User Tag List

Sonuçlar: Toplu Mail'e katılır mısın?

Katılımcı sayısı
10. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet katılırım

5 50.00%
  • Hayır katılmam

5 50.00%
8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Sahibinden.com önerileriniz ve fikirlerim

ByKazim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sahibinden.com önerileriniz ve fikirlerim

Merhaba abiler ve arkadaşlar,

biliyorum ki halihazırda sahibinden.com sayfası ile ilgili saçmalıkların konuşulduğu bir konu bulunmaktadır.
    Benim sizlerle paylaşmak istediğim ve sizlerinde fikrini almak istediğim bir konu açmak istedim.
    Sayfa'da dönen saçmalıkları ve sahtekarlıkları hepimiz biliyoruz.
    Açıkçası bu olayları düzeltmek için çabalamaya değer diye düşünüyorum. Çabalamak=Mail atarak sesimizi duyurmak
    Bir hafta öncesi gibi aklıma iki fikir geldi, site'de bulunan telefon numarasından mail adresi rica ettim ve bu mail adresine gönderdiğim yazıda fikirlerimi paylaştım.
    Eğer sizlerde bunu uygun görürseniz katılmak isteyenler ile birlikte toplu bir mail atarız vs. .

Site'ye de ilettiğim fikirler şöyledir:
    Bir kullanıcı aracını satışa sunmak istediğinde satıcıdan istenilen araç bilgilerinde aracın şase bilgileri istenirse bu aynı aracın gelecekte ki satışları için önemli bir rol oynayabilir.
    Şase numarası ile aracın satışa sunulduğu zaman aracın kilometre bilgisi kayıt altında tutulursa sizler tarafından geliştirilecek olan sistem sayesinde bu aracın ileri bir tarih de tekrar satışa sunulduğu zaman kilometre bilgisi bir önce ki satış’ tan daha düşük olarak sisteme girilemeyecek.
    Bunu örneklendirmek gerekirse: 22.05.2020 tarihinde ABC1 şase kodlu aracın kilometre bilgisi 50.000 olarak girilmiştir. Bu araç ileri bir tarih ‘de tekrar satışa sunulduğu zaman kilometre bilgisi en az 50.000 olması gerekir veya 50.000'e eşit olması da kabul olunacaktır.
    Bu sistem sayesinde kilometre sahtekarlığına karşı büyük bir adım atılmış olacaktır.
    Başka bir önerim ise galericilere GET ürünleri satan satıcılar gibi bir puanlama sistemi getirilmesidir.
    Potansiyel müşteriler galericiler hakkında bilgi edinmekte zorluk çekiyor. Bilgi'den kastım galerinin yetenekleridir. Ayrıca satış 'tan sonra bir sorun oluşma durumunda alıcı diğer kullanıcıları bu şekilde uyarabilir.
    Kullanıcıların alışveriş yapmadıkları galeri hakkında puan vermesi ve yorum yapması ise satış sözleşmesi gibi bir şart ile ortadan kaldırılabilir. Kullanıcı sisteme bir satış sözleşmesi yüklerse puan verme ve yorum yapma hakkını kazanacak.
    Not: Satıcı puanlama sistemi için aklıma geleni bende biraz yorucu ve uzun buluyorum ama maalesef fikir şimdilik sadece bu

Mailime cevap olarak gelen 2 mail olmuştur. 1. talebiniz alınmıştır 2.talebiniz sonuçlandırılmıştır
    İkinci mail'de 'Öneriniz ilgili departmanımıza ulaştırılmıştır. Önerilerinizi size daha iyi hizmet sunmak için birer fırsat olarak görüyoruz.' diye yazmışlar umarım bunla ilgili bir çalışmaları olur.

Kilometre sahtekarlıklarını hepimiz görüyoruz ama kim bilir bu yapılanların yüzde kaçı. Eğer böyle bir yenlik gelirse siteye büyük ihtimal bu işi yapanlar son bir kez indirecektir kilometreleri bununda farkındayım.

Görüşlerinizi merak ediyorum, mantıklı mı değil mi, yapılır mı yapılmaz mı...?
    Başka fikirlerde ortaya çıkarsa toplu mail atalım?

Anket açmayı beceremedim moderatör abiler et atarsa faydalı olabilir, teşekkürler

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1-sana gelen mailler otomatik gelmiş. sahibinden bu dediğinin %1.000.000 de birini yapmaz tamamen paragöz bir firma.
    2- bu dediğinin gerçekleşmesi ülkedeki araba fiyatlarının abd deki gibi birim fiyatlara inme şansından daha zor.

3- hadi diyelim oldu, şase numarası farklı girer ilan açar sonuçta sattığı arabanın şasesini kim doğrulayacak? önceki ilanda diyelim km yanlış girdi sonra nasıl ispattayıp düzelttirecek? bu olay resmi mercilerde bile tam doğru işlemiyor bknz. gümrük satışları gümrükten çıkan arabaların çoğunda km bilgisi yok.

zaten bu km düşürme işi sanayide alanen yapılıyor öyle saklı gizlide değil göz önünde, kimsede gelip denetlemiyor noluyo burda diyen yok tabelalı illegalin kralı var sanayilerde. önce buradan başlanmalı bu işe dur denilecekse.
    e60 535d & THE A45 AMG

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ha bu arada sahibindende bir ara hasar durumu diye bir filtre koymuşlardı orada ağır hasarlı seçeneği vardı millet oradan ağır hasarlı araçları direk eliyor ayıklıyor diye o filtreyi kaldırdılar 1-2 hafta içinde
    e60 535d & THE A45 AMG

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çaba güzel ama sonuç çıkmaz bu işten.

1. si sahibinden bu ülkede araç satış ilanları üzerine bir tekeldir, bu da kısa vadede değişmeyeceği için kullanıcıların çok da haz etmeyeceği bir durum için bir geliştirme yapmaz.

Zira km düşürme işi satıcı ile alıcı arasındadır, sahibinden'i bağlayan bir durum yok. Firmanın böyle bir taahhüdü de yok, olmaması da çok normal.

Dolayısıyla adam ilandan aldığı paraya / galericiden aldığı aylık aidata bakar ve geçer.

2. si insanlarda şase numaramı verirsem başıma bir iş gelir gibi enteresan bir korku var, bunu hala gözlemliyorum. Bence bir sakıncası yok açıkçası araç satarken kim talep ederse şase / motor no gönderdim.

3. sü km ve konularında düzeltme mercii sahibinden değil kişilerin vicdanı ve ahlakı olmalıdır, ama para her zaman bu ikisini bastıran bir araçtır dolayısıyla (herkes için olmasa da) genel olarak km düşürülmüş, 2 araçtan birleştirilmiş arabalar gelecekte de çokça satılacak ve birileri kazıklanacaktır.

4. sü ülkedeki otomobile bakış açısı "yatırım malı" olarak devam ettiği sürece yukarıda yazdıklarımda kısa vadeli bir değişim beklemek hayaldir.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Şasi numarasına 123456789 girsem bunun gerçek şasi numarası mı yoksa sallama bir numara mı olduğunu doğrulayabilecek bir yapı kurulamayacağından işe yaramaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ha bu arada sahibindende bir ara hasar durumu diye bir filtre koymuşlardı orada ağır hasarlı seçeneği vardı millet oradan ağır hasarlı araçları direk eliyor ayıklıyor diye o filtreyi kaldırdılar 1-2 hafta içinde
    1- evet otomatik maile benziyor
    2-bence bu fikir gerçekleştirilebilir ama yazdıklarınızdan bunu yapmayacaklarını anlıyorum

Ağır hasar filtresini hiç bilmiyordum, cidden güzelmiş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çaba güzel ama sonuç çıkmaz bu işten.

1. si sahibinden bu ülkede araç satış ilanları üzerine bir tekeldir, bu da kısa vadede değişmeyeceği için kullanıcıların çok da haz etmeyeceği bir durum için bir geliştirme yapmaz.

Zira km düşürme işi satıcı ile alıcı arasındadır, sahibinden'i bağlayan bir durum yok. Firmanın böyle bir taahhüdü de yok, olmaması da çok normal.

Dolayısıyla adam ilandan aldığı paraya / galericiden aldığı aylık aidata bakar ve geçer.

2. si insanlarda şase numaramı verirsem başıma bir iş gelir gibi enteresan bir korku var, bunu hala gözlemliyorum. Bence bir sakıncası yok açıkçası araç satarken kim talep ederse şase / motor no gönderdim.

3. sü km ve konularında düzeltme mercii sahibinden değil kişilerin vicdanı ve ahlakı olmalıdır, ama para her zaman bu ikisini bastıran bir araçtır dolayısıyla (herkes için olmasa da) genel olarak km düşürülmüş, 2 araçtan birleştirilmiş arabalar gelecekte de çokça satılacak ve birileri kazıklanacaktır.

4. sü ülkedeki otomobile bakış açısı "yatırım malı" olarak devam ettiği sürece yukarıda yazdıklarımda kısa vadeli bir değişim beklemek hayaldir.
    dürüst + bu km işinden canı yanmış insanlar pozitif bakabilir ama dediğin gibi bir çok kişinin de işine gelmez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soylediklerinizde haklisiniz, ama burada sahibinden'i kullanmamak disinda yapabileceginiz baska bir sey ne yazik ki yok.

Ornek vereyim, parayi veren - ilani acan kisi. Aslinda sahibinden icin gercek musteri o. Oncelik her zaman onlarin daha cok ilan girmesini / para odemesini tesvik etmek. KM dusurmek veya baska turlu hinlikler yapan kisiler de musterileri oldugu ve "arabayi kontrol etmek senin sorumlulugunda" oldugu icin yapmamalari cok normal.

Ayrica bu kontrolleri koysalar bile, 250.000'deki arabayi, 350'ye cikarip, 252000'e indirip koyar, haftasonu arabasiydi acil paraya ihtiyacim var der satar. Bunun kontrolu yok ne yazik ki, mumkun de degil. Dunyada insanlarin yalan atmasini engelleyecek bir yazilim yok ne yazik ki

Benim tavsiyem, acele etmeyip, dogru arabayi bekleyip almaniz. Eminim sahibinden'in bunu degerledirmeye almasindan daha kisa surecektir.

Ben bir yazilimci olarak, cok farkli bir cozum dusundum bunun icin, dolayli yoldan, ama henuz cok taze, muhtemelen denemeye baslamis olmam 1 seneyi bulacaktir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler