User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
70 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Arsaya ev yapmakmı satıp ev almakmı

TRueMK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Arsaya ev yapmakmı satıp ev almakmı

Merhaba arkadaşlar
    Uzun süredir elimde mevcut olan arsaya evlenme zamanım yaklaştığı için ev yapmayı düşünüyorum
    360 metrekare arsa var bu arsaya 3 katlı bi ev yapmak çatı katı ile üstte 2 dubleks altta 2 daire en alt kat ise komple garaj olcak şekilde bunun maliyeti ortalama ne olabilir acaba daha önce hiç böyle bi işe girişmediğim için tam bilmiyorum

acaba astarı yüzünü geçermi satıp ev almak dahamı mantıklı olur
    tecrübeli arkadaşlardan bilgi alabilirsem iyi olur teşekkürler

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    360 m2 arsanın imar oranı yüzde kaç? Yani taban alanı kaç m2 olacak?

inşaat m2 maliyeti ucu o kadar açık bir konu ki bu soruya kimse cevap veremez. Fikir vermesi açısından inşaatın m2 si 2 bin TL'den ortalama olarak hesaplanabilir.

Bu şekilde toplamda 2 dubleks + 2 daire m2 leri toplanır ve kabanaca inşaat maliyeti hesaplanır. Opsiyon olan hazır 2 dubleks + 2 daire - arsanın satışı fiyatı hesaplanır.

hangisi mantıklı ise o tercih edilir. Ben şahsen kendi arsam varken inşaatı keyfime göre yaptırırdım.
    E90 330i

yigitblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Babam şu an müteahhite inşaat yaptırıyor. 83 metrekare temel üstüne iki katlı olacak şekilde 4+1 (evin toplam 130 metrekare olması lazım) ev yaptırıyor. Müteahhitle her şey dahil olacak şekilde 155 bin liraya anlaştı. Bize metrekaresi aşağı yukarı 1200 liraya mal oluyor ama şu an fiyatlar daha da artmış olabilir.Bizden 6-7 ay önce aynı müteaahite ev yaptıran akrabamız metrekaresini 1000 liraya yaptırdı mesela. Biz yaz başı gibi anlaştık, inşaata kurban bayramından sonra başladılar. 30 ekim gibi de teslim edecekler. Ben sizin yerinizde olsam ev yaptırırdım fakat şu an yapmaya karar verseniz en erken bir senede içine girersiniz evin. Acil bir ihtiyaç ise satıp tek daire almak daha mantıklı olabilir.

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TRueMK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar
    Uzun süredir elimde mevcut olan arsaya evlenme zamanım yaklaştığı için ev yapmayı düşünüyorum
    360 metrekare arsa var bu arsaya 3 katlı bi ev yapmak çatı katı ile üstte 2 dubleks altta 2 daire en alt kat ise komple garaj olcak şekilde bunun maliyeti ortalama ne olabilir acaba daha önce hiç böyle bi işe girişmediğim için tam bilmiyorum

acaba astarı yüzünü geçermi satıp ev almak dahamı mantıklı olur
    tecrübeli arkadaşlardan bilgi alabilirsem iyi olur teşekkürler
    İmkan dahilinde ise müstakil her zaman iyidir. Daireye sıkışmadan hayatını daha ferah ve rahat yaşarsın.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendi zevkine göre yaptırdığın ev gibisi yok.

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    paran, zamanin ve sabrin coksa yaptir tabi.

ama ortalama maliyet diye bir sey zor, soyle soyleyeyim, sadece alacagin demiri ne zaman aldigin bile maliyeti oynatir, demiri bugun x liradan alirsin ev 200 bine cikar, yarin alirsin 180 bine cikar.

eve somine yaptirmak istersen maliyet farkli olur istemezsen farkli olur, senin yapman gereken once bir mimara projeyi cizdir, uzerinde kesin karar ver ondan sonra mutahit bulup fiyat iste. cizim olmadan mutahitin verecegi fiyatta kafadan uydurma yaklasik bir rakam olur, sen bir proje cizdirirsin rakam tamamen degisir

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kanalda kalem kalem maliyet var.Ön fikir olarak yardımcı olur.Dürüst usta-sorumlu şirket bulamazsanız çok yıpratıcı bir süreç olur,onu da unutmayın.

ibrahim vural - YouTube
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    65m2 temel üzeri dublex + çatı altı oda + teras olarak bir köy evi yaptırdık bundan yaklaşık 10 sene önce yazdıklarımı gözünüzü korkutmak için değil ancak aklınızın bir köşesinde olsun diye yazıyorum. Maliyet hesabını kesinlikle iyimser olarak yaklaşmayın araç toplarken çıkan ek maliyetler gibi ev yaptırırken de ek maliyetler bolca çıkıyor. En önemlisi düzgün ustalar veya müteahhit ile iş yapmak. Kaba inşaat kısmında maliyetler üç aşağı beş yukarı belli oluyor ancak temel kazarken beklenmedik bir kuyu bile maliyeti anlamsız bir şekilde çoğaltıyor. Hele ince iş kısmı elektrik tesisatı kapılar pencereler sıvası şunu bunu derken iyi düşünmeniz gereken bir konu. Bütçeniz yeterli olmayacaksa sinir stresi insana fazla gelebilir. Şimdiden hayırlı olsun kararınız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kanalda kalem kalem maliyet var.Ön fikir olarak yardımcı olur.Dürüst usta-sorumlu şirket bulamazsanız çok yıpratıcı bir süreç olur,onu da unutmayın.

ibrahim vural - YouTube
    Dahabismillah linke tıklayınca ilk video olarak "Anahtar teslim dupleks maliyetini" görünce kapattım.......
    Okumadan imzalamam.....

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşım proje çizimi yapıyor yıllardır bu işin tam göbeğinde.

2 gün önce müstakil hayalim için rakam hesapladık. Arsa hariç olarak yazacağım rakamları.

40 bin civarı işe başlamadan önce su / belediye / yapı denetim vb işler için cebinden çıkar diyor.

Araz düz ise beton maliyetin azalır (istinad vs olmayacağı için)

Beton olarak c25 kullanılır konutlarda dedi.

ben yan yana 2 tane 120 m2 maliyeti için fiyat hesaplattım.

Evler yerden 80 cm yukarıda olacak şekilde dubleks daireler olacak.

240 m2 inşaat alanı kısacası. 260 bin civarına işi bitirirsin dedi.

40 bin de kağıt kürek işleri desek 300K civarına geliyor.

Tabiki bu ortalama bir maliyet. Ben 15'e mutfak yaparım sen 115 e mutfak yaparsın.

Ben yurtbay seramik ile döşerim yeri, sen vitranın üst serisinden kullanırsın 10 liralık fayans işi olur 40 lira gibi.

O yüzden m2 maliyetini 300 / 240 = 1250 TL gibi hesapladı.

Bence en düşük de bu rakamlara malolur gibi geliyor.

Demir beton fiyatı artar vs onlar her daim şişirir işi.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yaptır derim

Her türlü avantada olursun

Acelen yok ise
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Ozgu_Akcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesinlikle ev yaptırmak daha mantıklı
    [img width=300 height=250]http://img202.imageshack.us/img202/9708/ria.jpg[/img]

REVOLTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir çok etken var maliyet için net bir şey söylemek zor.Yıllardır büyük projelerde görev alan biri olarak şöyle tavsiye verebilirim;

-Mevcut imarınızı detaylı öğrenin.
    -Arsanızın konumu ve daha önce yakınlarında yapılan binalarda zemin etüdü yapılmış ise, zemin hakkında bilgi alın.
    -Projenizi işi bilen mimarlara çizdirin, statik ve mimari projeler hayati önem taşıyor.Yapılan bir çok hata size ekstra maliyet olarak geri döner.olmaz demeyin.Bu sektörde neler oluyor neler.göz görünce insan hayret ediyor.(gereksiz büyük yapılan kolonlar.Fazla derin kazılan asansör çukuru, unutulan kolonlar, perdeler vs.vs.)
    -Eğer yapabiliyorsanız -kat otopark yapın.
    -Kaba inşaat maliyetinin çoğu demir,beton ve işçiliktir.O yüzden fiyatlar çok oynamaz.
    -En önemlisi (kendi işim) güzel bir harita ölçüm ofisi ile çalışan inşaat firması ile anlaşın.İnşaat sektöründe hataları erken fark etmek, minimum hata ile çalışmak istiyorsanız iyi bir harita ölçüm ekibiniz olmalı.

Kabaca bunları söyleyebilirim.Kendi binanızı yapmak fazla maliyetli gibi gözükse de, her zaman daha karlıdır.(İstanbul ve çevresi için)
    En azından bir kat başlasanız bile devamını zamanla yapabilirsiniz.

Ve müteahhitlerden uzak durun
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim mal zehir getir de içinde cengiz açıp semti rehin alalım

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı REVOLTA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir çok etken var maliyet için net bir şey söylemek zor.Yıllardır büyük projelerde görev alan biri olarak şöyle tavsiye verebilirim;

-Mevcut imarınızı detaylı öğrenin.
    -Arsanızın konumu ve daha önce yakınlarında yapılan binalarda zemin etüdü yapılmış ise, zemin hakkında bilgi alın.
    -Projenizi işi bilen mimarlara çizdirin, statik ve mimari projeler hayati önem taşıyor.Yapılan bir çok hata size ekstra maliyet olarak geri döner.olmaz demeyin.Bu sektörde neler oluyor neler.göz görünce insan hayret ediyor.(gereksiz büyük yapılan kolonlar.Fazla derin kazılan asansör çukuru, unutulan kolonlar, perdeler vs.vs.)
    -Eğer yapabiliyorsanız -kat otopark yapın.
    -Kaba inşaat maliyetinin çoğu demir,beton ve işçiliktir.O yüzden fiyatlar çok oynamaz.
    -En önemlisi (kendi işim) güzel bir harita ölçüm ofisi ile çalışan inşaat firması ile anlaşın.İnşaat sektöründe hataları erken fark etmek, minimum hata ile çalışmak istiyorsanız iyi bir harita ölçüm ekibiniz olmalı.

Kabaca bunları söyleyebilirim.Kendi binanızı yapmak fazla maliyetli gibi gözükse de, her zaman daha karlıdır.(İstanbul ve çevresi için)
    En azından bir kat başlasanız bile devamını zamanla yapabilirsiniz.

Ve müteahhitlerden uzak durun
    Harita olcum ofisi ile calisma isini biraz daha acabilirmisin? Yani ne yapiyorlar nerede faydasi oluyor insaat isinde? Daha detayli anlatabilirsen sevinirim. Bende bu isi yillardir dusunuyorum bilgimiz cogalsinki kotu tecrubeler yasamayalim.

Hic bir muteahhit oturmalik ev yapmiyor yada rahat yasamayi dusunerek ev yapmiyor hepsi kâr derdinde.
    e60 535d & THE A45 AMG

mcanx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şu an ben yaptırıyorum memlekete, eskiden ölü yatırım görüyodum ama virüsten sonra fikirlerim değişti.

öncelikle belediyedeki ruhsat işleri proje vs dayım memlekette valilikte makamı yüksek olmasına rağmen, yani oyalanmadan direk 1. ağızlardan şunu yapın şuna gerek yok şu evrağı getirin kısımları en hızlı şekilde yol göstermelerine rağmen 2 aydan aşağı sürmüyor. çok kez yapmaktan vazgeçtim, halen daha müteahitten paramı geri alsam vazgeçerim o derece bıktırdılar. para veriyosun mimara iş yaptıramıyosun, para veriyosun devlette işin hızlı yürümüyor. hepsi halloldu müteahhite para verdim 2 aydır da temel atacak diye bu o.ç nu bekliyorum

demem o ki sabır gösterebilirsen bu aşamalara, sonunda kendi arsana kendi kafana göre bişeyler yaptırmak daha iyidir her zaman.
    her işte usta olmaya çalışan, her işin çırağı kalır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladığım kadarıyla siz büyük bir ev yaptıracaksınız. Sanırım aile veya akraba ile ortak paylaşım olacak. Bazı aileler var 3 katlı müstakil evde yaşıyor ama 3 aile birbiri ile kanlı bıçaklı böyle olacağına apartman dairesinde yaşayın daha iyi.

Sorunuza gelecek olursak. Bugünün şartları ile konuşmak gerekirse 500 bin lirayı gözden çıkarın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcanx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu an ben yaptırıyorum memlekete, eskiden ölü yatırım görüyodum ama virüsten sonra fikirlerim değişti.

öncelikle belediyedeki ruhsat işleri proje vs dayım memlekette valilikte makamı yüksek olmasına rağmen, yani oyalanmadan direk 1. ağızlardan şunu yapın şuna gerek yok şu evrağı getirin kısımları en hızlı şekilde yol göstermelerine rağmen 2 aydan aşağı sürmüyor. çok kez yapmaktan vazgeçtim, halen daha müteahitten paramı geri alsam vazgeçerim o derece bıktırdılar. para veriyosun mimara iş yaptıramıyosun, para veriyosun devlette işin hızlı yürümüyor. hepsi halloldu müteahhite para verdim 2 aydır da temel atacak diye bu o.ç nu bekliyorum

demem o ki sabır gösterebilirsen bu aşamalara, sonunda kendi arsana kendi kafana göre bişeyler yaptırmak daha iyidir her zaman.
    Sakin olun geç olsun güç olmasın mantığında davranın. İnşaat piyasasında düzgün adam bulmak diğer piyasalra göre daha zordur.

aRSLaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İmar durumu, arsanın bulunduğu konum, eldeki maddi güç, gelecekteki değer kazancı, belediyenin tutumu ve eğer oturacaksanız komşulara göre değişir. Doğru düzgün bir ev yapmak için metrekareye 2000 gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekir. Eğer başka mülkleriniz de varsa binayı müteahhite vermek yerine tecrübeli biri ile birlikte kendiniz yapın bence. En azından inşaat konusunda gelecek odaklı tecrübe kazanmış olursunuz. Sakın tek başınıza da kalkışmayın. En basitinden kalfanın birşey olmaz abi diyeceği bir hatası iskan olayını çıkmaza sokar. Proje hazırlık, onaylama, usta ile uğraşmak, iskan vs bunlar hem maliyetli hem de dertli işler ama hazır satın almaya göre çok daha fazla kazancınız olur diye düşünüyorum.

mcanx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı +soner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sakin olun geç olsun güç olmasın mantığında davranın. İnşaat piyasasında düzgün adam bulmak diğer piyasalra göre daha zordur.

malesef ki benim zaman kısıtlamam var birde üzerine katmer olarak, yani buraya 31/12/2020 ye kadar bir konut dikip bir insan burada yaşayabilir aşamasına getirip bunu belediyeye zamanında onaylatamazsam, arsa içinde yaptıklarımla beraber köy muhtarlığına devir olacak. çok saçma biliyorum ama ne mantıklı ki devlet işlerinde?
    her işte usta olmaya çalışan, her işin çırağı kalır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler