User Tag List

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
66 sonuçtan 58 ile 66 arası

Konu: İsviçre'de yaşam şartları

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bazi harfler degisik cikmis maalesef. neyi yanlis yaptim bilmiyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Garavel Usta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazi harfler degisik cikmis maalesef. neyi yanlis yaptim bilmiyorum...
    Maaşlardan vergilendirme nasıl?
    Verdiğiniz rakamlar net cebe giren rakam mıdır?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vergilendirme 26 kantona göre degisiyor. yani her 26 kantonun vergi kanunlari degisik. vergini ikamet ettigin kantona göre veriyorsun. isvicreye yabanci isci olarak geldiginizde ilk olarak size B kategorisinde ikamet ve calisma ruhsati veriliyor. bu durumda herhangi bir vergi sözkonusu olursa sayet isveren sizin maasinizdan kesintiyi yapip kantona iletiyor. fakat dedigim gibi örmek bir rakam olarak elinize gececek olan 4000 chf nin vergisi senelik kantona göre degiskenlik göstererek 2000-3000 chf arasinda degisebilir. ama bu rakamlar cok cebuk degisiyor. mesela ise gitme masrafini gelirlerden kesebiliyorsunuz. atiyorum, ikametiniz aarau da, isiniz ise zürichdeyse, siz senelik olarak aldiginiz maastan (hesap : tek yön 45 km, git gel 90km, senelik olarak 220*90km = 19800km, km basina 0.60 chf = 11880 chf) kesebilirsiniz. bu da demekki sizin senelik verginiz sifira yakin düsecektir.

hatta diyelimki bankadan kredi cektiniz. vergi beyannamesinde senelik ödediginiz faizi bile maas gelirinden kesebilirsiniz. hastalik sigortasini kesebilirsiniz vs.vs.

vergi meblagini isveren sizden aya bölerek maasinizdan keser ve kantona iletir. sene sonunda vergi beyannamesini göre vergi tutari kesinlesir ve aradaki fark kapatilir. biraz karisik oldu ama detaylara girmeden ancak bu kadar oluyor.

on sene ikametten sonra size (EU vatandasi isenize, mesela bulgaristan >> bes sene) C kategorisinde oturum veriliyor. yasal olarak ayni bir isvicre vatandasi olarak haklariniz oluyor. sadece secme ve secilme hakki haricinde. C oturumu ile verginizi kendiniz kantona ödemeye basliyorsunuz.

maas olarak verdigin rakamlar vergiden önce elinize gecen net rakamlardir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada, EU vatandasi degilseniz, isvicreye isci ve yasal olarak gelmeniz cok cok zor olacaktir. ancak evlenme ile yada kacak olarak mülteci statüsünde gelebilirsiniz.
    belki bir firma ile calisma kontratiniz var ise, yada türkiyeden calistiginiz isyeri sizi yurtdisi göreve gönderirse olabilir.

sayet EU vatandasi iseniz, mesela BG gibi, elini kolunu sallaya sallaya vize filan almadan isvicreye giris yapabilirsiniz ve is bulma sartiyla oturum ve calisma ruhsati alabilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada, EU vatandasi degilseniz, isvicreye isci ve yasal olarak gelmeniz cok cok zor olacaktir. ancak evlenme ile yada kacak olarak mülteci statüsünde gelebilirsiniz.
    belki bir firma ile calisma kontratiniz var ise, yada türkiyeden calistiginiz isyeri sizi yurtdisi göreve gönderirse olabilir.

sayet EU vatandasi iseniz, mesela BG gibi, elini kolunu sallaya sallaya vize filan almadan isvicreye giris yapabilirsiniz ve is bulma sartiyla oturum ve calisma ruhsati alabilirsiniz.
    Ya bu devletler sınırlar falan cidden insanlık suçu ya
    3-5 tane zibidi imparatorluk oynayacak diye *** gibi bir hayata mahkum ediliyoruz

neyse gidip 150 asgari ücrete 2105 model 5 kasa bmw alalım 2 ay sonra 170 asgari ücrete satarız..
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

buristyle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam Garavel Usta, Zürihin hangi sehirinde yasiyorsun? Horgen'den selamlar.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

kanunen mecburi olarak hastalik sigortasi mecburdur. her türlü hastalikta doktor ve hastane masraflarinin %90 ini karsiliyor. aylik ortalama kaldigin muhite göre 200 chf dir. aylik gelirin belirli bir seviyenin altinda ise, sana belediye ve kanton bu konuda destek oluyor ve sigortayi kismen yada komple olarak üstleniyor. yeterki insanlar yokluk cekmesin diye. detaylara girmiyorum.

kiralar da aynen kaldigin bölgeye göre degisiyor. zürich ve cenevre ilk basi cekiyor. burda kiralar 2-3 odali daireler icin rahat olarak 1500-2000 chf den baslar. fakatr 10-15 km sehir disinda yer secersen 800-1200 chf olarak daireni kiralayabilirsin. ulasimini toplu tasimayla yapmak istersen dünyanin en iyi ve sik dokunmus bir tren, tramvay ve otobüs hat agindan faydalanabilirsin. generalabo diye bir sey var. 25 yasindan büyük isen senelik ca. 3000 chf vererek bütün isvicredeki toplu tasima araclarini bedava ve sinirsiz olarak kullanabilirsin.

yok ben kendime bir araba alayim ve özgür olarak yasayim dersen eger, mfk li, yani tüv kontrollü olmasi gerekli arabayi trafige sokarken, eli ayagi düzgün bir arabayi ca. 1500 chf den yukariya alabilirsin ve en az iki sene kullanabilirsin. bu arada ek olarakta araba alim satim isleri ile ugrasabilirsin. arac alip satmak türkiye gibi degil, cocuk oyuncagi gibi birsey! örnek olarak link vereyim : https://www.autoscout24.ch/de/autos/...op=1&vehtyp=10
    Şartlar aynı bizdeki gibi ya, çok ilginç. Bizde de iş bulamayan ve üni.'den yeni mezun genç arkadaşımıza hemen GSS'yi yapıştırıyorlar. Otomobil fiyatları da hemen hemen aynı ama birkaç sıfır eksik tabi. Tabi bizde yollar çok şahane olduğundan da, aynı km'deki araç malesef salataya turşu kıvamına geliyor. Gençlere verilen hizmeti de anca 65+ olup parkinson olmadıysan alabiliyorsun.

Şu Outback'i alsam herhalde scotch brite sünger ile bile yıkarım, affedersiniz şeyimde olmaz. Ha görünürde temiz olur ama hakikaten detailing derdim de olmaz. Bozulursa da en yakın çöp konteynırının yanına bırakır giderim
    https://www.autoscout24.ch/de/d/suba...ge=3&vehtyp=10

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben zürihde degil, aarau da kaliyorum. zürisee ye selamlar benden! :-) bursanin neresindensin? bende muradiye denim... :-)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben zürihde degil, aarau da kaliyorum. zürisee ye selamlar benden! :-) bursanin neresindensin? bende muradiye denim... :-)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler