User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Staj(!) ve mekanik yetkinlik

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Staj(!) ve mekanik yetkinlik

Arkadaşlar, abilerim herkese selamlar.

Bursa Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği lisans öğrencisiyim. Birinci sınıfı yeni bitirdim ve yaz aylarını boş geçirmemek amacıyla staj için bazı firmalara başvurdum. Pandemi süreci ve birinci sınıf olmamdan ötürü - birinci sınıfta bölüme dair görülen dersimiz maalesef yok, matematik ve fizik ağırlıklı bir sene geçiriyoruz.- staj başvurularım olumlu yanıt almadı. Önümüzdeki Ağustos ve Eylül aylarında mekanik olarak kendimi geliştirebileceğim ve mühendislik uygulamaları yürüten bir firma, atölye veya workshop arıyorum.
    Sene içerisinde üniversiteler arasında yapılan FSAE ( Formula Society of Automative Engineering) adlı yarışma için üniversite takımında çalışacağımdan ötürü mekanik anlamda bilgimi ve kabiliyetimi geliştirmek açısından bu yolun kendime faydalı olacağını düşünüyorum.

Konu hakkındaki yorumlarınızı ve bu süreçte yürütmem gereken tavsiyeleriniz varsa lütfen vakit ayırarak paylaşmanızı rica ediyorum.

Çok teşekkür ederim.
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Staj konusunda çok geç kalmışsın bursada özellikle büyük firmaların staj başvuruları mart nisan ayında oluyor bir sonraki sene için aklında olsun. Pandemi döneminde birçok büyük firma fabrikalara yetkisiz kimselerin giriş çıkışlarını yasakladı temmuz veya ağustos itibarıyla kalkacak bu yasaklar. O yüzden büyük firmalardan bence ümidini kes bu sene için. Tanıdık eş dost vasıtasıyla küçük atölyelerde çalışıp vaktini değerlendirebilirsin. Teknik olarak kendini geliştirirsin ama çok yorarlar her işe koştururlar küçük işletmelerde.

Diğer bir alternatifte kendini cad, cam programlarında geliştirebilirsin autocad zaten bu programların atası solidworks, catia, nx gibi. Özellikle Bursa da otomotiv sektörünce iyi derece catia bilen mühendis her zaman aranılan eleman olur üzerine nx de bilirsen ballı kaymaklı olur. imkanın varsa bu yönde kendini geliştirebilirsin online kurs vs. bahsettiğin takımında tasarım ekibinde yer alabilirsin bu şekilde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sevo16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Staj konusunda çok geç kalmışsın bursada özellikle büyük firmaların staj başvuruları mart nisan ayında oluyor bir sonraki sene için aklında olsun. Pandemi döneminde birçok büyük firma fabrikalara yetkisiz kimselerin giriş çıkışlarını yasakladı temmuz veya ağustos itibarıyla kalkacak bu yasaklar. O yüzden büyük firmalardan bence ümidini kes bu sene için. Tanıdık eş dost vasıtasıyla küçük atölyelerde çalışıp vaktini değerlendirebilirsin. Teknik olarak kendini geliştirirsin ama çok yorarlar her işe koştururlar küçük işletmelerde.

Diğer bir alternatifte kendini cad, cam programlarında geliştirebilirsin autocad zaten bu programların atası solidworks, catia, nx gibi. Özellikle Bursa da otomotiv sektörünce iyi derece catia bilen mühendis her zaman aranılan eleman olur üzerine nx de bilirsen ballı kaymaklı olur. imkanın varsa bu yönde kendini geliştirebilirsin online kurs vs. bahsettiğin takımında tasarım ekibinde yer alabilirsin bu şekilde.
    AAA firmalar 1.sınıf öğrencilerini staja almıyor ne yazık ki. 1.sınıf öğrencisi olarak mümkün olan her yere başvurdum. Küçük atölye arayışındayım.

Solid, catia gibi programları da udemy üstünden uygulamalı olarak alıyorum.

otomotiv mühendisi

Otto_Skorzeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşım da aynı benzer sıkıntıları yaşamıştı, torpilsiz 1.sınıfları almıyorlar diyordu.
    Hepiniz hızlısınız ama bayır aşağı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Otto_Skorzeny Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım da aynı benzer sıkıntıları yaşamıştı, torpilsiz 1.sınıfları almıyorlar diyordu.
    Başvuru seçeneklerinde sınıf olarak 3.sınıf ve 4.sınıf bile çıkmıyor ahahaha başvuramıyorsun bile hocam

otomotiv mühendisi

Tarzanjumbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeşim 3 yıl AR-GE departmanında yapısal analiz mühendisi tecrübemle yazıyorum.Dikkate alman dileğiyle
    Öncelikle bu sene gördüğün teknik resim üzerine yoğunlaşmanı tavsiye ederim.Bol bol el ile çizim pratiği yap program öğreniliyor ama teknik resim bilgisi iyi olmalı toleransları bu parçayı nasıl işletebilirim mantığını iyi oturtur isen çok güzel bir avantaj sağlarsın.
    Küçük bir atölyede çalışarak takıma mekanik anlamda katkı sağlaman mümkün değil mekanik yorumlayama başlamak için öncelikle mukavemet ve malzeme derslerini sindirip ilerlemelisin. Takımda geçireceğin zamanın tadını çıkar 3.sınıfa geçtiğinde bu dersleri iyi kavradıysan takıma direk etki edebilirsin.Dersleri geçmekten bahsetmiyorum mantığını kavramaya çalış.
    1 program öğren hepsi birbirine benzer zaten yeni program öğrenmek için harcayacağın enerjiyi tasarım mantığını ilerletmekte harcamanı öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tarzanjumbo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim 3 yıl AR-GE departmanında yapısal analiz mühendisi tecrübemle yazıyorum.Dikkate alman dileğiyle
    Öncelikle bu sene gördüğün teknik resim üzerine yoğunlaşmanı tavsiye ederim.Bol bol el ile çizim pratiği yap program öğreniliyor ama teknik resim bilgisi iyi olmalı toleransları bu parçayı nasıl işletebilirim mantığını iyi oturtur isen çok güzel bir avantaj sağlarsın.
    Küçük bir atölyede çalışarak takıma mekanik anlamda katkı sağlaman mümkün değil mekanik yorumlayama başlamak için öncelikle mukavemet ve malzeme derslerini sindirip ilerlemelisin. Takımda geçireceğin zamanın tadını çıkar 3.sınıfa geçtiğinde bu dersleri iyi kavradıysan takıma direk etki edebilirsin.Dersleri geçmekten bahsetmiyorum mantığını kavramaya çalış.
    1 program öğren hepsi birbirine benzer zaten yeni program öğrenmek için harcayacağın enerjiyi tasarım mantığını ilerletmekte harcamanı öneririm.
    Yorumların için teşekkür ederim abi.

Program ve teknik resim konusunda sana katılıyorum. El ile yapılan çizimlerin cisimleri üç boyutlu görme konusunda inanılmaz bir gelişme sağladığını bölüm hocamız da vurguluyordu.
    Benim vakit geçirecek bir atölye aramamın sebebi takımdaki her parçayı kendimizin üretmiyor oluşu. Hazır alınan parçaların montajı ve çeşitli ayar denemeleri için custom mühendislik de yapan bir atölye arıyordum. Evde oturup boş bir yaz dönemi geçirmektense bir mühendisten tek kelime bile öğrenmek yararıma olacağını düşünüyordum.
    Takım için benim 2.senem olacak, ilk sezon sponsorluk ve destek olarak yer aldım bu sene tabiiki 3. ve 4. sınıfların mentörlüğünde çalışacağız ancak 3.sınıfa geldiğimde imza koyan, emek veren bir karakter olmak istiyorum, bunun için temel oluşturmaya çalışıyorum.

otomotiv mühendisi

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    FSAE'da öğrenirsin. Bu yaz dil çalış dil de önemli, takım yurtdışına çıktığında giden ekibin içinde yer alırsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CVK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    FSAE'da öğrenirsin. Bu yaz dil çalış dil de önemli, takım yurtdışına çıktığında giden ekibin içinde yer alırsın.
    Almanca ve ingilizce için sene sonunda belge almayı düşünüyorum, bu günlerde Almanca ve İngilizceye abanıyorum denebilir. Ekip içinde yer almam biraz zor duruyor, teşekkür ederim

otomotiv mühendisi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler