User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bilgisayar ramlerini görmüyor

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bilgisayar ramlerini görmüyor

Arkadaşlar , dell precision t79610 bilgisayarda , 2x16 , 2x8 ram takılıydı.4 tane de boş slot vardı.Yine benzer ayarda hpz820 var ama onu hiç kullanmadığım için ; 4x8 gb ramlerini buna takayım dedim.Tüm slotları takıp açtım , ram sayısında bi değişiklik gözlemleyemedim.Neyse işe yaramıyor herhalde , öbür kasayı topal etmeyeyim diyip çıkardım ekstra taktıklarımı.Faka şu an da ram i 16 gb görüyor bilgisayar.İşin ilginci tüm ramleri söktüm , yine 16 gb.Şu an ramsiz pcden yazıyorum.O kadar da iş var durduk yere iş aldım başıma.Farklı slotlara takarak farklı kombinleri de denedim ama sonuç aynı.En azından eski ramleri görse yeter , görmesi için içerden bi ayar vss mi yapılıyor?

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ram işi boktan.. Genelde bu işin en iyi yolu her şeyi söküp tekrar takmak. Bende yaşadım böyle sorun kontak temizleyicisi ile tüm slotları temizleyip kuruttum. (kontak cleaner spray sıkıp fırça ile slotların içini fırçaladım) benimki düzeldi. ondan mıydı değil miydi bilmiyorum.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

sagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ram'leri silgi ile silin, bios pilini çıkarıp 2-3 dk bekleyip tekrar takın birde öyle deneyin
    35 KU 606- Outlander MT Turbo
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    naıl oldu bilmiyorum ama oldu.Ramleri dokunmatik kalemin kaucuğuyla bi tur silip yerine taktım.Diğerler ekstraları takmıyorum ağzımızın tadı kaçmasın die, eski düzene dönsek yeter , gereksiz görülürse silinebilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bios güncellemesi yaparak tekrar deneyiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o zaman bu konuda bu pc ile ilgili başka bi sıkıntımı yaziym , ziyan olmasın konu
    Öncesinde quaddro 4000 ekran kartı vardı.Onun 2 adet displayport girişi 2 adet te dvi girişi vardı.Bu sayede displayport kablo ile çift monitörden görüntü alabiliyordum.Coronadan bir hafta önce quaddroyu 2080super ile değiştirdik , onda 2 adet displaport , 1 tane de hdmi girişi var.Fakat displayport girişlerinden hiçbir şekilde görüntü alamıyorum.1 tane hdmi var , ondan görüntü alıyorum ama çift monitör kullanamyorum bu sebepten.Corona falan girince de üzerine düşemedim.Aslında sağLıklı çalışsa ; 2 displayporttan iki monitörü , hdmi dan da projeksiyonu çalıştırmak istiyorum ama sadece hdmi dan tek monitörü çalıştırabiliyorum.Bununla ilgili bi fikriniz varmı?

asmisinsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ram işi karışık bazı makinalar sadece sonunda E olan ramlarle çalışıyor şu an içinde gördükleri server ram R olabilir

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şöyle açıklayayım anakart üstündeki tüm ram slotları aynı anda çalışmaz.

atıyorum 8 slotmu var 4 slot ddrX içindir 4 slot ddrY içindir genel olarak
    bunların hepsi aynı anda çalışmaz.
    ya ddrX ile 4 slota ram diziceksiniz yada ddrY ile 4 slota.

diyelimki ddrX 4 slotada dizmeye karar verdiniz.
    takılacak 4 ramında mhz'si , gb boyutu, marka modeli birbire aynı olmak zorunda , yoksa gene aptallaşır.
    médiocrité partout

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kullandığın ram ler ne bilmiyorum ama ram upgrade edeceksen aşağıdaki verdiğim linkte precision t7910 configuring tablosu mevcut. (not olarak: Rdimm ile LRdimm karışık takılamaz diyor.)

Access Denied

displayport içinde şöyle bir çözüm önermişler;

Had the same issue, upgraded from rx580 to RTX2070 last night. Two monitor one is connected via HDMI which works fine but 144hz monitor connected via display port would not display but detects on nvidia control panel and screen resolution windows setting. Tried other display port but same issue and tried using a HDMI cable for the 144hz monitor and it worked fine. Googled around and saw someone suggesting to power cycle the monitor... Disconnected power cable for the 144hz monitor and then it worked connected via displayport. give it a try..
    THANK YOU! I've been building computers for 15 years, worked in IT most of that, troubleshooting stuff like this daily. After everything I've learned I would never think that a monitor would need to be power cycled for it to see an input. Never. I've always been under the assumption that a monitor will see what being provided as an input. Until I got a new 2080 Super, worked fine for a day or two then the 3rd day it won't post. Reset CMOS, reseat RAM, reseat power cables, nothing. Unplug monitor power and plug it back in...instantly fixed...can now see the displayport input. You learn something new everyday I guess. Thank you for you help.
    e60 535d & THE A45 AMG

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yazıda 2070 yazdığına bakma bir çok yerde 2080 içinde aynı çözüm var ben örnek olarak bunu kopyaladım, monitörün elektriğini kesmek yeterli oluyormuş görüntünün gelmesi için. displayport kablosunuda vesa 1.4 öneriyorlar.
    e60 535d & THE A45 AMG

EnesAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet Saraçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar , dell precision t79610 bilgisayarda , 2x16 , 2x8 ram takılıydı.4 tane de boş slot vardı.Yine benzer ayarda hpz820 var ama onu hiç kullanmadığım için ; 4x8 gb ramlerini buna takayım dedim.Tüm slotları takıp açtım , ram sayısında bi değişiklik gözlemleyemedim.Neyse işe yaramıyor herhalde , öbür kasayı topal etmeyeyim diyip çıkardım ekstra taktıklarımı.Faka şu an da ram i 16 gb görüyor bilgisayar.İşin ilginci tüm ramleri söktüm , yine 16 gb.Şu an ramsiz pcden yazıyorum.O kadar da iş var durduk yere iş aldım başıma.Farklı slotlara takarak farklı kombinleri de denedim ama sonuç aynı.En azından eski ramleri görse yeter , görmesi için içerden bi ayar vss mi yapılıyor?

Silgi ? yok artık. Çamaşır suyuna yatırın. Kullandığınız makine de ECC Ram var. Kullandığın cihaz da 2x cpu şekilde mi kullanıyorsunuz.
    2 cpu varsa
    1. CPU DIMM 1 Ram Takın.
    2. CPU DIMM 1 Ram Takın. Restart edin Aynı şekilde,
    DIMM 2 DIMM 3 şekilde devam edin her taktığını ram de restart edin. İşlemlere başlamadan önce güç kablosu çekili olsun. Güç tuşuna 3 sn. basılı tutmanız gerekiyor. Fanlar 1 sn çalışıp susacaktır. Amaç statik elektriğin boşalmasını sağlamak.
    Silgi vs işlerine girmeyin kullandığınız cihazın anakartı 850 $ bilginize.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandığın ram ler ne bilmiyorum ama ram upgrade edeceksen aşağıdaki verdiğim linkte precision t7910 configuring tablosu mevcut. (not olarak: Rdimm ile LRdimm karışık takılamaz diyor.)

Access Denied

displayport içinde şöyle bir çözüm önermişler;
    T7910 SODIM , RDIMM ve LR-DIMM hepsini destekler. Hepsi aynı olması lazım. Evde 256 GB RAM SODIM şekilde kullanıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeş sen yetkili bi abiye benziyosun bana faydan dokunacak ama benim teknik bilgim senin bana sorduklarını cevaplayacak seviyede değil malesef.
    CPU DIMM2 DIMM2 nedir?

bilgisayarın özellikler şunlar.
    Anladığım çift işlemci var.

Nasıl oldu bilmiyorum ama bikaç aç kapa sonrası düzeldi , eski takılı ramleri gördü.Fakat şu ramler var elimde diğer kasadan kullanabileceğim.

bunları da boştaki diğer 4 slota takıp 64+32=96gb ram yapmak teknik olarak memkün mü?

Bu arada display porttan çift monitör olayını hala beceremedim.Güç kablosunu çektim tekrar taktım vs , kablonun bozuk olmasını da eliyoruz , diğer kasada aynı motitör aynı kablo takımı ile çalışıyor.Bu kasada 2080 den önce takılı olan quaddro k5000 le de çalışıyordu.Ne olduysa 2080 den sonra oldu.Sadece hdmi dan görüntü alabiliyorum ve tek hdmi çıkışı olduğu için tek monitör bağlayabiliyorum.3d görselleştirme yaptığım için çalışma ekranını genişletmek , çift monitör zamanları baya kolaylaştıryodu hayatımı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet Saraçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeş sen yetkili bi abiye benziyosun bana faydan dokunacak ama benim teknik bilgim senin bana sorduklarını cevaplayacak seviyede değil malesef.
    CPU DIMM2 DIMM2 nedir?

bilgisayarın özellikler şunlar.
    Anladığım çift işlemci var.

Nasıl oldu bilmiyorum ama bikaç aç kapa sonrası düzeldi , eski takılı ramleri gördü.Fakat şu ramler var elimde diğer kasadan kullanabileceğim.

bunları da boştaki diğer 4 slota takıp 64+32=96gb ram yapmak teknik olarak memkün mü?

Bu arada display porttan çift monitör olayını hala beceremedim.Güç kablosunu çektim tekrar taktım vs , kablonun bozuk olmasını da eliyoruz , diğer kasada aynı motitör aynı kablo takımı ile çalışıyor.Bu kasada 2080 den önce takılı olan quaddro k5000 le de çalışıyordu.Ne olduysa 2080 den sonra oldu.Sadece hdmi dan görüntü alabiliyorum ve tek hdmi çıkışı olduğu için tek monitör bağlayabiliyorum.3d görselleştirme yaptığım için çalışma ekranını genişletmek , çift monitör zamanları baya kolaylaştıryodu hayatımı.
    Makinede 2 tane işlemci yuvası var 2 side dolu mu ? onu söylersen sana yardımcı olurum. Anakart ram yuvaların yanına bakarsan DIMM 1,2,3 şeklinde yerlerini gösterir.
    Aşağıda sana tek işlemci olmak üzere Ram prosedürünü anlatıyorum. İşine yarar umarım, ama dediğim gibi ramlerin özellikleri aynı olması lazım. Aşağıda sana bir link bırakıyorum.
    Sayfa 51e bakarsan sana yardımcı olacaktır. Cihazının çalışma prensibi normal ev kullanıcı oyuncu bilgisayarlarından çok farklı, güzel cihaz değerini bil. cihazın üzerinde yada biosta Service tag etiketi olacak bana özelden iletirsen,
    cihaz hakkında daha çok bilgim olur.

https://dl.dell.com/topicspdf/precis...nual_en-us.pdf

Tek işlemciliyse bilgisayarın aşadağıki gibi olacak.

8 GB RAM OLACAKSA DIMM1 4 GB RAM - DIMM2 4 GB RAM TAKILI OLACAK
    16 GB RAM OLACAKSA DIMM1 4 GB RAM - DIMM8 4 GB RAM TAKILI OLACAK - DIMM2 4 GB RAM TAKILI OLACAK - DIMM4 4 GB RAM TAKILI OLACAK
    32 GB RAM OLACAKSA DIMM1 8 GB RAM - DIMM8 8 GB RAM TAKILI OLACAK - DIMM2 8 GB RAM TAKILI OLACAK - DIMM4 8 GB RAM TAKILI OLACAK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EnesAksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Silgi ? yok artık. Çamaşır suyuna yatırın. Kullandığınız makine de ECC Ram var. Kullandığın cihaz da 2x cpu şekilde mi kullanıyorsunuz.
    2 cpu varsa
    1. CPU DIMM 1 Ram Takın.
    2. CPU DIMM 1 Ram Takın. Restart edin Aynı şekilde,
    DIMM 2 DIMM 3 şekilde devam edin her taktığını ram de restart edin. İşlemlere başlamadan önce güç kablosu çekili olsun. Güç tuşuna 3 sn. basılı tutmanız gerekiyor. Fanlar 1 sn çalışıp susacaktır. Amaç statik elektriğin boşalmasını sağlamak.
    Silgi vs işlerine girmeyin kullandığınız cihazın anakartı 850 $ bilginize.
    Hocam merak ettim, ram'leri silgi ile silmenin ne gibi bir zararı oluyor ?
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sagi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam merak ettim, ram'leri silgi ile silmenin ne gibi bir zararı oluyor ?
    Ramlerin ucu oksitlenmeye çok müsait parçadır. Kirden, tozdan arındırmak için sürekli silgiyle temizlik yapıldı. Ev kullanıcılarında genelde tek yada 2 ram olduğundan bu çözüm işe yarıyor.
    Fakat arkasında statik elektriğide getiriyor. Bu arkadaş yaşadığı sorunda Ramleri ECC olacağından yapması gereksiz. ECC destekli bellek kullanılmasının sebebi belleğin işlemci ve diğer donanımlar ile olan iletişimde oluşan hataların giderilmesidir. Basit bir anlatımla belleğin işlemci veya diğer donanımlar ile olan iletişimi sırasında oluşan bit hataları ECC desteği ile doğrulanır ve tekrarlanması engellenir bu da sistemin performanslı çalışmasını sağlar.

Performans attırmak için soruyorsanız. command ekranında chkdsk c: /r yaparsanız senede bir kere iş görür.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Silgiyi bilmiyorsunuz sanırım.bu tarz pinli elemanlarda pinleri silgi ile temizleyin bir çok temassızlık giderilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EnesAksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ramlerin ucu oksitlenmeye çok müsait parçadır. Kirden, tozdan arındırmak için sürekli silgiyle temizlik yapıldı. Ev kullanıcılarında genelde tek yada 2 ram olduğundan bu çözüm işe yarıyor.
    Fakat arkasında statik elektriğide getiriyor. Bu arkadaş yaşadığı sorunda Ramleri ECC olacağından yapması gereksiz. ECC destekli bellek kullanılmasının sebebi belleğin işlemci ve diğer donanımlar ile olan iletişimde oluşan hataların giderilmesidir. Basit bir anlatımla belleğin işlemci veya diğer donanımlar ile olan iletişimi sırasında oluşan bit hataları ECC desteği ile doğrulanır ve tekrarlanması engellenir bu da sistemin performanslı çalışmasını sağlar.

Performans attırmak için soruyorsanız. command ekranında chkdsk c: /r yaparsanız senede bir kere iş görür.
    Cevap için teşekkürler.
    Uzun bir süre ECC ram'lar dahil bir çok ram'de silgi ile silip takarak kullandım, şansıma ozaman diyelim statik yüklenme problemi yaşamadım o sebeple sormak istedim.
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer denemediysen bütün ramlari çıkartıp bilgisayar ram takılı olmadan bi çalışsın, ram olmadığı için bir takım sesler gelecektir. Sonradan bilgisayarı kapatıp eski ramlari tekrardan tak bilgisayara ,tekrar bilgisayarı çalıştırıp dene.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler