User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Türkiye'de Kesinlikle Üretilmeyen Parçalar Hangileri?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Türkiye'de Kesinlikle Üretilmeyen Parçalar Hangileri?

Selamlar
    Bir ekonomik rapor hazılıyorum ve şu bilgiye ulaşmaya çalışıyorum. Binek otomobillerinde kullanılan parçalardan hangileri Türkiye'de hiçbir şekilde üretilmiyor ve hangileri çok az üretiliyor. Mesela araçların knock sensörünü üretemiyoruz ve motoru kendisi üreten şirketler (zaten az var) bunu hep ithal almak zorunda. Tabi bu benim kulaktan dolma bilgim; hatalı olabilir.

Bunun gibi hiç üretemediğimiz veya çok sınırlı sayıda üretebildiğimiz paraçalar hangileri acaba?
    Yerlilik oranının en yüksek olduğu araçlarda bile %40 civarı parça maliyeti ithal parçalardan oluşuyor diye bir bilgiye ulaştım (teyit edeceğim bunu, kesin bir bilgi değil). Öyle ise bir çok parça hep ithal geliyor olmalı.

Bunu veren bir kaynak bulmaya çalışıyorum ama nafile. Elinizde bir kaynak varsa (güvenilir bir web sitesi, PDF halka açık rapor vs) çifte kaymaklı olur.

Şimdiden teşekkür ederim.

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BesiktasCRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Bir ekonomik rapor hazılıyorum ve şu bilgiye ulaşmaya çalışıyorum. Binek otomobillerinde kullanılan parçalardan hangileri Türkiye'de hiçbir şekilde üretilmiyor ve hangileri çok az üretiliyor. Mesela araçların knock sensörünü üretemiyoruz ve motoru kendisi üreten şirketler (zaten az var) bunu hep ithal almak zorunda. Tabi bu benim kulaktan dolma bilgim; hatalı olabilir.

Bunun gibi hiç üretemediğimiz veya çok sınırlı sayıda üretebildiğimiz paraçalar hangileri acaba?
    Yerlilik oranının en yüksek olduğu araçlarda bile %40 civarı parça maliyeti ithal parçalardan oluşuyor diye bir bilgiye ulaştım (teyit edeceğim bunu, kesin bir bilgi değil). Öyle ise bir çok parça hep ithal geliyor olmalı.

Bunu veren bir kaynak bulmaya çalışıyorum ama nafile. Elinizde bir kaynak varsa (güvenilir bir web sitesi, PDF halka açık rapor vs) çifte kaymaklı olur.

Şimdiden teşekkür ederim.
    Teknolojik, içinde silikon bulunan hiç bir şey yok. Mekatronik kartı ecu enjektör sensör gösterge...

Tabi bu genel, markalı otomobil üreticilerinin parçaları. Yoksa mesela emreyle semih standalone beyin üretiyor yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teknolojik, içinde silikon bulunan hiç bir şey yok. Mekatronik kartı ecu enjektör sensör gösterge...

Tabi bu genel, markalı otomobil üreticilerinin parçaları. Yoksa mesela emreyle semih standalone beyin üretiyor yani.
    Yani yarı-iletken madde içeren parçalar mı oluyor bunlar?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gördüğüm kadarıyla metal ile alakalı tüm aksamları üretebiliyoruz. Ama elektronik ve teknolojik diye genelleyebileceğimiz tüm aksamlar ithal geliyor. Ama burada ana üreticilerin ülkemizde yatırım yapmamasından kaynaklı durumlarda var.
    Örnek vermek gerekirse bosch enjektörler bursada üretiliyor ama abs pompaları üretilmiyor veya biz böyle bir arge yada markaya sahip olmadığımız için kendimizde üretemiyoruz.

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektronik tamamen üretilmiyor değil.

Far, Stop grupları yoğun şekilde burda üretiliyor ve içlerinde artık elektronik var.

Kadran göstergelerinin içinde de hatırı sayılır düzeyde elektronik var. ve Türkiye üreten firma var. ECU üreten duymadım. muhtemelen Slovenya ve İspanya gibi ülkelerde o konularda üretim daha yaygın.

Plastik ve metal parçalar çok daha yaygın, Tier 1 diyeceğimiz üreticiler mevcut. elektronik daha zayıf. çok detaylı bir bilgi değil ama biraz yön gösterir belki.

pacman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,
    konu başlığını "üretilemeyen" olarak revize etsen daha makul olacaktır sanırım.
    Parçanın yerli veya yabancı kullanılmasının iki sebebi vardır. Birincisi maliyet, ikincisi Devlet'in koyduğu limitler. Yurt dışından daha ucuz maliyetle edinebileceğin parçayı , Türkiye'de üretmek için çaba sarf edilmez.
    misal, Çalıştığım firma ve bir çok Türkiye'deki firma , ürünlerimizi Fransa'ya satıyoruz. Oradakiler , bu parçaları yerli üretebilmelerine karşın bizden alıyor.
    Yurtdışına en çok bağımlı olduğumuz nokta, kimyasallar ( örnek Dow Corning ürünleri ) ve elektronik devreler. Bir de , fiziksel olmasa da , çok para ödediğimiz "tasarım maliyetleri".

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    106 gti sis farlarını yan sanayi üreten firma kazanır mesela hıc bır sekılde uretılmemıs
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı pacman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    konu başlığını "üretilemeyen" olarak revize etsen daha makul olacaktır sanırım.
    Parçanın yerli veya yabancı kullanılmasının iki sebebi vardır. Birincisi maliyet, ikincisi Devlet'in koyduğu limitler. Yurt dışından daha ucuz maliyetle edinebileceğin parçayı , Türkiye'de üretmek için çaba sarf edilmez.
    misal, Çalıştığım firma ve bir çok Türkiye'deki firma , ürünlerimizi Fransa'ya satıyoruz. Oradakiler , bu parçaları yerli üretebilmelerine karşın bizden alıyor.
    Yurtdışına en çok bağımlı olduğumuz nokta, kimyasallar ( örnek Dow Corning ürünleri ) ve elektronik devreler. Bir de , fiziksel olmasa da , çok para ödediğimiz "tasarım maliyetleri".
    Çok teşekkürler
    Bu kimyasallar ne olabilir mesela? Düşünüyorum aklıma arabada üretim aşamasında kullanılan pahalı çok az sayıda kimyasal geliyor. Boya... başka da aklıma gelmiyor. Antifirzi, motor yağı, fren hidroliğindeki sıvı desen bunlar zaten masraflı parçaların yanında oldukça ucuz parçalar; hepsini dışardan alsan da mesele değil.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler