User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
40 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Almanya'ya göç fikri .

aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam selam, öncelikle ne olursa olsun sizin için hayırlı ve mutlu edici bir karar olmasını dilerim.

Oturum konusunda tam emin olmamakla birlikte iyice araştırmanızı tavsiye ederim. Ben belli bir sayının üzerinde çalışan olan bir şirketin ortağı olduğum için Bulgaristanda oturum sahibiyim. Hatta bu hafta tekrar yenilemeye gideceğim. Romanya dışında hiçbir ülkeye vizesiz giriş yapamıyorum. Sadece romanya bu oturum ile girişi kabul ediyor. Dolayısıyla seyahat bile edemezken, oturum ve çalışma için yeterli olmayabilir. Belki prosedür farklı olabilir eş durumundan dolayı ama çok iyi araştırın.

Tır şofölüğü için ise, eşinizin Bulgaristan vatandaşlığının avantajıyla önce orada bir deneyim yaşayıp sonrasında Almanyaya yerleşme fikri oluşturulabilir. Mesela benim çalıştığım merkezi Varna da olan "Flex logistic" firması tüm avrupaya nakliyat yapıyor. Hem deneyim olur, hem Türkiye'ye yakın olur aile.

S1NAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vermiş olduğunuz değerli fikirler ve düşünceler için sağolun tekrardan. Öncelikle hepimiz arabalara olan hevesimiz merağımız için buradayız. Bende kendimi bildim bileli tırlara kamyonlara ayrı bi ilgim hevesim var . Herşeyden önce fabrikaya yada türklerin takıldığı dönerciler de çalışma gibi bi niyetim yok. Şöförlüğü seçmemde ki amaç başında bi patronun usta başının şefin müdürün olmaması ve özgür olduğun tek olduğun bi meslek grubu olması. Almanya da tır şöförlüğü günü birlik tur ve haftalık tur olarak ve uluslararası tur olarak 3 e ayrılıyor. Günübirlik sabah 4-5 kontak basıp yasal olarak 8 saat çalışıp ( üstü saatler mesai ) eve dönüyorsun. Haftalık da pazartesi sabah marşa basıp nerde sabah orda akşam cuma akşamına kadar çalışıyorsun, uluslararasını söylememe gerek yok . Bi ailem olduğu için günübirlik bi şöförlük işi ayarlayacağım kendime. Dil konusuna gelirsek der die das artikellerinin allah belasını versin ama yinede gerçekten öğrenemeye gayret gösteriyorum. İyi kötü almancanın yetmediği yerde ingilizce ile işlerimi rahatlıkla halledebiliyorum. Oturum iznine gelirsek de avrupa birliği yasası der ki eğer ab vatandaşı bir eş ile evli isen ve avrupa birliğine üye ülke tarafından bi oturum iznine sahipsen ailen yanında olmak şartıyla tüm ab ülkelerinde oturma çalışma ve yaşama hakkına sahipsin. Hatta muallâk ta kalmayayım diye de ab yasaları ile ilgilenen departmana bir mail attım durumumu anlattım 12 saat geçmeden geri dönüş yaptılar . Yazılan cevabı translate edip buraya kopyalıyorum ki belki siteden birinin işine yarar .

Sevgili bayım,

Sorgunuz için teşekkür ederiz.

Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının ikametgahı, AB Vatandaşları için Genel Hareket Özgürlüğü ile düzenlenir.

AB vatandaşları ve aile üyeleri, dolaşım özgürlüğüne sahiptir. Avrupa Birliği içinde serbestçe dolaşma hakkı, herhangi bir AB üye ülkesine - bir işçi veya serbest meslek sahibi olarak - girme, ikamet etme ve çalışma haklarını kapsar. Gelir amaçlı istihdam edilmeyen AB vatandaşları ve aile üyeleri, ancak kendileri ve aile üyeleri sağlık sigortası kapsamındaysa ve kendilerini ve aile üyelerini geçindirmek için yeterli kaynağa sahipse Almanya'da yaşayabilirler. Göçmenlik bürosu bu ön taleplerin kanıtını isteyebilir.

AB vatandaşları, Almanya'ya vizesiz girme ve başka herhangi bir ön talep olmaksızın burada ikamet etme hakkına sahiptir. Ayrıca 6 ay süreyle iş arama hakkına sahiptirler.
    Siz - sözde üçüncü ülke vatandaşı olarak - zaten bir Bulgar oturma iznine sahip olduğunuz için, vizeye de ihtiyacınız olmayacak.

Girişten sonra ikametin üç aydan uzun sürmesi planlanıyorsa, AB vatandaşlarının kayıt ofisine kayıt yaptırmaları yeterlidir. Göçmenlik bürosu pasaport veya kimlik kartının yanı sıra istihdam kanıtı gösterilmesini isteyebilir. Serbest meslek sahibi AB vatandaşları, işletme kaydını bir kanıt olarak gösterebilir.

AB vatandaşlarının aile üyeleri, 6 ay içinde “AB vatandaşlarının aile üyeleri için resen oturma izni alırlar. Göçmenlik bürosu kimlik, evlilik veya ilişki türü kanıtı isteyebilir. Aile ferdi ikamet kartı verilinceye kadar gerekli bilgilerin verildiğini belirten bir form alır.

Almanya'da beş yıllık yasal ikametin ardından, AB vatandaşları, onların aile üyeleri ve eşleri, diğer gerekliliklerden bağımsız olarak var olan uzun dönem oturma izni alırlar. Göçmenlik bürosu, uzun dönem ikamet izni talebinde bulunur.
    The Best or Nothing

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    QUOTE=SULTANOGLU;8669587]Türkiye de yaşayan herkes heryere kolaylıkla alışır bu konuda hiç bir şüpeniz olmasın. bunca yıllık hayatımızda kazandığımız pratik zeka, durumalra karşı verdiğimiz hızlı karar verme yeteneği vs vs ciddi bu gübü hayatını refah içinde yaşamış ülkelerde büyük bir + adamın hayatında hiç görmediği durumları tecrübe ettiğin için bunu herşekilde avantaja çevirebilirsin.

Dil bilmek ciddi önemli, Yaşadığın yerin dilini bilmiyorsan ilk başlarda zorlanabilirsin. bence 100% öğrenmek zorunda değilsin ama çat patta olsa birşeyler söyleyebilmeli anlayabilmelisin. Kişisel olarak şunu diyim. Buraya taşındığımzdan en son 3 4 ay önceye kadar Almancayı öğrenmeye çalıştım ama olmuyorsa olmuyor ve bir yerden sonra skerler diyorsun. Akşam eve geldiğince dinlenicekmisin dilmi öğrenmeye calışı ders yapıcaksın iki ucu boklu değnek. İşim tamamen ingilizce olduğundan işyerimde hiç bir sıkınıtı yaşamıyorum. Restoan alışveriş falan çdurumlarında ise okadar anlayacak bir almancam mevcut.

Aile bağları konusunda söyleyebileceğim tek şey. Avrupadasınız bir amerika değil ve en uzak noktası 4 saat olan bir ucak yolculuğu ile Türkiye desiniz. Bu yüzden canınızı hiç uzaktayım diye sıkmayın. Ha istan buldan bodruma taşınmışınız ha türkiyeden İsviçreye gitmişiniz. arada 2 3 saatlik uçak yolculuğu var başkada bişey yok.

Arkadaş zaman içinde mutlaka edinilir, Özellikle hobileriniz üzerinden ciddi güzel arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Araba müzik vs ne varsa burası milletin kendine zaman ayırdığı hobileri olmayanların garipsendiği bir gezegen diyim. Para kazanmaktan, yatırım yapmaktansa insanların tek seferlik ömürlerinde kaliteli zaman geçirmeye oddanlandığı bir çevre.

Para konusunda ise sakın Türkiye de olduğu gibi düşünmeyin, araştırmayı tamamen ortalama bir vatandaşın ne kadar aldığı üzerinden yapın. tamamen samimiyetimle Almanya için söylüyorum, Burada bir insanın aç kalabilmesi mümkün değil. Ancak bunu tercih etmesi lazım yada uçuk kaçık bilinçsizce harcama yapması lazım. Abi banka kredi kartı vermiyor ya vermiyor sen alışkanlık olarak istediğinde neden diye soruyor.

Araba vs benzeri ieyler en kolay ulaşılabilecek şeyelr onları düşünmeye gerek yok. Son tavsiyem ise eğer komple taşınma düşünceniz cidden varsa bunu gerçekleştirmeden en azından 1 haftalık taşınmayı düşündüğünüz yere imkanınız varsa gidin şehri dolaşın.[/QUOTE]

Aynen bunu yazmisim baska bir konuya, yine yazsam aynisini yazarim. Kendi durumumuza guncelleme olarak saka gibi ama 2 sene su gibi akip gitti. Hersey mutku mesut devam ediyor. Corona dolayisiyla ailelerimizi bu sene ziyaret edemedik tek problemimiz bu.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 kardeşiz, 3 ümüz de y.dışında yaşıyoruz, hepimiz expat olarak gittik. Avrupa & Latin Amerika. Geri dönmeyi düşünmek veya istemek gibi bir isteğimiz hiç olmadı.
    Ben şu an vize işlemleri için TR'ye geleceğim, vallaha gözümde büyüyor.

İngilizce dışında local dilim hiç yok, dil öğrenmek önemli ama ingilizcenin çok iyi olması her kapıyı açar ve sosyal hayata girmenizi sağlar.

Türkiyeyi y.dışında yaşamaya gidiyorsanız, mutsuz olursunuz. Giderken beyni, aklı, düşünce yapısını sıfırlayıp, gidilen ülkenin kültürüne uyum sağlamak lazım.

Year One - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende Bulgar vatandaşlığı var, eşimde yok. bence tamamen gitmeden vevel 1-2 haftalık bir tur yapın derim. olacak gibiyse en azından bildiğinzi için komple gidersiniz. Bir çok arkadaşım İngiltere ye gitti. iş imkanı olarak İngiltere daha uygun. Hatta bir arkadaşım 2020 ocak ayında gitmişti almanya ya, pandemi sebebi ile kira bulamadılar. İngiltere den başka arkadaşı çağırmış.'' napcan lan almanyada gel işin hazır.'' diye. şimdi pizza dağıtıyor. kendi aracı ile. 1300 pound a 2010 corsa almış, aylık 1600-1700 pound kazanıyorum dedi. ev kirası 800 pound. eşi de markette kasiyerlik yapıyormuş oda 1500 civarı alıyormuş. gerisini hesap et. ortalama 500-700 pound kenara atıyoruz şu an kasmadan diye belirtti. çocuk varsa + olarak devlet çocuk parası da veriyormuş 200-300 pound.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya ben yazdıklarıma baktım çok olumsuz gibi yazmışım da...

Gerçekten sisteme ayak uyduran, hayatını idame ettiren kişiler var. Ya burada turbo&quattro muydu, çok çok güzel bir şekilde anlatmıştı. Yukarıda arkadaşların da dediği gibi burada şu şartlarda yaşayabilen, bir iş yapabilen adamlar, bence her AB ülkesinde veya ABD'de bir şeyler yapabilir. Bir mesajda arkadaş yazmış, gerçekten de Türkler pratik zekalı olduğu için karşılaşılan bir çok durumdan yırtmayı biliyor. O mallar kilitleniyor, Türkler şak diye çözüm buluyor. Bunlar en büyük avantajlarımız. Ha örneğin Yunanlılar, İspanyollar da aynı biziz... Yunanlılar çok komik, Yunanistan'da iş yapma fırsatı varsa Yunanistan'da yapın mesela Adamlar bizim "medeni" halimiz gibi. Ortadoğu kültürünü, davranışını Türkiye'den çıkar, aha Yunanistanız Din kısmını karıştırmıyorum... İspanya'da falan yine biraz o Avrupalı mallığı var çünkü...

Bu arada benzer muhabbeti geçenlerde arkadaşlarla yapıyorduk, mesaj sahibi arkadaş kamyon şoförlüğü deyince... Adam ABD'ye gitmiş, burunlu, arkası da öküz gibi geniş bi Volvo VNL tır almış, ülke içinde bir oraya bir buraya gidip geliyorlarmış. Ev almamışlar, kamyonun arkası karavan gibi, orada yaşıyolarmış ailecek. Tek başıma olsam neyse, oha dedim... OHA!

Diğer bi komik ve ilginç örnek, Diyarbakırlı mıydı, Mardinli miydi, Kürt kökenli bi vatandaşla tanışmıştık Milos adasına tatile gittiğimizde. Adam Türkiye'de aşçılık yapıyormuş. Lan Milos ne alaka ne geziyosun burada dedik, abi ben burada Yunan kızla evliyim, Atina'da yaşıyoruz buraya tatile geldik dedi. Kızcağız bi geldi, ula neredeyse bizim Apo'dan düzgün Türkçe konuşuyor, deyimler, espiriler, mecazlar, aman allahım Eleman ne yapıyor, tanıştığımız sene yeni evlenip gitmişti, abi gram Yunanca bilmiyorum diyordu Ama aşçılıkla ilgili kurslara başlayıp uluslararası geçerliliği olan belgeleri almayı kafaya koymuş adam, onun için çalışıyorum diyordu.

Şimdiye muhtemelen almıştır, arada birbirimizle temasa geçiyoruz, çok enteresan çok tatlı bir çift... Bir tatilimizde feribot vs için işlem yapmaya çalışırken kızcağızdan yardım istedim, Türkçe konuşarak hallettik, yine çok gülmüştüm Şimdi çocukları falan olmuş, yaşıyor gidiyorlar valla, adamı gördükçe, o aklıma geldikçe "olmaz" demiyorum, her şey olur. Yeter ki isteyin

srknzfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı durumu ben de Kiev'e göç fikri olarak yaşamaktayım. ülke bu şekilde yokuş aşağı gitmeye devam ederse ben de maalesef zor bir karar almak zorunda kalacağım sanırım..

başlık sahibi arkadaş senin de hakkında hayırlısı olsun. Bilmiyorum ama nedense Almanya'nın en kötü hali bile Türkiye'den iyidir diye düşünüyorum..

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,
    Benim de bulgaristan vatandaşlıgım var, aynı konu uzun zamandır b planı olarak aklımda. Belcikada kısa mesafe kamyon şoförlüğü şeklinde. Muhtemelen a değil de b planı olduğu için hiçbir zaman gerçekleşmeyecek

Burada şimdilik gelirim fena olmadığı için comfort zone dan çıkmak kolay olmuyor. Bir de aıle, eş, dost bahane ediyorum ki şu salgın döneminde onu da tecrübe ettik aslında. 2 adim ötemizdeler ama aylardır görüşemiyoruz işte, demekki böyle de oluyormuş. Bu kararsızlığı uzun süre yaşadığım için artık en azından kendimi tanıyorum, demekki henüz tam olarak bunu istemiyorum. Ayrıca 89 göçünü yaşamış, yaşi kurtarmıyorsa da sonrasını yasamıs olanlar için ayrı bir travmadır göç duygusu.

Bu işin ikilem yaşatmayacak tek bir yönü var, o da çocuk varsa onun geleceği. Çocuğu düşününce zaten tek mantıklı yol gitmek. Hakkınızda hayırlısı olsun şimdiden, eğer kafaniza koyduysanız mutlaka yaparsınız.

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 dk. düşünme git.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

ByKazim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Almanya'da doğdum ve büyüm. 20 yaşında Türkiye'ye taşındım.
    Yazarak bitmez. Merak edenler pm atarsa tel üzerinden yardımcı olmaya çalışırım.

VW6R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ByKazim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanya'da doğdum ve büyüm. 20 yaşında Türkiye'ye taşındım.
    Yazarak bitmez. Merak edenler pm atarsa tel üzerinden yardımcı olmaya çalışırım.
    Gelecek kaygısından dolayı dönmediniz umarım

Dömeyi çoğu zaman bende düşünüyorum da millete bunu nasıl izah ederim onu bilmiyorum, pm atarsan okurum.
    07 DCS 35 2011 Polo 6R 1.2 TDI
    07 DDR 89 2012 Polo 6R 1.4
    07 DBT 98 2013 Polo 6R 1.4
    07 DDZ 05 2014 Polo 6R 1.2 TSI
    07 DJJ 87 2017 TIGUAN 1.4 TSI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaman bulamam diye düşünüyordum da bulabildim. Ben düşüncelerimi aktarayım da sizler zaten avantajları ve dezavantajları görürsünüz. Kendimden örnek verdiğim için bu tabi herkes için geçerli değildir.
    Öncelikle Plettenberg'de doğdum. @VW6R senin bilmen gerekir abi, en azından otobandan geçerken adını görmüşsündür diye tahmin ediyorum. Gelirini € üzerinden sağlayabilecek isen gel abi. Türk Lirası maalesef güven vermiyor.

Plettenberg: İçinden 4 dere akan, 25k nüfusu olan ufak bir yer. Sosyal aktivite imkanları: Ufak bir sinema, spor salonları, kütüphane, bir kaç kafe ve bar. 4 amatör futbol takımı olduğundan hafta sonları maç izlemeye gidebilirsiniz. Sanayisi güçlü bir yer. Hepimizin bildiği MAHLE'nin üretim yeri bulunuyordu ama başka bir şirkete satıldı vs.

Gelir ve Konaklama: Benim babam kaynakçı olarak çalışıyordu. Annem ise yarı zamanlı bir otele temizliğe gidiyordu. Babam net 2.000€ annem ise 400€ para kazanıyordu. Yani en azından son durum böyleydi. (2013) Bir ev satın almıştık, aylık 600€ kredi taksitine gidiyordu. Evin fiyatı 130.000€ idi. Yani kira ödüyor gibi taksit ödüyorduk. (25 yıl mı ne) Ev 3 katlı, 1. katta 350€'ya kiracımız vardı. Bir de çocuk başına devlet 150€ civarı bir şey veriyordu. 2. ve 3. katta biz oturuyorduk. Toplamda bizim oturma alanımız 100 metre kareydi. Evin -1. katta depo alanı ve ayrıca kocaman bir bahçesi vardı. Bahçede teras ve hobi amaçlı seramız vs. vardı. Kaldığımız evden memnunduk yani.

Eğitim: Almanya kesinlikle Türkiye'ye kıyas ile fazlasıyla önde. Lise sonunda İngilizce ve İspanyolca bir konu hakkında metin yazabiliyordum ve rahatlıkla konuşuyordum. Öğretmenlere karşı saygılı olduktan sonra her hangi bir sorun yaşamazsanız. Bir hocamız sürekli din üzerinden Türk öğrenceleri haftalarca hedef aldığında saygılı bir şekilde kendisini eleştirdiğimde iddaalarını tartışmıştık ve sonunda bana hak vermişti. Türkiye de ilgi alanım olduğundan İşletme okudum. İnsanlar sürekli İşletme ile ilgili dalga geçiyordu oysa Almanya'da orta kıvamda bir bölüm olarak algılanır. Orada da ne okuyacağını bilmeyen İşletme okuyor esprisi vardır. Türkiye'de maalesef bölüm ile ilgisiz bir çok öğrenci bulunuyor ve bu da ders ortamına negatif etki ediyor. Gerçekten o bölümü okumak isteyenlerden oluşsa sınıflar çok daha değerli olur. Almanya'da üniversite bittikten sonra iş bulma süresi yine 1 yılı buluyor. Ayrıca biz eğitimde nasıl kendimizi Finlandiya ile karşılaştırıp eksiklerimize bakıyor isek Almanlar da öyle yapıyor. Dünyada Benchmark Finlandiya.

Sosyal haklar: 1 sene çalıştıktan sonra işsiz kalırsanız, işsizlik maaşı 1 olarak nitelendirilen maaşı devlet size 6 ay öder. Net maaşınızın yüzde 67'si olması lazım. Sonrasında işsizlik maaşı 2 olarak adlandırılan yardımı alırsınız. Bu daha düşük bir meblağ olur genellikte. Kiranız, eşinizin çalışma durumu ve maaşı, çocuklarınızın çalışıp çalışmadığı vs. göz önünde bulundurulur.
    Bu öldürmez ama mutlu da etmez. Siz işsiz iken çocuğunuz okul ile bir haftalık bir geziye gidecek olursa devlet bunu öder çünkü eğitim kapsamındadır. İşsizlik maaşı, eğitim ve sertifika teşvikleri çok güçlü. Ama ben yatayım devlet ödesin derseniz sizi süründürürler. Her hafta yapmanız gereken iş başvuruları, görüşmeler vs. Almanya'nın İş-Kur'u Arbeitsagentur olarak geçer.

Ekonomi: Enflasyon yok gibi bir şey. Faizler düşük. Kredi vermeden bankalar yedi sülalenizi inceler. Kredi kartları öyle havada uçuşmuyor, çok nadirdir. Babam TR'de 5 sene sonra ilk defa bu sene kullandı. Olmayan parayı harcaması kendisine çok ters geliyor. Almanlar iyi aşılamış bunu.
    Almanya'da siyasette ne oluyor, ekonomi ne durumda, kur fln mevzuları yok. Kafanız rahat olur. Paraya kıyarsanız istediğiniz yere tatile giderseniz veya paranızın bir nebze daha değerli olduğu ama yine de gelişmiş yerlere giderseniz. Bir ara trend Hırvatistan'dı. Saatlik en az brüt ücret zaten 9,15€. Medeni durumunuza ve çocuk sayısına göre kesinti olur. Bekar ve ailesiyle yaşayan bir arkadaşım 5000€ Brütten 2700€ Net mi ne alıyordu. Ama işsiz kaldığınızda sorun yok işte.
    Bana soracak olursanız hiç kamyonculuk veya tırcılık yapmayın. Bir akraban günlük seferlere çıkıyor 1.500€ net alıyor. Ve bu yetmiyor, yetmez.
    İyi bir fabrikaya girmenizi öneririm. Ustalık var ise bunları yapabilirsiniz. Bizim orada bir abi çalıştığı şirketten 2.000€ para kazanırken fayans ve banyo işinden daha fazla kazanıyordu çünkü vergisi yok. Kara para aşk misali

Hayat: Hızlı ve canlı bir şey bekliyorsanız Büyükşehir tercih etmeniz gerekir. Sakin bir hayat için ufak bir kasaba iyi gelir. Hem sessiz sakin hem kiralar daha ucuz. Ayrıca Büyükşehir zaten maks. 1saat. Nerede olursanız olun.

Hukuk: Güvenilir.

Irkçılık: Çoğunlukla Almanya'nın doğusunda daha fazla ırkçı bulunur çünkü doğu batıya göre daha geride kalmıştır. Ben gitmek isteyenlere kesinlikte batıyı öneririm. Her türlü avantajlı.
    Biz Türkiye taşınıyoruz diye etrafımızda yaşayan 3 komşu alman ailesi göz yaşı dökmüştü. İyi olun iyilik görün derim ben.

Ben niye taşındım?
    Babam işsiz kalmıştı, devlet destek veriyordu ama pekte yetmiyordu. Türkiye'de bir iş fırsatı oldu, ailecek oturduk konuştuk taşındık. Gönüllü olmayan bir kardeşim vardı şimdi Almanya'ya gidince sıkılıyor. Euro cinsinden bakacak olursak babam iyi bir durumda. Pişman değiliz yani. Benimde karşıma güzel bir iş fırsatı çıktı değerlendirmeye çalışıyorum.

Almanya'ya taşınacak olanlar:
    - Batıya gidin
    - Ayak uydurun. Kendinizi bozun fln demiyorum. Dil konusunu hemen çözmeye bakın. Kültür konusuna da ilgi gösterin kimlerle yaşadığınızı öğrenin. Bu arada devlet Almanca kursuna giden insanlara aylık kişi başına 350€ para veriyordu.
    - Haklarınızı araştırın. Bizim millet haklarını bilmiyor çünkü araştırmıyor. Bir dünya teşvik ve yardım var, faydalanın.
    - Mümkünse gitmeden önce günlük konuşacak kadar dili öğrenin. Çevrenizde ki insanlar Türk olacak olsa bile Almanca konuşun.
    - Etliye sütlüye karışmayın keyfinize bakın. Arabalar ucuz ve gıda ucuz. Bazı mağazalarda 5€'ya bile tişört var.
    - Orada ki insanlara karşı dürüst olun.
    - Disiplinli olun. Saat konusunda titizlik gösterin.
    - Başlangıç zor olacaktır ama çalışın. Zaten normal çalışma saatleri 8 saati geçmiyor. Sabah 6'de mesai başlasa 2'de paydos. Part-time bir iş veya dil konusuna yoğunlaşın.
    - Benim çevremde ki insanlar çok güzel insanlardı. Ufak bir kasaba olduğundan herkes birbirini tanıdığından güzel bir ortam vardı. Böyle bir şey tercih ediyorsanız kasabaya yerleşin derim.
    - 1.000€'ya bir araba alın işiniz görülsün. Toplu taşıma çok da başarılı değil.
    - TR'de yaşayanlar zaten oraya gittiğinde fırsatları görecektir. Bir miktar para biriktirip risk alınıp bir işe kalkışılabilir.
    - Dil öğrendikten sonra Vatandaşlık için başvuru yapın.

Aklıma şu an bu kadar geldi. Bunlar kesinlikle sadece şahsi düşüncelerim. Ben bir kaç kez Almanya'ya dönmeyi düşündüm.
    1. Araba fiyatları daha düşükken gidip bir yaz tatilinde çalışayım araba parası çıksın diyordum. Babam benim yanımda çalış işler yoğun demişti gittik pedere yardım ettik.
    2. Üni devam ederken acaba orada mı okusaydım demiştim ama ailem kabul etmezdi. En azından annem etmezdi yani.
    3. Üni bittikten sonra 'lan euro kaç para oldu'. Git orada çalış burada yersin diye düşünmüştüm. Karşıma çıkan iş fırsatı ile hayatıma burada devam edeceğim.

Ve ne diyeyim ben burayı seviyorum. Bursa'da çok huzurlu bir Mahalle'de oturuyorum ailemle.

Year One - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ByKazim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaman bulamam diye düşünüyordum da bulabildim. Ben düşüncelerimi aktarayım da sizler zaten avantajları ve dezavantajları görürsünüz. Kendimden örnek verdiğim için bu tabi herkes için geçerli değildir.
    Öncelikle Plettenberg'de doğdum. @VW6R senin bilmen gerekir abi, en azından otobandan geçerken adını görmüşsündür diye tahmin ediyorum. Gelirini € üzerinden sağlayabilecek isen gel abi. Türk Lirası maalesef güven vermiyor.

Plettenberg: İçinden 4 dere akan, 25k nüfusu olan ufak bir yer. Sosyal aktivite imkanları: Ufak bir sinema, spor salonları, kütüphane, bir kaç kafe ve bar. 4 amatör futbol takımı olduğundan hafta sonları maç izlemeye gidebilirsiniz. Sanayisi güçlü bir yer. Hepimizin bildiği MAHLE'nin üretim yeri bulunuyordu ama başka bir şirkete satıldı vs.

Gelir ve Konaklama: Benim babam kaynakçı olarak çalışıyordu. Annem ise yarı zamanlı bir otele temizliğe gidiyordu. Babam net 2.000€ annem ise 400€ para kazanıyordu. Yani en azından son durum böyleydi. (2013) Bir ev satın almıştık, aylık 600€ kredi taksitine gidiyordu. Evin fiyatı 130.000€ idi. Yani kira ödüyor gibi taksit ödüyorduk. (25 yıl mı ne) Ev 3 katlı, 1. katta 350€'ya kiracımız vardı. Bir de çocuk başına devlet 150€ civarı bir şey veriyordu. 2. ve 3. katta biz oturuyorduk. Toplamda bizim oturma alanımız 100 metre kareydi. Evin -1. katta depo alanı ve ayrıca kocaman bir bahçesi vardı. Bahçede teras ve hobi amaçlı seramız vs. vardı. Kaldığımız evden memnunduk yani.

Eğitim: Almanya kesinlikle Türkiye'ye kıyas ile fazlasıyla önde. Lise sonunda İngilizce ve İspanyolca bir konu hakkında metin yazabiliyordum ve rahatlıkla konuşuyordum. Öğretmenlere karşı saygılı olduktan sonra her hangi bir sorun yaşamazsanız. Bir hocamız sürekli din üzerinden Türk öğrenceleri haftalarca hedef aldığında saygılı bir şekilde kendisini eleştirdiğimde iddaalarını tartışmıştık ve sonunda bana hak vermişti. Türkiye de ilgi alanım olduğundan İşletme okudum. İnsanlar sürekli İşletme ile ilgili dalga geçiyordu oysa Almanya'da orta kıvamda bir bölüm olarak algılanır. Orada da ne okuyacağını bilmeyen İşletme okuyor esprisi vardır. Türkiye'de maalesef bölüm ile ilgisiz bir çok öğrenci bulunuyor ve bu da ders ortamına negatif etki ediyor. Gerçekten o bölümü okumak isteyenlerden oluşsa sınıflar çok daha değerli olur. Almanya'da üniversite bittikten sonra iş bulma süresi yine 1 yılı buluyor. Ayrıca biz eğitimde nasıl kendimizi Finlandiya ile karşılaştırıp eksiklerimize bakıyor isek Almanlar da öyle yapıyor. Dünyada Benchmark Finlandiya.

Sosyal haklar: 1 sene çalıştıktan sonra işsiz kalırsanız, işsizlik maaşı 1 olarak nitelendirilen maaşı devlet size 6 ay öder. Net maaşınızın yüzde 67'si olması lazım. Sonrasında işsizlik maaşı 2 olarak adlandırılan yardımı alırsınız. Bu daha düşük bir meblağ olur genellikte. Kiranız, eşinizin çalışma durumu ve maaşı, çocuklarınızın çalışıp çalışmadığı vs. göz önünde bulundurulur.
    Bu öldürmez ama mutlu da etmez. Siz işsiz iken çocuğunuz okul ile bir haftalık bir geziye gidecek olursa devlet bunu öder çünkü eğitim kapsamındadır. İşsizlik maaşı, eğitim ve sertifika teşvikleri çok güçlü. Ama ben yatayım devlet ödesin derseniz sizi süründürürler. Her hafta yapmanız gereken iş başvuruları, görüşmeler vs. Almanya'nın İş-Kur'u Arbeitsagentur olarak geçer.

Ekonomi: Enflasyon yok gibi bir şey. Faizler düşük. Kredi vermeden bankalar yedi sülalenizi inceler. Kredi kartları öyle havada uçuşmuyor, çok nadirdir. Babam TR'de 5 sene sonra ilk defa bu sene kullandı. Olmayan parayı harcaması kendisine çok ters geliyor. Almanlar iyi aşılamış bunu.
    Almanya'da siyasette ne oluyor, ekonomi ne durumda, kur fln mevzuları yok. Kafanız rahat olur. Paraya kıyarsanız istediğiniz yere tatile giderseniz veya paranızın bir nebze daha değerli olduğu ama yine de gelişmiş yerlere giderseniz. Bir ara trend Hırvatistan'dı. Saatlik en az brüt ücret zaten 9,15€. Medeni durumunuza ve çocuk sayısına göre kesinti olur. Bekar ve ailesiyle yaşayan bir arkadaşım 5000€ Brütten 2700€ Net mi ne alıyordu. Ama işsiz kaldığınızda sorun yok işte.
    Bana soracak olursanız hiç kamyonculuk veya tırcılık yapmayın. Bir akraban günlük seferlere çıkıyor 1.500€ net alıyor. Ve bu yetmiyor, yetmez.
    İyi bir fabrikaya girmenizi öneririm. Ustalık var ise bunları yapabilirsiniz. Bizim orada bir abi çalıştığı şirketten 2.000€ para kazanırken fayans ve banyo işinden daha fazla kazanıyordu çünkü vergisi yok. Kara para aşk misali

Hayat: Hızlı ve canlı bir şey bekliyorsanız Büyükşehir tercih etmeniz gerekir. Sakin bir hayat için ufak bir kasaba iyi gelir. Hem sessiz sakin hem kiralar daha ucuz. Ayrıca Büyükşehir zaten maks. 1saat. Nerede olursanız olun.

Hukuk: Güvenilir.

Irkçılık: Çoğunlukla Almanya'nın doğusunda daha fazla ırkçı bulunur çünkü doğu batıya göre daha geride kalmıştır. Ben gitmek isteyenlere kesinlikte batıyı öneririm. Her türlü avantajlı.
    Biz Türkiye taşınıyoruz diye etrafımızda yaşayan 3 komşu alman ailesi göz yaşı dökmüştü. İyi olun iyilik görün derim ben.

Ben niye taşındım?
    Babam işsiz kalmıştı, devlet destek veriyordu ama pekte yetmiyordu. Türkiye'de bir iş fırsatı oldu, ailecek oturduk konuştuk taşındık. Gönüllü olmayan bir kardeşim vardı şimdi Almanya'ya gidince sıkılıyor. Euro cinsinden bakacak olursak babam iyi bir durumda. Pişman değiliz yani. Benimde karşıma güzel bir iş fırsatı çıktı değerlendirmeye çalışıyorum.

Almanya'ya taşınacak olanlar:
    - Batıya gidin
    - Ayak uydurun. Kendinizi bozun fln demiyorum. Dil konusunu hemen çözmeye bakın. Kültür konusuna da ilgi gösterin kimlerle yaşadığınızı öğrenin. Bu arada devlet Almanca kursuna giden insanlara aylık kişi başına 350€ para veriyordu.
    - Haklarınızı araştırın. Bizim millet haklarını bilmiyor çünkü araştırmıyor. Bir dünya teşvik ve yardım var, faydalanın.
    - Mümkünse gitmeden önce günlük konuşacak kadar dili öğrenin. Çevrenizde ki insanlar Türk olacak olsa bile Almanca konuşun.
    - Etliye sütlüye karışmayın keyfinize bakın. Arabalar ucuz ve gıda ucuz. Bazı mağazalarda 5€'ya bile tişört var.
    - Orada ki insanlara karşı dürüst olun.
    - Disiplinli olun. Saat konusunda titizlik gösterin.
    - Başlangıç zor olacaktır ama çalışın. Zaten normal çalışma saatleri 8 saati geçmiyor. Sabah 6'de mesai başlasa 2'de paydos. Part-time bir iş veya dil konusuna yoğunlaşın.
    - Benim çevremde ki insanlar çok güzel insanlardı. Ufak bir kasaba olduğundan herkes birbirini tanıdığından güzel bir ortam vardı. Böyle bir şey tercih ediyorsanız kasabaya yerleşin derim.
    - 1.000€'ya bir araba alın işiniz görülsün. Toplu taşıma çok da başarılı değil.
    - TR'de yaşayanlar zaten oraya gittiğinde fırsatları görecektir. Bir miktar para biriktirip risk alınıp bir işe kalkışılabilir.
    - Dil öğrendikten sonra Vatandaşlık için başvuru yapın.

Aklıma şu an bu kadar geldi. Bunlar kesinlikle sadece şahsi düşüncelerim. Ben bir kaç kez Almanya'ya dönmeyi düşündüm.
    1. Araba fiyatları daha düşükken gidip bir yaz tatilinde çalışayım araba parası çıksın diyordum. Babam benim yanımda çalış işler yoğun demişti gittik pedere yardım ettik.
    2. Üni devam ederken acaba orada mı okusaydım demiştim ama ailem kabul etmezdi. En azından annem etmezdi yani.
    3. Üni bittikten sonra 'lan euro kaç para oldu'. Git orada çalış burada yersin diye düşünmüştüm. Karşıma çıkan iş fırsatı ile hayatıma burada devam edeceğim.

Ve ne diyeyim ben burayı seviyorum. Bursa'da çok huzurlu bir Mahalle'de oturuyorum ailemle.
    yav ben telefondan yazdım ama saçma bi alfabe çıkmış tekrar yazayım.

Almanya için yazdıklarınız tam tahmin ettiğim gibi. Gitmek isteyenlerin öncelikli gerekçesi çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak. Zaten orada da çok farklı kazanmayacak çoğumuz. Para ile gidip şirket açacak olanlar başka tabi. Fakat biz burada artık siyaset dinlemekten ''bık-tık'' vallahi de billahi de bıktık. Dir çok kısım da sırf bu siyaset yüzünden gidiyor insanlar bunaldı. bir gelecek yok her tanıdığı olan bir çeşmenin başını tutmuş, geri kalan yaşam mücadelesine devam. Fırsatı bulan da gidiyor. Benim de Bursa da 3-4 yıldır işlettiğim butik detailing dükkanım var. Belli bir kazancım ve çevrem var, şimdilik bozmak istemiyorum fakat bu sene bakıcam duruma. olmayacaksa kapatıp gidiyorum bende nereye olursa. Hollanda veya belkçika diye düşündüm. Hollanda da tanıdıklarım var tek dezavantaj en yüksek vergiler Hollanda da. Eşime BUlgaristan da oturum almaya çalışıyodum. Pandemi den olayı 1 yıldır Bulgara geçemedim. Orda evliliğimizi yaptırdık. En azından artık adı bir kayıtta geçecek. 5 yıl sonrasında vatandaş da olma hakkı var. Kısmet bakalım ne olacak. Son olarak bizim insanımız uyanık yani zor durumlara alışığız, sıyrılırız. Bu ülkede yapan her ülkede yaşamayı başarır.

S1NAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim . Bugün pasaportumu teslim aldım . 6 aylık 90 gün kalışlı vize vermişler . Oturuma başvurmak için gereken evrakları almak için bulgaristana gideceğim önümüzdeki hafta. Adım adım hedefe gidiyoruz çok şükür. Bu arada arabayla bulgaristana gitmek için yeşil sigorta ve vinetka lazım bildiğim kadarıyla . Forumda var mı bulgara gidip gelen ? Neye dikkat etmeliyiz ? Bilmeden gidip parçalanmayalım oralarda?
    The Best or Nothing

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de araç senin üzerine veya vekaletli olması lazım

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vinyet önemli, ben yeşil sigortayı alıp basıp gitmiştim otobanda çevirip güzel ceza yazdılar.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

fosgate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S1NAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim . Bugün pasaportumu teslim aldım . 6 aylık 90 gün kalışlı vize vermişler . Oturuma başvurmak için gereken evrakları almak için bulgaristana gideceğim önümüzdeki hafta. Adım adım hedefe gidiyoruz çok şükür. Bu arada arabayla bulgaristana gitmek için yeşil sigorta ve vinetka lazım bildiğim kadarıyla . Forumda var mı bulgara gidip gelen ? Neye dikkat etmeliyiz ? Bilmeden gidip parçalanmayalım oralarda?
    Selam, Bg sigara konusunda biraz sıkıntılı 1 -2 adet sokabiliyorsun ona dikkat et.
    Bende Ağustos ayında geçtim oğlumun vatandaşlık işleri için. Bende Hem shengen Hemde BG vizesi olmasına rağmen kapıda polis ciddi kastırdı ve rüşvet istedi 10 yıldır düzenli geçiyorum ilk kez başıma geldi. açık açık corona yı bahane etti geçişin zor vs . diyerek aldı çorbasını Vinetka yı online yaptırıyorum ben yeşil sigorta ile birlikte . Hayırlı yolculuk şimdiden

aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S1NAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vinetka için Bgtoll aplikasyonunu indirip oradan alabilirsin hocam. Ama gitmeden önceki gün alırsan daha iyi olur, bazen 12 saat içinde aktifleşiyor, problem yaşamamış olursun. Araç üzerineyse zaten yeşil sigorta yeterli, yoksa vekalette lazım.
    Kapıdan geçerken dezenfekte parası 5.6 leva ödüyorsun ( artık Türkiyeye girişte bizimkilerde 25 tl alıyor, bilginize). Kapıdaki Bulgar memurların hepsi Türkçe biliyor, kızıp sövme Hiç gerilme, istediği kadar zorlasınlar yok giremezsin edemezsin diye, derdini anlattığında geçirmeme durumu olmaz.

Sigara çok fazla götürme yanında, burada daha ucuz olduğu için takıklar sigara konusuna. Bagajın ne kadar derli toplu olursa o kadar kolay geçersin. Yoksa poşetleri aç, şunu indir vs laf olsun diye uğraştırabilirler.

Ne tarafa gideceksin bilmiyorum ama dereköy ve hamzabeyli kapıları kapıkuleye göre daha rahattır.

Oturum için gideceğinden dolayı, D vize aldığını düşünüyorum (normalde D vize 1 yıllık verirlerdi ama değişmiş olabilir). Oturum başvuruların için yanında bu işlerden anlayan birileri mutlaka olsun çünkü, evrak vs işlemleri olacak. Süreci kısaltmak adına orada bu işleri yapan Bulgaristanlı Türkler var. Belli ücret karşılığında hem tercümanlık hem de evrak işerini hallediyor.

Ben şirket ortaklığından dolayı her sene 500 leva + 45 leva ( 1 ay içinde kart teslimi) veya 225 leva ( 3 iş gününde ekspres kart teslimi) ücreti ödüyorum. Sen galiba eş durumundan olduğu için 150 + 45 (veya 225) ödeyeceksin (ödemeleri kredi kartı ile alıyorlar). Eğer ekspres kart teslimine 225 leva vermek istemez ve 1 ay içinde bir günü beklemek istemezsen birine noterden vekalet verip ( 15 leva civarı) kartını aldırabilirsin. Ancak, göçmen bürosundakiler buna yasak diyor ki kanunda açıkça yasak olmadığı yazıyor. Şansını dene derim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Danışmak istediğin bir konu olursa bana yazabilirsin. Hayırlı olsun şimdiden.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler