User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bilgisayardan anlayanlar bu sistem alınır mı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bilgisayardan anlayanlar bu sistem alınır mı ?

solidwork, catia, nx gibi 3d modelleme programları ve ara sıra da güncel oyunları oynamak amacı ile bir bilgisayar ihtiyacım var. Bir arkadaşım yukarıdaki sistemi kurdu vatandan örnek olması amacı ile. Eksik yada fazla dediğiniz bir parça var mı ? bu parçayı şu parçayla değiştir vs diyebilirsiniz çok hakiim değilim bilgisayar donanımlarına

işlemciyi 3600 yapıp rami de 2x8 16gb düşürsek 1300 tl fark oluyor bu farkı hakedecek kadar fark olur mu?

yardım ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu an fp ürünleri ryzenler. 1600x kullandım ardından 3600xe geçtim. Sahsi kanaatim 3600 almaniz yeterli. Aradaki fiyat farkına degecek performans farkı yok. 3. Nesil ryzenler oc olmuyor ama yüksek ram mhz ve düşük timingden çok fayda görüyorlar. O yüzden 3600 alırım. Ram içinse alacağınız board'un sitesinden qvl ram listesini internetten aratıp indirin, bütçenizin yettiği ve listede bulunan en hızlı ram'i alın. Bu işlemcilerin ram kontrolcüleri harici olduğu için işlemciyi ısıtmıyor ve çok fayda görüyor. Ben samsung b die chipsetli ram kullanıyorum fps farkı ram oc ile yaklaşık yüzde 25 civarı.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. İşlemciyi 3600 yap x in getirisi fiyatı kadar değil. Oc yapmam dersen hiç sıkıntı yok.

2. Ram 32 gb de kalsın. Render tasarım vs programları rami sever.

3. M2 ssd alın. Güzel hızlı olanlarından. Render süresi 10dk hızlı olmasını çok anlamazsınız ancak çalışırken hıçkırık takılmaları ya da yavaşlamaları daha çok rahatsız eder.

4. Kasa daha ucuz seçilebilir ancak güzel bir psu için önem verin. Parayı oraya kaydırın.

5. Ekran kartını 1650 bakabilirsiniz. %5 daha yavaş belki ama güç talebi daha düşük. Ayrıca tasarım programlarında nvidia nın driver ları eskiden iyi iş çıkarırdı. Oyundan ziyade programlardaki incelemelerine bakmak lazım. Hem de 300tl kadar daha ucuz.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

kurtbil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kullanacağın programlara göre sistem seçimi yapmalısın. Misal eklediğim linkte güncel işlemcilerin Solidwork performanslarını karşılaştırmışlar.

Attention Required! | Cloudflare

Ekran kartı da yine kullandığın programda hangi render motorunu kullandığına bağlı olarak seçilmeli. Misal Cinema4d kullanıp Redshift ile render alıyorsan ekran kartı odaklı sistem kurarsın.

Silence45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    AMD 3600-MSI RTX2060 SUPER VENTUS GPOC-B450M-A PRO MAX-OCZ 500GB NVME-CORSAIR 16 - Vatan Bilgisayar

Şu tarz hazır kasayı alıp yanında ram eklentisi yapsanız elinizdeki sistemden çok daha güçlü olur ekran kartı olarak. Bunda tek ram mevcut, yanına 1 adet daha almanız şart, Ryzen'larda dual çalışması çok fark ettiriyor. 3000MHZ yerine daha yüksek alabilirsiniz tabiki 3600 özellikle farkettiriyor ancak hazır kasayı da vatan bozdurmuyor. Bu halde almanız daha mantıklı şuanda benim tavsiyem.

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    M2 SSD şart bence fakat oyun için kullanmayacaksanız AMD oyun oynayacaksanız intel tavsiye ederim siz render gibi işler için kullanacaksanız kesinlikle amd derim.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    guncel en basit pc bile ortalama bir ekran kartıyla söylediklerinizi yapar.
    yukarıda arkadaslar zaten bahsetmiş.
    ben ek olarak. aynı anda 3 program açacaksan ki ben kullanıyorum , kullanmak zorunda kalıyorum . ram şart. mümkün olduğu kadar çok. seçtiğin işlemciye 32 iyi.
    16gb ram altında oyunlarda zaten sorun yaşamaya başlıyorsun.
    ssd olarak en hızlısı her zaman mutlu eder. yazma okuma hızları en yükseklerden secmeye calısmak sabırsız insanlar için ilk seçenek.
    renderda işlemci çekirdekleri dans ediyor. ne kadar çok çekirdek o kadar çok iş gücü. burada bütçeye uygun en çok çekirdeği seçmekte fayda var.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amd sevmem intelciyim , nvidia'cıyım yüzden tavsiye vermeceğim.

ama başka bir tavsiyem olacak ; wall wall mounted pc.

bu olayı 3 yıl önce yaptım , kasa ve fan masrafından kurtuldum hemde dekoratif durdu.

sadece işlemci fanı vardı.
    hatta power supply'ın fanı fazla ses yapıyor diye onu söktüm,sup fansız calıştı 3 yıl.

şimdi bir küçük odam var oraya pc kurma planım var, gene aynı taktiği yapacğım.

örnek ;

médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

bu olayı 3 yıl önce yaptım , kasa ve fan masrafından kurtuldum hemde dekoratif durdu.

hatta power supply'ın fanı fazla ses yapıyor diye onu söktüm,sup fansız calıştı 3 yıl.

örnek ;

Yan yatmaz bu
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tavsiyeler için teşekkürler

Dediğim gibi önceliğim oyun değil oyun ikinci sırada. Ortalama bir bilgisayarda iş görür ama ortalama dediğimiz bilgisayarlar bile 5 bin lira. Hali hazırdaki bilgisayarım arızalanmasa almazdım. Almışkende 5 vereceğime 7 vereyim verdiğime deysin diyorum. Yukarıda atılan vatandaki hazır sistemde hoşuma gitti özellik olarak . Ama işte ince detaylardan anlamadığım için sizlerden yardım istiyorum birde illa vatan olmak zorunda değil kredi kartına taksit yapan heryerden alabilirim sorun değil

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne Nerede En Ucuz Akakçe'de

linkini attığım siteden baktınızmı alcağınız parçaların tek tek fiyatlarına?Çünkü vatan ile arada baya fark oluyor.Daha ucuza bulabilirsiniz parçaları,alcağınız satıcılarıda araştırırırsınız güvenilirmi diye..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amd ekran kartlarinda wattman hatası görülebiliyordu, şu an ne durumdadır bilmiyorum ama araştırmakta fayda var. Olur da işlemciye 4. nesle yükseltmek isterseniz b450 yetecek mi? Bunu da araştırmanızı öneririm. Yeni çıkan intel 10400ü de önerenler var, 3600x'ten daha ucuz, onu da araştırmanızı öneririm.

melihyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "Vurur yuze ifadesi,emisyonda hilemi yaptin bitanesi" VW BLUEMOTİON

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    R5 3600x yerine 3600 düşünülebilir. Ancak 3600x yerine bu rakamı verebiliyorsanız 3700x de tavsiye ederim. Ancak bütçe zorlanıyorsa 3600'de kalmak yeterli gibi.

Şu anda millet oyunlara bakıp "3700x ile 3600 performansı aynı, gerek yok o farka" diyor, ancak birisi çok güzel yazmıştı bir forumda, "zamanında i5'lerle i7'ler de böyleydi, şimdi 1080ti ekran kartını sadece i7'ler besleyebiliyor, i5'ler darboğaz yapıyor, i7 4790k şu anda yeni işlemcilere halen kafa tutuyor, Ryzen'de de bu şekilde bakıp, geleceğe yatırım gibi düşünülebilir" demişti.

Bu anlamda mantıklı bir yorum, yarın öbür gün "çok çekirdek" isteyen uygulamalar artar, oyunlar artar, eldeki işlemci bi anda kral olur.

Ryzen'lerle ilgili bir yanılgı daha var, geçenlerde bir forumda sistem tavsiyesi sordum, GTX1070 ile kullanılacak, ne alayım diye... Ryzen 5 3600'e geçmeye değmez çünkü o kartla maks 10 fps artacak dediler. Ancak yine "çekirdek isteyen, işlemci sömüren" oyunlarda durum farklılaşıyor. Bunun haricinde, dikkat edilmeyen kısım ise, yabancı forumlarda rastladığım "maksimumlar çok artmaz ama minimumlar kesinlikle artar, o yüzden değiştirmeye kesinlikle değer" yorumuydu. Aklımı çelen de bu oldu. Örneğin oc'lu bir i5 4.nesil işlemci bile olsa bir oyunda min. 25'lere inen FPS değeri, bu işlemci ile 50-60'ların altına inmemiş, ama maksimum gördüğü 5-10fps ya artmış ya artmamış. Buna "performans fark etmiyor" demek yanlış.

Bu yorumları okuyunca ben de aldım gazı, ne yaptım, dün Ryzen 7 3700x, mini itx anakart ve ram siparişi verdim

Oyunlarda durum böyle. Ekran kartları yeni serilerin hiçbiri üzmez sanırım. Yukarıda arkadaşlar zaten yazmış, çizim programları vb. için çekirdek mi önemli, ram mi, yoksa hepsi mi, bunlara iyi bakmak lazım.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada Vatan'ı pek önermiyoruz Eğer "en ucuzu" şeklinde her parçayı aratıp tek tek toplayacaksanız onu da yukarıda arkadaşlar yazmış, çeşitli fiyat takibi yapan sitelerden bakın.
    Ha yok böyle marka bi yerden alayım, garanti şu bu işlerinde sıkıntı yaşamayayım derseniz, İnventus'u öneririm.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    R5 3600x yerine 3600 düşünülebilir. Ancak 3600x yerine bu rakamı verebiliyorsanız 3700x de tavsiye ederim. Ancak bütçe zorlanıyorsa 3600'de kalmak yeterli gibi.

Şu anda millet oyunlara bakıp "3700x ile 3600 performansı aynı, gerek yok o farka" diyor, ancak birisi çok güzel yazmıştı bir forumda, "zamanında i5'lerle i7'ler de böyleydi, şimdi 1080ti ekran kartını sadece i7'ler besleyebiliyor, i5'ler darboğaz yapıyor, i7 4790k şu anda yeni işlemcilere halen kafa tutuyor, Ryzen'de de bu şekilde bakıp, geleceğe yatırım gibi düşünülebilir" demişti.

Bu anlamda mantıklı bir yorum, yarın öbür gün "çok çekirdek" isteyen uygulamalar artar, oyunlar artar, eldeki işlemci bi anda kral olur.

Ryzen'lerle ilgili bir yanılgı daha var, geçenlerde bir forumda sistem tavsiyesi sordum, GTX1070 ile kullanılacak, ne alayım diye... Ryzen 5 3600'e geçmeye değmez çünkü o kartla maks 10 fps artacak dediler. Ancak yine "çekirdek isteyen, işlemci sömüren" oyunlarda durum farklılaşıyor. Bunun haricinde, dikkat edilmeyen kısım ise, yabancı forumlarda rastladığım "maksimumlar çok artmaz ama minimumlar kesinlikle artar, o yüzden değiştirmeye kesinlikle değer" yorumuydu. Aklımı çelen de bu oldu. Örneğin oc'lu bir i5 4.nesil işlemci bile olsa bir oyunda min. 25'lere inen FPS değeri, bu işlemci ile 50-60'ların altına inmemiş, ama maksimum gördüğü 5-10fps ya artmış ya artmamış. Buna "performans fark etmiyor" demek yanlış.

Bu yorumları okuyunca ben de aldım gazı, ne yaptım, dün Ryzen 7 3700x, mini itx anakart ve ram siparişi verdim

Oyunlarda durum böyle. Ekran kartları yeni serilerin hiçbiri üzmez sanırım. Yukarıda arkadaşlar zaten yazmış, çizim programları vb. için çekirdek mi önemli, ram mi, yoksa hepsi mi, bunlara iyi bakmak lazım.
    +1

Bütçenin elverdiği çekirdek sayısından fayda görecek bu arkadaşımız da render vs yapacağı için. İmkan varsa 3700x çiçek olur. Bir de yüksek mhz ram
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

örnek ;

Aynı şeyi Thermaltake P3 kasa ile denedim duvara monteyi fakat kasa olmasına rağmen duvarda tam açı veremedim kasa olduğu için hafif eğim vardı ve o eğim sıvı soğutucuya sıkıntı yaratıyordu o yüzden vazgeçtim fakat sizin sistem baya ilginç direk hiç soğutucu yok diyebiliriz oc yoktur yüksek ihtimal fakat yük bindiğinde ve oda sıcakken ısınma problemi olmuyor mu ?

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyi Thermaltake P3 kasa ile denedim duvara monteyi fakat kasa olmasına rağmen duvarda tam açı veremedim kasa olduğu için hafif eğim vardı ve o eğim sıvı soğutucuya sıkıntı yaratıyordu o yüzden vazgeçtim fakat sizin sistem baya ilginç direk hiç soğutucu yok diyebiliriz oc yoktur yüksek ihtimal fakat yük bindiğinde ve oda sıcakken ısınma problemi olmuyor mu ?
    foto temsili öncelikle.
    hayatımda hiç sıvı soğutucu kullanmadım , ne kadar efektif bilmiyorum.
    ben tatava olduğuna inanıyorum...

makinam i7 skylake , gtx 1070li 32 gbramli bir makine idi.
    tahtanın ve anakartın altına ufak plastik takozlar koymuştum herşey düz bir aksta dursun diye.
    bir tek ekran kartı çok ağır geldiği asılıyken anakartı kastırdığı için alttan ona L destek yapmıştım.

ben pcyi sadece oyun için kullandım. en ağır sayılabilecek oyunum gta5 , grafik ayarları gırtlak açık haliyle...
    onda bile max işlemci sıcaklığı 55-60 derece arasında geziyordu.
    sistemde sadece işlemci üzerinde akasa venom fan vardı.
    msi ekran kartının fanları zaten gerekli olunca çalışan tiptendi , çok nadir dönerken gördüm

power sup fanı sesi yapıyordu , eski pcden kalmaydı.
    ben bunun fanını sökerim zaten ne kadar ısınıcakki dedim
    millet yok onu yakarsın yok bunu yakarsın , ev yanar falan dedi yok dedim daha neler.
    söktüm attım gitti, 3 yıl çalıştı öyle
    öyleki pcyi açtımmı 8-10 saat açık bırakıyordum...

kısaca kasa fansız ,power sup fansız, sıvı soğutmasız şekilde her açışta en az 6 saat oyun oynadığım pc 3 yıl boyunca hiç sorunsuz çalıştı...

odada ortalama 3*3 = 9 metre kare, oyun odası.
    sıcak olunca cam acıyorum klima falan yok yani
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    foto temsili öncelikle.
    hayatımda hiç sıvı soğutucu kullanmadım , ne kadar efektif bilmiyorum.
    ben tatava olduğuna inanıyorum...

makinam i7 skylake , gtx 1070li 32 gbramli bir makine idi.
    tahtanın ve anakartın altına ufak plastik takozlar koymuştum herşey düz bir aksta dursun diye.
    bir tek ekran kartı çok ağır geldiği asılıyken anakartı kastırdığı için alttan ona L destek yapmıştım.

ben pcyi sadece oyun için kullandım. en ağır sayılabilecek oyunum gta5 , grafik ayarları gırtlak açık haliyle...
    onda bile max işlemci sıcaklığı 55-60 derece arasında geziyordu.
    sistemde sadece işlemci üzerinde akasa venom fan vardı.
    msi ekran kartının fanları zaten gerekli olunca çalışan tiptendi , çok nadir dönerken gördüm

power sup fanı sesi yapıyordu , eski pcden kalmaydı.
    ben bunun fanını sökerim zaten ne kadar ısınıcakki dedim
    millet yok onu yakarsın yok bunu yakarsın , ev yanar falan dedi yok dedim daha neler.
    söktüm attım gitti, 3 yıl çalıştı öyle
    öyleki pcyi açtımmı 8-10 saat açık bırakıyordum...

kısaca kasa fansız ,power sup fansız, sıvı soğutmasız şekilde her açışta en az 6 saat oyun oynadığım pc 3 yıl boyunca hiç sorunsuz çalıştı...

odada ortalama 3*3 = 9 metre kare, oyun odası.
    sıcak olunca cam acıyorum klima falan yok yani
    Harika olmuş sizin için ben hem sıvı soğutucu hem normal fanlarıyla GTA 5 high açınca bilgisayar ısınıyor ki sistem olarak daha üst aslında sistemim ama oda sıcaklığı 27-39 derece arası gidip geliyor maalesef o büyük etken

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler