User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Casio Hesap Makinem

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Casio Hesap Makinem

Bu alet benim bir uzvum gibi artık.

Liseliler bilmez, anlayamaz bunun diğer hesap makinelerinden farkını
    Babam zamanında ikimizde muhasabe yapıcaz diye çeyiz niyetine almış
    Yaptıkta , bir fiil net 20 yılı aşkındır bize hizmet ediyor.

Bende, yeni her çalıştığım masaya bu makinemi koyuyorum.
    Ama zaman ne yazıkki bu alete acımadı.

Resimlerde pek belli olmasada acayip soldu.
    Ekranıda çizik içinde...

Şimdi geldi en cafcaflı kısma ...

Ben bu aleti restore etmek istiyorum...
    Ekranında çizikleri giderebilirmiyim ?
    Solukluğu nasıl gider ?
    yada kasa Boyanırmı ?

Techte bu işten anlayan eminim birçok arkadaş vardır.

Yol , yordam göstermenizi , yardım etmenizi bekliyorum.
    herkese şimdiden çok teşekkürler , sağlıklı günler dilerim.

médiocrité partout

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ekranı pastasız cila ile bi nebze temizleyebilirsiniz çiziklerden. solma kısmını ise cihazı tamamen söküp izopropil alkolle dolu bir leğenin içinde uv banyosu(tamamen kapalı bir alanda mor ötesi ışığa alkol içinde 24 saat ya da 12 saat bekletme işlemi yaptırırsanız sonuç halledersiniz gibi duruyor genelde retro cihazlarla ilgilenen youtube kanallarında bu işlemler hakkında çokça bilgi alabilirsiniz
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Az detailing bilenler aydınlatır muhtemelen İlla ki bir şeyler yapılabiliyordur sanıyorum. Ben de çizik PS4 ve Xbox'a bişeyler yapmayı düşünüyorum böyle

Bu arada bu aletin hastasıyım ya, bizim muhasebede var. Eski müdür bununla hesap kitap yapar, her işlemi ekler, kağıtta basılır, sonra onu yazarkasa fişi gibi cart diye keser, masanın kenarına şöyle iki tarafından gerip orada şöyle bi yukarı aşağı yapardı ki kağıt düzlensin, kıvrık durmasın Hala diğerleri kullanıyor, amca emekli oldu da... Efsane alet yav

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sökülür komple boyanır. Altına güzel astar üstüne boya üstüne de güzel bir vernik ile çiçek gibi olur.

Plastik kısım da plastx benzeri ürünle temizlenir, makina yardımı ile haresi vs alınır.

Enteresan alet, vergi dairesinde görmüştüm bunları, daha sonra muhasebe ofislerinde falan. Ne kadar gereksiz bir şey şuan, hayatta olduğu dönem ise faydalı bir aletti.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Skyblade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi videoda dayı retrobright diye bir sıvı yapmış.
    bende kimya 0

şurdan nasıl yapıldığı yazıyor ama pek anlamam ;

https://www.instructables.com/DIY-Re...ning-solution/

Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sökülür komple boyanır. Altına güzel astar üstüne boya üstüne de güzel bir vernik ile çiçek gibi olur.

Plastik kısım da plastx benzeri ürünle temizlenir, makina yardımı ile haresi vs alınır.

Enteresan alet, vergi dairesinde görmüştüm bunları, daha sonra muhasebe ofislerinde falan. Ne kadar gereksiz bir şey şuan, hayatta olduğu dönem ise faydalı bir aletti.
    abi bu aletle hesap yapıyorsan, buna alıştınsa bir kere diğer makineler zulüm geliyor.
    garip bir aletet zaten işlem yapmakta biraz değişik ;

misal 100'den 20 çıkartıcaksın normal hesap makinesinde ne yapıyorsun 100 yazıyosun - basıyosun 20 yazıp eşittir basıyorsun.
    bunda 100 yazıyorsun + basıyorsun , sonra 20 yazıp - basıyorsun
    eksiye basmaya devam ettikçe sürekli 20 eksiliyor falan...
    médiocrité partout

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    misal 100'den 20 çıkartıcaksın normal hesap makinesinde ne yapıyorsun 100 yazıyosun - basıyosun 20 yazıp eşittir basıyorsun.
    Yanılmıyorsam o bastığın + o 100'ü kağıda aktarmak için, doğru muyum öyle bir mantığı vardı galiba, Enter gibi...
    Yoksa yazdığını ekrandan silip silip düzeltebiliyorsun. Hepsini bassa ohooo

Bir de tuş takımı sesi mekanik klavye gibi, karkar kar karkarkar diye de böyle fişi çıkıyor, hastayım ya Uzundur seyahat bilmemne de yok, mali işlere uğrayamıyoruz ki

Siyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtesem aletmis yaw. Bilgim yok ama fikir açısından; araçların konsollarını karbon, ahşap gibi sulu kaplama yapıyorlar eğer plastiği tutacaksa yapılabilir diye düşünüyorum abi.
    Simply the best.

01.05.1994
    Ayrton Senna

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende kimya 0

DIY Retrobright Whitening Solution : 6 Steps (with Pictures) - Instructables

abi bu aletle hesap yapıyorsan, buna alıştınsa bir kere diğer makineler zulüm geliyor.

Retrobright dediği solüsyon hidrojen peroksit ve su karışımı. Gönderdiğim videoda % 12 lik karışım yapmış. Eğer etrafınızda şaç boyayan var ise onlardan kullanılmamış, %10-12 içerikli hidrojen peroksit bulma şansınız var. Sadece bu sararmış plastikleri alıp tamamen içine batacak kadar karışım hazırlıyorsunuz, sonra kabın ağzını kapatıp güneş altında 2 gün bekletiyorsunuz. Güneş alan bir konum imkanı yoksa, Uv led, bitki gelişim ledleri vs de iş görür.

Farklı metotlar kullananlar da var, bazıları fırçayla hidrojen peroksit karışımını plastiğin üzerine sürüp, o plastiği daha küçük bir kilitli poşet içine koyup güneşte bekletiyor. O kısım size bağlı.

Hidrojen peroksit, %30 üzerinde cildinize ve ciğerlerinize ağartıcı etki yapar, bu nedenle yüksek H.P. içerikli solüsyon alırsanız, cildinize değmesin ve solumayın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Siyah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhtesem aletmis yaw. Bilgim yok ama fikir açısından; araçların konsollarını karbon, ahşap gibi sulu kaplama yapıyorlar eğer plastiği tutacaksa yapılabilir diye düşünüyorum abi.
    aha süper mantıklı , o sulu transfer işi yapılabilir onuda bi araştırayım bakalım kim yapıyor istanbulda
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanılmıyorsam o bastığın + o 100'ü kağıda aktarmak için, doğru muyum öyle bir mantığı vardı galiba, Enter gibi...
    Yoksa yazdığını ekrandan silip silip düzeltebiliyorsun. Hepsini bassa ohooo

Bir de tuş takımı sesi mekanik klavye gibi, karkar kar karkarkar diye de böyle fişi çıkıyor, hastayım ya Uzundur seyahat bilmemne de yok, mali işlere uğrayamıyoruz ki
    abi aynen + kısmı enter gibi çalışıyor , bir nevi hafızaya alıyor sayıyı.
    eve tuş hissayıta çok iyi ...
    bizde eskiden 10-20 faturayı toplar üstüne bu fişi zımbalar sonra böyle grup grup etaya girerdik
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    SÜPER CEVAP nokta atış , çok teşekkürler.
    saç boyayandan kastın , gidip kadın kuaföründen istesem verirmi ??? öyle bi sıvımı , pahalımı ?? üst komşumun ara sokakta güzellik merkezi var hemen gidip isteyeyim
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Retrobright dediği solüsyon hidrojen peroksit ve su karışımı. Gönderdiğim videoda % 12 lik karışım yapmış. Eğer etrafınızda şaç boyayan var ise onlardan kullanılmamış, %10-12 içerikli hidrojen peroksit bulma şansınız var. Sadece bu sararmış plastikleri alıp tamamen içine batacak kadar karışım hazırlıyorsunuz, sonra kabın ağzını kapatıp güneş altında 2 gün bekletiyorsunuz. Güneş alan bir konum imkanı yoksa, Uv led, bitki gelişim ledleri vs de iş görür.

Farklı metotlar kullananlar da var, bazıları fırçayla hidrojen peroksit karışımını plastiğin üzerine sürüp, o plastiği daha küçük bir kilitli poşet içine koyup güneşte bekletiyor. O kısım size bağlı.

Hidrojen peroksit, %30 üzerinde cildinize ve ciğerlerinize ağartıcı etki yapar, bu nedenle yüksek H.P. içerikli solüsyon alırsanız, cildinize değmesin ve solumayın.
    saç boyayandan kastın , gidip kadın kuaföründen istesem verirmi ??? öyle bi sıvımı , pahalımı ?? üst komşumun ara sokakta güzellik merkezi var hemen gidip isteyeyim
    médiocrité partout

Siyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aha süper mantıklı , o sulu transfer işi yapılabilir onuda bi araştırayım bakalım kim yapıyor istanbulda
    Karbon yapsan, ufak tefekte motul stickeri vs. tuşlarda elden geçse baya güzel olur diye düşünüyorum, tabii daha retro tarz istemiyorsan. Bu arada üniden elektroniğe meraklı bir arkadaşım, fonksiyonlu Casio'nun tuşlarını aydınlatmalı yapmıştı bu da tuşlar için bir seçenek olabilir abi, bitmiş halini merakla bekliyorum
    Simply the best.

01.05.1994
    Ayrton Senna

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanılmıyorsam, saçı zayıflatıp boyayı tutması için kullanıyorlar sanırım. Tek başına sarartıcı olarak da kullanılıyor. Muhtemelen elinde vardır bir sorun isterseniz. Eczanelerde de yara temizleyici olarak satılır sanırım ama onlar %3 lük olur genelde iş görmez. Çok pahalı değil %30 luk hidrojen peroksitin litresi 40 lira, internette veya herhangi bir kimya malzemeleri satan bir dükkandan daha ucuza da alabilirsiniz.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende kimya 0

https://www.instructables.com/DIY-Re...ning-solution/

Ben ömrüm boyunca hesap makinası kullanmayı başaramadım, hep yanlış basıyorum hızlı işlem yapmak için. İş gereği sürekli pc başındayım hiç yoksa önümde sürekli 3-5 excel açık olur. Fırt fırt oradan yaparım işlemi. Bunu revize et koy kenara dursun, excel kullan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben ömrüm boyunca hesap makinası kullanmayı başaramadım, hep yanlış basıyorum hızlı işlem yapmak için. İş gereği sürekli pc başındayım hiç yoksa önümde sürekli 3-5 excel açık olur. Fırt fırt oradan yaparım işlemi. Bunu revize et koy kenara dursun, excel kullan
    abi bu başka birşey ya

şu lambanda varsa , insani bi tribe sokuyor excel çok teknojik ama bu ilkellik beni daha mutlu ediyor.

Yanılmıyorsam, saçı zayıflatıp boyayı tutması için kullanıyorlar sanırım. Tek başına sarartıcı olarak da kullanılıyor. Muhtemelen elinde vardır bir sorun isterseniz. Eczanelerde de yara temizleyici olarak satılır sanırım ama onlar %3 lük olur genelde iş görmez. Çok pahalı değil %30 luk hidrojen peroksitin litresi 40 lira, internette veya herhangi bir kimya malzemeleri satan bir dükkandan daha ucuza da alabilirsiniz.
    CANIMSın araştırıp edinip gene rahatsız ederim seni bahsettiğin şey sanırım kuafor dilindeki "oreyal"
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi bu başka birşey ya

şu lambanda varsa , insani bi tribe sokuyor excel çok teknojik ama bu ilkellik beni daha mutlu ediyor.

CANIMSın araştırıp edinip gene rahatsız ederim seni bahsettiğin şey sanırım kuafor dilindeki "oreyal"
    Oreyal i de ben yeni duyuyorum nedir diye baktım da benim dediğim, oreyal yapımında kullanılan Oksidan olarak geçen malzeme fakat buradaki sıkıntı satan firmalar(Wella vs.) bunu kremsi bir hale getirmiş. Yani içerisinde başka maddeler de olur bu durumda. Eğer kuaförde saf olarak hidrojen peroksit varsa, ya da kimya malzemeleri satan yerde (n11 de vs de vardır) %30 luk hidrojen peroksit daha güvenli olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oreyal i de ben yeni duyuyorum nedir diye baktım da benim dediğim, oreyal yapımında kullanılan Oksidan olarak geçen malzeme fakat buradaki sıkıntı satan firmalar(Wella vs.) bunu kremsi bir hale getirmiş. Yani içerisinde başka maddeler de olur bu durumda. Eğer kuaförde saf olarak hidrojen peroksit varsa, ya da kimya malzemeleri satan yerde (n11 de vs de vardır) %30 luk hidrojen peroksit daha güvenli olacaktır.
    araştırıp bakayıp , bunları kargo yaparlarmı , tehlikeli gibi geliyor çunku kulaga??
    médiocrité partout

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler