User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
78 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Otomobil Yenileme Garajı Fikirleri...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benimde uğraştığım bir aracım var. Zamanında kaporta, boya, döşeme için en iyisi neredeyse oraya götürüp yaptıracağım parası neyse de 3 5 fazla veririm sıfır gibi alırım aracımı dedim. Ankara'da komple restorasyon yapan bir garaj vardı. Fiyat alayım dedim geçen sene 50 bin civarı fiyat söylediler. Mutlaka işi hakkıyla yapacaklardı ve istedikleri fiyat kendilerince normaldi ama benim kafamda olan biri için bile fiyat fazla yüksekti. 1500 liraya kaportamı yaptırdım boyasız döşemesiz geziyorum şimdi. Yani herkes arabası kusursuz yapılsın ister ama iş para ödemeye gelince o işin hakkını kim ödeyecek.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi böyle iş yapan yer olsa ben araba yaptırmak isterim orada
    ama parça temini konusu o arabanın toplanması projesinin maliyetini uzaya çıkarabilir ya da proje aracının marka modeline göre parça bulma işleri takvimi sündürebilir
    tabi her zaman paarça gerekmeyebilir , yenileme için üzerinde çalışmak da yeterli olabilir o ayrı.
    bu yüzden de belki tek marka-modelde uzmanlaşma doğru bir fikir olabilir sanki
    bir miktar en çok gerekli parçalar sürekli stoklanır , böylece maliyet dengesi , iş kalitesinin bir seviyede tutturulabilmesi ve iş sürelerinin mümkün mertebe kısalması sağlanabilir
    BMW konusunda sitede çok yazmasam da benim asıl uzmanlık alanım BMW dir, bilen arkadaşlar vardır... çevrem o konuda geniştir, parça değil motor tedariğinde bile sorun yaşamam, İtalyanlar konusunda da son yıllarda maserati ama eskiden beri Alfa konusunda iyiyimdir, japondan hiç anlamam, mercedesi hiç bilmem... yani otomatikman müşteri profili belli aslında
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BMW konusunda sitede çok yazmasam da benim asıl uzmanlık alanım BMW dir, bilen arkadaşlar vardır... çevrem o konuda geniştir, parça değil motor tedariğinde bile sorun yaşamam, İtalyanlar konusunda da son yıllarda maserati ama eskiden beri Alfa konusunda iyiyimdir, japondan hiç anlamam, mercedesi hiç bilmem... yani otomatikman müşteri profili belli aslında
    abi o zaman sağa sola açılmayıp marka hatta model de tespit edilir
    hatta sana bir kişi veya ekip de sürekli olarak yurtiçi yurtdışı araştırma yapar internetten , hurdalıklardan , çıkmacılardan , sürekli çok giden gerekli parça arayıp bulur
    bu parçalar da (projede araba olsa da olmasa da) bulunup elden geçirilir ve rafa kaldırılır , çok güzel bir "sık kullanılanlar" stoğun olur
    gelecek arabalar da zaten belli bir yelpazede olacağı için raftan parça indirilir ve proje tak tak aynen mis gibi yürür
    ben sendeki projenin asıl sürekli parça (motor , trim , yürüyen , döşeme ıvır kıvır ne varsa) avlama ve parçaların elden geçirilip stoklanma kısmını daha zevkli ve fırsat açıcı görüyorum

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi senin elinden bir uçan bir kaçan kurtulur. Bu işin üstünden hayli hayli gelirsin.
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Nightfish Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bayağıdır paylaşım yapmıyorlar ancak Ankara'daki Fast Care tam olarak dediğiniz şekilde çalışıyor diye biliyorum.
    FastCare Can sıfırdan restorasyon yapıyor, çoğu da klasik araçlar, o da mühendsliğini konuşturuyor çok güzel işler yapıyor, kendisini çok severim, fırsat buldukça da görüşürüz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    McDonald's, Starbuck's, Delphi vb. diğer markalar nasıl kendi sektörlerini ve hedeflerini yarattı ise, tek bir markada tek bir modelde bu işi butik olarak yaparak, gerçekten ama gerçekten güzel paralar kazanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Birisi vardı, Seyrantepe sanayide E30-M3 Dönüşümü yapıyordu yalnızca, onun gibi tek marka tek model üzerinden giderek, işin ustası olarak bu işi yapabilirsiniz ama ne kadar süreci döndürür, ne kadar döndürmez onu bilemiyorum.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ingiltere'de özellikle bu tarz çalışan tek marka-modele konsantre yerler var

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gelir seviyelerinin farkı açıldıkça yapılan iş değerlenecektir. yerinizde olsam bu işe girerim. sanayiye gittiğinizde hala nasıl açık bu dükkan dediğiniz onlarca dükkan var. hatta bazıları var içeride bazen 5-6 araba birden oluyor. basit düşünüyorum öyle restorasyon falan değil bildiğin bakım yapabileceğin bir dükkan açsan iş yapmaman imkansız hele de bizim gibi ikinci elin değerli olduğu araç sahiplerinin kaputu açmadığı bir ülkede. amerika gibi araba garajı olsa herkes kendi arabasının yağını suyunu değiştirir bizde herkes tamirciden randevu alıyor. tamirciye gidiyorsun dew(yağ markası), shell(iyi satıyor), castroll, liquimoly 4-5 stand yan yana yağ var hepsinin fiyatı farklı ve müşteriye seçenek sunarsan müşteri kendini ikna ediyor.

birde bu kadar zamandır insanla çalışıyorsun ve araçtan anlıyorsun. dükkanına gelen arabanın ne badireler atlattığını kartelinde 3 tane vida eksik olduğunu gördüğünde indirip kusura bakmayın sizin aracınızla ilgilenemeyiz diyip yollayacaksın. böylece o sürede mantıklı iş yapabilecekken yalama olmuş bir saplama için 1 gün uğraşmayacaksın. yok ben bu şekilde değilde "hallederiz abim" diyerek dükkana 10 araba sanayi içinde sokaklara yatalak 20 araba yerleştireceksen zaten hiç başlama ama sen zaten böyle biri değilsin. müşteri ve araba seçerek çok güzel bir işletme kurabilirsin. şimdiden kolay gelsin.
    turbocuk istiyoruz

TLH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bir de uzun zamandır kalın bir müşterim yurtdışından parça getirmek üzere ciddi bütçe oluşturuyor illa benimle yapmak istiyor, performans ve detailing ürünlerinden de güzel bir portföy oluşturabilirim garajın sanal alışveriş sitesine...
    Düşünülen fikir özellikle bu zamanda her ne kadar zor gözükse de yapılmayacak gibi değil. Umarım her şey düşündüğün gibi olur abi.

Garajın sanal alışveriş sitesinde benimde faydamın olmasını isterim Bülent abi, gönüllü olarak elimden geldiğince desteklerim.
    Front-end olur, back-end olur.
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

kado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bülent abi , daha önce konuşmuştuk, demiştin daha önce.Umarım istediğini yapabilirsin.
    ‎kızlar uzadıkça çirkinleşiyor; kız dediğin 1.60 - 1.75 olacak. 1.85 kız mı olur ya. he bu arada 1.45 de olmaz, o ne lan öle iddaa oranı gibi..

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankarada bu işi yapan bir kaç kişi tanıyorum .
    Gölbaşında Ahmet İpek var Mercedes üzerine çalışıyor daha çok
    ACT zamanından Sharkfin Hasan var Hasan Görün o da mercedes topluyor satıyor.
    bide bu işi tam zamanlı olarak hakkıyla yapan restamod var.

öncelikle piyasanın ne istediğinine bakmak gerekli. Mesela bizim ülkede alman amerikan ve japon seviliyor. Sende eski BMW cisin.. Güzel bir BMW garajı ile fabrika kondisyonunda BMW ler çıkarırsan ortaya güzel paralara satılabilir.

calamityeas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesaj kutunuzu kontrol eder misiniz

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bmw üzerine yeni bir yer geliyor mu

Attığın fotoğraftaki gibi sadece kaput altını toparlayacak yer bile çok hora geçer. Bir kaç ortak garajla full restorasyon hizmetide sağlanabilir.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bilgim olan konuda yardımcı olayım kararı kendin ver. Kuru buz çok maliyetli, kabaca 25-30 bin tl makine fiyatı dk da 12-14 bar civarında 6m3 hava verebilecek bir kompresör ( yaklaşık 70-80 kw lık ) gerekecek 10-15 tl / kg kuru buz fiyatı ( 1 araç motorunu temizlemek için min. 30 kg kuru buz gerekiyor) kompresörün çalışması için gereken elektrik alt yapısını dahil etmeden alt alta koyup topladığında hassss.... diyeceksin

Kuru buz a alternatif olarak lazer düşünülebilir , altta ki videoyu izle istersen

YouTube

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara'dasiniz. Bir gun yarim saat bir saatligine bulusalim isterseniz, yapmak istediginiz isin ne kadar guzel, mantikli, ama bu ulkede istenen kazanci saglamayip hatta sizi zarar ettirecegini anlatayim. Irili ufakli cok fazla cozulemeyen sorun olacak. Her seyi gectim yaptiginiz isin kiymetini anlayacak insanlarin su anda o kadar paralari yok. Parali cahiller de bu islere bakmaz zaten.
    Kendiniz icin, kendi zevkinize arac alip toplamak icin yer acmak tabi ki cok guzel bir emeklilik plani. Ama ticari amacla youngtimer restorasyonu ı-ıh.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

EOZDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    FastCare Can sıfırdan restorasyon yapıyor, çoğu da klasik araçlar, o da mühendsliğini konuşturuyor çok güzel işler yapıyor, kendisini çok severim, fırsat buldukça da görüşürüz...
    Abi anladığım kadarıyla senin yapmak istediğin aşağıdaki linkteki kapsamda bir iş. Fast care'i inceleyip bu kapsamın kaç liradan alıcı bulduğuna ve ne sıklıkla onlara geldiğine bakarsan bence senin için asıl yönlendirme bu olacaktır.

Bunun yanında müşteri olarak cevabım; Eğer işini hakkıyla yapan bir yenileme garajı olsaydı toplu gibi duran bir e60a 3 haneli ödeyip risk almak yerine, ölü rakamdan yıkık bir e60 alıp swap yaparak toplatmayı tercih ederdim. Fakat bana maliyetinin derli toplu duran araçla hemen hemen aynı olmasını beklerim.
    123d

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi bence insablar icin bunu yapicagina kendi isini devam ettirip, kendi arabalarini toplayacagin bir yer yap. Insanlarin naziyla niyaziyla o fiyata bu olurmu su fiyata bu olurmu soylemleri ile ugrasmazsin. Kendi keyfine gore yapip sonra baglanmadan satarsin. Bizim ulkemizde unutmaki kimse iscilige para vermez herkes takilan parcaya para verir cunku para verdigi seyi gozle gormustur ve o parcanin zaten takilmasi gerektiginden iscilik ucreti diye bir kavram herzaman negatif olarak algilanir
    74 model sehpa...

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir mesaj yazmıştım ama sonrasında şu geldi aklıma böyle bir işe gireceksem eğer iş müşteriden bağımsız olmalı.

Keyfime göre çalışmalıyım.

Yeterli sermayem olsa düşük fiyatlı ve ilgiye muhtaç araçları alırım. Orj sadık kalarak revize ederim. Daha sonra ilana koyar satarım.

Bu süreçte en büyük avantaj "hadi abi bitmedi mi" "abi rakam çok" "abi para yok arabayı alayım haftaya maaşı alınca bırakırım" tarzı olaylarla karşılaşmamak.

Parası çok olup tırto tipler de işten soğutur, işi teslim süresi elde olmayan sebepten gecikse bir ton bıdı bıdı yapar can sıkar.

Al-topla-sat kısmında keyfiyet tamamen yapan kişide olacağı için daha refah bir çalışma ortamı olur.

Bunun yanında dükkanda modifiye parçaları satışı / yağ bakım / fren disk balata değişimi gibi ek gelir sağlayıcı işler de yapılırsa hem bilinirlik artar zamanla hem de müşteri portföyü genişler.

axcel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi selamlar bir çok arkadaşla aynı fikirdeyim..uzman olduğun marka üzerine bakım onarım servisi açıp bunun yanında mekanik restore için bir bölüm oluşturabilirsen zamanla düşündüğün projeleri gerçekleştirme olasılığın epey yüksek ama diğer türlü sadece mekanik restore işi ile ülkemiz şartlarında yeterli potansiyelin oluşabileceğini düşünmüyorum..şahsen benimde extra ufak bir gelirim daha olmuş olsa idi senin düşüncen gibi bende butik bir garaj açıp detaylı temizlik ve mini onarım işlemleri yapmaktı ama yaşadığım şehirde bu tip müşteri potansiyeli yakalamak zor olduğu için şimdilik erteledim..yinede en doğru kararı verecek olan sensin inşallah herşey gönlüne göre olur..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler