User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
66 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: İsviçre'de yaşam şartları

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı blow07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi sila hasreti degil, mal mulkte sukur kazaniyoruz ama yalnizlik kadar kotu birsey yok Belli bir yastan sonra arkadas edinimi kolay olmuyor. Varsa tavsiyelerine ciddi olarak acigim.

Burada asgari ücret ile haddinden fazla saatler çalışıp ay sonunda cebimde para kalır mı diye düşüneceğine orada arkadaşsız kalmak bence daha iyi.

Mesleğim ve mesleki tecrübem hatta tr şartlarında oldukça iyi de gelirim varken ben bile gc'a başvurdum çıkmadı gidemedik.

Mesele sadece arkadaş ya da tr fanatikliği değil.

Maalesef çok düşünen insanlara zor geliyor ülkede bir çok şey.

Ve bu yüzden cahillik = mutluluk.

Ben arkadaş edinmekten çok kendimle nasıl daha mutlu olurum'u keşfetmeye çalışıyorum. Çünkü ne orada ne burada edindiğin arkadaş olası bir zorunlulukta yanında olmayacak.

skaratas2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hemen git...

Çalışırken terlediysen hiç zorlamazsın...

Dert etmediysen sorun yok...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kömürlükten bozma bir evde istanbulda burada oturmam dediğin yerde güle oynaya oturur yemek yapmayı bilirsen ot gibi gidip ot gibi gelirsen tabiki git güzel ülke teknik yönü yok finans yönü yok gitmek isteyen arkadaşın mesnetsiz durum birazda gerçeklerden bahsetmek lazım saygılar
    Alıntı MiaMi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Köfrezde klima açık drag yapan ankaradan dönerken 290 + da motorcunun yanına gelip sigara yakan kaç kişi kaldı kardeşim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada asgari ücret ile haddinden fazla saatler çalışıp ay sonunda cebimde para kalır mı diye düşüneceğine orada arkadaşsız kalmak bence daha iyi.

Mesleğim ve mesleki tecrübem hatta tr şartlarında oldukça iyi de gelirim varken ben bile gc'a başvurdum çıkmadı gidemedik.

Mesele sadece arkadaş ya da tr fanatikliği değil.

Maalesef çok düşünen insanlara zor geliyor ülkede bir çok şey.

Ve bu yüzden cahillik = mutluluk.

Ben arkadaş edinmekten çok kendimle nasıl daha mutlu olurum'u keşfetmeye çalışıyorum. Çünkü ne orada ne burada edindiğin arkadaş olası bir zorunlulukta yanında olmayacak.
    hocam bizim gidemeyenler için komünal bir hayat kurma hayalimiz var egenin dağlarında
    gel senide dahil edelim
    8-10 dönüm arazi 8-10 villa totalde 2 milyon lira para lazım kişi başı
    1 milyonu arazi/eve gidecek 1 milyonları ben alıcam çalıştırıcam
    herkes ölene kadar yan gelip yatarak yaşicak haber izlemek oy kullanmak falan yasak bürokrasi olabildiğince minimum
    2 milyonum yok diosan(bizimde yok) hayalini kurmak bedava
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bizim gidemeyenler için komünal bir hayat kurma hayalimiz var egenin dağlarında
    gel senide dahil edelim
    8-10 dönüm arazi 8-10 villa totalde 2 milyon lira para lazım kişi başı
    1 milyonu arazi/eve gidecek 1 milyonları ben alıcam çalıştırıcam
    herkes ölene kadar yan gelip yatarak yaşicak haber izlemek oy kullanmak falan yasak bürokrasi olabildiğince minimum
    2 milyonum yok diosan(bizimde yok) hayalini kurmak bedava
    O zaman dens dens denssss

Puro ve sarı lamborghini de olacaksa ben varım dediğim eylem

6 sıfır atılmadan önceden kalma 2 tane 1 lira var onlarla dahil olmak isterim.

Bkz:

Haber efsane

Kenan Şeranoğlu kimdir? Kac yaşında ve nereli? Ciftlik Bank yorumu - Son Dakika Gunun Haberleri

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizim üst kat komşumuz vardı, İsviçre'de dökümhanede çalışmış. Akciğerlerinde problem oluştuğu için erken emekli etmişler bir de tazminat vermişler. 40ında emekli olmuş. Neyse bunun oğlu okulda kız mevzusuna kanlı bıçaklı kavgaya girdi, bundan 7-8 sene evvel. Öyle olunca bu da oğlunu ortamdan uzaklaştırmak maksatlı İsviçre'ye geri döndü. İlk başta her şey iyi hoş iken bir anda bir dava açmışlar, demişler sen emekli oldun ama seni biz hasta etmedik bilmem ne, adama ödedikleri tazminatı geri aldılar, bir de emekli maaşı falan derken adam 0ın altına indi. Bilmiyorum memlekette para mı kalmadı da eski defterleri açar oldular. Neticede bizim komşu çok kötü duruma düştü. Şu an köyünde.
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı muzurasd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kömürlükten bozma bir evde istanbulda burada oturmam dediğin yerde güle oynaya oturur yemek yapmayı bilirsen ot gibi gidip ot gibi gelirsen tabiki git güzel ülke teknik yönü yok finans yönü yok gitmek isteyen arkadaşın mesnetsiz durum birazda gerçeklerden bahsetmek lazım saygılar
    Mesajı ben anlamadım, bu kısmı biraz genişletir misin ?

40+ senedir orada yaşayan akrabam var, geldikleridne konuşuruz.

Hep bahsetikleri şey "kural" kurallara uyarsa sorun yaşamazsın.

Ev kiraları çok yüksek diyorlar bir de.

Gİtmeyi planlayan arkadaşın göründüğü kadarıyla iş'i hazır durumda. Bizim bilmediğimiz ya da gidecek arkadaşa faydası olacak bir durum var ise daha detaylı yazsan güzel olur sanki.

Adam burada oto al sat yapıyor, sattığı arabadan 3 lira kazanıyor belki ama bir sonraki satacağı arabayı alırken cepteki para hep eriyor.

Başka meslek de yok elimde diyor, bu pencereden bakınca gitmesi lehine olur.

Hiç bir şey olmasa gittiği yerde dil öğrenir.

delta0o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zor bir soru herkese göre çok değişir cevaplar.sen ne istiyorsun ne bekliyorsun ne umuyorsun ona göre karar ver.gidersen cefasını kesin çekeceksin,sefasını sürmeye değicek mi? hakkında hayırlısı olsun..
    TeKS@S

Mert- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aile bağların kuvvetliyse gerçekten zor oluyor. biz geçen sene eşimle ingiltereye gittik ama yapamadık geri döndük. yalnız gitseydim sanırım kalırdım, dönmezdim. bekarsan eğer daha kolay olur, senin yerinde olsam en azından gider denedim. olmadı geri dönüp galericilik işine devam edersin.

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşten güçten vakit bulup giremedim. Yemeyi içmeyi (özellikle içmeyi ) seven bir insan olarak hayat pahalılığı gözümü biraz değil epey korkuttu. Çalışmaktan yana sorun yok.Kendimi bildiğimden beri çalışıyorum. Yıkamacıya kızdım , şu anda bile 2 tane arabaya detaylı temizliğe girişeceğim mesela. İyi düşünüp iyi ölçüp tartmam lazım. Benim en büyük sıkıntım otomotiv sektöründeki develüasyon oldu. 20 arabası olan 10 a düştü. 10 arabası olan 5 e düştü diye örnek vereyim direk. Paramız olduğu yerde eriyor. Bu yüzden bir atılım yapmak şart. Burada bu kadar stres çekip paramla rezil olacağıma gider 2-3 sene çalışır hayatımı kurtarırım diye düşünüyorum. Hatta belli olmaz belki de kalırım

Önümde daha zaman var. Tavsiyeleri ve düşünceleri için herkese çok teşekkürler.
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben gider denerdim, evet pahalı bir ulke ama bizim ulkemizde cok ucuz bir ulke değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İbrahim, tarzını vs bilmiyorum, hiç tanışmadık ama Türkiye'yi ve Türkiyedeki hayatını gurbette yaşamaya çalışmayacaksan, adamların kurallarını, sistemine uyacaksan Avrupa'nın her yerinde mutlu olursun. Yok ben Türkiyede'ki hayatımı orada yaşıyacağım diyorsan, gitme pişman olursun.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dostlar yazdik cizdik yorumda bulunduk, bunu denemeden bilemezsiniz. Kefiy alip yada alamayacgibizi tutunup yada tutumanayacaginizi yurt disinda yasayanlar olarak soyleyebilmemiz mumkun degil. Tek bilmeniz gereken koskocaman dunyada gecirebileceginiz ortalama 70 yil hayatibiz var bunun 30 yilini memlekeninizde yasayip 1 yilini bence deneyerek gecirebilirsiniz. Sinirdan ciktiginiz taktirde sizi geri almayacak bir ulkeniz yok aksine gittiniz geldiniz yaninizda anlatacaginiz tecrubeniz var.

Memlekeninden ayrilmak istemiyorsan bile bedelli askerlik yapmamissan 6 ayini ailenden sevdiklerinden ayri gecirmis durumdasin. Hadi 1 yil uzun donem olsun. Bu nr bir hasret ne bir ozlemdir. Kendine yaptigin yatirimdir denemektir. Sadece konu sahibine demiylrum imkani olan is firsati olan herkese diyoeum denemekten bir zarar cikmaz. Ailesini sevdiklerini ulkesindeki hobileribi birakip giden gamzis adamlar degiliz. Sahip oldugunuz sosyal hayat kadar bizimde sosyal hayatimiz vardi, arkadasimiz ailemiz vardi. Gamsizmiyiz ulan biz denemek icin geldik. Sonunda ne oldu? Alistik devam ettik. Imkani olan, firsati olan aklinda soru isareti olmadan yapsin denesin. Denemedigi her an aklinda sorunisareti olarak kalicak. Kocaman dunya kendini is konusunda dogdugun ulkenin sinirlari ile sinirlamanin anlami yok.
    74 model sehpa...

Vtec_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aileden ayri kalabileceksen , oturum sorunun yoksa ve hakikaten bir is imkanin varsa git. Kacak gocek kalacaksan , para kazansan bile kendi adina birsey alamiyorsun. Ev konusu , Turkiye'deki gibi emlakci usulu degil , sira falan bekleniyor. Ha bu soylediklerim Isvec icin fakat Aklinda kalacagina uygula. Kurallar bir bizim ulkede yok , her ulkede uyulmasi gerekenler var. Bunlar disinda para kazanmaya baslayinca zorluk falan kalmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://twitter.com/ouzceceli/status...84037579091968
    şunun üstüne imkanım olsa 1 dk düşünmem
    daha önceleri bir kaç defa ingiltereye yerleşme planım oldu ama g*tüm yemedi gidemedik
    ha sonra işleri burada düzeltecek bir yol buldum eyw ama insan emeğinin bu kadar ucuz olduğunu görünce kanına dokunuyor
    borsadan şurdan buradan kendimce "iyi" kazanıyorum belki artık ama kazandığımı eur/usd bazında ve alım gücü bazında kıyasladığım zaman resmen eşşeklik..
    üstüne birde hilafet tartışması, kadın cinayetleri gündemi, Atatürk'e lanet okuyanlar falan var..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://twitter.com/ouzceceli/status...84037579091968
    şunun üstüne imkanım olsa 1 dk düşünmem
    daha önceleri bir kaç defa ingiltereye yerleşme planım oldu ama g*tüm yemedi gidemedik
    ha sonra işleri burada düzeltecek bir yol buldum eyw ama insan emeğinin bu kadar ucuz olduğunu görünce kanına dokunuyor
    borsadan şurdan buradan kendimce "iyi" kazanıyorum belki artık ama kazandığımı eur/usd bazında ve alım gücü bazında kıyasladığım zaman resmen eşşeklik..
    üstüne birde hilafet tartışması, kadın cinayetleri gündemi, Atatürk'e lanet okuyanlar falan var..
    Sırf şu sebep yeter. Çalış çalış tatile giderken kara kara düşünüyor insan. Ama gavur geliyor evinin kirası ne kadarsa o kadar kirayı verip burada 5 yıldızlı full hizmet otelde 1 hafta konaklayabiliyor. Burada ortalama 1500-2000 lira kira veren adam gitsin de göreyeim 1000 € luk tatile.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı +soner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sırf şu sebep yeter. Çalış çalış tatile giderken kara kara düşünüyor insan. Ama gavur geliyor evinin kirası ne kadarsa o kadar kirayı verip burada 5 yıldızlı full hizmet otelde 1 hafta konaklayabiliyor. Burada ortalama 1500-2000 lira kira veren adam gitsin de göreyeim 1000 € luk tatile.
    Sen de buradaki kazancınla afganistan, pakistan, hindistan, tayland gibi yerlerde avrupalıların burada yaptığı gibi tatil yapabilirsin
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen de buradaki kazancınla afganistan, pakistan, hindistan, tayland gibi yerlerde avrupalıların burada yaptığı gibi tatil yapabilirsin
    o da artık eskisi gibi değil
    önce euro bazında uçak bileti bayılman lazım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba,

1983 den beri isvicredeyim. 8 yasimda babam kolumuzdan tutup getirmis. yani secenegimiz yoktu. fakat iyiki de getirmis diyorum! biraz ülke hakkinda genel bilgi vermek istiyorum nacizane.

isvicre toplam 26 kantona, yani vilayete ayrilir. bölge olarak olarak üc dil konusulur, almanca, fransizca ve italyanca. ülkenin kuzeyinde, yani almanya ve avusturya sinir bölgeler ve ve ic bölgeler almanca, bati bölgesi, yani fransaya sinir olan bölgeler fransizca ve alplerin güneyinde bulunan ticino kantonundada italyanca konusulur. birde cok azinlikta olan bir bülge var, orasida eski romanca konusulur. fakt resmi dil dört tanedir.

isin hazir ise hic düsünme direkt gel derim. aileden ve memleketten ayri kalma tarafina girmiyorum cünkü kisisel bir durum. ben ekonomik olarak bakiyorum olaya. asgari ücret resmi olarak yok ama pratikte 3800-4000 chf arasinda seyrediyor. ilk geldiginde dil konusunda sikinti var ise az daha düsük olabilir. normal bir fabrika iscisi dilini ve kafasini kullanirsa rahat olarak 6-7k chf alabilir.

kanunen mecburi olarak hastalik sigortasi mecburdur. her türlü hastalikta doktor ve hastane masraflarinin %90 ini karsiliyor. aylik ortalama kaldigin muhite göre 200 chf dir. aylik gelirin belirli bir seviyenin altinda ise, sana belediye ve kanton bu konuda destek oluyor ve sigortayi kismen yada komple olarak üstleniyor. yeterki insanlar yokluk cekmesin diye. detaylara girmiyorum.

kiralar da aynen kaldigin bölgeye göre degisiyor. zürich ve cenevre ilk basi cekiyor. burda kiralar 2-3 odali daireler icin rahat olarak 1500-2000 chf den baslar. fakatr 10-15 km sehir disinda yer secersen 800-1200 chf olarak daireni kiralayabilirsin. ulasimini toplu tasimayla yapmak istersen dünyanin en iyi ve sik dokunmus bir tren, tramvay ve otobüs hat agindan faydalanabilirsin. generalabo diye bir sey var. 25 yasindan büyük isen senelik ca. 3000 chf vererek bütün isvicredeki toplu tasima araclarini bedava ve sinirsiz olarak kullanabilirsin.

yok ben kendime bir araba alayim ve özgür olarak yasayim dersen eger, mfk li, yani tüv kontrollü olmasi gerekli arabayi trafige sokarken, eli ayagi düzgün bir arabayi ca. 1500 chf den yukariya alabilirsin ve en az iki sene kullanabilirsin. bu arada ek olarakta araba alim satim isleri ile ugrasabilirsin. arac alip satmak türkiye gibi degil, cocuk oyuncagi gibi birsey! örnek olarak link vereyim : https://www.autoscout24.ch/de/autos/...op=1&vehtyp=10

türkiyeye gidip gelmek konusunda, ucak ile sadece pegasus ve thy ucuyor. okul tatil sezonlari haricinde cok uyguna bilet bulabilirsin. yani istanbula gidis gelis sana 100-200 chf patlar. basel ve zürich den 2-2.5 saatte istanbuldasin.

cok genel olarak yaziyorum. daha fazla bilgi istersen cekinmeden yazabilirsin (iz).

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler