User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
89 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Otomobil tamircisinden aracımı nasıl geri alabilirim ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Chn53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hatayı en başta işçiliğini görüp beğenip bir ustaya bırakmak yerine uygun bir işçilik fiyatı veren dıdısının dıdısının ustasına bırakarak siz yapmışsınız.

yukarıda birisi yazmış , en mantıklı yol yanınıza bi arkadalınızı alıp gidin , arabayı bu arkadaşa sattım kendi ustasında yaptıracak vs diyerek alın.

bu arada kapak sökme için 700 tl işçilik kapakçı masrafları dahil değilse biraz fazla bana kalırsa 500 TL olmalı max bu araba için
    Sende haklısın... Bu konuda pek çevrem yok.. Bir kaç yeri aradım.. Saçma sapan fiyatlar dönüyordu.. Sadece işçilik 1000 tl 1300tl çeken mi dersin... Gebzedeki ustalarda kasap ve paragöz olunca.. Tabi içlerinde temiz olanlar var... Ben o ustaları daha keşfedemedim. Öpen çok oluyor.. En sonunda arkadaşta kefil olunca vira bismillah dedik.. Babayı aldık..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin yapacağın işin taa diye dalardım bu ne arkadaş. Lan usta değilsin anlamıyorsun belli ki işimiz olsun diye dükkan açmışsın. Anlamıyorsan da arabayı yeniden düzgün toplayabilmek için aşama aşama resim çek not al. Kabloya işaret koy hatırlamak için bişey yap. 3 kuruşluk eşeğin 5 paralık sıpası bu adamlar. Aman sanayide yer açalım iş yapa yapa boza yapa öğreniriz diyen adamlar. Sorsan 20 yıllık usta. Bugün prototip araba getir herkes söker dağıtır. Ama toplarken kesin parça arttırır.
    Farklı sebebten bir kere birini tartakladım.. Oda gitmiş yalan yanlış şikayet etmiş.. Yalan bir kaç şahitte bulunca.. Zor bela kurtardım kendimi.. Bu sebeble kavga konusunda tövbeliyim.. Sabır diyerek ortamı terk etmek en sağlıklı olanı.. Bir anlı öfke insanı beter ediyor..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dükkanın ismi nedir bende pendikteyim bilelim bizde. Umarım işi halledersiniz bizde google yorumlara ona göre yazalım da bu kafayla para vs kazanmasın.pendikte usta lazım olur ise yazabilirsiniz yalnız tavsiye edeceğim yer biraz kurumsal ve uygun fiyat olmayabilir
    İnşallah yakın bir zamanda detaylı konu açacağım...

skaratas2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla içimiz karardı....bu su akıtma işi aracin en hassas işi...belliki yıpranan hortumlar yenilenecek, kaçaklar kesilecek...antifiriz su eklenip denenecek...hiçbiri yok...tanidik usta da olsa aracimi birakmiyorum, başındayım her daim...sohbetle zaman gecirip bekliyorum, tavsiye ederim...usta usta değilmiş başta malesef...bilinen ustalara goturmekte fayda bar budurumlarda...arac bir de reno yani, ustasi bol...Bir an evvel toparlarsiniz insallah, az masrafla... dikkat edin...

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben bu ''usta'' kelimesini insanların bilmediğini düşünüyorum. Yahu be adam. Masraf çıkmasın diye su hortumunu değiştirmedim demiş. 20 liralık hortum patlayınca 5000 ₺ masraf çıkıyor işte. Kalp ameliyatı yapıp hastanın kalbini açıkta bırakmak gibi birşey bu... Çok geçmiş olsun.

dirk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bazı tecrübeler böyle kazanılıyor maalesef. Forum'da sanayide kazıklanmayan sayısı 0,0001 felandır heralde
    Aquila non captat muscas!

b16vtecturbo#gizlituning #hondateam#cilacılaranlamaz

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dirk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı tecrübeler böyle kazanılıyor maalesef. Forum'da sanayide kazıklanmayan sayısı 0,0001 felandır heralde
    En son internette 10 tl ye satılan bez bant için 25 tl ödedim, hadi rakam gerçekten para değil de, adamın karpuz keserken yerinden bile kalkmadan bak şuradan alabilirsin demesini unutamıyorum.

malzeme konusunda 2 gün bekle netten al, tek felsefem bu. Orada da eksik noksan oluyor ama iade ediyorsun gidiyor.

Esnaf taş mı yesin diyenler için yukarıdaki tip te esnaflar taş bile bulamasın diyorum.

Usta lık konsunda forumda bir kaç aracımın konusu var yapılan işleri az çok paylaşıyorum, bu işler yapan usta ise ben üstat'ım

adam normal takması gereken parçayı doğru takamıyor, sorsan usta.

referanslı yerleri araştırmak lazım 3-5 fazla verip işi garantiye almak gerek.

levent_s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [IMG][/IMG]

Aklıma bu geldi

raptor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yetkili servislerde araçların yaşına göre parça ve işçilik inidirimi yapılıyor bir fikir ve fiyat alın bence.Hiç olmazsa iş olmayınca önüne atma şansınız olur.Faturası kurumsallığı orjinal parça kullanımıda avantajınıza olur.

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işini hakkıyla yapan ustalar sözüm meclisden dışarı sırf bu muhabbetlerden dolayı sanayide bi 6-7 senedir iş yapmıyorum.yetkili servis'den devam.garantili faturalı bir iş teslim alıyorum.

geçenlerde bizim patron passatın frenlerini değiştirmek istedi.servis'den fiyat almış çok pahalı dedi sanayide bir usta ile anlaşmış.fiyat parça marka model anlaşıp işe başlamışlar.

1-2 gün sonra frenlerde sorun olmuş kontrol götürmüş anlaştığı markanın fren balatasını ve disklerini takmamış sökerken fark etmiş.

sonrasında tabi tartışma falan gitmiş parçacıdan kendi almış falan öyle çözmüş.

onun için sanayide iş yaptırmak zor.

parçacılardada sorun var.marka model bundan istiyorum dersin başka verir.

örnek bir video güzel sanayi sorunlarını izleyebilirsiniz

usta lancia conta istiyor parçacı opar falan veriyor.

Seat IBIZA FR

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kadosan sanayiye giderim dersen seni adam akıllı ve en önemlisi KAZIKLAMAYACAK BİRİSİNE yönlendireceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı raptor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yetkili servislerde araçların yaşına göre parça ve işçilik inidirimi yapılıyor bir fikir ve fiyat alın bence.Hiç olmazsa iş olmayınca önüne atma şansınız olur.Faturası kurumsallığı orjinal parça kullanımıda avantajınıza olur.
    Servislerdeki orjinal parça meselesine biraz değinmek istiyorum.

Sandığımız kadarıyla servislerde orjinal parça kullanılmıyor. Hatta kullanılan yağ ve filtrelerin çoğu sorunlu.

Örneğin Ford baştan sona otosan ve bosch valeo ürünleri kullanıyor. Eyvallah ancak bu ürünlere biçilen fiyatlar internet fiyatlarının 2 katı. Ayrıca şöyle bir gerçek var ki Valeo nun Renault a ürettiği parça ile piyasaya sürdüğü yedek parça AYNI DEĞİL. Evet bu bir gerçek. Kalıbı şekli şemali baskısı nosu aynı olsa da parça AYNI değil. Nasıl mı? Misal 100 çeşit çelik var. Fabrika kalite standartları çerçevesinde 40 no'lu çeliğin kullanılmasını istiyor. Piyasaya verilen parçada ise 30 no'lu çelik kullanılıyor. Bu da aynı sağlamlık esneklik dayanıklılığı vermiyor. Hani deriz ya fabrika çıkışlısı gibi yok diye işte bundan.

Yine Ford diyelim Otakar ürünleri kullanıyor. Orjinal diyor. Üzerindeki Otokar mı diyorsun. Abi aynı parça diyor. Değil arkadaşım değil. Üzerindeki FoMoCo ve bunu kullanan yok. TR ye getiren dahi yok.....

Fiat a gelelim. Kullandığı yağ bildiğimzi İKİNCİ SINIF Opar yağ. Orjinalinde Selenia var. Kullanığı Opar a 350 TL yazıyor. İnternette 200 TL. Selenia internette 450 TL. Alıp 600 yazması lazım yazamıyor. Ondan sonra tüm ama tüm forumlarda Egea yağ yakıyor diye dolaşıyor. Selenia kullanıp da yağ eksilteniyok mesela...

Gelelim Almanlar'a. Neymiş Castrol yağ kullanıyormuş. Eyvallah ama bkıyorum tek tip 5230 un var. Nerede bunun sertifikasyonu. Sevis olacaksın göya. Her araç aynı sertifikasyon mu?!?!?!?

Bu yazdıklarım çok üst sınıf ya da çok yeni araçlar için geçerli olmayabilir. Ancak, özellikle 10 yaşına gelmiş araçlara yapılan muamele böyle. Zaten piyasada 600 serviste 750 fiyat veriyorlar. Alıp da hakikisinden 450 tl lik yağ koysa o fiyatı veremez.

Bu gibi durumlarda en güzeli kendin yapabilmek. Bu her zaman mümkün olmuyor. O zaman parasına bakmadan güzelbir usta bulmak. Sonra gidip orjinal parçaları tektek kendin temin edip ustana götürmek ve beraber yapmak. Ben bujilerimi 28Nm torklattım. Sen torku nereden biliyorsun diyor. Bilmediğinden değil alışmamış. Ama ne yaptı. Tek tek tekerlekleri söküp 20 bijonu 120 ye torkladı. "Abi yolda kalsan da rahat sökersin dedi". Adammış. ben de artık ona gidiyorum. Her sıkıntıyı soruyorum. Hem iyi ustaya hem de doğru çözüme yönlendiriyor. Oldukça memnunum. Allah bozmasın.

Ama özellikle filtr değişimi, hata arıza tespiti, yağ bilmemnesi gibi basit işlerde elden geldiğince kendin yapmak lazım. Geçen buji kablosu aldım. Söktüm taktım. Çok mu zor yapması. Gidip bir üstay tonla para bayılmanın da gereği lüzumu yok. Ki üstam dedi buji kablsounda başla diyte. değiştirdim sorun düzeldi.

Herkes arabadan mekanikten elektrikten anlamayabilir. Anlamak da zorunda değil. Ancak artık internet forum çağında, "ikicni eli ne olmuş öyle yaaaaa" diye fiyatlar bağlamında çokgeçirdiğimiz dönemde rahatlığı bir nebze kenara koyarak, acele de etmeksizin gerekli araştırmayı yapıp doğru yol haritasını çizmek önemli diye düşünüyorum. İsterse bu 50 tl lik malzeme olsun...

Saygılarımla.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son durum nedir ? Çıkardınız mı arabayı oradan ?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Servislerdeki orjinal parça meselesine biraz değinmek istiyorum.

Sandığımız kadarıyla servislerde orjinal parça kullanılmıyor. Hatta kullanılan yağ ve filtrelerin çoğu sorunlu.

Örneğin Ford baştan sona otosan ve bosch valeo ürünleri kullanıyor. Eyvallah ancak bu ürünlere biçilen fiyatlar internet fiyatlarının 2 katı. Ayrıca şöyle bir gerçek var ki Valeo nun Renault a ürettiği parça ile piyasaya sürdüğü yedek parça AYNI DEĞİL. Evet bu bir gerçek. Kalıbı şekli şemali baskısı nosu aynı olsa da parça AYNI değil. Nasıl mı? Misal 100 çeşit çelik var. Fabrika kalite standartları çerçevesinde 40 no'lu çeliğin kullanılmasını istiyor. Piyasaya verilen parçada ise 30 no'lu çelik kullanılıyor. Bu da aynı sağlamlık esneklik dayanıklılığı vermiyor. Hani deriz ya fabrika çıkışlısı gibi yok diye işte bundan.

Yine Ford diyelim Otakar ürünleri kullanıyor. Orjinal diyor. Üzerindeki Otokar mı diyorsun. Abi aynı parça diyor. Değil arkadaşım değil. Üzerindeki FoMoCo ve bunu kullanan yok. TR ye getiren dahi yok.....

Fiat a gelelim. Kullandığı yağ bildiğimzi İKİNCİ SINIF Opar yağ. Orjinalinde Selenia var. Kullanığı Opar a 350 TL yazıyor. İnternette 200 TL. Selenia internette 450 TL. Alıp 600 yazması lazım yazamıyor. Ondan sonra tüm ama tüm forumlarda Egea yağ yakıyor diye dolaşıyor. Selenia kullanıp da yağ eksilteniyok mesela...

Gelelim Almanlar'a. Neymiş Castrol yağ kullanıyormuş. Eyvallah ama bkıyorum tek tip 5230 un var. Nerede bunun sertifikasyonu. Sevis olacaksın göya. Her araç aynı sertifikasyon mu?!?!?!?

Bu yazdıklarım çok üst sınıf ya da çok yeni araçlar için geçerli olmayabilir. Ancak, özellikle 10 yaşına gelmiş araçlara yapılan muamele böyle. Zaten piyasada 600 serviste 750 fiyat veriyorlar. Alıp da hakikisinden 450 tl lik yağ koysa o fiyatı veremez.

Bu gibi durumlarda en güzeli kendin yapabilmek. Bu her zaman mümkün olmuyor. O zaman parasına bakmadan güzelbir usta bulmak. Sonra gidip orjinal parçaları tektek kendin temin edip ustana götürmek ve beraber yapmak. Ben bujilerimi 28Nm torklattım. Sen torku nereden biliyorsun diyor. Bilmediğinden değil alışmamış. Ama ne yaptı. Tek tek tekerlekleri söküp 20 bijonu 120 ye torkladı. "Abi yolda kalsan da rahat sökersin dedi". Adammış. ben de artık ona gidiyorum. Her sıkıntıyı soruyorum. Hem iyi ustaya hem de doğru çözüme yönlendiriyor. Oldukça memnunum. Allah bozmasın.

Ama özellikle filtr değişimi, hata arıza tespiti, yağ bilmemnesi gibi basit işlerde elden geldiğince kendin yapmak lazım. Geçen buji kablosu aldım. Söktüm taktım. Çok mu zor yapması. Gidip bir üstay tonla para bayılmanın da gereği lüzumu yok. Ki üstam dedi buji kablsounda başla diyte. değiştirdim sorun düzeldi.

Herkes arabadan mekanikten elektrikten anlamayabilir. Anlamak da zorunda değil. Ancak artık internet forum çağında, "ikicni eli ne olmuş öyle yaaaaa" diye fiyatlar bağlamında çokgeçirdiğimiz dönemde rahatlığı bir nebze kenara koyarak, acele de etmeksizin gerekli araştırmayı yapıp doğru yol haritasını çizmek önemli diye düşünüyorum. İsterse bu 50 tl lik malzeme olsun...

Saygılarımla.
    dediklerin çok çok doğru... bir marka araba alıyorsun , o arabanın üzerinden çıkan belli parça olarak, hadi de ki 3 tane de alternatif var fabrika onaylı... yahu en az 30 tane çin malı muadili oluyor parçanın... hani yukarıda videoda usta müşteriye çemkiriyor ya 'bunu neden aldın, şunu neden şu marka almadın vs vs'... parçayıı kendi getiren müşteriyi sevmez usta, acaba kendi taksa o parçaların hepsini değiştirip orj. mi alırdı? boşuna artık işlerimizi kendimiz evimizde yapmaya çalışmıyoruz, haa bu demek değil ki gittiğim inanlardan kazık yedim, hayır... hepsi ustalıktan ziyade benim 15-20 yıllık arkadaşım ama artık para kazanma kültürü değişti ülkede bunu kabul edin... usta kazıkladı yorumuna katılmam, ustaya siz kazıklanmayacaksınız , kargodan ürün kırık mı geldi? önce sen açıp bakacak teslim almayacak mağdur olmayacaksın, alıp kabul ettikten sonra şikayet sitelerine 'ürünüm kırık geldi!' demenin bir anlamı yok... internet çağındayız, otomobile binmek gazına debriyajına basmak benzin bittiyse almak değildir, eğer ben biniciyim, arabadan anlamam diyorsanız her türlü kazıklanırsınız... şimdi 'hırsızın hiç mi suçu yok!' diye taşlanacağım ama, sen doktor yerine veterinere gittiysen asıl kabahat sendedir...

forumlarda hani ota bota yazıyoruz ya, işte birileri okusun bilgilensin hiç ummadığı bir yerde faydalansın diye yapıyoruz, post kasmak için değil, forum kültürü de bunu gerektirir, keşke bu konu o usta dediğiniz kişiye aracınız gitmeden açılsaydı buraya, işte o zaman mağdur olmazdınız, tekrar geçmiş olsun...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olumlu yada olumsuz yorumlar için herkese teşekkür ederim.. Araç bir gün evin garajında kaldıktan sonra başka bir tamirhaneye çekilip söküldü.. Ustamızın ustalık eseri …

*Hava filtre kazanını motora oturmak için üsten vura vura altan kırmış...
    * Boğaz kelebeğinde yer alan: gaz ayar mekanizmasını plastiğine kırmış ,
    * Arkadaşın kırdığı gaz ayar rölesinin yenisini aldırmıştım tek vida ile tutturup bırakmış..
    * Yedek su deposunun tutan bir vidasını takmamış
    * Direksiyon yağ deposunu tutan ayağı kırmış
    * Bobinleri tutan vidaların kafalarını ve gergi bilyası vidasının kafasını yalama etmiş
    * Kapak düzgün rektefe yapılmamış.
    * Kapağın altındaki conta kalıntılarını temizlemeden silikon sıkmış
    * Parçaları temizlemeden kapağının montajını yapmış
    * Üst kapak vidalarını sıkmadan takmış birini yalama etmiş.
    * Kapak saptama vidalarının kafalarını bozmuş
    * Üst kapak contası adam akıllı takılmadığı için kaçırmış sübablara zarar vermiş..
    * İlk iki silindir temiz sonraki iki silindir ise yağ içerisinde kalmış
    * Subablar yamulmuş
    * Buji ve bobinler zarar görmüş
    * Enjektörleri kırmış( kırdığı enjektörü japon yapıştırıcısı ile yapıştırmış )
    *Elektrik tesisatına zarar verilmiş.
    * Arka kelebek camlarını ben teslim ettiğimde çalışıyordu. Onu da nasıl becerdilerse bozmuşlar.

Bu sebeble

*Üst kapak yeniden rektefe edilecek,
    * Subablar ve subap lastikleri değişecek
    *Yeni saptama vidaları alınacak
    * Yeni orijinal conta takılacak
    *Kırılan hava filtre kazanı onarılacak
    *Su boruları ve T ler değişecek
    *Elektrik tesisatı yeniden düzenlenecek
    *Yeni bobin ve buji alınacak
    *10/40 yağ konulacak
    *yağ filtresi ve hava filtresi değiecek
    *Gergi vidası alıncak
    *Eksik klipsler vidalar takılacak
    *Yeni enjektör takımı alınacak

Video ve resimler : YouTube

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazmayı unuttum.. Aracımı tamir eden ve kefil olan arkadaşı mahkemeye vermeye hazırlanıyorum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazık haram zıkkım olsun aldığı paralar. Eli anahtar tutmamış insana bıraksan bu kadar zarar vermez arabaya

kasırqa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunların hepsini yapması için rica etsen yapamaz, helal olsun
    Kaygılarınız geleceği değiştirmez.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu nasıl usta bu nasıl dükkanını açık tutuyor hala hadi yapamaz anlarım da resmen içinden geçmiş arabanın. O dükkana beni koy arabayı ver şunları yap de mümkün değil bu vatandaş kadar katledemem arabayı. Geçmiş olsun hocam ne diyelim en az zararla atlatırsın umarım. Araba megane coupe sanırım kelebek cam motoruna bi bak bence kurcalama belirtisi var mı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler