User Tag List

Sayfa 5/8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
138 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: Araç krizi yokmuş................

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Döviz ve altın alım satımına konulan vergi, vadeli mevduat faizlerinin çok düşük olması, kamu bankalarının ucuz kredi dağıtması sebebi ile insanlar gayrimenkul ve araç alım satım işine yöneldi. Talep artınca, pandemi sebebi ile arz düşük kalınca böyle bir durum oldu. Lale soğanı gibi balon diyemem , bu ülkede hiç bir şeyin fiyatı düşmez , en çok bir süre aynı kalır. Fakat d premium bir araca 500-600 bin vermek falan bana halen tuhaf geliyor. Olağan dışı yüksek bir piyasa var, döviz bir süredir sabit.

Mesela g20 lansmanda 310 binden başlıyordu. 6 Temmuz 2019. EUR 6,32
    Şu an 430 bin başlangıç sanırım. Kur merkez bankasında 7,68

ÖTV bildiğim kadarı ile değişmedi ama araç EUR bazında 5 bin EUR zamlanmış. Lansmanda %10 ucuza verdiler ise bilemiyorum tabi

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili arkadaşlar, abiler ve kardeşler.

Uzaktan davulun sesi bazen hoş gelir bazen boş gelir...

Her sene artış gösteren bir satış grafiği var.

Her sene distribütörler bayilerden tahmin alır,oturur hesap kitap yaparlar ve Fabrika'dan bu adetleri talep eder.

Fabrika sadece Türkiye için üretim yapmıyor tabi tüm dünyaya üretim yapıyor.

Üretim planına göre parça tedariği talep eder. tedarikçisi de ürünü için hammadde tedarik eder vs vs. Yani üretim planı kolay bir süreç değil.

2016-2017 döneminde zirvelere çıkan satış adetleri sonrası özellikle 2018 de sipariş edilen araçlar gümrüklerde kaldı kriz ve vergi değişikliklerinden dolayı. Devlet araçların gümrükten çekilmesi için baskı yaptı vs vs

Sonra distribütörler daha ürkek davrandı. Sonuçta vergisiz bedelleri kdv dahil olarak yük oluşturuyor.

Üretim kapasiteleri azaltıldı ülke bazında. Sonra talep arttı,arz yetmedi. Hurda indirimi vs destekler faiz indirimleri falan satışları artırdı araç yetmedi.

Tam üretim adetleri artacaktı Pandemi işin içine girdi.

Fırsatçılar her daim vardı ama Al-Sat yapanların bu denli 0km araç aldığı geçmişte görülmüş değildir.

Galeri işi yapanlar araç alamaz, satış yasak diye bir kaide yok. Onlarda insan evladı onlarda para kazanmak için bu işi yapıyorlar. Eski zamanlarda normal bir vatandaş nasıl araç alıyorsa onlarda alırdı.

Tabiki sadece galerileri besleyen bazı işini doğru yapmayan satışçılar da vardı. Hepsi yavaş yavaş işinden oldu ortaya çıktıkça.

Son dönemlerde galeri ve al-sat yapanları distribütörler takip etmeye başladı, Tüm satışçıların görebileceği ortak platformlarda kişi bazlı uyarılar koymaya başladı.

Misal xxx şehrinde birisi al-sat yapıyorsa oradaki danışman sisteme uyarı girerse zzzz şehrinde ben aynı bilgileri sisteme girdiğimde uyarı veriyor vs.

Ama tekrar söylüyorum galeri araba alabilir sorun yok. Ama nihai müşteri bayide araba bulamazken galeriler araçla dolup taşıyorsa bu olmaz.

Galeriler ne yapıyor. Ahmet-Mehmet-Fatma adıyla araç alıyor. Daha bayiden aldıkları gün galeriye deviriyorlar.

Eylül gibi araçların bollaşmasıyla işler biraz daha düzelir umarım.
    Eeee? Mesajım niye hoşuna gitmiyor o zaman? Onu da bi diyeydin, aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyoruz zaten

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eeee? Mesajım niye hoşuna gitmiyor o zaman? Onu da bi diyeydin, aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyoruz zaten
    Ulan satış temsilcilerini biliyoruz sözüne olmasın!!!
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde hepiniz batarsınız inşallah sözünüz.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gelen arabalar galerilere dağıtılacaksa o zaman distr. e ne gerek var ki? hangi ülkenin malıysa galericiler gitsin alsın, haaa sen bböyle yapana 'grey market' diye her türlü zorluğu çıkart, servis vermek isteme ama dara düşünce elindekileri galerilere sat onlar da fiyatı uçurunca 'ama biz ne yapalım, serbest piyasa, gelmiş almış!' de... burda konu da açmıştım, zamanında mercedes CLA lar için tv lerde hatta radyolarda reklamlar verirken 90 mı 99 mu neydi fiyatı, bayilerde 1 tane CLA kalmamıştı, ama sahibindene girince 120-130 dan galeriler doluydu... şimdi bu politikanın doğru olduğu masalını anlatmasın kimse...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Galeriye araçları peşkeş çekenler hep işinden oldu.
    Bunun önüne geçmeye başladılar.

Cla 200 Amg çıktığında 106.750 TL listesi vardı.

Normal alan müşteriler bile sırasını sattı. Herkes fırsatçı oldu.

Galeriler tu-ka-ka demiyorum ama kesinlikle nihai müşteri araç bulamazken galeriler beslenmemeli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence doymuş distribütörler artık bu işe devam etmemeli... eskiyle kıyaslama yapıp kar marjlarını beğenmiyorlar, hizmet ve kalite düşüyor, karlılığı arttırmak amaçlı sahtekarlık ve personel baskısı artıyor...

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burada mesele galericilerin şahıs olarak araç almasında değil; bir kısım satış temsilcisinin fırsatları ya da kısıtlı stokları doğrudan bu adamlara paslamasında. Üç kuruş prim için hem markaya hem de sektöre zarar veriyorlar.

Farzı misal Audi bir kampanya yapıyor olsun. Daha müşterilere bildirim gitmeden galericilerin haberi oluyor. Ee zaten Cuma günü haberi olsa hafta başına araç bırakmıyorlar.

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir kaç ay içinde eski haline gelir. Avrupa fabrikaları çalışmaya başladı , arz sorunu ortadan kalktığında galeri sorunu çözülür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ulan satış temsilcilerini biliyoruz sözüne olmasın!!!
    Haa anlaşıldı...

Yarası olan gocunur arkadaşım Sen de araba gelirken haber uçuruyorsan beğenmemeye devam edebilirsin. Ha böyle bişey yapmıyorsan gereksiz laf kalabalığına da gerek yok.

Sen hiç bişeyi anlamamışsın ki?
    Hepiniz batarsınızı da böyle yapanlara söylüyorum.

Sen en güzeli mesajı aç bir daha bir daha bir daha oku... Birkaç defa başa sar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende daha yeni Audi aldım. A3'lerde kampanya olduğunu sanayide al sat yapan esnaflardan öğrendik... Sonra TV'lerde reklamı dönmeye başladı. Araca kapora vermeye gittiğimde Renk seçenekleri bile kalmamıştı... Satış temsilcisi özellikle sordu kullanıcı olarak mı alıyorsunuz dedi dedim evet... Ama ben bir galeri çalışanı olabilirdim? Bunu bilemezler.... Şimdi ***** siteye giriyorum ve bir dünya satılık ilan var ve hepside galeriden. Senelerdir al sat yapan bir arkadaşım var sordum nasıl yapıyorsun? abi tüm sülalenin vekaleti bende diyor adam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Galeriye araçları peşkeş çekenler hep işinden oldu.
    Bunun önüne geçmeye başladılar.

Cla 200 Amg çıktığında 106.750 TL listesi vardı.

Normal alan müşteriler bile sırasını sattı. Herkes fırsatçı oldu.

Galeriler tu-ka-ka demiyorum ama kesinlikle nihai müşteri araç bulamazken galeriler beslenmemeli
    Ben de diyorum ki niye işinden olsun, niye önüne geçilsin? Bayiye ne faydası var? Bayi böyle güzel müşteriyi bulmuşken niye 1-2 ay vitrinde arabayı bekletsin, satmak herkesin işine gelir. Ben bu söyleme inanmıyorum şahsen. Baya bir komik geliyor.

Ki kendin yazmışsın, normal müşteri bile sırasını satıyor. Herkes fırsatçı olmuş, bizler de aynı şeyleri söylüyoruz.

Ama sen sanıyorum satış temsilcisi olduğun için üzerine alındın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fiyatların hep düşeceğini söyleyenler aslında yükseltenler gibi geliyor bana da

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emrhn28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende daha yeni Audi aldım. A3'lerde kampanya olduğunu sanayide al sat yapan esnaflardan öğrendik... Sonra TV'lerde reklamı dönmeye başladı. Araca kapora vermeye gittiğimde Renk seçenekleri bile kalmamıştı... Satış temsilcisi özellikle sordu kullanıcı olarak mı alıyorsunuz dedi dedim evet... Ama ben bir galeri çalışanı olabilirdim? Bunu bilemezler.... Şimdi ***** siteye giriyorum ve bir dünya satılık ilan var ve hepside galeriden. Senelerdir al sat yapan bir arkadaşım var sordum nasıl yapıyorsun? abi tüm sülalenin vekaleti bende diyor adam.
    Ya "galeriyim" dese "yok kardeşim satmıyoruz" mu diyecekler? Derse de niye veya nasıl diyecek, kimde böyle bir hak var? Parasını veriyorum alıyorum arkadaşım kime ne? Yarın birisi dava açar, satınalma özgürlüğümü kısıtlıyorlar diye, bir de emsal olur

Galerici de değilim, al-satçı da değilim, "he he kullanıcı olarak alıyorum" dersin, alırsın galeri gibi 1 hafta sonra yine satarsın 20-30 kaat üzerine... Ne fark ediyor ki, nasıl engelleyeceksin.

O yüzden tekrar tekrar söylüyorum, hiiiii-kaaaa-yeeee

Bayiler de kendilerini kurtarmaya çalışıyor herhalde bu süreçte, vallaaa biz bişey yapmıyoruz aaabiiiii

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de diyorum ki niye işinden olsun, niye önüne geçilsin? Bayiye ne faydası var? Bayi böyle güzel müşteriyi bulmuşken niye 1-2 ay vitrinde arabayı bekletsin, satmak herkesin işine gelir. Ben bu söyleme inanmıyorum şahsen. Baya bir komik geliyor.

Ki kendin yazmışsın, normal müşteri bile sırasını satıyor. Herkes fırsatçı olmuş, bizler de aynı şeyleri söylüyoruz.

Ama sen sanıyorum satış temsilcisi olduğun için üzerine alındın
    distribütör-bayi zincirinin amacı, malı son kullanıcıya ulaştırmak... bazen parça lazım oluyor 'maalesef perakende veremiyoruz efendim' diyorlar, takdir ediyorum prensiplerini... distribütörler eskiden sattıklarının vergilerini öderlerdi şimdi durum değişti, gümrükten çekerken ödüyorlar bu da kısa süreli ekstra bir maliyet getiriyor ve bunu karşılamak istemiyorlar... e o zaman ne anladım ben bu bayilik olayından?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    distribütör-bayi zincirinin amacı, malı son kullanıcıya ulaştırmak... bazen parça lazım oluyor 'maalesef perakende veremiyoruz efendim' diyorlar, takdir ediyorum prensiplerini... distribütörler eskiden sattıklarının vergilerini öderlerdi şimdi durum değişti, gümrükten çekerken ödüyorlar bu da kısa süreli ekstra bir maliyet getiriyor ve bunu karşılamak istemiyorlar... e o zaman ne anladım ben bu bayilik olayından?
    Aynen o sistem saçma ama bence bahane değil. Bir de bu perakende verip vermemek ile aynı şey değil bence, sonuçta bu adamlar "filo" satışı da yapıyor. Ben 2-3 tane alacağım dediğinde indirimler de yapıyorlar. O yüzden ben her şekilde bu olayın (galeriye verme) işlerine geldiğini şiddetle savunuyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haa anlaşıldı...

Yarası olan gocunur arkadaşım Sen de araba gelirken haber uçuruyorsan beğenmemeye devam edebilirsin. Ha böyle bişey yapmıyorsan gereksiz laf kalabalığına da gerek yok.

Sen hiç bişeyi anlamamışsın ki?
    Hepiniz batarsınızı da böyle yapanlara söylüyorum.

Sen en güzeli mesajı aç bir daha bir daha bir daha oku... Birkaç defa başa sar.
    Sevgili dostum polemiğe gerek yok. Gocunduğum bir konu yok. Genelleme yapmanız yanlış

Başka bir arkadaş üst postta 3 kuruş prim falan demiş rakamları duysa meslek değiştirir belli bir kesim

Neyse yanlış ifadeler kullanılıyor amaçlar kötü değil ama ifadelere dikkat etmek lazım.

Uzaktan bakıldığı gibi bir durum yok ortada.

Bir gün dost meclisinde denk gelirsek detaylı anlatırım ne oluyor ne bitiyor.

Rant işi nasıl dönüyor vs.

Ama 1-2 yıldır rant ın önü kesildi, özellikle filo kiralama işlerinin azalmasından sonra...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen o sistem saçma ama bence bahane değil. Bir de bu perakende verip vermemek ile aynı şey değil bence, sonuçta bu adamlar "filo" satışı da yapıyor. Ben 2-3 tane alacağım dediğinde indirimler de yapıyorlar. O yüzden ben her şekilde bu olayın (galeriye verme) işlerine geldiğini şiddetle savunuyorum
    Bayi Niş araçlar dışında galeriye araç vermek istemez çünkü yan ürün satamaz. Mesela kasko sigorta boya koruma Hizmetleri aksesuar garanti uzatımı vs...

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu senede bu şekilde devam eder.Fabrikalar üretime tam kapasite geçsinler 2021-2022 ikinci el araçların rakamlar inmeye başlar.Şuan sıfır yok alamıyorum mecbur 2.el alıyorum diyenler o tarafa yönelicek.
    Seat IBIZA FR

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler