User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: İkinci el piyasası

eightysix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İkinci el piyasası

Ufak bir sorum var, sizce yurtdışından gümrüğe gelecek 2.el arabalarla şimdiki piyasa düşüş yaşar mı yoksa aynı şekilde devam mı eder? Ya da her şekilde ÖTV'nin kalkması mı gerekir?
    Pistonhead with no experience

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok tartışıldı, bununla ilgili başlık da var ama şimdi bulamadım...

Kısaca şöyle diyelim, 50-60'a satamadıkları araçların sıfırları 150'den 450 bin TL'ye çıkınca, ilanlarını 250-260 olarak güncelleyen adamların piyasası, medyanın veya "satılmış" kalemlerin yazıp çizdiği gibi "ikinci el düşüyor"dan kasıtları, bu düşüşün 260'taki ilanın 220'ye inmesi ise, yav he he evet ikinci el düşüyor diyebiliriz

Gerçekte ne oluyor peki... En düşük dilime giren araç sayısı çok azaldı, yakında onlar da kalmayacak, artan kurlar ile fiyatlar saçmaladıkça saçmalıyor. 3 ay önce 450.000 TL fiyatı olan aynı 3 serisi şimdi 750.000 TL. Böyle saçma sapan bi ortamda 250 bin TL'lik 2.elin fiyatı 200'e düşse ne olur? 150.000 TL'ye Clio alıyorsun Clio...

Hala bu konunun tartışılıyor olması ve "ikinci el düşüyor" safsatasına hasta oluyorum bu yüzden.

Panik herhalde yine galericilerin, al-satçıların, bir günde bi araç üzerinden 100.000 TL kazananların paniği. Vatandaşa yarar bişey yok yine yani merak etmeyin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eightysix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ufak bir sorum var, sizce yurtdışından gümrüğe gelecek 2.el arabalarla şimdiki piyasa düşüş yaşar mı yoksa aynı şekilde devam mı eder? Ya da her şekilde ÖTV'nin kalkması mı gerekir?
    Yurtdışından ikinci el araba ithalatı yasallaştı mı?
    Kaynak var mı?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaynak var mı?
    Sanırım henüz yasallaşmadı. Aslında yasallaşmanın sonrasından bahsediyordum ama yeterince açık yazamamışım kusura bakmayın.

Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok tartışıldı, bununla ilgili başlık da var ama şimdi bulamadım...

Kısaca şöyle diyelim, 50-60'a satamadıkları araçların sıfırları 150'den 450 bin TL'ye çıkınca, ilanlarını 250-260 olarak güncelleyen adamların piyasası, medyanın veya "satılmış" kalemlerin yazıp çizdiği gibi "ikinci el düşüyor"dan kasıtları, bu düşüşün 260'taki ilanın 220'ye inmesi ise, yav he he evet ikinci el düşüyor diyebiliriz

Gerçekte ne oluyor peki... En düşük dilime giren araç sayısı çok azaldı, yakında onlar da kalmayacak, artan kurlar ile fiyatlar saçmaladıkça saçmalıyor. 3 ay önce 450.000 TL fiyatı olan aynı 3 serisi şimdi 750.000 TL. Böyle saçma sapan bi ortamda 250 bin TL'lik 2.elin fiyatı 200'e düşse ne olur? 150.000 TL'ye Clio alıyorsun Clio...

Hala bu konunun tartışılıyor olması ve "ikinci el düşüyor" safsatasına hasta oluyorum bu yüzden.

Panik herhalde yine galericilerin, al-satçıların, bir günde bi araç üzerinden 100.000 TL kazananların paniği. Vatandaşa yarar bişey yok yine yani merak etmeyin
    Öncelikle açıkladığınız için teşekkürler, vatandaşa yine yarayacak bir şey yoksa ne üzücü Epeydir arabalarla ilgileniyorum, ehliyetimi bile 18'e girer girmez aldım Sürmek de istiyorum tabii ama bu gidişle araba bile hayal olacak gibi bana Siz de bilirsiniz 30 bin liranın altında eli yüzü düzgün araba bile kalmadı. Öğrenciyken araba sahibi olmak Türkiye'de zor iş gerçekten...

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaynak var mı?
    Nö...

Dedikodusu dönüyor sadece ama ilgili başlıkta da yazılmıştı sanırım. Çözüm değil. Hatta daha da beter olur, aldığına 20-30-50-100 ekleyen adamlar, atıyorum Bulgaristan'dan Gürcistan'dan yok çalıntı, yok change, yok bilmemne diye 10 bin euroya alacak arabaları, getirecek 300'e çakacak. Daha da beter olacak.

O salaklığı yapmazlar diye düşünüyorum ama burası Türkiye, belli olmaz tabi

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gümrük kapısının yanınana KM düşürülür diye bi tabela yaptırıp , seyyar bir köfteci minibüsünün üstüne yapıştırsam, köşeyi dönerim. inşallah yasallanışır ithalat.
    médiocrité partout

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasallaşırsa Gürcistan gibi olur.

Ucuz ama leş arabalar dolar piyasaya

BYET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasallaşırsa Gürcistan gibi olur.

Ucuz ama leş arabalar dolar piyasaya
    Haklısınız bunu cidden kimse istemiyor ama halkımız eski renoları hyundai leri kullanacağına leş w211 leri e46 ları kullansınlar-kullanalım en azından bir nebze güvenlik ve oturaklı araçlara bineriz be abi

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amaç yurt dışına para çıkmaması. Merkez bankası rezervi hala ekside. Faiz artırımı vsde bundan dolayı var, herkes parasını tlde ve yurt içinde tutsun diye.
    Yani zor.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu devirde öğrenci olmak değil insan olmak zor. İyiki bu zamanda öğrenci veya yeni ehliyet alıyo değilim yoksa araba almak hayal olurdu,dediğim gibi insan olmak ve bu yıllarda yaşamak zor...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mevcut şartlarda, yurtdışından araç ithalinin mümkünatı yok. Amaç zaten parayi içeride tutmak, dışa bağımlığı azaltmak.

Mevcut otomobillerde ÖTV indirimi yapılsa, ÖTV gelirleri artma ihtimaline rağmen, hükümet/devlet dışa bağımlı ürünlerde vergiyi azaltmanın aksine arttırmaya çalışıyor.

2. El piyasasının yüksek olması, hükümet/devlet nezdinde bir vergi kaybından öte, paranının içeride kalmasının, ticaretin yolunu açıyor. Vatandaş açısından süreç acı verici olsa da, mantıklı olarak da mevcut vergilerin gerçekten daha artılıp, dışa bağımlığın azaltılmasını ben savunuyorum.

Faizlerin artmasının, vergilerin yükselmesinin, asgari ücrete bu denli zam yapılmasının tek gerekçesi parayi içeride tutmak.

Enflasyon olacağını bile bile bu hamleler yapılıyor ama ne ekildiyse o biçiliyor ekonomide.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BYET Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız bunu cidden kimse istemiyor ama halkımız eski renoları hyundai leri kullanacağına leş w211 leri e46 ları kullansınlar-kullanalım en azından bir nebze güvenlik ve oturaklı araçlara bineriz be abi
    O konuda haklısın. Ancak halkımız Eski hyundai'den W211E geçince olası arızada kala-kalacak. İşletme maliyetleri inanılmaz farklı.

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keske halkimiz hicbirseyin lesine muhtac olmasa, toplu tasimalar yeterli olsa, alim gucu artsa hic bunlari konusmasak...

Emre-Dylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keske halkimiz hicbirseyin lesine muhtac olmasa, toplu tasimalar yeterli olsa, alim gucu artsa hic bunlari konusmasak...
    Bu halkla çok zor be abi. ***** meseleler ortada...
    AC/DC Back In Black
    1968 Mercury Cougar GT-E 427 390Hp

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ÖTV azalsa MTV geliri artar denmiş ona istianden yazıyorum, kise altın yumurtlayan tavuğu kesmez.

Aşağıdaki tablo ODD sayfasından alınmış verilerin karşılaştırılması ile oluştu.

Otomobil kategorisinde ocak-kasım 2020 arasında (kasım dahil) 529.388 adet araç satılmış.

Sadece kasımda ise 64.357 adet. Yani toplam satışın %12 si kasım ayında yapılmış.

***** faiz artışları sonrası 0 ve2. el araçlarda kredi faizleri ve kur kaynaklı araç fiyatları arttı.

Normal şartlarda bunun satışlar frenlemesi lazım, ama sen kasımda bu ÖTV MTV FAİZ KUR ile 11 aylık satışın %12 sini yapıyorsun.

Dolayısıyla ötv altın yumurtlayan tavuk, bunun analizini üst kademedeki hesap uzmanları bizden iyi yapıyor emin olun.

Bu yüzden ÖTV indirimi gelmez, gelmeyecek.

Halk olarak evet iyi araçlara binmeyi kesinlikle hak ediyoruz, en azından düşünme kapasitesi olan insanlar olarak aklını kullanan azıcık dünya görüşü geliştirmiş olanlarımız bunun farkında.

Ama bir de toplumda benzin çok pahalı yahu dediğinde olsun arabam yok banane diyen insanlar mevcut. Bu insanlar ile aynı havayı soluyup aynı topraklarda yaşıyoruz.

Ve üzücü olan kısım bu arkadaşların sözü daha iyisini hak ettiğini düşünen insanlardan daha muteber çünkü düşünen ile düşünmeyen adam aynı sandığa oy atıyor.

Dolayısıyla bakış açımız değişmediği sürece bu devran böyle gider. O bakış açısının değişmesi için eğitim lazım, eğitimin durumu da malumunuz. 500 kere sistemi değiştirdiler. Televizyonlarda en korktuğum insan grubu üniversiteli olanlar okuyanlar diyenleri gördük hepimiz.

Cahillik (cahilliğe itilen toplum) yönetsel olarak kolaylık sağlar, düşünmez iyisini hak ettiğini düşünmez, haliyle sorgulamaz sorgulamayınca üzerine biraz milliyetçilik biraz din sosu ile makarna servis edersin doyar susar.

[IMG][/IMG]

Kaynak:

Pazar - Otomobil & Hafif Ticari

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Verdiğiniz cevaplar için öncelikle teşekkür ediyorum herkese. Cevaplarınızdan anladığıma göre iyi bir arabaya binmek gerçekten hayal Dediğiniz gibi eğitim sistemi olsun, seçmenler olsun bu muhabbet böyle gider böyle geçer. Önümüzdeki yıllara karşı ülkemiz adına umudum var ama hayırlısı olsun ne diyelim.

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam son 1 aydır piyasa bir miktar düştü zaten. Nakdiniz hazırsa iyi bir fiyata istediğiniz aracı alabilirsiniz. Fiyatların düşmesinden kasıt geçen seneki fiyatlara düşmesi ise pek sanmıyorum. İnşallah düşer
    E90 330i

STİG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende devletin dövizi dışarı çıkaracağını sanmıyorum artı gelecek olsa bile devlet vergi almadan müsade etmeyecek araba alacak olan vatandaşlarda pasaport al uçağa bin orada istediğin arabayı bul max 3 gün sürerek getir gümrükte beklet vergisini öde adam sosyal hayatınamı devam etsin araba almayamı gitsin.!!

furkane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet beyler artik yasallasti fiyatlari yaziyorum nakliye + tr plaka dahil fiyatlar ;
    350z 15bin$
    Gtr 50bin$
    911 70bin$
    E36/46 iphone 10/11 ile takas yapabiliyoruz
    2021 den itibaren ötv oranlarindada indirim gerceklesecek %80den oranlar %20'ye dusecek bilginize.
    Bu tarz haberlere cidden kim inaniyor anlamiyorum beyler 90 dogumluyum bu yasantimda 2 kere ötv indirimi gordum bunlarda mallarin yigildigi ekonominin durma noktasina geldigi donemlerdi carki dondurmek icin yapilan hamle kisaca , ee suan boyle birsey var mi yok rakamlar artikca talepte artiyor . Ithal onu konusmaya bile gerek yok

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler