User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kaza sonrası sigorta şirketi ile anlaşmazlık hk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kaza sonrası sigorta şirketi ile anlaşmazlık hk.

Merhaba arkadaşlar,

21.05.2020 tarihinde sıfır olarak satın aldığımız motosiklet, 29.05.2020 tarihinde park halindeyken bir aracın çarpması sonucu devrilerek hasar aldı. Her ne kadar daha doğru düzgün binemediğimiz motorun bir tarafı kırıklar ve çiziklerle dolu olsa da komşuluk hatrı kazadır olur diyerek karşı taraf ile beraber kaza tutanağını doldurduk.

karşı tarafın trafik sigortası Halk Sigorta'nın anlaşmalı olduğu yetkili servis ile iletişime geçtik ve motosikleti aynı gün servise teslim ettik. servis yaptığı ekspertiz ile yaklaşık 10.000 tl'lik hasar belirledi.

ilk olarak atanan eksper, motosiklette sürüklenme izlerine benzer izler olduğunu belirterek detaylı kaza fotoğraflarını istedi. neyse ki sitenin güvenlik kamerası görüntüleri vardı, çünkü kaza sonrası kazayı yapan kişi site güvenliği ile beraber motosikletin fotoğraflarını çekmeden kaldırmış.

kamera görüntülerinin iletilmesinden sonra, toplamda hasarlı olan 12 parçadan 3 tanesinin (en ucuz olanlar) değiştirilmesi, diğerlerine onarım yapılması yönünde rapor çıkarıldı.

henüz 1 haftalık, 35 km'deki motosiklet için işlemin bu şekilde yapılmaması, parçaların orjinalleri ile değiştirilmesi için eksper ile görüştük ancak sigorta firmalarının minimum maliyet ile hasarları yaptırdıklarını iletti ve bu isteklerimizi reddetti. tüm parçalar bir kenara, arka çantanın kapak menteşesinin kırık olduğunu ve bu mekanizmanın onarılamayacağını aktarsak da kendisi ikna olmadı.

hiçbir suçumuz olmamasına rağmen park halinde hasar gören 0 motosikletin bu hale gelmesi gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Bu durumla ilgili ne yapabilirim? Hukuken yapabileceğim bir işlem vs var mıdır?

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun öncelikle.

Trafik poliçe genel şartlarında "hasarlı parçanın öncelikle onarımının denenmesi, mümkün değil ise değişimi yoluna gidilmesi" diye bahsi geçer bu durumun. Siz istiyorsunuz diye onarımı mümkün bir parça yenisiyle değiştirilmez.
    Parça onarılır, kontrollerinizi yaparsınız. Layıkıyla onarılmamış ise ekspere bilgi verdiğinizde tekrar kontrol ederler. Gerçekten kötü onarım söz konusu ise ve düzeltilmesi mümkün değil ise dediğiniz gibi parça değiştirilir.
    Normal işleyiş böyledir.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı delyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun öncelikle.

Trafik poliçe genel şartlarında "hasarlı parçanın öncelikle onarımının denenmesi, mümkün değil ise değişimi yoluna gidilmesi" diye bahsi geçer bu durumun. Siz istiyorsunuz diye onarımı mümkün bir parça yenisiyle değiştirilmez.
    Parça onarılır, kontrollerinizi yaparsınız. Layıkıyla onarılmamış ise ekspere bilgi verdiğinizde tekrar kontrol ederler. Gerçekten kötü onarım söz konusu ise ve düzeltilmesi mümkün değil ise dediğiniz gibi parça değiştirilir.
    Normal işleyiş böyledir.

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.
    Peki dediğim gibi menteşesi kırık ve üzerindeki parlak plastik kısmında düşmeden dolayı izler olan çantanın eski haline getirilememesi durumunda değiştirmek zorundalar değil mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun.
    Gerçi kaza daha gerçekleşmemiş "21.05.2020 tarihinde sıfır olarak satın aldığımız motosiklet, 29.05.2020 tarihinde" 9 gün var kazaya.
    Karşı tarafın kaskosu yok mu?
    Bence Halk sigortayı biraz daha zorlayın.
    Başka servise çekerek, tekrar dosya açma imkanı olabilir mi?
    En kötü değer kaybı davası açılır.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    Gerçi kaza daha gerçekleşmemiş "21.05.2020 tarihinde sıfır olarak satın aldığımız motosiklet, 29.05.2020 tarihinde" 9 gün var kazaya.
    Karşı tarafın kaskosu yok mu?
    Bence Halk sigortayı biraz daha zorlayın.
    Başka servise çekerek, tekrar dosya açma imkanı olabilir mi?
    En kötü değer kaybı davası açılır.
    Kusura bakmayın yorgunluktan Nisan Mayıs karışmış.
    Karşı tarafın kaskosunu bilemiyorum ama zaten kasko kendı hasarın trafik sigortası karşı taraf için değil mi?
    Değer kaybı için dava açmayı düşünüyorum herşey bittiğinde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kusura bakmayın yorgunluktan Nisan Mayıs karışmış.
    Karşı tarafın kaskosunu bilemiyorum ama zaten kasko kendı hasarın trafik sigortası karşı taraf için değil mi?
    Değer kaybı için dava açmayı düşünüyorum herşey bittiğinde.
    Kasko karşı tarafa verilen hasarı da onarıyor teminat tutarına göre. Bence size çarpan adama bir sorun.
    Okumadan imzalamam.....

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet zorundalar.
    Güncel trafik teminatı 41 bin TL, karşı aracın kaskosunun bu kazada hiç bir önemi yok.
    Değer kaybı için dava açmanıza gerek yok. Onarım bitince sigorta şirketini arayıp değer kaybı talep etmek istediğinizi iletin. Ne evrak gerekiyorsa size söylerler. Ona göre evrakları hazırlayıp gönderirsiniz. Ama çok ümitlenmeyin. Motosikletlerde genelde değer kaybı çıkmıyor, çıksa da düşündüğünüz rakamlar çıkmayacaktır.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karşı tarafın sigortasını inceleyin. Hasar onlarımlarının hangi serviste yapılacağına ilişkin maddeyi inceleyin eğer yetkili servis anlaşması var ise yetkili servise çekin orada zaten onarım yapılmaz. Anlaşmalı servis dahi olsa onarımı kabul etmediğinizi yazılı olarak belirtin ve onarıma devam edilmesi durumunda tahkime gideceğinizi bildirin. Tahkim öncesi hazine bakanlığına tüm evraklarınız ile birlikte şikayette bulunun,daha erken çözüme gidebilrsiniz.

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benım ufak bı hasarım oldu aracıma çarptılar arka tampon degıstı..2000lira masraf cıktı sigorta ödedi..
    daha sonra deger kaybı için cok kolay bi şekilde basvurdum... evrak yollamadım ..
    dosyayı masterdestek diye bi yere yolluyorlar orası exper gibi degerlendirme yapıp tekrar sigorta şirketine iletiyor dosyayı..

extra 530tl ödeme yaptılar.. arac 2012 120binde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hasarı kendi cebinizden yaptırıp karşı tarafın sigortasına rücu ettirseniz olmaz mı? Bildiğim kadarıyla kaskolu araçlarda süreç böyle işliyor.

blow07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buna benzer bi kazayi ben yapmistim 2016 yilinda 1 haftalik R25 ime bir arac carpmisti. Eger expertiz tanidiginiz degilse hic bir sekilde yardimci olmuyorlar. Onarim yapip geciyorlar. Hatta bazen o kadar ilgisizler ki benim motorum tam 2 ay serviste ( Antalya Yamaha Dadas Motor ) expertizin servisi , servisin de expertizin aramasini bekledigi icin ( ayrica 2 gunde bir hem expertizi hem servisi ariyordum motorun durumu icin ) motorum uzun bir sure yatti.

Bir diger olay ayni sekilde sifir aldigim Honda PCX motoruma 1000 kmde bir aracin carpmasi sonucu 6000 tl hasar cikti ( motor bedeli 11200 TL idi o anda ) , sigorta sirketi perte cikarmak yerine 6000 TL yi odeyip motorumu tamir ettirmisti.

Gariptir ki her iki expertiz sirketi de Antalyadaki 2B experlikti. Hakkimi helal etmiyorum Kisacasi, yakininiz olmadikca expertiz isleri bu sekilde ilerliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sword Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benım ufak bı hasarım oldu aracıma çarptılar arka tampon degıstı..2000lira masraf cıktı sigorta ödedi..
    daha sonra deger kaybı için cok kolay bi şekilde basvurdum... evrak yollamadım ..
    dosyayı masterdestek diye bi yere yolluyorlar orası exper gibi degerlendirme yapıp tekrar sigorta şirketine iletiyor dosyayı..

extra 530tl ödeme yaptılar.. arac 2012 120binde
    Konuyla alakasız olucak ama abi bizimde 2014 aracımızın aynı şekil tamponu değişti. Kaskodan değiştirdik ve kasko şirketi karşı tarafın sigortasından temin etti. Aynı şekilde bende başvurabilir miyim? Olayın üstünden 4 ay geçmiştir.

İzzet Göçmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle gecmiş olsun, motosiklet hasarları genelde tamir yoluna gidiliyor parcaları cok maliyetli ve pahalı, eger expere cok fiyat cıkıcaksa tamir yapılan yer müsteriyi kacırmama amacı ile,tamir olur yaparız gibi sözler diyip anlasıyorlar olan kullancısıya oluyor ve tekrardan üzülerek söylemek istiyorum ki degisen bi mekanik malzeme yoksa amasör jant vs plastik aksama motosikletin asla deger kaybı vermiyorlar

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OnurG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyla alakasız olucak ama abi bizimde 2014 aracımızın aynı şekil tamponu değişti. Kaskodan değiştirdik ve kasko şirketi karşı tarafın sigortasından temin etti. Aynı şekilde bende başvurabilir miyim? Olayın üstünden 4 ay geçmiştir.
    2 yıl ... yapabilirsin

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Meraktan soruyorum. 1 aylık motorsikletten bahsediyoruz. İnsanlık halidir kaza yapılmış.

Mesela sıfır otomobil düşünelim. Kaza oldu, arabayı yetkiliye çekiyoruz, tamiratlar yapılıyor. Karşı tarafın sigırtasının anlaşmalı yerini neden aradınız ki? Otomobildeki gibi yetkili servise çekip, hasarı yaptırıp, masrafı karşının sigortasına rücu etmiyor muyuz? Yada ben hep kaskolu kaza yaptığımdan mı böyle bir bilgiye sahibim?
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meraktan soruyorum. 1 aylık motorsikletten bahsediyoruz. İnsanlık halidir kaza yapılmış.

Mesela sıfır otomobil düşünelim. Kaza oldu, arabayı yetkiliye çekiyoruz, tamiratlar yapılıyor. Karşı tarafın sigırtasının anlaşmalı yerini neden aradınız ki? Otomobildeki gibi yetkili servise çekip, hasarı yaptırıp, masrafı karşının sigortasına rücu etmiyor muyuz? Yada ben hep kaskolu kaza yaptığımdan mı böyle bir bilgiye sahibim?
    Kasko ödemeyi karşılıyor, ödediği miktarın maximum bedelini diğer sigorta şirketinden kendisi aliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Valla açıkcası motru yeni almıştım hasarı karşılayabilecek durumum yoktu. Anlaşmalı yer zaten yetkili servis, başka bir yeri ben de kabul etmezdim.
    Ancak sigortalar öyle kurnaz ki, motoru yetkili servise çekseniz bile RS servis vb firmalarla anlaşmalılar ve onarımları buralarda yaptırıyorlar.
    Motorun parçaları yetkili serviste sökülüp tamirat için bu servislere gidiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    onarım kabul etmeme hakkınız var, her ne kadar bu pek bilinmese vede sigortacılar tarafından dile getirilmese de.

Valla açıkcası motru yeni almıştım hasarı karşılayabilecek durumum yoktu. Anlaşmalı yer zaten yetkili servis, başka bir yeri ben de kabul etmezdim.
    Ancak sigortalar öyle kurnaz ki, motoru yetkili servise çekseniz bile RS servis vb firmalarla anlaşmalılar ve onarımları buralarda yaptırıyorlar.

EOZDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boldladığım kısmı bilmiyorum ama en azından siz yetkili servisle muhattap olmuş olurdunuz. Bence hala şansınız varsa yetkiliye çekip yeni eksper talep edin.
    123d

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler