User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
50 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2. El Oto Pazarına Operasyon, Gerçeklik Payı?

mcanx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2. El Oto Pazarına Operasyon, Gerçeklik Payı?

merhabalar, herkese iyi haftalar dilerim

ekşi sözlükte böyle bir başlık okudum ve haber kaynağını da vermişler ama pek güvenemedim, iyi gibi görünen her haberde vatandaşa yeni bir vergi daha sokulduğu için çokta sevinemedim açıkcası, doğruluk payı ihtimali olduğunda da yine de bu fiyatlara karşı bir çözüm olacağını düşünömüyorum şahsi olarak.

sizin var mı duyduğunuz böyle bir haber, açıklama yukarılardan tanıdıkları olan arkadaşlar vs?

kaynak; 2. el oto pazarına buyuk operasyon geliyor - gundem - ekşi sozluk

haber kaynağı; İkinci el oto pazarına buyuk operasyon geliyor
    her işte usta olmaya çalışan, her işin çırağı kalır.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Madem araç fiyatlarını düşürmek istiyorlar, ÖTV' yi kaldırsınlar o halde? Fiyatın yarıdan fazlası ÖTV değil mi?

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doğruluk payını bende merak ettim.

Bu piyasaya kesinlikle müdahale şart. Millet resmen kaldırmış bekliyor.

Kar amacı gütmeden arabasını değiştirmek isteyenler yani gerçek alıcı ve satıcılar mağdur.

Hangi arabayı favoriye alsam satılıyor. Ertesi gün başka şehirden üzerinde 15-20 bin ilave edilmiş olarak ilana giriyor.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Madem araç fiyatlarını düşürmek istiyorlar, ÖTV' yi kaldırsınlar o halde? Fiyatın yarıdan fazlası ÖTV değil mi?
    ötv'yi kaldırırlarmı hiç kendi karlarından vazgeçmez devletimiz saolsun ikinci el ucuzlasın ama sıfır araçlardaki vergiler düşmesin
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devlet kimsenin yararına iş yapmaz boşuna heveslenmeyin

serkanOC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bunca senedir dertleri millet ve milletin refahi olsaydi mutlaka otv ye mudahale ederlerdi ama olay milleti ve devleti goturmek oldugu icin ne yardan-ne serden.. sifiri 500 olan aracin sifira yakin 6 aylik hali en fazla 550 eder.. mudahale etseler ne olacak 500 sifir, 300 ikinci el mi olacak ?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorunu yine yanlış yerde arıyoruz, 2. el fiyatlar yüksek falan değil, sıfır araba fiyatları uzayda... haliyle bu 2. ele yansıyor bu işin kanunu bu.. şimdi size bir örnek vereyim, 2014 F30 3.20i... 134bin tl ye almışız, 6 yaşında 100bin km de hiç kazası sürtüğü olmayan bir araç, normal şartlarda benim bu arabayı 80-90 a satsam öpüp başıma koymam lazım değil mi? eh peki gittik bunun yenisini alalım dedik, bakalım fiyatlar ne alemde?

80 e satıp üzerine nerdeyse 600 bin tl verip aynı mokun kahverengisini alacağım öyle mi? o zaman koyarım benimkini ilana 300 den, 250 ye falan okutursam üzerine 100-150 koyar başka bir araç bakarım... işte insanlardaki zihniyet şu an bu şekilde ve ne koyarlarsa koysunlar, sıfır fiyatları düşmeden 2. eldeki fiyatları indiremezler...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    seneye yaza , emeklilerin maaş alabiliyor olması bile mucize...
    sağlığı falan saymıyorum bile..

iş ikinci el otoya gelene kadar...
    médiocrité partout

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sıfır fiyatlarının artmasında da 2 etken var, 2.5 tl den 10 tl ye çıkan yani 4 katı artan euro ve de devletin aldığı anormal vergiler... yani genel olarak ekonomi düzelmeden hiç bir şeyin fiyatı inmez...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Size bu olayın neden her şeyi daha da beter yapacağını kendi aracım üzerinden anlatayım.

Benim aracım 2010 model 122lik scirocco. 136 bin kmde ve bir parça lokal boyalı, hasar kaydı vs yok.

Ben aracıma şu piyasada 145-150 bin tl fiyat biçiyorum. Bu fiyatlara alıcı var şu an.

Used Volkswagen Scirocco coupe in Neukirchen from € 10,995.-

Used Volkswagen Scirocco coupe in Grosskrotzenburg from € 9,999.-

Bunlar aynı aracın almanyadaki muadilleri. Üretim yeri olan, yerli malı olan yerdeki fiyatları yani.
    10 ila 14 bin euro arası değişiyor, 13 binlik bir araç ile muadil diyelim.

Zaten euroyu 10 alsak ki haftaya olur muhtemelen, 130 bin yaptı. Daha işin içinde ülkenin mecburen alması gereken kdv ve gümrük vergisi yok. Shippingi de ekle, aldın sattın sigorta vs tescil...

İşin sonunda benim araç oldu 200.

Bunlar sanıyor ki yurt dışında araç bedava. Adam euro kazanıp 13 bine alıyor bunu, senin tl kazanıp 13 bin liraya alman gibi, bundan dolayı ucuz.

Sorun döviz kurları ve ötv yani.

Böyle cehalet ebu cehil zamanında görülmedi.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Size bu olayın neden her şeyi daha da beter yapacağını kendi aracım üzerinden anlatayım.

Benim aracım 2010 model 122lik scirocco. 136 bin kmde ve bir parça lokal boyalı, hasar kaydı vs yok.

Ben aracıma şu piyasada 145-150 bin tl fiyat biçiyorum. Bu fiyatlara alıcı var şu an.

Bunlar aynı aracın almanyadaki muadilleri. Üretim yeri olan, yerli malı olan yerdeki fiyatları yani.

Zaten euroyu 10 alsak ki haftaya olur muhtemelen, 130 bin yaptı. Daha işin içinde ülkenin mecburen alması gereken kdv ve gümrük vergisi yok. Shippingi de ekle, aldın sattın sigorta vs tescil...

Bunlar sanıyor ki yurt dışında araç bedava. Adam euro kazanıp 13 bine alıyor bunu, senin tl kazanıp 13 bin liraya alman gibi, bundan dolayı ucuz.

Sanırım bahsettikleri ucuz araçlar avrupanın çöp olarak baktıkları 800-1000 euro bandındaki 2000 model araçlar.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

EOZDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

benzinli scirocco için değil de yaşlı, yorgun ve dizel d-e segmenti araçlar yani almanya koşullarında dezavantajlı araçlar ucuza gelebilir bence, veya donanımsız yeni araçlar. Burada da biraz harcayıp adam edilip binilir gibi

Ups, bist Du ein Mensch? / Are you a human?

Ups, bist Du ein Mensch? / Are you a human?
    123d

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zor bulunan arabalara alternatifimiz olmuş olur evodur stidır başka da pek bi avantajı olacağını sanmıyorum.
    06 SS 0006

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım bahsettikleri ucuz araçlar avrupanın çöp olarak baktıkları 800-1000 euro bandındaki 2000 model araçlar.
    aynen öyle , gürcistan gelecek 300-400 dolarlık 1985 golf için bahsettikleri olay.
    bizim millette alıp binsin işte.

çok bile bu sığır topluma
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sorunu yine yanlış yerde arıyoruz, 2. el fiyatlar yüksek falan değil, sıfır araba fiyatları uzayda... haliyle bu 2. ele yansıyor bu işin kanunu bu.. şimdi size bir örnek vereyim, 2014 F30 3.20i... 134bin tl ye almışız, 6 yaşında 100bin km de hiç kazası sürtüğü olmayan bir araç, normal şartlarda benim bu arabayı 80-90 a satsam öpüp başıma koymam lazım değil mi? eh peki gittik bunun yenisini alalım dedik, bakalım fiyatlar ne alemde?

80 e satıp üzerine nerdeyse 600 bin tl verip aynı mokun kahverengisini alacağım öyle mi? o zaman koyarım benimkini ilana 300 den, 250 ye falan okutursam üzerine 100-150 koyar başka bir araç bakarım... işte insanlardaki zihniyet şu an bu şekilde ve ne koyarlarsa koysunlar, sıfır fiyatları düşmeden 2. eldeki fiyatları indiremezler...
    2 saat icinde 54 bin lira zamlanan civic
    Okumadan imzalamam.....

ByKazim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek hacimli araçlar ve ülkemizde nadir olmalarından dolayı saçma fiyatlara satılan araçlar için güzel olabilir.
    Örnek: MAZDA MX-5

Yine de maalesef böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum. Tüm otomobil dernek başkanları vs ötv'yi işaret ediyor ama yıllardır olumlu bir gelişme yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben müdaheleye karşıyım
    serbest piyasada bu işler böyle işliyor
    önce insanlar alışkanlıklarını değiştirmeli
    az biraz matematikler verdiğim ücret(xx ay çalışarak kazandığım para)=aldığım hizmet(bir yerden bir yere gidebilmek)
    adam civice 100 aylık maaşını verebiliyorsa hükümet vergi zammı yapsın o adamdan daha fazlasını alsın isterim
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Kısaca "mallar" diyorum.

Toplumun bir kesimi ciddi ciddi fiyatların manyamasını alsatçılar yüzünden falan sanıyor.

Bir ara "arabalar gelmeye başlayınca fiyatlar düşecek" diyorlardı. Hani?

Tamam, bir grup fırsatçı var sıfır otomobillerde ama ikinci el piyasası ile durumun ilgisi yok.

Geçende bir arkadaşa aynı şeyi anlatmaya çalıştım, adam galericilere şunlara bunlara sayıyor.

Yahu dedim ben 3 sene önce şu an bindiğim aracı 80 bin TL'ye almışım, bir üst ÖTV dilimine girmeden önce sıfırı 230 bin TL idi, ÖTV değişince 280 bin TL oldu, sence bu arabayı şimdi satmaya kalksam kaç bin TL etmeli, kaçtan ilana koyacağım, 80 mi yoksa 120 mi diyorum, cevap yok. Hacı diyorum, kullandığın arabanın sıfır km fiyat listesine bi bakar mısın? Hayır bakmam diye inat etti. Hala diyor ki galeriler böyle böyle yapıyor.

Yani dedim şu AKP seçmenine kızıyorsun, Ahaber izleyip başka şeye inanmayan, şu an farkın yok dedim.

Tartışmamız da şuradan çıktı, 2 sene önce arkadaşım 70 bin TL'ye Citroen C5'ini sattı, parasını dolara çevirdi. Bu anlatmaya çalıştığım arkadaş diyor ki "X arkadaşımız kârda, iyi ki satmışsın arabayı"... Olur mu hiç dedim, adam arabayı elinde tutsa şimdi kafadan iki katına satacaktı. Dolar %100 arttı mı diyorum. Hala bana diyor ki, bunun kaskosu, benzini şusu busu masrafı var, oradan elde edecek kârın farkı 3 rakı masası parası...

Uzun süre çabaladım, baktım olmuyor, he he tamam galericiler artırıyor dedim kapadım konuyu.

İkinci el ithalatı yapacaklarmış. Ağzımla gülmüyorum yine. Hani bunlar ithalatı kısmak için yapıyorlardı zaten? Bu görüşteki devlet mi ikinci el ithalatı yapacakmış? Kaldı ki nasıl olacak, suçladıkları al-satçılar galeriler daha fena fiyat koyacak. 1.000 Euro'ya alıp gelecekler, 50 bin TL'ye kakacaklar millete... Böyle mi olacak? Hadi vergi vesaire koy, fark etmez. Süper salakça, mantıksız bi uygulama olur. Bir de bu yazarlar falan yazıyor kendileri inanıyor ya böyle, efsane...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tarih Ağustos 2015.
    Bayiden sıfır CRV aldım. 1.6 Diesel otomatik - Executive - 144.000 TL (ekran görüntüsü almışım oradan baktım)
    Dolar: 2.84 TL - 50.700 USD
    (Çok güzel para vermişim. O zamanlarda TL nin ne kıymetli olduğunu hatırlıyorum. Şimdi sıfır CRV ye peşin para verirken elim titrer)

Tarih: Şu an.
    Sıfır CRV 1.5 benzinli otomatik - Executive - 457.000 TL

50.700 TL bu gün 426.000 TL yapıyor.

Bu gün CRV, 2015 yılı fiyatına göre 30bin TL daha pahalı yani.
    Ama Honda zammı değil bu, ÖTV farkı ne yazık ki.
    Hatta bu ÖTV farkını da net olarak yansıtmamışlardır diye tahmin ediyorum daha da yüksek rakam çıkmasın diye. (Tabi bu söylemim hesaplamaya muhtaç bir düşünce)

Demem o ki,
    Sıfır km araçların fiyatları döviz in anormal yüksekliği (ya da TL nin anormal değer düşüklüğü) sebeplidir.
    İkinci el araçların fiyatlarının yüksek olması
    1- Covid sebepli otomobil markalarının piyasanın ihtiyacı olan gerekli arzı yapamamış olması, dolayısıyla bayilere giren araçların al-satçılar tarafından talan edilmesi,
    2- Sıfır km fiyatlarının döviz yüksekliği sebepli yükselmesi ikinci eli de direkt etkilemesi sebeplidir.

İkinci eldeki araç fiyatlarının alevini öyle saçma sapan bir şekilde 2nci el araç ithalatı vs ile söndüremezsiniz.
    Bu tip haberler ya da olası çıkacak uygulamalar, insanların gazını alma ve/veya bir kısım firmaya da firmalara kazanç sağlamaktan öteye gidemez.

İkinci el araç fiyatlarını indirecek tek bir yöntem vardır.

Ekonomiyi düzeltmek. Dövizi aşağı inmesini beklemek.
    Döviz artık belli bir seviyede, artık kimse öyle 4-5 yıl önceki seviyelere inmesini de beklemesin kimse. Döviz anormal hızda aşağı inerse ekonomi yine patlar.
    Çok kısa sürede belli bir seviyeden aşağı inmesine de izin verilmez ayrıca. Çook yavaş bir şekilde indirmek gerek. 10-15 yıldan bahsediyorum en az.

Sonuç?
    Bu rakamlara alışın, gelecek günler giden günleri aratacak, fiyatlar daha da artacak. Elinizdekini tutmaya çalışın, değiştirme/yükseltme şımarıklığı yapmayın, patlamayın. Ekonomi düzelmeden, insanların refahı artmadan hiç bir şey olmaz. Ben elimizde ekonomiyi düzeltecek bir materyal kalmadığını ve olmadığını düşünüyorum artık. Bitti.

Geçen ay "Ekonomimiz uçuşa geçti" cümlesi yerine artık "Ekonomide kurtuluş savaşı" söylemlerinin yapıldığı bu günlerde Pollyanna kafasına girip iyimser düşünmeyin, beklentiye girmeyin. Her gün alım gücümüz daha da aşağı iniyor unutmayın.

Gerçekleri söyleyeni kaç köyden kovuyorlardı, 9 mu 10 mu

Siz kovmadan ben kaçtım, herkes dikkat etsin kendine,

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler