayacak birisi.belki çok daha düzgün,sanayi esnafı ile apayrı işler yapacak.yani bir işi yapan zaten var diye o sektöre girilmemeli mi ? anlamadım ki? Bülent; ben senin yerinde olsam açarım kardeşim. En azından kaliteli düzgün insanlardan,paraya kıymet vermeyen,aracına kıymet veren bir müşteri portföyü oluşturmaya çalışırım.Bir süre işler oturana kadar kendi aldığın araçları toplayıp satsan bile hem kafan dağılmış olur hem de sevdiğin bir işler uğraşmış olursun.Burda en büyük problem usta ile uğraşman olacaktır. Çünkü yanında iyi usta çalıştırmak isteyeceğin için o adamların dertleri seni yorar sadece.
    komançero garage

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendime bir yenileme garajı açma fikrim var, öyle boya kaporta vs değil, yurt dışında özellikle kaliteli 2. el arabaları nerdeyse sıfır hale getiren, altını pırıl pırıl yapıp alt takımları elektrostatik boyasına kadar yenileyen, içindeki ve dışındaki parçaları orj hallerine getiren ya da değiştiren, bir nevi 2.el sıfır yapan yerler var... özellikle 2. el araçların bu kadar tutulduğu bir ülkede böyle bir sektör nasıl olur? fikirleriniz önemli benim için, kuru buz makinesi de almayı düşünüyorum çok pratik ve güzel çözümler sunuyor eski araçlarda...
    Cevaplayanların atladığı yer alıntıladığım yer sanıyorum.
    Butik garaj, al satçılara değil araçlarıyla bağ kuranlara, evlat edinenlere iş yapacak bir garaj, hemde kendi araçlarını yapan satan bir garaj, bulunamayan yedekparçayı üretme mesela komple bushing yenileme, Piyasada böyle bir yer yok, ilk olursunuz
    group b ___

emir91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence bu tarz bir işin tek oluru aynı vizyondaki birkaç kişi birleşip kar zarar herşeye ortak olarak böyle bir işe girmek yoksa yanındaki maaşlı eleman en iyiside olsa işe senin gösterdiğin önemi bir noktada göstermiyor.

bkaraca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi bence hem motosiklet hem de otomobiller ile alakalı detailing ilaveten kendin alıp restore edip satacağın araba işine girersen birbirini dengeler. Motosiklet diyip geçmemek lazım ben adam gibi yıkayan olsun 100 lira veririm motor için. Çok fazla uğraş gerektirmeyen para harcandığında bunu inkar etmeyecek arabaları kovalayıp ekmek yenilebilir. Belki hitap edilen kitle az olacaktır lakin 1 tane bile alıcı olsa seni bulur gelir o aracı alır. Hep piyasada az olan araçlara sahip oldum en uzun satılıkta kalan 2 hafta kalmıştır. Niş kesime hitap edip garanti satılacak bir iş yapılabilir.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çoğu kişinin vurguladığı üzere kolay bir iş değil.

Yapılan yatırımın kendini kurtarma noktası (brake even point denilen olay) çok uzun vadeli olabilir.

O sebeple, ailenin tek geçim kaynağı bu iş modeli olacaksa, bence girilmemeli.

Ama abi seni buradan az çok tanıdığımız kadarıyla, sanırım hali hazırda bazı yan gelirlerin mevcut, yani bu dükandan kazanacağın para sizin tek geçim kaynağınız olmayacak.

Zaten vitrine sen kendi arabanı koysan, çıkacak işin kalitesi de belli olur.

Kısacası, sizin için bu işe girilebilir gibi gözüküyor.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar bütün yorumlarınız çok değerli benim için...

anlatmaya çalıştığım gibi, komple bir restorasyn değil daha çok teknik yenileme ve temizlik diyebliriz, mesela yukarıda koyduğum gibi bir araç geldiğinde onu bu hale getirebilmek:

gerekli mekanik parçaları değiştirmek, gerekeni söküp temizlemek gerekeni boyaya göndermek gibi... yani 2. el bir araç aldınız marka önemli değil, ona sıfır gibi keyifle binmek isteyenlere hitab etmek maksadım...

kendim de ihaleden ya da sigortadan araba alıp toplayacağım zaten o da garajın işlerinden biri olacak fakat sonuçta o bir hizmet değil o nedenle çok detaylandırmadım...

kısa vadede para kazanayım derdim yok, hele ki bu kriz ortamında ne kadar sürede bu iş kendini toplar onu da bilmiyorum açıkçası ama aç kalmayız çok şükür yani bu işe bel bağlayıp sıkıntıya girmem

bir de uzun zamandır kalın bir müşterim yurtdışından parça getirmek üzere ciddi bütçe oluşturuyor illa benimle yapmak istiyor, erformans ve detailing ürünlerinden de güzel bir portföy oluşturabilirim garajın sanal alışveriş sitesine...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi böyle iş yapan yer olsa ben araba yaptırmak isterim orada
    ama parça temini konusu o arabanın toplanması projesinin maliyetini uzaya çıkarabilir ya da proje aracının marka modeline göre parça bulma işleri takvimi sündürebilir
    tabi her zaman paarça gerekmeyebilir , yenileme için üzerinde çalışmak da yeterli olabilir o ayrı.
    bu yüzden de belki tek marka-modelde uzmanlaşma doğru bir fikir olabilir sanki
    bir miktar en çok gerekli parçalar sürekli stoklanır , böylece maliyet dengesi , iş kalitesinin bir seviyede tutturulabilmesi ve iş sürelerinin mümkün mertebe kısalması sağlanabilir

bluestain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapılmayacak bir iş değil gayet güzel yapılır potansiyelinize göre para da kazanılır önemli olan yapılan işin tümünü sizin de biliyor olmanız elinizden iş geliyor ama yine de yapacağınız işlerle alakalı tanıdık birileri varsa bir süre en azından çalışıyormuş gibi takılmanızı öneririm size çok şey katar
    Usta olayına gelince iyi usta var önemli olan karakterli birilerini bulmak yoksa usta dan bol birşey yok
    Bu sektöre sonra dan girmiş biri olarak söylüyorum bunları yardımcı olabileceğim bir konu olursa elimden geldiği kadar yardımcı olurum
    Allah yolunuzu açık etsin bol şans

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler