User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
47 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ev Dekorasyonu Hk. Yardım

BuRaK_eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ev Dekorasyonu Hk. Yardım

Arkadaşlar Merhaba,

Şuan oturduğum evi baştan aşağı dekorasyoncuya verip yaptırmayı düşünüyorum.
    İş başlamasında ödemenin yarısını sonunda yarısını vermeyi planlıyorum.
    Evin su ve elektrik tesisatı elden geçecek ve baştan aşağı el değmedik yer kalmadan yapılacak.
    Büyüklerimden yada bu işi anlayanlardan bilgi almak isterim.
    Sözleşmeye neler yazdırmalıyım. Nelere dikkat etmeliyim.
    Çamsan parke kullanacakları yada istediğim bir marka olursa onu kullanabileceklerini söylediler.
    Daha iyisi var mıdır? Yada kullanıp aktarabilecek bir üyemiz ?

Çok soru sordum ama forumumuzda her konu cevaplanıyor. Umarım bilen birileri çıkar.
    #RenaultSport Clio-R

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zaman kısıtın yoksa herşeyi kendin al , ustaları sen bul %30 kar edersin.

bu yaz evlenen eşimin kardeşini 2 dekorasyon firması dolandırdı.
    biri 50 bin tl istedi 25i aldı 10 liralık iş yapıp kaçtı.
    öteki geldi bunun yaptığı işleri beğenmedi baştan yapıcam dedi 40 bin istedi , kulladığı mallar 20 lira değildir.
    médiocrité partout

BuRaK_eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaman kısıtın yoksa herşeyi kendin al , ustaları sen bul %30 kar edersin.

bu yaz evlenen eşimin kardeşini 2 dekorasyon firması dolandırdı.
    biri 50 bin tl istedi 25i aldı 10 liralık iş yapıp kaçtı.
    öteki geldi bunun yaptığı işleri beğenmedi baştan yapıcam dedi 40 bin istedi , kulladığı mallar 20 lira değildir.
    al sat tarzı iş yapan bir firma ile anlaştım örnek dairelerini gezdim genel olarak güzel. Başka bir firmadan %30 daha ucuz ve daha gösterişli ürünler için fiyat verdiler. O paraya ben asla çıkartamam bir tek banyo için bile tek firma 10 bin fiyat istedi. Bina eksi vs tesisat yenilenecek diye. Şimdi 40 katı şey istememe rağmen uygun fiyat verdiler. Dürüst olmak gerekirse birazda acelem var.
    #RenaultSport Clio-R

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BuRaK_eFe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    al sat tarzı iş yapan bir firma ile anlaştım örnek dairelerini gezdim genel olarak güzel. Başka bir firmadan %30 daha ucuz ve daha gösterişli ürünler için fiyat verdiler. O paraya ben asla çıkartamam bir tek banyo için bile tek firma 10 bin fiyat istedi. Bina eksi vs tesisat yenilenecek diye. Şimdi 40 katı şey istememe rağmen uygun fiyat verdiler. Dürüst olmak gerekirse birazda acelem var.
    piyasadan %30 daha ucuz ise dikkat et "tokata çıkmış esnaf" olabilir.umarım başına bişe gelmez
    médiocrité partout

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. si sözleşmesiz iş yapma.
    2. si %30 peşinat veririm %20 sini su ve elektrik tesisatı bitince veririm.
    3. sü kalanı iş tesliminde öderim de.

Yapılacak işleri ve kullanılacak malzemeleri sözleşmende tek tek yazdır.

Laminat parke çamsan kötü bir ürün değil ama farklı serileri var genelde verilen teklif en basit model içindir.

O model m2 si 30 tl ise derzli 8mm olan serisi 50 tl olabilir. Ürünü mutlaka gör dokun öyle seç. Elimizde yok katalogdan bakalım derse numune iste.

Katalog ile gerçek arasında fark oluyor.

Daha önce yaptıkları işlerden örnek görmek iste, showroom ları varsa orayı incele az çok fikir verir.

Kapı vb değişecek ise kol / kilit / menteşe gibi ürünler en dandik olarak gelir mutlaka bunları değiştir.

Su tesisatı çok büyütülecek bir iş değil malzemeden sıkıntı yaşamazsın ama ustanın yapacağı bir hata sonrasında çok sıkıntı çıkartabilir, bu biraz şans işi.

Elektrik işinde kullanılacak malzemeler priz vb markalı ürünlerden tercih et, adam oraya 12 tane komitatör / 5 tane priz yazar. Tanesi 50 TL ye de var 5 TL ye de var.

Atıyorum viko / günsan vb bir marka yazdır, hatta modeli önce beğen sözleşme de ben bunu istiyorum de.

Parka altına KAPRON denen bir malzeme var ondan koydur, süpürgelikleri dar olarak satarlar maliyet düşsün diye onu da zevkine göre geniş model beğen. M2 maliyetin artar ama çıkan iş güzel olur.

Mutfak yapılacak ise çizimi mutlaka 3d olarak iste. Gövdeyi 18mm mdf den yaptır, sunta kullanmasınlar. Menteşeleri frenli kullandır. Rayların mutlaka teleskopik olsun.

Kapak malzemesi zevkine göre değişir ama high gloss / mebran da çok çeşit var.

Fayans yapılacak ise mutlaka malzemeyi kendin gör. katalogdan beğenme.

Vitrifiye musluk vs alınacak ise markalı ürünleri tercih et biraz pahalı olur ama kafan rahat olur.

Şu risk her zaman var Kaliteli malzeme alırsın işçilik kötü olur yapılan iş çöp olur.

Ben bu işi yaparken güzel malzemeden bir çocuk odası yaptık, ama o dönem ustam çok kalifiye değildi.

O odayı komple baştan bir daha yaptık çünkü işi usta mahvetti. Eğer mümkünse eş dost referansı olan yerlere gidin.

Satıcı ile yüz göz olmayın mesafe koyun, takvim sıkıştığında ya ahmet abiyi ben ikna ederim kafasına ulaşmasın.

Ben kendim başında olduğum dönemde bile takvimde bizden kaynaklanmayan sorunlardan ötürü kaymalar yaşandı.

Muhtemelen senin için de benzer durum olacak.

Mayıs ve hazirandan önce yaptırın bu işi, hem işçilik kalitesi artar hem de sarkma daha az olur.

Şuan sezon başlamadı, insanlar genelde yaz aylarında ve uzun günlerde iş yaptırıyorlar. O dönemde iş kaçmasın diye çok iş alıyorlar ve haliyle yetiştiremiyorlar.

Başka soru olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tolga detaylıca yazmış birebir katılıyorum.
    Ben 3 sene önce komple fayanslarına kadar söktürüp evi baştan aşağı tadilat yaptırdım. Bütün malzemeleri derz dolgusuna kadar kendim aldım. Tek tek gittim beğendim seçtim aldım getirdim. Kimi malzemeleri koçtaş kimisini ise toptancılardan aldım. En sonunda işçiliğine güvendiğim 2 muhattap ile tadilatı yaptırdım. Sözleşme yapmadım birebir usta ile görüştüğüm için çok şukur sorun yaşamadım. Hatta ilk defa çalıştığım fayans ustası bu zamana kadar gördüğüm en temiz ve düzgün çalışan usta çıktı. Mutfak dolabını aldığım yerdeki demo ürünlerin fayans aralarını yapmış işçiliğini azıcı orada görmüştüm. Her neyse fiyat o zaman fiyat aldığım 4-5 anahtar teslim iş yapıcılardan %30-%40 ucuza gelmişti.
    Tüm malzemelerim de kaliteli idi. Laminant egger, armatürler artema, elektrik malzemeleri viko, fayanslar yurtbay vs.
    Elinden iş geliyorsa ve az buçuk bu işlerden anlıyorsan anahtar teslim verme derim. Şişirme iş yapıyorlar 2 sene sonra elinde kalıyor tuttuğun her şey. İşin de sürekli başında dur. Ustaları çok darlama ama rahat da verme.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    istanbulda olsan yardımcı olurdum, usta bulup kendin uğraşmaya kalkma tanıdığın bildiğin ustan yoksa pişman olursun. Daha önce iş yapmış, yaptığı işi referans olarak gösteren 3 kişi bul hepsinden fiyat al. Fiyat alırken doğru kıyaslama için malzeme listesi belirle, hepsi aynı malzemeye göre fiyat versin. Fikir olması aççısında fiyat çıkarırım sana detay atarsan, ama gelin yapın dersen bizi yorar ankara uzak

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 yılda 3 evi komple tadilat yaptırdım.Firmalarla görüştüm içime sinmedi.Malzemeleri ve ustaları kendim ayarladım öyle bitirdim,
    ama şuna dikkat etmek lazım mesela sucu ile fayansçı koordineli çalışmalı.
    Elektrikçi ile Alçıcı da yoksa bir iş olmadığında herkes birbirine bahane buluyor.
    Sana tavsiyem asla %50 verip işe başlama.%20 en baba vermelisin.İstediğin fayans tipini
    laminant altına kullanacakları şilteyi bile iyi araştır.Çamsan 10 mm lik bu işte iyidir.Ankara da bu işi en iyi ve ucuza çözebileceğin yer sitelerdir.Süpürgelik düşünüyorsan onuda yine siteler de agt den alabilirsin. malzeme senden olursa laminantın metresini 5 tl den döşetmiştim ben.Kafana takılan bir şey olursa danışabilirsin.
    Ama aceleye getirip bir an önce bitsin diye gidip çok uyguna fiyat veren bir firmaya yaptırma

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ankara olduğu için belki yardımcı olamaz ama yine de fikir verir Furkan bu işi yapıyor @K0213

Sin Art İc Mimarlık (@sinarticmimarlik) • Instagram photos and videos

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

erhanarici18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu işlerin fıtratında var işi yarım brakmak mobilyacı tesisatçı vs.vs. mutfak dolapları aklına ne geliyosa
    bende baştan aşağı ev yaptım 5 sene önce hepsini tek tek kendim buldum malzemeyi kendim aldım
    elektrik tesisatçısı hariç hepsiyle sorun yaşadım
    asla ama asla tam para verme çok sıkıştırısa malzeme alıcam diye falan bi kaç lira ver geç

TolgaEsentepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ayrı ayrı uğraşırım dersen sana yardımcı olabilirim kardeşim. fayanscımda sağlamdır, parkecimde, ustamda, mutfakçımda. onları koordine etme işi sana kalır ama paket yapan bir firmadan daha uyguna gelir.
    .

orhansah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben ustayı buldum. aldım beraber koçtaşa gittik. bütün malzemelerin siparişini oluşturdum, teslim alan olarak ustayı yazıp parasını ödeyip çıktım (bu arada koçtaşta "usta indirimi" diye de birşey var)
    usta malzemeler geldikçe gidip teslim alıp yaptı evimi.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    laminant için hafif pütürlü sessiz laminant derler ondan almanı tavsiye ederim. bir de altına yalıtım atmaları gerekiyor onu atmamazlık etmesinler. süpürgelikler de aynı ürünün süpürgelikleri olsun bunda genellikle ucuza kaçabiliyorlar renk ve kalite farkı oluyor. bir de nedense fayans döşenen yerlerin süpürgeliklerini tahtadan yapıyorlar, onu da fayans olacak şekilde belirtmende fayda var.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dekorasyoncu aman diyorum. Bizim de ağzımız yanmıştı zamanında, hatta babam kalan 5 bin liralarını daire kapısı boyasını çözemediler ve bazı eksikler var diye vermeyince bir de dava açmıştı hıyarlar.

Ki bir de tanıdık işiydi yani, eleman babamın öğrencisiydi, sorunları çözeceğiz edeceğiz dedi, babası mallık etti ortalığı karıştırdı.

Ama onda bile bir sürü dandiklik vardı, elektrikçiye bişey söylüyosun o dahil değil o yok bilmemne diyordu. Sonunda ev güzel oldu ama çok sinir stres yaptırmıştı itler.

Ankara'da yönlendirebileceğimiz bir arkadaş olabilir, şu iyidir bu kötüdür vesaire diye "çalmadan çakmadan" yönlendirme yapabilir. Ona göre de iş yapar.

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara'da aynı şekilde ben de güvenilir usta arıyorum işinin arkasında duracak tanıdık işi iş yapacak. Şu ana kadar hiç görüşmediysem 20 tane usta/mimar/anahtar teslim ev yapan firmalar ile görüştüm. İçime sinen hiç olmadı 3 aydır arıyorum ve bir an önce hallettirmem lazım. Takipteyim konuyu

uluckaban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçtiğimiz sene bizde bir ev alıp içini a'dan z'ye istediğimiz gibi yenileme kararı aldık. İş gerçekten düşündüğümüzden daha sancılı ve sıkıntılı bir süreç aldı.. Biz 1-2 firmadan anahtar teslim fiyat alıp, bu firmalara güvenemediğimiz için tüm ürünleri kendimiz alıp tanıdık çevresinden ustalarla işi hallettik. Fiyat konusunda %20 gibi avantajımız oldu diyebilirim.. Eğer bir firmayla anlaşırsanız herkesin belirttiği gibi karşınızdakini detaylara boğacak bir sözleşme hazırlayın.. Ben yaşadığım bazı problemlerden bahsedeyim en azından ona göre kafanızda bazı şeyler şekillenir..

-Bir usta getirdik, cam balkon istiyoruz dedik adam yazdı çizdi fiyat çıkardı cam kalitesini rengini konuştuk okey dedik işi verdik.. Hiçbir şekilde belirtmemesine rağmen cam balkonun üstten 20 cm. kısmını sabit çerçeveli yapıp geri kalanını açılır yapmış.. Neyseki montaj olmadan farkettik, böyle bir talebimiz ya da siz bununla ilgili bir şey söylemediniz dedik.. böyle daha sağlıklı oluyormuş vs. vs. diyip üste çıkmaya çalıştı.. hayatımızda 500 kere cam balkon yaptırmadık biz işin standartını düşünürüz ama böyle saçma sapan şeyler karşınıza maalesef çıkıyor.

-1.90 boyum var adama duşakabin siparişi veriyorum özellikle boydan bahsediyorum, tamam abi duşakabinin boyu 1.90 olacak zaten diyor, duşakabin geliyor altına 10 cm. mermer kestirmiş mermer üstüne duşakabin oturtuyor.. (sene 2021 10 cm mermer nedir???) e abi duşakabin standart boyu 1.80 senin boyun standart dışı diye cevap alıyorum.. Sonuç duşakabin söküldü yenisi yapıldı..

-Lavabo boyu 100 cm. kurtarsın diye banyoda duvar değişiklikleri yaptık marangozu çağırıp durumdan bahsettik elektrik hattını nereye çıkaralım vs. diye soruyoruz 2 gün sonra lavabo geldi 80 cm... e 100 cm olursa duşakabin ve dolap arasında boşluk az kalırmış dolap ıslanırmış 80 cm yaptım.. komik ama gerçekten böyle bir sürü sorun yaşadık...

Sonuç olarak işiniz zor Allah kolaylık versin

Oznc35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amcam yapıyor bu işi bir kaç müşteri görüşmesinde sözleşme hazırlanırken vs. bulundum dekerasyoncu tarafından yazmaya çalışayım

önce keşif ve ölçü alıyorlar, çizim tasarım vs. bi taslak çıkıyor ondan sonra showroomda sizinle birlikte çizimin üstünden geçiyolar sizin istediğiniz şeyler ekleniyor ya da çıkıyor ondan sonra belli bir işçilik ücreti yazılıyor onun üstüne çıkan fiyat sizin seçeceğiniz malzemenin rakamına göre artıyor ya da eksiliyor(en basit tolga abi de yazmış elektrik prizi 5 TL yede var 50 yede size kalmış) daha sonra malzeme seçmeye beraber gidiyolar mutfak taşıydı tuvelet taşı vs herşeyi beraber gidip fiyatlarını görüp siz karar veriyosunuz ve sözleşmeye her şey markası modeli rengi hepsi tek tek yazıyorlar, afaki durumlar hariç belli bir teslim günü veriyor o tarihte teslim ediyolar.

ödeme kısmında ilk başta alınması gereken malzemeler için atıyorum toplam 40k ya anlaşıldıysa %30-%50 gibi bir ödeme alıp geri kalanını taksit taksit aldıklarını biliyorum(tadilat bitip oturmaya başladıktan sonra taksit ödemeye devam eden müşterileri var)

garanti kısmı içinde tabi ki kullanıcı hatası bariz olanlar hariç işte dolap kapağının ayarı kaçıyor mesela gidip düzeltiyolar daha dün yanındaydım işi yapıp teslim edeli 1.5 sene olmuş stoplu çekmecenin ayarı mı ne kaçmış gidip onu düzelttiler

yani evet dışardan usta bulup kendiniz anlaşırsanız daha ucuza gelebilir ama bu şekilde dekerasyoncularla çalışıcınca da muhattap olduğunuz kişi belli sorunlarınızı isteklerinizi bir kişiye iletmek yeterli geliyor uğraşmamak adına firmalarla çalışmak maddi yeterliliğe göre daha mantıklı gibi

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dekorasyon firmalarının bir çoğunun üretim vs yerleri olmuyor. Adam bir kaç usta atölye buluyor anlaşıyor. Sonra fikir ve tasarımını satıyor. Aradaki fark bundan kaynaklı %15-%20 artık neyse.
    Siz ustayı atölyeyi bulup kendiniz yaptırdığınızda aracıyı devreden çıkartmış oluyorsunuz.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dekorasyon firmalarının bir çoğunun üretim vs yerleri olmuyor. Adam bir kaç usta atölye buluyor anlaşıyor. Sonra fikir ve tasarımını satıyor. Aradaki fark bundan kaynaklı %15-%20 artık neyse.
    Siz ustayı atölyeyi bulup kendiniz yaptırdığınızda aracıyı devreden çıkartmış oluyorsunuz.
    Burada şöyle bir durum var, kendin bulduğun usta ile olayı senkronize etmen gerekli. Mutfakçı dolabı getirir ama tesisat projeye göre kaymamıştır sucu işi yapmamıştır hop 3-5 gün beklersin.

Firmanın avantajı şu, ki ben de bu şekilde çalışıyordum. Müşteri tek paket alıyor, tek kişiyi tanıyor. İş bitti bitmedi ona bakıyor.

Ben elektrik ustasının işe gelmediği için tesisat çektiğimi, kendi ustam çocuğum hasta diye basıp gittiği için montaj yaptığımı hatırlıyorum.

iki türlü de risk var, ama en garanti çözüm ustası da firması da parası kaldıysa o parayı almak için işi bitirir.

O yüzden asla ve asla peşin olarak ödeme yapmamak lazım.

Kapak ayarı vs bunlar müşteri memnuniyeti sağlar, 1.5 sene sonra zaman ayırıp giden adam iyi esnaftır. Kendim de hep bu bakış açısıyla işimi sürdürmek kafasındaydım ama nasibimizde yokmuş.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler