User Tag List

Sayfa 2/6 İlkİlk 1234 ... SonSon
99 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: AKS Spacer magduriyeti

Balistique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonra neden Türkiye marka çıkaramıyor. Nasıl çıkarsın bu kafayla ?!

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayati parçalarda ar-ge çalışması yapılmamış ürün kullanmak bana oldukça riskli geliyor. yay, spacer, coilover, jant gibi parçalarda kesinlikle marka tercih edilmeli.
    baştan amacım muhalefet olmak kesinlikle değil.
    ne gibi bir arge yapılabilir bunu sormak istiyorum.
    malzeme sertliği kırılma direnci yada işleme ısısından bahsetmiyorum. bunlar üreticinin sorunu değil çünkü.
    amacım üreticiyide koruman değil tüketiciyide. sadece soru.
    arge dediğin nedir ve nasıl yapılır daha dogrusu spacer üreticisi mi daha çok arge yapmalı yoksa rotil üreticisi mi veya bijon üreticisi mi?
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fotolara baktım, göbek yük almış yani lastik net yalpalamış... normalde oraya bant bile sarsan tekeri merkezler, ya göbek porya ile uyumsuz ya bijonlar sıkmamış ya da sıktıysa da gevşemiş...belki de bijonlar yarım mm büyüktü jantı tam sıkmadı...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

AvcI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ysn zkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 17 mayıs tarihinde irtibata geçtiğim aks spacera 2013 polo için 5x100 15mm 2 adet arkalara spacer+uzun bijon sipariş geçtim.
    21 mayısta elime ulaştı.(dipnot: montajla alakalı herhangi bir özel açıklama belirtilmedi.bunu neden yazdım birazdan anlayacaksınız.)
    daha sonra uygun şekilde montajını gerçekleştirdik herhangi bir sorunumuz yoktu.
    sonrasında yaklaşık son 4 veya 3 haftalık süreçte çukurlarda arkadan tak-tuk diye seslerle birlikte amortisör hassasiyeti arttı aşırı sertleşti.
    4 temmuzda rot balansa gittim Allahtan gitmişim belkide sonumuz çok kötü olacaktı.arka tekerleri bir söktük ki spacerın göbek kısmı jantın göbeğinde kalmış yani anlayacağınız göbekler kopmuş bijon üstünde gidiyoruz.
    hemen fotolarını çektim ve spacerı üreten arkadaşla paylaştım.
    klasik esnaf hesabından hemen yanlış montaj diye yapıştırdı arkadaş.
    bence montajda bir hata yok nedenini de şöyle açıklayayım araba aldığım arkadaştada spacer vardı ve satarken jantları ve spacerı söktü ve bu işlem sırasında göbekle falan hiç oynamadı göbek üstündeydi yani
    aks spacer üreticisi ise porya kapağını sökmeniz gerekiyordu oturtmamışsınız ondan kaynaklı dedi daha sonra konuşmalarımızda tam olarak şunu da yazdı "abi 1.5 luk dur 2 cm lik kirmaz zaten" dedi. ben burdan 1.5 likler kırılır dediğini anlıyorum be güzel kardeşim ben bu arabada can taşıyorum bu ne demek oluyor eğer kırılırsa üretmeyeceksin.
    bizim gözlemdeğimiz arkadaş içerden göbeğin kasnağa bağlantı yüzeyini çok kısıtlı yapmış ve yüke binincede oralardan koptu.
    neyse arkadaş yardımcı olacağını tekrar sipariş vermemi ve vereceğim siparişte 60 tl gibi komik bir rakam indirim yapacağını teklif etti şaka gibi
    aldığım tekrar kırılır mı ne olduğu belirsiz bir durum biz parayı yoldan topluyoruz zaten neyse arkadaşın vicdanı rahatmış Allah çarşısını pazar etsin hayırlı işler diliyoruz kendisine konuyu açmamdaki amaç başkaları mağdur olup bi spacer yüzünden canlarından olmamaları herkese hayırlı günler...

şimdi konuyu görünce Sefayı aradım, olay gerçekleştiğinde lastikcinin hatası olduğunu söylemişsin şimdi farklı bir şey, neyse ortada bir yanlış anlaşılma var diyerek konuyu kapatalım, sana ürünün iadesini ve yenisi göndereceğini söylemiş,

şahsen ben 1000hp setuplı aracımda onun yaptığı spacerları kullanıyorum, gerek ilgi alaka göstermesi benimde bir esnaf olmam nedeniyle bana yaklaşımı doğru noktada...

makul seviyede olup kabul edip konuyu kapatmak gerekiyor,
    new project GTR 280SX

https://www.instagram.com/gtr_280sx/?hl=tr

AvcI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fotolara baktım, göbek yük almış yani lastik net yalpalamış... normalde oraya bant bile sarsan tekeri merkezler, ya göbek porya ile uyumsuz ya bijonlar sıkmamış ya da sıktıysa da gevşemiş...belki de bijonlar yarım mm büyüktü jantı tam sıkmadı...
    porya göbeği oturuyor ama arka taraf sıfıra sıfır oturmamış gibi, bijonu sıktığın torkla itme yaptığı icin spaceri göbekten kırmış ve yerine oturmuş spacer, kapaga bakarsan zaten spacerin ön tarafında kalmış arka hiç oturmadan sıkılmış direk sanki
    new project GTR 280SX

https://www.instagram.com/gtr_280sx/?hl=tr

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    FG Spacer dan ve Sm Spacerdan polo aracıma sayısız spacer aldım taktım
    çesıt cesıt hemde
    hıc porya gobegı vs sokmedık
    uretım hatası var bu spacerda
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Balistique Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonra neden Türkiye marka çıkaramıyor. Nasıl çıkarsın bu kafayla ?!
    Yorum çok acımasız olmuş, halbuki gerçekten dünya standartlarında üretim yapan yerli firmalar mevcut.

FG, MGD hem çok ilgili hem de gerçekten işinin hakkını veriyor(İllaki bunlar gibi firmalar vardır ama bunlar bizzat tecrübe ettiğim firmalar). MGD FG'ye göre biraz daha uygun rakamlı ama arada öyle dağlar yok.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yilmazcatalbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorum çok acımasız olmuş, halbuki gerçekten dünya standartlarında üretim yapan yerli firmalar mevcut.

FG, MGD hem çok ilgili hem de gerçekten işinin hakkını veriyor(İllaki bunlar gibi firmalar vardır ama bunlar bizzat tecrübe ettiğim firmalar). MGD FG'ye göre biraz daha uygun rakamlı ama arada öyle dağlar yok.
    Şu kısım için yorum yapayım. Everest kadar fark var.
    MGD den 390tl ye yaptırdığım spacer için FG 1000Tl dedi.

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Porya göbeğini lastikçi nasıl bir hata yolu ile sökebilir ki ? Lastikçiyle alakası yok

üretim hatası gibi duruyor. Geçmiş olsun
    imzasız..

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    malzeme sertliği kırılma direnci yada işleme ısısından bahsetmiyorum. bunlar üreticinin sorunu değil çünkü.
    arge dediğin nedir ve nasıl yapılır daha dogrusu spacer üreticisi mi daha çok arge yapmalı yoksa rotil üreticisi mi veya bijon üreticisi mi?
    her bir parçanın yük direnci, çalışma prensibi vs gibi birçok dinamiği var kendi içerisinde, en azından çalışan parçalarda bunların daha önceden test edilmesi benim için önemli. en azından üretimin yapıldığı yerde işin ehli mühendis çalışması kritik. bi tornacının göz kararı yaptığı, malzemesinin ne olduğnunu bilmediğim bi spacer koymak bana sağlıklı gelmiyor. kesilmiş, soğuk pres yay veya marka spor yay kullanmak gibi. tercihim her zaman kalitesine güvendiğim marka yay olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    spacer la çok alakası yok ama birşey sormak istiyorum. Porya göbeğinden daha geniş göbekli bir jant takarsak bijon kesme riski yaşatır mı ?

NOT: bijon ölçüleri birebir aynı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Balans ve kesme yapabilir. Tornacıda göbeklere uygun bilezik yaptırmanız gerekir
    14’ Golf GTI
    15’ IBIZA 1.8 CUPRA
    15’ Leon CUPRA
    14’ Golf R
    15’ S3 Sedan

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu kısım için yorum yapayım. Everest kadar fark var.
    MGD den 390tl ye yaptırdığım spacer için FG 1000Tl dedi.
    Doğrudur. Bende 310 TL fark çıkmıştı. Dediğiniz gibiyse tabiki ciddi rakam.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her bir parçanın yük direnci, çalışma prensibi vs gibi birçok dinamiği var kendi içerisinde, en azından çalışan parçalarda bunların daha önceden test edilmesi benim için önemli. en azından üretimin yapıldığı yerde işin ehli mühendis çalışması kritik. bi tornacının göz kararı yaptığı, malzemesinin ne olduğnunu bilmediğim bi spacer koymak bana sağlıklı gelmiyor. kesilmiş, soğuk pres yay veya marka spor yay kullanmak gibi. tercihim her zaman kalitesine güvendiğim marka yay olur.
    işlenen malzeme aluminyum yada demir yada çelik.
    bunlarında kaliteleri var bilindiği üzere.
    bu ürünü işleyecek adam yada firmanın bir arge çalışmasına ihtiyacı yok. bu soylediğiniz testleri zaten zamanında birileri yapıp formülleri oluşturup üretime almış.
    gelelim kırılan yere . tornacı değilde orayı avrupa bir marka üreticide üretse o parçanın kırılacağı var ise kırılır.hammaddenin üretiminde sıkıntı vardır kırılır.
    aracın bilezik kısmı çok incedir kırılır.çok sıkılmıştır kırılır.ısıtılmıştır kırılır.
    teknik açıdan düşünüyorum cnc torna yada elle işlenen ürün ölçüye göre istenilene göre işleniyorsa hiçbir argeye ihtiyacı yok.
    burdan şuda anlaşılmasın .malzeme elma ise elma kullanılacak. elma yerine armut kullanıp kırılıyorsa üretici suçludur.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Özgür Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam beni yanlış anlamayın ama maalesef çok talihsiz bir yorum olmuş, ki bu konudaki bir önceki mesajınızda da araç üreticilerinin farklı sürtünme katsayısındaki zeminler için lastikler arası frenleme kuvveti farkını göz önünde bulundurmadığını falan söylemişsiniz. Ansys ve benzeri yapısal ve dinamik analiz programları nelerdir, ne işe yarar ? Tasarladığınız ürünleri önce analiz programlarında sonra gerçek saha şartlarında test etmek neden gereklidir ? Yorulmaya bağlı kırılma nedir, analizleri nasıl yapılır ? Fabrikaların sırasıyla tasarım, analiz, üretim, test ve kalite birimleri ne için vardır, ne iş yapar ? Bu soruların ve daha nicesinin cevaplarını detaylı şekilde verebiliyor olmanız lazım bu kadar keskin ve iddialı konuşmak için.
    Kızmayın ama makine mühendisliği ya da herhangi bir mühendislik eğitiminiz var mı(hangi okuldan olduğu dahi çok önemliyken ben sadece var mı yok mu onu merak ediyorum)? Ya da hiç büyük bir otomotiv ya da mühendislik şirketinde herhangi bir pozisyonda çalıştınız mı ? Bu kadar kendinden emin ve mesnetsiz yorum yapabilmek için bu sorularımın ikisine de hayır cevabı veriyor olmalısınız.
    Arkadan itmek harbiden bambaşkaymış....

Özgür Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu ürünü işleyecek adam yada firmanın bir arge çalışmasına ihtiyacı yok. bu soylediğiniz testleri zaten zamanında birileri yapıp formülleri oluşturup üretime almış.
    gelelim kırılan yere . tornacı değilde orayı avrupa bir marka üreticide üretse o parçanın kırılacağı var ise kırılır.hammaddenin üretiminde sıkıntı vardır kırılır.
    aracın bilezik kısmı çok incedir kırılır.çok sıkılmıştır kırılır.ısıtılmıştır kırılır.
    teknik açıdan düşünüyorum cnc torna yada elle işlenen ürün ölçüye göre istenilene göre işleniyorsa hiçbir argeye ihtiyacı yok.
    burdan şuda anlaşılmasın .malzeme elma ise elma kullanılacak. elma yerine armut kullanıp kırılıyorsa üretici suçludur.
    Lütfen bilmediğiniz konularda daha fazla yorum yapmayın. Ne demek kırılacağı vardır kırılır ? O malzemeyi üreten adam testlerini yapmıştır falan ? Malzeme üreten adam sana malzemenin mekanikj özelliklerini verir, senin nerede nası bir tasarım yapıp, o malzemeyi nerede kullanacağın o adamın sorumluluğunda değildir. Sen tasarlarken malzemenin hangi noktası ne kadar stres altında kalıyor hesaplarsın, ayrıca da analiz yapıp doğrularsın. Sonrasında da çıkan stress değerin malzemenin uts ya da utc değerinin altında ve istediğin güvenlik katsayısını karşılıyorsa kullanırsın. Yok karşılamıyorsa ya tasarım değişir ya da malzeme. Bu öyle çok sıkmışsın kırılmış gibi bir şey değil. Emin olun ar-ge yapılarak alınan bir malzeme, senin ustanın çok sıkması da göz önünde bulundurarak ekstra güvelik katsayılarıyla tasarlanıyor.
    Arkadan itmek harbiden bambaşkaymış....

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gokhankenar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    spacer la çok alakası yok ama birşey sormak istiyorum. Porya göbeğinden daha geniş göbekli bir jant takarsak bijon kesme riski yaşatır mı ?

NOT: bijon ölçüleri birebir aynı
    risk tabiki var.göbek tam merkezlemediği için.balans ayarındada sıkıntı yaşatabilir.iyi rotbalanscı halleder ama çoğu uğraşmaz.

oem fabrika bijonlarıyla.göbek ölçüsü 54,jant 56 kullandım 2 sene.

1000kg aracımda

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum dediğin mantıkla aynı demir ve çimentoyu kullanan hiç bir binanın yıkılmaması lazım ama depremde hangileri yıkılıyor hangileri ayakta hepimiz gördük. herkesin kendi tercihidir saygı duyarım ama bunca senedir arabalara binerim kendimce bişeyler yaparım, yürüyene direk etkisi olan parçalarda marka olmayan ürünleri ben kendi adıma tercih etmiyorum. kırılan spacerlar, yerinden çıkan ısıtılmış yaylar, kopan amortisörler, çukurda parçalanan replika jantlar beni bu tercihe itiyor maalesef. markaların pahalı olduğunu kabul ediyorum ancak benim canımdan kıymetli olmadığını düşünüyorum.

ysn zkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AvcI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi konuyu görünce Sefayı aradım, olay gerçekleştiğinde lastikcinin hatası olduğunu söylemişsin şimdi farklı bir şey, neyse ortada bir yanlış anlaşılma var diyerek konuyu kapatalım, sana ürünün iadesini ve yenisi göndereceğini söylemiş,

şahsen ben 1000hp setuplı aracımda onun yaptığı spacerları kullanıyorum, gerek ilgi alaka göstermesi benimde bir esnaf olmam nedeniyle bana yaklaşımı doğru noktada...

makul seviyede olup kabul edip konuyu kapatmak gerekiyor,
    ben lastikcinin hatası var diye bir kelime kullanmadım 3. kişi olarak buraya bu şekilde yazıyorsunuz bilmeden etmeden insanları karalamayın.

"ben montaj hatası olmadığını düşünüyorum ama diyelim ki öyle zaten onda da porya kapağını sökmeniz gerekiyor diye bir bilgi paylaşmadınız" yazdım.
    burda benim bir öyle bir böyle dediğimi nasıl çıkartıyorsunuz?

iş yoğunluğum nedeniyle siteye çok giremiyorum o yuzden sizin yazdığınızı da bugün arkadaş beni az önce arayınca okudum ve konuştuk mağduriyetimizi gidereceğini söyledi.
    altını özellikle çizmek istiyorum ben bu konuyu buraya açarken başka birileri zarar görmesin diye açtım karşı taraftan bir şey bekleyerek açmadım ki zaten bu ortamda da olduğunu yada arkadaşlarının olduğunu bilmiyorum.

hadi git işine palavra yapma diyen arkadaşlar olabilir eğer bir şey bekleyerek açsaydım face ve instaya arkadaşı etiketleyerek yazardım ki bunu yapan yüzlerce insan var. bunu da özellikle belirteyim.

neyse konuyu fazla uzatmaya gerek yok herkese hayırlı işler hayırlı günler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler