User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
42 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Akıncı Belgeseli

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu adamlar iyi korunmalı çok göz önündeler diğer aselsan mühendisleri gibi olmazlar inşallah Allah korusun. Allah yardımcıları olsun güzel işler başarıyorlar. Damat olabilir ama geçmişinden belli Selçuk un tepeden inme değil işi biliyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin hepsine, o itlerin de sürüm sürüm sürümdüğünü görürüz inşallah...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu adamlar iyi korunmalı çok göz önündeler diğer aselsan mühendisleri gibi olmazlar inşallah Allah korusun. Allah yardımcıları olsun güzel işler başarıyorlar. Damat olabilir ama geçmişinden belli Selçuk un tepeden inme değil işi biliyor
    7-8 sene evvel yine Baykar’da çalışan Selçuk’un amcaoğlunu evinde kafasını keserek öldürdüler. İddia o ki aslında hedef Selçuk’muş ama yanlış kişiyi öldürmüşler. Bilemiyoruz artık ama aile ağır bir bedel ödedi bu iş için.
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde Selcuk Bayraktarin en guzel calismasi firma olarak Turkiyenin dort bir kosesinde atolyeler acip orada genclere birseyler yapma firsati sunuyor ve ordan gercekten yetenekli ve basarili olabilecek cocuklari secip destekliyorlar. Birde kuzenimden duydugum kendisi elektronik muhendisidir. Bu universiteler arasi muhendislik yarismalarini yakindan takip eden bir ekibi varmis basarili olan ve degisim projeleri olan cocuklari Baykar bunyesine katip destek veriyormus...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yer yer gözlerim dolarak izledim. Yaptığım imalat bunların yanında devede kulak bile olamayacakken, ben bile ürünlerimi gördükçe mutlu oluyorum. Ekibin hissettiklerini düşünemiyorum bile... 45:23 deki o doğal sevinç boşa değil. Helal olsun emeği geçenlere.

O kadar önemli bir iş ki yaptıkları, keşke devletin destek verdiği her iş ülkemize bu kadar faydalı olabilse. Belki farkında değiliz ancak bir şirkete emanet edilecek bir güç de değil ellerindeki.

Şirketin yapacağı ihracat, muhtemel ortaklıkları ve dahi alınacak borçların bile ulusal güvenliğimiz için önemi büyük. Dilerim ki gerekli önlemler geç olmadan alınmıştır. Öte yandan projenin kilit çalışanlarının videoda onurlandırılması fikri çok hoş olsa da kendileri için hem potansiyel güvenlik riski hem de şirket için personelini elinde tutma problemi yaratabilecek bir durum olmuş.

Umarım tomurcuğa durmuş bu ağaç kök salar ve senelerce ülkemize hizmet eder.

susuco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz çok önceleri, yaklaşık bi 10 sene önce falan sanıyorum, kendilerini ziyaret etmiştik. Damat anlatmıştı, yazılımını ben yapıyorum, testlerde şöyle oldu böyle oldu diye.

TAİ, Vestel gibi rakiplerin yanında Mercedes modundalar, baya öndeler.

Bunun yanında, dünyadaki rakiplerinden de baya öndeler, videoda bahsediyor mu bilmiyorum, birazdan izleyeceğim, rakiplere göre üstünlükler, testlerde birincilikler, ödüller... Adamlar aşmış gitmiş.

Dalga geçiyordu, Almanya'nın İHA çıktı gitti, geri dönemedi, İsrail'inki inemedi, bilmemkiminki düştü, hedefi vuramadı falan diye.

En çok takdir ettiğim şeylerden biri.
    Bunun yanında küçük drone-vari üretimler yapıyorlar, onları da ordu ile zamanında çok denemişler. Prototipleri sahada denemişler. Daha önce başka başlık altında yazmıştım, zamanında komutanlar demiş ki "hacı bize bundan 2 tane versen, bu teröristlerin anasını belleriz, anasını" diyorlardı diye anlatıyordu.
    "TAİ, Vestel gibi rakiplerin yanında Mercedes modundalar, baya öndeler."

Bu ifadeniz son derece yanlış bilgi içeriyor. Yanlış bilgilendirme yapmayın lütfen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı susuco Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu ifadeniz son derece yanlış bilgi içeriyor. Yanlış bilgilendirme yapmayın lütfen.
    Doğrusunu paylaşırsan memnun oluruz.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrusunu paylaşırsan memnun oluruz.
    Merak ve öğrenme isteği ile kendi başınıza bile açık kaynaklardan çoğu şeyi öğrenirsiniz.

Kısaca açıklayayım.

Türkiyenin envanterinde 2 tane MALE sınıfı iha vardır. Bunların bir tanesi ANKA diğeri Baykar Makine üretimi TB2'dir.

TAI'nin ürettiği ANKA insansız hava aracı "OPERATİF / STRATEJİK İHA " sınıfında bir ihadır. 200 kg faydalı yük kapasitesi ile 30,000 ft irtifa - 24 saat uçuş süresi yeteneklerine sahiptir, 155 veya 170 beygir motoru vardır. Anka-S modeli ile SATCAM kabiliyeti ile uydu haberleşmesi sayesinde sınırsız menzilden haberleşebilir. ANKA-I gibi istihbarat için kullanılan modeli vardır.

Baykarın ürettiği TB-2 taktik iha sınıfında bir ihadır. 150 km haberleşme menzili, 55 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir, 2000ft -24000 ft irtifa için tasarlanmıştır ve 100 beygir motoru vardır.

Yukarıda açık kaynaklardan kolayca öğrenebileceğimiz bu bilgilerden görüldüğü gibi Anka neredeyse 4 kat daha fazla faydalı yük taşıyabilir hali ile Anka çok daha pahallıdır. Örnek verirsek Ukrayna 6 adet Bayraktar İHA, 3 yer istasyonu için 69 milyon dolar ödemiştir. Anka için ise 6 adet Anka, 3 yer istasyonu için 240 milyon dolara anlaşıldı gibi haberler yabancı kaynaklarda çıkmaktadır.

Taktik ihalar Kolordu ve ordu ile deniz görev kuvveti seviyesinde kullanılan İHA sistemleridir.
    Stratejik ve Operatif ihalar ise Stratejik seviyedeki maksatlar için Hava Kuvvetleri ve istihbarat örgütleri tarafından kullanılan İHA sistemleridir.

Peki biz neden hep Bayraktar TB-2 adını duyuyoruz bunun cevabı zaten yukarıdaki bilgide gizli. TB2 savaşta daha feda edilebilir daha çok üretebileceğin ucuz bir sistem. Görev tanımlaması zaten bunu gerektiriyor.

Vestel peki neden bir ara adı duyuldu da sonra ortadan kayboldu. Türkiye'de taktik iha ihtiyacı olduğunu bildiği için bu pastadan pay almak istedi. Karayel adında bir iha üretti. 100 beygir 70 kg faydalı yük taşıyan TB-2'nin benzeri bir sistem. aslında kendisinden katapult sistemli bir iha istendiği söylenir fakat kendisi sanırsam siyasi yakınlığıda kullanırım karayel de satarım diye düşündü fakat şahsi düşünce siyasi olarak baykar makineye gücü yetmedi. Karayelin yemen savaşında Suudi'ler tarafından kullanıldığı görüldü.

Daha envarterde olmayan ihalardan (açık kaynaktan) TAI Aksungur'un ile 750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi ve 2x170 beygirlik motorlu ihası vardır.
    Akıncı ise daha prototip. 900 kg faydalı yük kapasitesine sahip farklı motorlar kullanılacak olmasına rağmen en bilindik olanı 2x450 beygir motorlu olacak bir iha. Fakat daha önünde çok yol var. Satcom eklenmesi gerekecek uzun bir yolu var.

Neden gelişmiş ülkeler mesela Almanya Fransa italya TB2 gibi bir iha üretmiyor. Çünkü 150 km menzili olan bir iha bu ülkelerde bir işe yaramaz. Zaten sınırları güvenli. Bizim gibi bir tarafta Iran Irak Suriye diğer tarafta Yunanistan gibi ülkelere komşu değil.

Japonya Kore Almanya gibi ülkelerin elinde ABD'den aldıkları 60,000 ft 'de 22,780 km boyunca çalışan ve uydudan kontrol edilen 240 milyon dolarlık ihaları var.

Akıncı iha bizim için mükemmel bir iha olacaktır. Aynı Aksungur ve diğerleri gibi.

Savunma sanayine katkı yapan her Türk firması gözümüzün nurudur. Başımızın üstündedir. Fakat bir firmayı överken diğer firmaları haksızca yermek çok saygısızca. Ben iyi niyetli olduğunu fakat yanlış bir algıya kapılıp bilgisizliği ile böyle bir yorum yaptığını düşünüyorum. Savunma sanayini bilerek böyle bir yorum yapmak zeten trollük olacaktır.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    @susuco

Detaylı açıklamanız için teşekkürler.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merak ve öğrenme isteği ile kendi başınıza bile açık kaynaklardan çoğu şeyi öğrenirsiniz.

Kısaca açıklayayım.

Türkiyenin envanterinde 2 tane MALE sınıfı iha vardır. Bunların bir tanesi ANKA diğeri Baykar Makine üretimi TB2'dir.

TAI'nin ürettiği ANKA insansız hava aracı "OPERATİF / STRATEJİK İHA " sınıfında bir ihadır. 200 kg faydalı yük kapasitesi ile 30,000 ft irtifa - 24 saat uçuş süresi yeteneklerine sahiptir, 155 veya 170 beygir motoru vardır. Anka-S modeli ile SATCAM kabiliyeti ile uydu haberleşmesi sayesinde sınırsız menzilden haberleşebilir. ANKA-I gibi istihbarat için kullanılan modeli vardır.

Baykarın ürettiği TB-2 taktik iha sınıfında bir ihadır. 150 km haberleşme menzili, 55 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir, 2000ft -24000 ft irtifa için tasarlanmıştır ve 100 beygir motoru vardır.

Yukarıda açık kaynaklardan kolayca öğrenebileceğimiz bu bilgilerden görüldüğü gibi Anka neredeyse 4 kat daha fazla faydalı yük taşıyabilir hali ile Anka çok daha pahallıdır. Örnek verirsek Ukrayna 6 adet Bayraktar İHA, 3 yer istasyonu için 69 milyon dolar ödemiştir. Anka için ise 6 adet Anka, 3 yer istasyonu için 240 milyon dolara anlaşıldı gibi haberler yabancı kaynaklarda çıkmaktadır.

Taktik ihalar Kolordu ve ordu ile deniz görev kuvveti seviyesinde kullanılan İHA sistemleridir.
    Stratejik ve Operatif ihalar ise Stratejik seviyedeki maksatlar için Hava Kuvvetleri ve istihbarat örgütleri tarafından kullanılan İHA sistemleridir.

Peki biz neden hep Bayraktar TB-2 adını duyuyoruz bunun cevabı zaten yukarıdaki bilgide gizli. TB2 savaşta daha feda edilebilir daha çok üretebileceğin ucuz bir sistem. Görev tanımlaması zaten bunu gerektiriyor.

Vestel peki neden bir ara adı duyuldu da sonra ortadan kayboldu. Türkiye'de taktik iha ihtiyacı olduğunu bildiği için bu pastadan pay almak istedi. Karayel adında bir iha üretti. 100 beygir 70 kg faydalı yük taşıyan TB-2'nin benzeri bir sistem. aslında kendisinden katapult sistemli bir iha istendiği söylenir fakat kendisi sanırsam siyasi yakınlığıda kullanırım karayel de satarım diye düşündü fakat şahsi düşünce siyasi olarak baykar makineye gücü yetmedi. Karayelin yemen savaşında Suudi'ler tarafından kullanıldığı görüldü.

Daha envarterde olmayan ihalardan (açık kaynaktan) TAI Aksungur'un ile 750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi ve 2x170 beygirlik motorlu ihası vardır.
    Akıncı ise daha prototip. 900 kg faydalı yük kapasitesine sahip farklı motorlar kullanılacak olmasına rağmen en bilindik olanı 2x450 beygir motorlu olacak bir iha. Fakat daha önünde çok yol var. Satcom eklenmesi gerekecek uzun bir yolu var.

Neden gelişmiş ülkeler mesela Almanya Fransa italya TB2 gibi bir iha üretmiyor. Çünkü 150 km menzili olan bir iha bu ülkelerde bir işe yaramaz. Zaten sınırları güvenli. Bizim gibi bir tarafta Iran Irak Suriye diğer tarafta Yunanistan gibi ülkelere komşu değil.

Japonya Kore Almanya gibi ülkelerin elinde ABD'den aldıkları 60,000 ft 'de 22,780 km boyunca çalışan ve uydudan kontrol edilen 240 milyon dolarlık ihaları var.

Akıncı iha bizim için mükemmel bir iha olacaktır. Aynı Aksungur ve diğerleri gibi.

Savunma sanayine katkı yapan her Türk firması gözümüzün nurudur. Başımızın üstündedir. Fakat bir firmayı överken diğer firmaları haksızca yermek çok saygısızca. Ben iyi niyetli olduğunu fakat yanlış bir algıya kapılıp bilgisizliği ile böyle bir yorum yaptığını düşünüyorum. Savunma sanayini bilerek böyle bir yorum yapmak zeten trollük olacaktır.
    Bu bilgileri eğer sen yazdıysan tebrik ve tşk ederim. Copy-paste ise de olsun, en azından fikir verdi.
    İHA'lar her ordu için önemli. SİHA'da yapılır inşallah.
    Ben de başka bir açıdan bakayım. Başarı gerçekten vardır/yoktur bilemem ama reis damadını bu yolla parlatıp, siyasete de hazırlamak istiyor olabilir seçim öncesi.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendim yazdım hocam.Fakat zaten açık kaynaklarda olan bilgiler ssb, tai, baykarın sitesinde var bu bilgiler. Biliyordum zaten sadece doğrusunu yazmak için daha dikkatli davrandım teyit ederek yazdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bilgileri eğer sen yazdıysan tebrik ve tşk ederim. Copy-paste ise de olsun, en azından fikir verdi.
    İHA'lar her ordu için önemli. SİHA'da yapılır inşallah.
    Ben de başka bir açıdan bakayım. Başarı gerçekten vardır/yoktur bilemem ama reis damadını bu yolla parlatıp, siyasete de hazırlamak istiyor olabilir seçim öncesi.
    Hocam ayrıca bu ihaların zaten büyük bir kısmı siha olarak kullanılıyor. iha/siha ayrımı yapmadan yazdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kısaca açıklayayım.

Bütün firmalar bizim firmamız ama Baykar'ın diğer firmalardan daha verimli, daha hızlı ve başarılı ürün çıkartabilen bir firma olduğu gerçeği diğer firmaları kötülemek olmuyor, çünkü gerçek bu. Anka o kadar bütçeye rağmen sürekli geciken bir proje oldu. Akıncı ile aynı sınıfta Aksungur var. Akıncı ona göre her anlamda çok üstün. Tabloda göreceğiniz özelliklere ilave olarak bu araçlarda kamuya açıklanan teknik verilere çok itibar etmeyin diyeyim fazla da ayrıntıya girmeyeyim. Devlet firmalarıyla veyahut "Savunma sanayinde çok para varmış" motivasyonuyla işe giren firmalarla MIT'de insansız hava araçları üzerine doktora yapan adamın teknik müdürü olduğu firma arasında bırakın da fark olsun Bir yandan Anka bir yandan Karayel en büyük imkanlarla bu işe uğraşırken bu adam ikitelli metal işte 3 dükkanda TB2'yi yaptı..
    Savaş MotorSports

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İfadem yanlış anlaşılmış, bahsettiğin bilgileri ben de biliyorum...

Baykar denilince hep Akıncı ve TAİ denilince hep ANKA gündeme geliyor.

Peki biliyor musun ki Baykar'ın başarıları doğrultusunda TAİ'nin harekete geçirilip "devlet eliyle üretilsin" fikriyle ürettirmeye çalışıldı?
    Baykar'ın İHA, Drone geçmişi TAİ'ye göre çok çok ileride. Bunu demek istedim.

TAİ ile Baykar'ın SİHA'larının zaten sınıfları da farklı. Bu anlamda birini Mercedes diğerini Hyundai diye nitelemedim.

Bu arada TAİ'yi bilmiyorum, o da inşallah öyledir ama, Baykar'ın zamanında en büyük üstünlüğü, Selçuk Bayraktar'ın "kendi" yazılımını kullanması. Diğer birçok ülke, Türkiye'de çeşitli üniversite, o, bu, şu, Vestel, X, Y, Z tarafından üretilenlerin yazılımları hazır yazılımlar diyordu o zamanlar.

TAİ de bu tecrübe ve başarıya ulaşırsa, veya ulaştıysa onlara da helal olsun.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    +ben bu gence sadece damatlık üzerinden eleştiri ya da övgü yapılmasına karşıyım... ürettikleri de her türlü eleştiriye açık olmalı ki gelişsin, TAI yıllardır F16 montajı yaptığı için drone üzerine çalışmaları belki BAYKAR kadar eski değil...

sonuçta bizim taarruz uçağı, taarruz helikopteri, İHA, SİHA, hava savunma füzesi vs dünya eksiğimiz var, bu eksikleri kendimiz yapabiliyorsak ne mutlu bize... yoksa 40 senelik patriot teknolojisi için USA, yok olmadı s400 için Rusya'nın kucağında gezip duruyoruz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harikaydı ya insan duygulanıyor gerçekten. Müthiş bir özveri ve tam bir başarı öyküsü.

NOT: Damat var damat var

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gururla izledim. Duygulanmamak elde değil.
    Vatan için canla başla çalışmak böyle bir şey olsa gerek. Selçuk BAYRAKTAR ekibi ve Baykar firmasının bu yaptıkları işler daha sadece bizim gördüklerimiz muhtemelen
    Ekibin yaş ortalamasını, genç beyinlerden oluştuğunu görünce insan çok mutlu oluyor.

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ciddi anlamda ülke olarak böyle bir şey gurur verici oldu bizler için.

İzlerken tüylerim diken diken oldu böyle çalışan fikir üreten insanlara sahip çıkmamız lazım.

Yıllardır dış tehtitler üretmemize izin vermediler onlara muhtaç olmamızı istediler.

Şükürler olsun ki artık ülke olarak bizlerde kendi projemizi kendimiz üretebiliyoruz.

Allah yolunu bahtını açık etsin yeni hedefi savaş ucağı diye okudum inşallah merakla bekliyoruz..
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İfadem yanlış anlaşılmış, bahsettiğin bilgileri ben de biliyorum...

Baykar denilince hep Akıncı ve TAİ denilince hep ANKA gündeme geliyor.

Peki biliyor musun ki Baykar'ın başarıları doğrultusunda TAİ'nin harekete geçirilip "devlet eliyle üretilsin" fikriyle ürettirmeye çalışıldı?
    Baykar'ın İHA, Drone geçmişi TAİ'ye göre çok çok ileride. Bunu demek istedim.

TAİ ile Baykar'ın SİHA'larının zaten sınıfları da farklı. Bu anlamda birini Mercedes diğerini Hyundai diye nitelemedim.

Bu arada TAİ'yi bilmiyorum, o da inşallah öyledir ama, Baykar'ın zamanında en büyük üstünlüğü, Selçuk Bayraktar'ın "kendi" yazılımını kullanması. Diğer birçok ülke, Türkiye'de çeşitli üniversite, o, bu, şu, Vestel, X, Y, Z tarafından üretilenlerin yazılımları hazır yazılımlar diyordu o zamanlar.

TAİ de bu tecrübe ve başarıya ulaşırsa, veya ulaştıysa onlara da helal olsun.
    TAI denilen firma zamanında hava kuvvetlerinin tüm F-16'ların imalatını yaptı. Mısır ve ürdün için içinde bir parti daha üretti 300+

f-35 ve a400m projesinde yüklü bir miktarda parça üretimi yaptı yapıyor

İlk yerli uçak modernizasyon projesi F-4'lere yaptı ışık projesi. Bu süreçten sonra neredeyse dışarıdan tüm sabit ve döner katlı hava araçlarına modernizasyon yapılmadı. Hepsini TAI başını çektiği yerli savunma sanayii şirketleri yapıldı.

T-129 atak helikopterinin üretimini yaptı devam etmekte.

T-625 orta sınıf çok amaçlı helikopter kavramsal tasarım süreçleri bitti testler süreçleri devam ediyor

Şuan envantere katılacak S70 karaşahin TR versiyonu T70'in seri üretimlerini başlıyor

ilk yerli gözetleme istihbarat uydularının üretimi yaptı.

Boeing, bombardier, airbustan sivil uçaklar içinde her sene hatırı sayılır parça imalatı yapmaktadır.

Anka serisi ve aksungur serisi tai için çok ucuk bir iş değil. Muhtemel ilk yüksek irtifa global hawk tarzı keşif gözetleme ve avenger tarzı saldırı ihalarında üretimlerini ben TAI'den bekliyorum.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler