User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Is kanunu hakkinda / kisa vadeli odenek ve issizlik maasi

Orhun1907fb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Is kanunu hakkinda / kisa vadeli odenek ve issizlik maasi

Iyi gunler iyi forumlar. Malumunuz pandemi nedeni ile bir cok insan isinden oldu ya da kisa vadeli issizlik almakta.

Bende nisan ayi itibariyle kisa vadeli issizlik yardimi aliyorum. Temmuz ayinda bitecek ve is basi yapacagimizi dusunurken birden personel eksiltme haberini almis bulunuyorum. 170i aradigimda bana issizlik sigortasi fonundan 3 ay faydalandigim icin tekrar 600 prim gunumu doldurmadan issizlik maasi hakedemeyecegimi soylediler.

Normalde 8ay issizlik maasi haketmeme ragmen bu hakkimi kisa vadeli odenekten yardim aldigim icin kayip ettigimi soylediler. Acikcasi 170 teki sahisa pek guvenemedim. Ve kendim internette biraz arastirdigimda kisa vadeli issizligi kullanip(3 ay ile sinirli) issiz kaldigim zamanda 5 ay daha issizlik maasi alabilecegimi belirtiyor.

Bu konuda net bilgisi olan var ise cok sevinirim.

Herkese saglikli gunler.

Tesekkurler.
    Volvo 760 Turbo

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilgim yok, ama geçmiş olsun. Umarım kısa sürede tekrar iş bulursun.
    Instagram: mutusgarage

dorukky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emin olmamakla birlikte muhasebe müdürümüzün söylediği şu 8ay x 2000tl = 16000tl işsizlik maaşın var. 2ay kço aldın 3000x2ay kalan 10000 TL yi alabiliyosunuz

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mantık senin düşündüğün gibi kullanmadığın süredeki işsizlik ödeneğini alabileceğini belirtiyor.

Ama haberler vs yerlerde kısa çalışma ödeneği alanların işsizlik maaşını tekrar haketmeleri için xxx prim gün sayısını doldurması gerekeceği yazıyor.

Tamamen mantıksız.

Kısa çalışma ödeneğinde zaten işsizlik maaşı kadar bir ödeme yapmıyorlar.

Mahkemeye gidip hakkını ararsın ama yorucu olur. Ama kesinlikle aramanı öneririm.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada bu tür işlemler için direkt işkur a gidin. Telefonda doğru temsilciler görev yapmıyor.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

SCfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kco den yararlaniyorsaniz işsizlik maaşınizdan kesiliyor.Mesela 10 ay almaya hak kazaniyorsunuz ama kco kullandiysaniz bu 7 aya düşüyor.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada bu tür işlemler için direkt işkur a gidin. Telefonda doğru temsilciler görev yapmıyor.
    aynen bende bunu dicektim direk gidip en doğru bilgiyi almak mantıklı

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dorukky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emin olmamakla birlikte muhasebe müdürümüzün söylediği şu 8ay x 2000tl = 16000tl işsizlik maaşın var. 2ay kço aldın 3000x2ay kalan 10000 TL yi alabiliyosunuz
    Bu durum doğrudur.Zaten işveren bunu yapıyorsa sizin elinizden bu duruma razı olduğunuza dair bir yazı bile almak zorunda.Çünkü gerek işkur gerek sgk işçisin rızası olmadan kçö yapamazsınız dedi.Genel anlamda da kçö zaten işçi için hep eksi yöndedir.Hem prim hemde işsizlik ödeneğinden zararda oluyorsunuz.8 hazirana kadar ücretsiz izinlerin parası vb derken işkur bu süreçte yoğun olur.Ay ortası ulaşırsınız.Hatta işkurda kaydınız varsa önceden işkur sitesinden iş arayan bölümünden girip kendi danışmanızın telefon ve mail adresine ulaşabilirsiniz.Biz de müşavir olarak telefon ulaşamasakta gece 1'de bile kçö için mail yoluyla işimi gördüğüm çok durum oldu.Yani mail olarak ulaşmanız ve cevap almanız daha hızlı olacaktır.Ve 170'den alınan bilgiye çok ihbar etmeyin.Çünkü bir çoğu mevzuatı bilmeden cevaplıyor.1 saat aralıkla bile farklı cevap alabilirsiniz
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

Orhun1907fb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevaplariniz icin ayri ayri tesekkurler. Suanda benim kco 1 temmuzda sona ericek. Ondan sonraki surecte %90 ihtimal isten cikarilicam. O halde en dogru sonucu iskura gidip sormak olucak ayin 15i gibi.

170 e guvenmek hataymis.
    Volvo 760 Turbo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eğer ilk postta anlattığınız gibi olacaksa hakikatten büyük vicdansızlık ve çakallık
    insanlar 8 ay maaş alıp o sürede iş arayacakken 3 ay maaş verip çalıştıracağım umuduyla evde oturtmak şeytanın işi olsa gerek
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim anlamadığım bu işsizlik fonunu benim gibi iş verenler finanse ediyor, acımadan takır takır kesiyorlar, ödemezsen hesabına icra geliyor vs... bu devletin bir lütfu değil ki kuralları zırt pırt değiştiriyor?adam 2 sene çalışınca zaten 3-4 aylık maaşını devlete peşinen yatırmış oluyoruz, bir zahmet siz de verin adamların parasını...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu siteden hesaplama yapılabilir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2020 - HESAPLAMA.NET

Kısa çalışma ödeneği aldığınız aylar işsizlik maaşından kesinti olarak düşülür.

Son 3 yıl içerisinde ödediğiniz prim gününe göre alacağınız maaşın kaç ay ödeneceği belirleniyor.

İşsizlik maaşının süresini ödenen primler belirliyor. Buna göre; son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene 10 ay süreyle işsizlik maaşı ödeniyor
    Bu durumda 900 Prim gününüz var diyelim. 3 ayı KÇÖ olarak aldıysanız, iş akdinizi feshine istinaden 6 ay daha işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Durumunuza üzülmekle beraber, devlet zaten işten çıkarmaları yasakladığı için ( işsizlik verileri / istatistiki veriler / oy kaygısı / siyasal nedenler) işverenler mecburi olarak bekliyordu.

Artık işten çıkarmalar maalesef ciddi oranda artacaktır. Tez zamanda iş bulmanız dileğiyle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim anlamadığım bu işsizlik fonunu benim gibi iş verenler finanse ediyor, acımadan takır takır kesiyorlar, ödemezsen hesabına icra geliyor vs... bu devletin bir lütfu değil ki kuralları zırt pırt değiştiriyor?adam 2 sene çalışınca zaten 3-4 aylık maaşını devlete peşinen yatırmış oluyoruz, bir zahmet siz de verin adamların parasını...
    İşsizlik fonunda işçiden %1, işverenden %2 katılım payı alınıyor.
    Adam 2 sene çalışmış ise senden yapılan kesinti adamın 1 aylık maaşının yarısı bile etmiyor. 3-4 ay peşinen verme falan yok yani.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşsizlik fonunda işçiden %1, işverenden %2 katılım payı alınıyor.
    Adam 2 sene çalışmış ise senden yapılan kesinti adamın 1 aylık maaşının yarısı bile etmiyor. 3-4 ay peşinen verme falan yok yani.
    neyin %1 i hocam? al sana ocak ayı benim şantiyelerden birinin, 4500 maaşlı adama nerdeyse 900 sig+işsizlik, 800 de vergi yatırıyorum ben... devlet mi veriyor şimdi işsizlerin maaşını?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tabi ekonomide rakamlarla oynamak çok kolay, A vergisi dersin B kesintisi dersin, o %3 dersin beriki %1 dersin.. tabloya bir bakın da iş verene ne kadar giriyor görün, benimkisi küçücük bir taşeronluk firması, ülkede yüzbnlerce şirket var böyle ve de işçi için kesintiler aylık peşin yapılıyor bizden, ben oran yüzde sorgulamıyorum, benden aylık 900 tl kesinti 800 tl vergi kestiğin adama, ihtiyaç olduğunda ayda 1.000 tl vermek mi koyuyor devlete? ki bu insanların hepsi de işsiz kalmadı biranda...

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Umarım bahsedilen gibi olmaz, bu kısa çalışma hikayesi ilk çıktığında böyle birşey duymuştum ben de.

Mantıklı olan geri kalan tüm hakkını alabilmen ama ay bazında yine çakallık yapacaklarını düşünüyorum.

Atıyorum sen 8 ay boyunca 2000 TL alacakken, 3 ay sana 1000 TL verip biz sana 3 ay ödedik kalan 5 ay 2000 yatırcaz diyebilirler. Önceki 3 aydan 1000er lira kesik atabilirler.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    neyin %1 i hocam? al sana ocak ayı benim şantiyelerden birinin, 4500 maaşlı adama nerdeyse 900 sig+işsizlik, 800 de vergi yatırıyorum ben... devlet mi veriyor şimdi işsizlerin maaşını?

Bu ekranda tüm kesintiler yazmıyor.

İşsizlik Sigortası Fonu

"Her ay işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen bildirgelerde gösterilen “prime esas kazanç” üzerinden sigortalı, yani işçi % 1, işveren ise % 2 oranında işsizlik sigortası primi ödüyor. Devlet de kendi payına düşen %1’i ödediğinde yaklaşık 700 milyon lira para her ay toplanıp, işsizlere çare olsun diye İşsizlik Sigortası Fonu’na (kısa Fon diyeceğim bundan sonra) aktarılmış oluyor."
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ekranda tüm kesintiler yazmıyor.

İşsizlik Sigortası Fonu

"Her ay işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen bildirgelerde gösterilen “prime esas kazanç” üzerinden sigortalı, yani işçi % 1, işveren ise % 2 oranında işsizlik sigortası primi ödüyor. Devlet de kendi payına düşen %1’i ödediğinde yaklaşık 700 milyon lira para her ay toplanıp, işsizlere çare olsun diye İşsizlik Sigortası Fonu’na (kısa Fon diyeceğim bundan sonra) aktarılmış oluyor."
    hocam sana diyorum ki rakamlarla oynamak kolay, ona %2 dersin eyvallah, ben iş veren olarak aylık benden toplam parayı koydum yukarıda ve diyorum ki, 1 işçi için ödediğim %20 sgk+işsizlik vs ve %20 verginin tamamı devletin kasasına gidiyor yani her ay çalışanlar için 10 milyar tl den fazla peşin para topluyor bizden, bir zahmet ceplerinden para çıkıyormuş gibi davranmasınlar...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam sana diyorum ki rakamlarla oynamak kolay, ona %2 dersin eyvallah, ben iş veren olarak aylık benden toplam parayı koydum yukarıda ve diyorum ki, 1 işçi için ödediğim %20 sgk+işsizlik vs ve %20 verginin tamamı devletin kasasına gidiyor yani her ay çalışanlar için 10 milyar tl den fazla peşin para topluyor bizden, bir zahmet ceplerinden para çıkıyormuş gibi davranmasınlar...
    O konuda sana birşey demiyorum. Sadece işsizlik fonu konusunda bilgi paylaşımı yaptım çünkü hatalı bilgi vardı.

Diğer kesintiler ise zaten belli sebeplerden, tüm aileye sağlık hizmeti, çalışana emekli maaşı birikimi vs.
    Gönül isterki USA gibi sistem olsun, maaşlardan kesinti olmasın, herkes sağlık hizmetini, emeklilik geleceğini kendi yapsın.
    Okumadan imzalamam.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler