User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bulaşık Makinesi

HondatugraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bulaşık Makinesi

Öncelikle herkeşşşlere merhabalar.

1-2 sene önce kentsel dönüşüm sebebiyle çıktığımız evimiz bitti bitecek durumuna geldi. Aile halkında da bir bulaşık makinesi arama telaşı başladı yaklaşık 1 aydır araştırıyorum artık kafamda sepetler motorlar su fışkırtmaları falan dolanıyor Arçelik bosch siemens samsung vs. hepsi hakkında bilgi topladıktan sonra Arçelik - Samsung duellosundan Siemens i kazanan olarak seçtik. Kafamda 1 model var ancak her şeyi netleştireyim dedikçe karışmaya başlıyor. Edindiğim bilgiler arasında Bosch ve Siemensin fabrıkalarının ortak olduğu vs. gibi birçok bilgiye sahibim ayrıca Bosch ve Siemensin ithal olan versiyonlarıyla TR de toplananları arasında dağlar kadar kalite farkı olduğunu öğrendim. Şimdi deneyimli forum halkına sorum şudur. Biz bu ithal siemensi nasıl anlarız, buluruz ? Kodlarında mı farklılık var yoksa aynı kodun hem ithal hem TR toplaması mı var ?
    (Bulaşık makinesi solo tip ve beyaz olacak)

Şu anlık kafamdaki model Siemens SN236W01JT.

SIEMENS - SN236W01JT - Solo Bulaşık Makinesi
    DR. OWL

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tarz fabrikalarda standartlar ve kurallar butun dunya uzerinde gecerli oldugu icin kalite farki daglaar kadar olmamasi lazim.

ayrica ithal olanlarda vergi binecegi icin fiyat farki cok fazla cikacaktir. Turkiye icerisinde ithal beyaz esya pek mumkun olmasa gerek.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kodu falan bilmemde bulaşık makinesinin özelliklerinde gürültüsü yazıyor db olarak lastik gibi yakın zamanda eve alırken dedim bulaşık makinesi ne kadar fark eder ki baya ediyormuş 15 yıllık makinede ses yoktu beko aldım baya ses çıkıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı said_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tarz fabrikalarda standartlar ve kurallar butun dunya uzerinde gecerli oldugu icin kalite farki daglaar kadar olmamasi lazim.

ayrica ithal olanlarda vergi binecegi icin fiyat farki cok fazla cikacaktir. Turkiye icerisinde ithal beyaz esya pek mumkun olmasa gerek.
    Bende bilmiyordum ama kullanıcı yorumlarını okuduğumda az buçuk bilgi sahibi oldum. Siemens tercih eden bazı kullanıcılar hususi ithal olanını aradım buldum yazmış. Bayide baktıkları siemenslerden gözle görülür kalite var diye belirtmişler.
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kodu falan bilmemde bulaşık makinesinin özelliklerinde gürültüsü yazıyor db olarak lastik gibi yakın zamanda eve alırken dedim bulaşık makinesi ne kadar fark eder ki baya ediyormuş 15 yıllık makinede ses yoktu beko aldım baya ses çıkıyor
    Genelde baktığım model kullanıcılar için çok sessiz demişler, siemenste 48dB diyor. Ama çalıştırıp duymadıkça da bilemiyor insan
    DR. OWL

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HondatugraL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bilmiyordum ama kullanıcı yorumlarını okuduğumda az buçuk bilgi sahibi oldum. Siemens tercih eden bazı kullanıcılar hususi ithal olanını aradım buldum yazmış. Bayide baktıkları siemenslerden gözle görülür kalite var diye belirtmişler.
    Doğru söylemişler. Arada malzeme kalitesi farkı var. Ayırt edebilmenin en basit olayı fiyatı direk etkileniyor Bazı firmalarda (mediamarkt vs ) makinenin üzerine broşürde konan menşei yazan kısımlarda hangi ülke olduğu belirtilir, ek olarak ithal üretimlerde belli program sayısı altına inmiyolar. Dayım sektörden çekileli biraz oldu ben de onunla beraber çalışırken hatırladıklarımı söyledim inşallah yardımcı olabilmişimdir
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Linkini verdiğiniz makineyi yaklaşık 1,5 yıldır kullanıyoruz. Gayet memnunuz. Bizimki TRlisinden galiba.
    Arkadaşlara ek olarak benim de bulaşık makinaları hakkındaki yorumum: çok fazla programa gerek yok. Kafanız karışmasın. Maksimum 2 programı kullanıyoruz 2 kişilik aileyiz.
    Alıntı .CeM. Nickli Üyeden Alıntı
    99 yaşında bi amcada vardı 99 model 99 binde noldu kimbilir bulupta müzeye koymak lazım aslında çok değerli

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende bunun benzeri 2016 yılında aldığım var alman modeli içi çelik kazanlısı plastik değil. O zaman 1500 e almıştım
    Hızlı programlar vs kullanılmıyor pek ya oto ya eco kullanılıyor genelde. Kapağında üretim yeri yazıyor. O zamanki ithal alman kodları farklı idi şuan bilmiyorum. Mesela çamaşır makinesi sonu tr ise yerli üretim ithalde o zaman en az 500 tl fark vardı vermedim. Onunda maşallahı var. Bulaşıkta yerliler plastik kazandı. Plastik koku yapıyor vs deniyordu. Annemde de bizde de siemens çelik kazanlı var. Siemenste kronik rezistans bozulma sorunu varmış. Bizimki henüz bozulmadı. Garanti uzatma mutlaka yapın. 7 sene kafa rahat olur.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    7 senedir siemens kullanıyorum. Tüm beyaz eşyalarım siemens.
    hepsinden çok memnunum.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belirli modeller ithal belirli modeller yerli montajdır.
    Beğendiğiniz modeli servise sorup ithal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yerlilerin imalatını profilo yapıyordu en son.

İthal olanlar daha kaliteli çünkü malzeme spec konularında “over engineering” söz konusu + TVM (kısaca maliyet azaltma) hedefleri yok denecek kadar az.

Ör: Çamaşır makinesi kazanıları yerli de plastik iken ithalletde çelik olabilir mesela. İkisi de aynı işi yapıyor ama sütyen telinin çamaşırdan çıkması ya da 5 kuruş gibi küçük paralar kazanla kambur arasına kaçabiliyor. Bu durumda farkı net anlıyor tüketici.

Ben şahsen kendi evime pahalı ve iyi bir model makine alıp garanti uzattım (Beko&Arçelik)
    Bu ürünlere biçilen kullanım ömrü 7 yıldır. Eskiden 10 yıldı. Garanti de 7 yıl. Bitti gitti benim için

Samsung düşman evine. Ablamda çamaşır annemde bulaşık makinesi var. Bozulmadı hiç ama perf. mutlu edici değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belirli modeller ithal belirli modeller yerli montajdır.
    Beğendiğiniz modeli servise sorup ithal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yerlilerin imalatını profilo yapıyordu en son.

İthal olanlar daha kaliteli çünkü malzeme spec konularında “over engineering” söz konusu + TVM (kısaca maliyet azaltma) hedefleri yok denecek kadar az.

Ör: Çamaşır makinesi kazanıları yerli de plastik iken ithalletde çelik olabilir mesela. İkisi de aynı işi yapıyor ama sütyen telinin çamaşırdan çıkması ya da 5 kuruş gibi küçük paralar kazanla kambur arasına kaçabiliyor. Bu durumda farkı net anlıyor tüketici.

Ben şahsen kendi evime pahalı ve iyi bir model makine alıp garanti uzattım (Beko&Arçelik)
    Bu ürünlere biçilen kullanım ömrü 7 yıldır. Eskiden 10 yıldı. Garanti de 7 yıl. Bitti gitti benim için

Samsung düşman evine. Ablamda çamaşır annemde bulaşık makinesi var. Bozulmadı hiç ama perf. mutlu edici değil.
    Evet aynen bu şekilde farklılıkları varmış öğrendiğim kadarıyla siemensin buzdolabında bile birinin elceği plastikken ithal olanlarınki metalmiş.
    Ayrıca katalogdaki su/elektrik tüketim değerlerinin doğruluğu ithal versiyonda çok daha garantidir. Yurtdışındaki insanlar bu tarz şeyleri fark edince hakkını arayabildiğinden ötürü diye yazmışlar.
    Bize yakın olan bayiye sorduk bendekilerin hepsi yerli dedi ancak ithalini nasıl ayırt ederim net bir bilgi edinemedim henüz. Kesin kodlarının kenarında köşesinde bir farklılığı vardır.
    DR. OWL

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HondatugraL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet aynen bu şekilde farklılıkları varmış öğrendiğim kadarıyla siemensin buzdolabında bile birinin elceği plastikken ithal olanlarınki metalmiş.
    Ayrıca katalogdaki su/elektrik tüketim değerlerinin doğruluğu ithal versiyonda çok daha garantidir. Yurtdışındaki insanlar bu tarz şeyleri fark edince hakkını arayabildiğinden ötürü diye yazmışlar.
    Bize yakın olan bayiye sorduk bendekilerin hepsi yerli dedi ancak ithalini nasıl ayırt ederim net bir bilgi edinemedim henüz. Kesin kodlarının kenarında köşesinde bir farklılığı vardır.
    Barkod farkı kesin vardır.
    Kolay iş değil. Kolay gelsin diyeyim

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F/P bakıyorsan grundig öneririm. 13 aydır çamaşır bulaşık ve buzdolabını kullanıyorum. 3 ünü Aldığım rakama çok bilindik markalardan sadece buzdolabı alabiliyordum neredeyse o dönem. ( İndirim vs derken baya güzel rakamlara gelmiştiler)

Yıkmasından vs de memnunuz. Modeli yazayım.

14 ocakta sipariş ettiğimde fiyat 1449 TL miş, şuan hb'da da 2 bin civarında.

Grundig GDF 5203

ES353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yukardada arkadaş söylemiş. bencede çok fazla programa gerek yok zaten 1 yada 2 program kullanıyorsun. ayrıca iç tabanı plastik olmasın, bir süre sonra koku yapıyor.

bizde siemens kullanıyoruz 3 önce 1400 tl ye almıştık iq300. sanırım giriş modeli. çok memnunuz. öyle 4 5 bin lira vermeye gerek yok bence.

yerli yada ithal konusu ise sanırım kapağını açtığında etiketinde yazıyordu ve ithalleri daha kaliteli oluyor diye biliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    F/P bakıyorsan grundig öneririm. 13 aydır çamaşır bulaşık ve buzdolabını kullanıyorum. 3 ünü Aldığım rakama çok bilindik markalardan sadece buzdolabı alabiliyordum neredeyse o dönem. ( İndirim vs derken baya güzel rakamlara gelmiştiler)

Yıkmasından vs de memnunuz. Modeli yazayım.

14 ocakta sipariş ettiğimde fiyat 1449 TL miş, şuan hb'da da 2 bin civarında.

Grundig GDF 5203
    Yok siemenste karar kıldık ama ithal / yerli mevzusunu çözemedim bulamazsak mecbur uygun bir modeli alıcaz.

Alıntı ES353 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yukardada arkadaş söylemiş. bencede çok fazla programa gerek yok zaten 1 yada 2 program kullanıyorsun. ayrıca iç tabanı plastik olmasın, bir süre sonra koku yapıyor.

bizde siemens kullanıyoruz 3 önce 1400 tl ye almıştık iq300. sanırım giriş modeli. çok memnunuz. öyle 4 5 bin lira vermeye gerek yok bence.

yerli yada ithal konusu ise sanırım kapağını açtığında etiketinde yazıyordu ve ithalleri daha kaliteli oluyor diye biliyorum.
    Evet genelde ona dikkat ediyorum herkes de metal olması gerektiğini söylemiş. Sanırım ithal olanını bulamayacağım gibi geliyor artık
    DR. OWL

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son 4-5 senede, çok ev değiştirdim, ülke değiştirdim veya yeni ev açtım totalde de 4,5 tane makine aldım (çamaşır, bulaşık vs.), hepsi de arçelik idi hiç de sorun yaşamadım bu zamana kadar.

Sorsanız modelleri bile bilmiyorum, çelik kazan, plastik kazan vs. detayları burada öğrendim. En az modlu, en az elektroniği olanı ve bana yetecek kadar olanı alip geçiyorum her zaman. Şanslıymışım haha.

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Saka bi yana
    Her model Siemens iyi diye birsey yok eve girdigimizde siemens marka ankastre bulasik makinasi vardi ilk gunden beri guzel yikamiyor koku birakiyor kokuyu finish in en pahali deterjaniyla cozduk diger tum detarjanlarla koku gecmiyor cikardigi sesler de korkutur..
    Modeline bakayimda yanasmayin hic..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çay koymaya gelirken foruma bakıyordum sıcak sıcak atayım dedim.. Cihaz : Bosch SMU63M15TR A+ 6 Programlı Ankastre.. Kağıt üzerinde ki özellikleri nedir bilmem ama bayağı sessiz bazen çalıştığını anlamıyorum..
    Fiyatı 6.500 civarıymış şimdi baktımda.. Biz bunu 2 bin küsüre almıştık 4sene evvel..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bosch bayisine gittiğimde 8 ve 10 serilerinin yurtdışından geldiğini daha düşük serilerinin ( 4,6) Türkiye montaj olduğu söylenmişti, Siemenste de böyle bir durum olabilir.
    BMW E90 320d LCI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eworen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Saka bi yana
    Her model Siemens iyi diye birsey yok eve girdigimizde siemens marka ankastre bulasik makinasi vardi ilk gunden beri guzel yikamiyor koku birakiyor kokuyu finish in en pahali deterjaniyla cozduk diger tum detarjanlarla koku gecmiyor cikardigi sesler de korkutur..
    Modeline bakayimda yanasmayin hic..
    Şuan kullandığımız makine abu arkadaşın ta kendisi Ben doğduğumda vardı 30 yaşına geldik hala çalışıyor büyük ihtimal ben yokken de bu vardı Genel olarak siemensin baktığım modelleri için sessiz demişler keşke bayide deneme şansımız falan olsa tipine bakıp alıyoruz resmen aletleri

Alıntı cookies Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çay koymaya gelirken foruma bakıyordum sıcak sıcak atayım dedim.. Cihaz : Bosch SMU63M15TR A+ 6 Programlı Ankastre.. Kağıt üzerinde ki özellikleri nedir bilmem ama bayağı sessiz bazen çalıştığını anlamıyorum..
    Fiyatı 6.500 civarıymış şimdi baktımda.. Biz bunu 2 bin küsüre almıştık 4sene evvel..

Ülke coşuyor sağolsun fiyatlara bak nereden nereye

Alıntı tlgylmz106 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bosch bayisine gittiğimde 8 ve 10 serilerinin yurtdışından geldiğini daha düşük serilerinin ( 4,6) Türkiye montaj olduğu söylenmişti, Siemenste de böyle bir durum olabilir.
    Evet seri numaralarına almanya sitesinden de baktım oradaki kodlar ile buradakilerin alakası yok TR de satan eden de bulamadım büyük ihtimal TR içindeki ithal olanların kodlarında minik değişiklikler var ama hiçbir bayinin konu ile alakası yok.
    DR. OWL

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler