User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
66 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: İsviçre'de yaşam şartları

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herhangi bir medeni ülkeye gitmemek için tek neden geride kalanları bırakabilmek aileni sevdiklerini geride bırakıp gidebiliyorsan bu tarz konuların tek bir cevabı var
    "1 dk bile düşünme kooş"..

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ODTU den mezun olunca Illinois'de master hazırdı bize, yarım dönemim sırf ortak dersleri almaya gitti okulda başarılı olmama rağmen 1 sene uzattım, ABET derslerini de tamamladım böylece diplomam her dünya ülkesinde geçerli oldu, sonra Almanya'dan iş imkanı doğdu, Almanya'da maden mühendisliği güzel meslek parası da iyi...

Amerika mı Almanya mı derken 'ulan güzel ülkem bırakılır mı? rahat mı battı?' dedim... ülke battı...

düşünme git abicim, dilin varsa ya da öğrenmeye yatkınsan aç kalmazsın... burasının yarın nasıl olacağı meçhul...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye de yaşayan herkes heryere kolaylıkla alışır bu konuda hiç bir şüpeniz olmasın. bunca yıllık hayatımızda kazandığımız pratik zeka, durumalra karşı verdiğimiz hızlı karar verme yeteneği vs vs ciddi bu gübü hayatını refah içinde yaşamış ülkelerde büyük bir + adamın hayatında hiç görmediği durumları tecrübe ettiğin için bunu herşekilde avantaja çevirebilirsin.

Dil bilmek ciddi önemli, Yaşadığın yerin dilini bilmiyorsan ilk başlarda zorlanabilirsin. bence 100% öğrenmek zorunda değilsin ama çat patta olsa birşeyler söyleyebilmeli anlayabilmelisin. Kişisel olarak şunu diyim. Buraya taşındığımzdan en son 3 4 ay önceye kadar Almancayı öğrenmeye çalıştım ama olmuyorsa olmuyor ve bir yerden sonra skerler diyorsun. Akşam eve geldiğince dinlenicekmisin dilmi öğrenmeye calışı ders yapıcaksın iki ucu boklu değnek. İşim tamamen ingilizce olduğundan işyerimde hiç bir sıkınıtı yaşamıyorum. Restoan alışveriş falan çdurumlarında ise okadar anlayacak bir almancam mevcut.

Aile bağları konusunda söyleyebileceğim tek şey. Avrupadasınız bir amerika değil ve en uzak noktası 4 saat olan bir ucak yolculuğu ile Türkiye desiniz. Bu yüzden canınızı hiç uzaktayım diye sıkmayın. Ha istan buldan bodruma taşınmışınız ha türkiyeden İsviçreye gitmişiniz. arada 2 3 saatlik uçak yolculuğu var başkada bişey yok.

Arkadaş zaman içinde mutlaka edinilir, Özellikle hobileriniz üzerinden ciddi güzel arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Araba müzik vs ne varsa burası milletin kendine zaman ayırdığı hobileri olmayanların garipsendiği bir gezegen diyim. Para kazanmaktan, yatırım yapmaktansa insanların tek seferlik ömürlerinde kaliteli zaman geçirmeye oddanlandığı bir çevre.

Para konusunda ise sakın Türkiye de olduğu gibi düşünmeyin, araştırmayı tamamen ortalama bir vatandaşın ne kadar aldığı üzerinden yapın. tamamen samimiyetimle Almanya için söylüyorum, Burada bir insanın aç kalabilmesi mümkün değil. Ancak bunu tercih etmesi lazım yada uçuk kaçık bilinçsizce harcama yapması lazım. Abi banka kredi kartı vermiyor ya vermiyor sen alışkanlık olarak istediğinde neden diye soruyor.

Araba vs benzeri ieyler en kolay ulaşılabilecek şeyelr onları düşünmeye gerek yok. Son tavsiyem ise eğer komple taşınma düşünceniz cidden varsa bunu gerçekleştirmeden en azından 1 haftalık taşınmayı düşündüğünüz yere imkanınız varsa gidin şehri dolaşın.
    sizin şirkette çaycı ihtiyacı filan varsa geleyim

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En azından 2 sene içinde bir ürün, ev, araba için biriktirmeye başlarsan aşağı yukarı rakamı tahmin edebilirsin. Burada 2 sene sonra hedef rakamı yakalasan %60 daha kredi çekmen gerekebiliyor 2 sene sonra ürünü elde etmek için. Bala g*te yaşıyoruz memlekette. Ülke güzel mi güzel(coğrafik olarak), ama yönetim şekli, ekonomisiyle malesef yaşanabilir değil. Misal 2.el piyasasını 4 tekeri olan tüm 20 yaş üstü araçların piyasasını şahin belirliyor. Her ilanlara bakışında bay emenike bu da bu rakama mı gelmiş oluyorsun. Yazık etme kendine ilerideki çoluğuna çocuğuna. Berberler zam yaptı bizimki zam yapmadı diye seviniyordum, 2 hafta önce 25 tl olan traşa bugün 40 tl ödedim.

Ben bizim halkımız kadar birbirini silkmeye hevesli dünya üzerinde bir başka ırk olacağını düşünmüyorum. (çok paragöz denilen topluluğun ülkesine de 8-9 kere gitmiş, yemiş içmişimdir, onlar da dahil)
    Instagram: mutusgarage

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurtdışında yaşayan kardeşlerimizin, yaşadıkları ülkeyi gömmelerine bakma. Avantajlarını dezavantajlarını say desen dezavantajı önce yazar 1 sayfa, avantajı 4 sayfa falan olur. Sen git, işin şartlarını olası yaşayacağın yeri gör, biraz zaman geçir dön. Gel düşün, taşın.
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bekarsan gitme, evliysen git

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Konu sahibi için demiyorum ama yurtdışına gittikten sonra sıla hasreti çekenleri hastayım. Abi o hasreti çekeceksen o zaman gitme, niye gidiyorsun ki.

5 sene y.dışında yaşadım. Zerre pişman olmadım. Bulunduğum ülkeler Tr'den iyi miydi, hayır. Ama daha oturmuş düzenleri var, alışıyorsun. Yarın öbür gün yine gidecek olsam arkama bakmam.

Konu başlığına gelecek olursak. Yeğenlerim doğma büyüme İsviçredeler. Onlardan aldığımız bilgilerle %50 %50 gelin diyorlar. İş vs şansına. Daha çok kalifiyeli eleman arıyorlar. + olarak dil varsa diğer yabancı ülke vatandaşlarına göre 1-0 öndesin.

Bekar ya da evli. Hangisiysen her türlü git derim. Kaybedecek hiçbişeyin olmaz. Kazanacak çok şeyin olur.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sizin şirkette çaycı ihtiyacı filan varsa geleyim
    Su corona ne illetmis herseyi dondurdular yeni organizasyon oldu yanima 2 kisi daha gelicekti. Hop hepsi dondu amk. At gibi calistiriyorlar. Ve ne zaman acilacagi belli de degil
    74 model sehpa...

kado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence gitme , bak Ayasofya'yı da açtılar. Artık Türkiye'nin ilerlemesini hiç bir dış güç engel olamaz.
    ‎kızlar uzadıkça çirkinleşiyor; kız dediğin 1.60 - 1.75 olacak. 1.85 kız mı olur ya. he bu arada 1.45 de olmaz, o ne lan öle iddaa oranı gibi..

VW6R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu sahibi için demiyorum ama yurtdışına gittikten sonra sıla hasreti çekenleri hastayım. Abi o hasreti çekeceksen o zaman gitme, niye gidiyorsun ki.
    Enteresan bir bakış açısı, 30 yaşına kadar alıştığı düzeni, ailesini özlemek anormal bir durum demek ki.
    07 DCS 35 2011 Polo 6R 1.2 TDI
    07 DDR 89 2012 Polo 6R 1.4
    07 DBT 98 2013 Polo 6R 1.4
    07 DDZ 05 2014 Polo 6R 1.2 TSI
    07 DJJ 87 2017 TIGUAN 1.4 TSI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VW6R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enteresan bir bakış açısı, 30 yaşına kadar alıştığı düzeni, ailesini özlemek anormal bir durum demek ki.
    anormal değil de, hayatımız boyunca aslında bir çok kere yaşıyoruz bunu... yeni nesil çok bilmez nerdeyse herkesle online bağlılar çünkü 24 saat ama ilkokulu bitirdik ortaokula geçtik, yepyeni dünya bir çok arkadaşımızı kaybettik, lise bitti resmen 6 yılımızı birlikte geçirdiğimiz çoğu kişiden uzak kaldık, bambaşka bir ortama uyum sağlamak zorunda kaldık, yeri geldi şehir değiştirdik ailemizden uzak kaldık, yeri geldi ailemiz emekli oldu ya da hayatını yitirdi onların özlemi girdi hayatımıza... yani zaten hayatımızda bir çok hasret varken, yurtdışına gidip de 'ay ben ülkemi çok özledim' demenin bir esprisi yok, bu 'özlemeyin' demek değil, sırf mahalleni değiştirmemek için 50 yıllık evde oturmaya devam etmemek, bir tercih, ileriye atılan adım... bizde hasretle pişmanlık biraz karıştırılıyor birbirine...

VW6R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anormal değil de, hayatımız boyunca aslında bir çok kere yaşıyoruz bunu... yeni nesil çok bilmez nerdeyse herkesle online bağlılar çünkü 24 saat ama ilkokulu bitirdik ortaokula geçtik, yepyeni dünya bir çok arkadaşımızı kaybettik, lise bitti resmen 6 yılımızı birlikte geçirdiğimiz çoğu kişiden uzak kaldık, bambaşka bir ortama uyum sağlamak zorunda kaldık, yeri geldi şehir değiştirdik ailemizden uzak kaldık, yeri geldi ailemiz emekli oldu ya da hayatını yitirdi onların özlemi girdi hayatımıza... yani zaten hayatımızda bir çok hasret varken, yurtdışına gidip de 'ay ben ülkemi çok özledim' demenin bir esprisi yok, bu 'özlemeyin' demek değil, sırf mahalleni değiştirmemek için 50 yıllık evde oturmaya devam etmemek, bir tercih, ileriye atılan adım... bizde hasretle pişmanlık biraz karıştırılıyor birbirine...
    Dediğiniz gibi bir asker çocuğu olarak 10 fakrlı şehir de yaşadım, 10 okul değiştirdim. Ailemden ayrı 4 sene yaşadım... örnekler çok fakat durum farklı biraz. Dilini, kültürünü yolunu bilmediğin bir ülkede baba olarak sorumluluklarını yerine getirmeye çalısırken isyan edebiliyorsun. Gitmeyi düşünen arkadaşa böyle bir gerçeğin de olduğunu söylemek istedim. Tabi ki her insanın duygusal yaklaşımı farklılık gösterebilir fakat, ŞAHSEN ben alıştığım hayatın özlemini ilk 6-7 ay geçekten yaşadım. Geride dönebilirdim tabii ki fakat dediğiniz gibi artı/eksileri hesaplayınca kalma kararı verdim.
    07 DCS 35 2011 Polo 6R 1.2 TDI
    07 DDR 89 2012 Polo 6R 1.4
    07 DBT 98 2013 Polo 6R 1.4
    07 DDZ 05 2014 Polo 6R 1.2 TSI
    07 DJJ 87 2017 TIGUAN 1.4 TSI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VW6R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğiniz gibi bir asker çocuğu olarak 10 fakrlı şehir de yaşadım, 10 okul değiştirdim. Ailemden ayrı 4 sene yaşadım... örnekler çok fakat durum farklı biraz. Dilini, kültürünü yolunu bilmediğin bir ülkede baba olarak sorumluluklarını yerine getirmeye çalısırken isyan edebiliyorsun. Gitmeyi düşünen arkadaşa böyle bir gerçeğin de olduğunu söylemek istedim. Tabi ki her insanın duygusal yaklaşımı farklılık gösterebilir fakat, ŞAHSEN ben alıştığım hayatın özlemini ilk 6-7 ay geçekten yaşadım. Geride dönebilirdim tabii ki fakat dediğiniz gibi artı/eksileri hesaplayınca kalma kararı verdim.
    tamam işte bu özlem mutlaka yaşanacak, kaldıramayacaksanız git-gel yapmamak lazım...

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hiç durma fırsat varsa git..yapamasan bile gidip görmüş denemiş olursun.

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı İbrahim33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elimde 2.el otomotiv alım satımı dışında bir meslek yok. Ki o da meslek değil zaten herkes yapıyor artık. İsviçre ye iş muhabettine girme durumum var işçi olarak. Yaşam şartları nasıldır , Artı eksi yorumlarınız çok değerli olacaktır.
    Konu acacak kadar terettud sahibi isen gitme...

Saka saka...

Direk git...

Hemen git...

Gitmezsen...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

blow07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

5 sene y.dışında yaşadım. Zerre pişman olmadım. Bulunduğum ülkeler Tr'den iyi miydi, hayır. Ama daha oturmuş düzenleri var, alışıyorsun. Yarın öbür gün yine gidecek olsam arkama bakmam.

Konu başlığına gelecek olursak. Yeğenlerim doğma büyüme İsviçredeler. Onlardan aldığımız bilgilerle %50 %50 gelin diyorlar. İş vs şansına. Daha çok kalifiyeli eleman arıyorlar. + olarak dil varsa diğer yabancı ülke vatandaşlarına göre 1-0 öndesin.

Bekar ya da evli. Hangisiysen her türlü git derim. Kaybedecek hiçbişeyin olmaz. Kazanacak çok şeyin olur.
    Abi sila hasreti degil, mal mulkte sukur kazaniyoruz ama yalnizlik kadar kotu birsey yok Belli bir yastan sonra arkadas edinimi kolay olmuyor. Varsa tavsiyelerine ciddi olarak acigim.

kasırqa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Balıkesirliyim Siirt'te öğretmenim. Otobüsle 25 saat kendi arabanla 18-20 saat, direkt uçuş yok batman-istanbul uçup arabayla Balıkesir'e geçiyorum toplamda 6-7 saat sürüyor. Şimdi ben yurtiçinde çalışıyorum sorarsan Dil biliyorsanız ya da hallederim diyorsanız gidip deneyin bence insan herşeye alışıyor
    Kaygılarınız geleceği değiştirmez.

_AS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşviçre-Fransa-İtayla road trip yapmıştık bu kış. İşviçre için kısaca, pahalı hemde çok pahalı , Cenevrede Mc'te iki menüye 240TL civarı bir para vermiştim sanırım. Oradan sonra İtalya'da ki fiyatlar çok uygun gelmişti (hoş bize göre yine pahalıda).
    Özetle İtalya yakını biryer olursa orada yaşamak daha mantıklı olur. Bu arada inanılmaz fazla 911 vardı adamlar Porsche ye ve Tesla ya takmış durumda.

_AS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada ben Türkler her yerde yaşar muhabbetine katılmıyorum. Akdeniz insanı sosyaldir, topluluk ile yaşamayı paylaşmayı sever. Bence bir Rus veya bir İskandinav kökenli bir insan bizden çok daha rahat yaşar herhangi bir yerde. Ben yaşayamam gibi geliyor ne biliyim. Oraların yaşam biçimi çok bireysel, soğuk, kendi içinde. Bizim tarzımıza göre tamamen zıttı. Ben mutlu, keyifli olmadıktan sonra yılın 11 ayını TR'de tatili düşünerek geçirecekcem çokta refah seviyesi beni ilgilendirmiyor. Amaç keyif almak hayattan.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler