User Tag List

Sayfa 4/6 İlkİlk ... 23456 SonSon
102 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Otv Düzenlemesi Geldi

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu an gördüğüm kadarıyla bu düzenleme ile en ucuza gelen araç corolla hybrid ler oluyor
    Zaten 1.8 olmasına rağmen destekliydi dahada desteklenmiş oldu 290 k TL ye koskocaman hybrid araç alabiliyorsunuz
    Mantıklı bence.

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SerkanKurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya herşeyi geçinde 200+ B segment araçlara nasıl veriyorsunuz? yazık günah değilmi. gider eski birşey alırım yine vermem o paraları
    Sımdıye kadar bırcok arabaya motora sahıp oldum
    En son g37 ım vardı ama 2.el kupon arac cıdden zorluyor ınsanı kardesım.
    Hele 1 cocuk bırde esınız hamıle ıse.
    Baslarım arabasına dıyorsun.
    Gıttım aynı paraya 208gt aldım. Kafam rahat. 265e aldım suan 320 lıste fıyatı.
    Eskı arac bekar bos beleş degılsen ve senede 5 bılemedın 10k yapıyorsan olur ama aıle hayatında ıdamesı zor. Hayat zaten zor hıcbırseye zaman yok bıde sanayıde curumek ıstemıyor ınsanlar.

Ve bu fıyatlara alısmak zorundayız. Bana sorsan 2019 da b segmentı 300 deseler gotumle gulerdım. Ama almassan da elımdekı erıyecek. Seneye 400 olsa ne yapacagız. Parayı koruma seklı oldu bır yerde
    c2vts/yrvturbo/cliors/cliors/208gt
    s2k/3000gt/tomcat/tt225/g37s
    600fa/600rr/agustaf4/vfr1200f/800x/1199s pani
    cbr250/tricity/x10/duke390
    meganeII/clioIII/159/puntoevo/auris/meg coupe/taigo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam doğru anlamışım. Ama burda vatandaşın bir hakkı yok. Almaması lazım vatandaşın o arabaları o indirimler ile.
    Böyle yapılmadığı zaman bayi, o aracı müşteriye satmıyor ve bunu kabul edecek birini beklemeye başlıyor.

Vatandaş maliyeye vergi kaçırıldığını ve yöntemini anlattığında, normal şartlarda hızlıca bir inceleme başlar. Ötv devletin hassas olduğu vergi türlerindendir. Sonucunda da nereden bulaştık bu yönteme dedirtecek cezaları var.

Ancak güzel ülkemde af paketleri öyle durumda ki, bayi gerekirse af kapsamında hallederiz diyecek cesareti buluyor ve yürüyor.

Hak denildiğinde bayiden alsın vatandaşa versin anlaşılıyorsa evet öyle bir durum yok =) Buradaki konu devletin zarara uğratılması ki devlet bu konuda vatandaşının zarara uğramasına vereceği tepkiden daha farklı tepki verir

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CND Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir malın satışını bir başka malın satış şartına bağlanması bildiğim kadarı ile yasak.

En kötüsü bu olsa yine iyi ... Biraz indirim karşılığında bir alt dilim ötv den faydalanma karşılığı elden para isteyen şahıs bayileri var. Bunu markalar da biliyor, muhtemelen devlet de... Şikayet edilse yaptırımı ciddi ağır. Vatandaş olarak haklarımızı aramak gerekiyor.
    Onu boşver kendine fatura edip 2.elde 300-500 km de araç satanda var. Dod'un sitesinde 100-200 km de satılık 2.el araçlar var. Belki direk kendine değil çevresine kesip geri alıyordur.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CND Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle yapılmadığı zaman bayi, o aracı müşteriye satmıyor ve bunu kabul edecek birini beklemeye başlıyor.

Vatandaş maliyeye vergi kaçırıldığını ve yöntemini anlattığında, normal şartlarda hızlıca bir inceleme başlar. Ötv devletin hassas olduğu vergi türlerindendir. Sonucunda da nereden bulaştık bu yönteme dedirtecek cezaları var.

Ancak güzel ülkemde af paketleri öyle durumda ki, bayi gerekirse af kapsamında hallederiz diyecek cesareti buluyor ve yürüyor.

Hak denildiğinde bayiden alsın vatandaşa versin anlaşılıyorsa evet öyle bir durum yok =) Buradaki konu devletin zarara uğratılması ki devlet bu konuda vatandaşının zarara uğramasına vereceği tepkiden daha farklı tepki verir
    Benim dediğim olay şu. Atıyorum aracın çıplak fiyatı 160 bin tl. Yani 150 bin baremini geçtiği için üst ötv diliminden. İstiyorsan gider hakkını öder devlete tam ÖTV ödeyip yüksek fiyattan alabilirsin. Yada alt donanımlı aracı alırsın. Bayi sana vergi kaçırmana yardım ediyor. Vergiyi kaçıran alıcı kişi bayi değil. Sana 149.900 TL den ürünü sattığını söyleyecek şekilde fatura kesip alt ötv diliminden alıyorsun. Ama aradaki 15 bin farkı sen elden fatura fiş makbuz olmadan ödüyorsun. Burda vatandaşın bir hakkı yok. İstiyorsa almasın aracı.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eworen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu an gördüğüm kadarıyla bu düzenleme ile en ucuza gelen araç corolla hybrid ler oluyor
    Zaten 1.8 olmasına rağmen destekliydi dahada desteklenmiş oldu 290 k TL ye koskocaman hybrid araç alabiliyorsunuz
    Mantıklı bence.
    Zaten resmen corolla için o hibrit dilimi 1.8 uyumlu olsun diye yapıldı. Bu ülkede Toyota kadar kollanan yerli üretici yok bence. Ne Fiat ne Ford bence Toyota kadar yollanmıyor.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim dediğim olay şu. Atıyorum aracın çıplak fiyatı 160 bin tl. Yani 150 bin baremini geçtiği için üst ötv diliminden. İstiyorsan gider hakkını öder devlete tam ÖTV ödeyip yüksek fiyattan alabilirsin. Yada alt donanımlı aracı alırsın. Bayi sana vergi kaçırmana yardım ediyor. Vergiyi kaçıran alıcı kişi bayi değil. Sana 149.900 TL den ürünü sattığını söyleyecek şekilde fatura kesip alt ötv diliminden alıyorsun. Ama aradaki 15 bin farkı sen elden fatura fiş makbuz olmadan ödüyorsun. Burda vatandaşın bir hakkı yok. İstiyorsa almasın aracı.
    Bence öyle değil.
    Bayi 151k tl aracı nizami satsa, 320k tl oluyor.
    Aracı 149.900 tl yaparsa 265k tl oluyor.
    Ki örnekleri var bakınız mesela seat leon fr, firma 150.250 tl olan liste fiyatını matrah düzenlemesinden sonra 149.829 tl yaptı.
    Bayi ne yapıyor, arabayı 320k tl'ye satsa edeceği kar 5k tl
    Ama 265k tl yapıp ilave aksesuar çakıyor, oluyor karı 20k tl.
    Senin cebinden 265k tl çıkacağına 280k tl çıkıyor.
    Arabaya ayrı fatura, aksesuara ayrı fatura kesiyor 1 gün ara ile.

Bu vergi kaçırma değil, liste fiyatı indirimi gayet nizami. Ama bayinin ilave aksesuarsız satmaması etik değil.
    Okumadan imzalamam.....

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaten resmen corolla için o hibrit dilimi 1.8 uyumlu olsun diye yapıldı. Bu ülkede Toyota kadar kollanan yerli üretici yok bence. Ne Fiat ne Ford bence Toyota kadar yollanmıyor.
    Bu kadar nokta atışı destek olamaz . 50 kw ve üstü, adiler...
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

S.Özeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devlet bayiye
    Bayi esnafa
    Esnaf vatandaşa
    Sonra hepsi vatandaşa
    Kısa özet
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onu boşver kendine fatura edip 2.elde 300-500 km de araç satanda var. Dod'un sitesinde 100-200 km de satılık 2.el araçlar var. Belki direk kendine değil çevresine kesip geri alıyordur.
    bayilerin yaptığı şey bu kendine fatura edip aracı satmak,hem satış gösteriyorlar hedefleri tutuyorsa sene sonunda bonuslarına ekleniyor,bayii sahiplerinin kendilerine,eşine,kardeşine,yiğenine fatura kestiğimi bilirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence öyle değil.
    Bayi 151k tl aracı nizami satsa, 320k tl oluyor.
    Aracı 149.900 tl yaparsa 265k tl oluyor.
    Ki örnekleri var bakınız mesela seat leon fr, firma 150.250 tl olan liste fiyatını matrah düzenlemesinden sonra 149.829 tl yaptı.
    Bayi ne yapıyor, arabayı 320k tl'ye satsa edeceği kar 5k tl
    Ama 265k tl yapıp ilave aksesuar çakıyor, oluyor karı 20k tl.
    Senin cebinden 265k tl çıkacağına 280k tl çıkıyor.
    Arabaya ayrı fatura, aksesuara ayrı fatura kesiyor 1 gün ara ile.

Bu vergi kaçırma değil, liste fiyatı indirimi gayet nizami. Ama bayinin ilave aksesuarsız satmaması etik değil.
    Aksesuar olayı başka. Açıktan para alma başka. 2 türlü de araç aldım. 2 türlüsünüde yakınan biliyorum. Ben aksesuar kısmında da iyice pazarlık yapıp zorla istemediğim sonradan yapma deri koltuğu çıkarttırdım. Garanti uzatma ile seramik felan filan çözdük işi. Burası Türkiye. Ya bu deveyi güdüceğiz ya bu diyardan gideceğiz. Ben ÖTV soygunundan en az zararla kurtulmanın derdindeyim.
    Schumi.Projects

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aksesuar olayı başka. Açıktan para alma başka. 2 türlü de araç aldım. 2 türlüsünüde yakınan biliyorum. Ben aksesuar kısmında da iyice pazarlık yapıp zorla istemediğim sonradan yapma deri koltuğu çıkarttırdım. Garanti uzatma ile seramik felan filan çözdük işi. Burası Türkiye. Ya bu deveyi güdüceğiz ya bu diyardan gideceğiz. Ben ÖTV soygunundan en az zararla kurtulmanın derdindeyim.
    Bence aynı olabilir.
    Çünkü 2k tl seramiği sana 5k tl fatura ediyor, 1k tl olan cam filmini 3k tl fatura ediyor, 2k tl body kiti 6k tl fatura ediyor.
    Aksesuar satışı bir nevi "nizami-faturalı" açıktan para almak gibi.
    Cash para alırken de bir makbuz veriyordur muhtemelen ama kanuni olarak işe yarar mı bilemiyorum.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence aynı olabilir.
    Çünkü 2k tl seramiği sana 5k tl fatura ediyor, 1k tl olan cam filmini 3k tl fatura ediyor, 2k tl body kiti 6k tl fatura ediyor.
    Aksesuar satışı bir nevi "nizami-faturalı" açıktan para almak gibi.
    Cash para alırken de bir makbuz veriyordur muhtemelen ama kanuni olarak işe yarar mı bilemiyorum.
    Cash alınırken hiçbir şey verilmiyor. Sıfır evrak. Gözlemim şu şekilde. Alt donanım araç bile üst ötv dilimine girdiği zaman aksesuar olayı oluyor. Ama üst donanım araç yüksek ötv dilimine girerse açıktan para alma olayına giriyorlar.
    Schumi.Projects

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle vergiden kaçınma ve kaçırma olarak iki kavram var. Yukarıda verdiğiniz örnek bir vergi kaçırma durumudur. Bunda iki taraf da suçludur. Hem çıkar elde ediyorlar hem de organize hareket ediyorlar. Burada gri bir alan yok iki taraf da suçlu.

Elden fatura , başka isimlere aksesuar faturası vb. uygulamalar ile açıktan veya ötv matrahı harici işlem yapanlar ise vergi kaçırıyor. İki kelime arasında bir harf farkı olmasına karşın doğuracağı sonuçlar oldukça yıkıcı.

Vatandaşın hakkı yok ki kısmı için eğer vatandaştan kastınız bayi ile kol kola girip vergi tahrifatı yapan alıcı ise burada bahsi geçen vatandaş o değil. Bu tip bir işe bulaşmadığı için aslında zaten iskontosu gereği alt dilime düşecek araca açıktan para ödemeyen ve açıktan işlem yapmazsan araç yok denilen insanların tamamı burada gerekli şikayeti yapıp bayinin incelemeye alınmasını sağlayabilir.

Vergi kaçırdığı ayan beyan ortada işletmeleri gerekli mekanizmaları tetikleyerek vergi ödevlerinin yerine getirilmesini sağlamak hem bir hak hem de bir vatandaşlık görevidir.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu markaların euro 10 kuruş artında hemen, 50 kuruş düşünce ölü taklidi yapmasını ne yapacağız beyler?

Ellerinde yüksek kurdan giren mal yok, ne sorsan elimizde yok diyorlar. İndirimi uygulamak için gayet müsait yani ortam. Ama her ne hikmetse o yükselen liste fiyatları hiç aşağı inmiyor... Karaborsacılar dışında bayilerin de bu ARZ fırsatçılığına bir el atmak lazım.
    Instagram: mutusgarage

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bize bizden başka düşman lazım değil ak yerinde

sıfır arabalara ihtiyacı olmadığı halde çöküp üzerine %10-15 hatta daha fazla koyup satan şahsın daaa esnafın daaa gerekli indirimi fiyata yansıtmayan bayinin de...

kaç senede bir araba yenileyen sıradan vatandaş arabasını bi kere sattı mı hak ettiği fiyattan sıfır araba alabilmesi için önce pantolonunu indirmesi gerekiyor, üzülüyorum insanlara

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu markaların euro 10 kuruş artında hemen, 50 kuruş düşünce ölü taklidi yapmasını ne yapacağız beyler?

Ellerinde yüksek kurdan giren mal yok, ne sorsan elimizde yok diyorlar. İndirimi uygulamak için gayet müsait yani ortam. Ama her ne hikmetse o yükselen liste fiyatları hiç aşağı inmiyor... Karaborsacılar dışında bayilerin de bu ARZ fırsatçılığına bir el atmak lazım.
    Kur artislari her zaman geriden geliyor. Ornek ocaktan %6 kur arttı. Her ay %2 yapıp 3 ay boyunca zam yapıyorlar. Kur artışı genel olarak araç zamlarının altında kalıyor. Kur düştüğü zaman indirim yapmıyorlar ama kredi kampanyalarıyla destekliyorlar genelde...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aksesuar mevzusunda da arabayı bir şekilde alt dilime sokuyorlar.
    Örnek; 160.000 lik arac kdv %80 ötv derken 339.000 TL ye geliyor.

Bunu 149.000 den gösterip %50 ötv ye sokan bayiler yada distribitörler 263.000 TL ye satabiliyorlar.

Üzerine aksesuar, koruma, ıvır zıvır 20-30 bin tl daha ekleyip 280-290 bin tl ye son kullanıcıya fiyat veriyorlar.

Son kullanıcı araba limitte yarın euro artınca yada biraz daha donanımlısı zaten %80 ötv ye gireceği ve fiyatı 50-60 bin artacağı için güle oynaya kabul ediyor aksesuarlı fiyatı. Bayi de extra kar yapıyor.

Diğer türlü de bayi tanıdığa fatura ediyor 2.elde liste fiyatının üstünden satıp yine 30-40 bin lirayı zaten kazanıyor...

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok acımasız bayiler var,
    Biz örnek vereyim.

X model aracı satarken fiyat belirleyeceğiz,

Piyasadaki bayilerden fiyat topluyoruz. Piyasanın altında yada üstünde kalmamaya çalışıyoruz.

Ötv matrah dilimleri maalesef hem bayilerin hem son kullanıcıların belini büktü.

Misal, distribütör X model aracı 300.000 TL liste fiyatıyla satışa sunuyor, Bayi elindeki tüm indirim skalasını kullanırsa ancak araç Alt vergi dilimine giriyor.

Ve bu tüm indirim skalasını kullanınca bayiye %0.1 gibi bir kar marjı kalıyor.

Bayide ne yapıyor. İnsaflıysa müşteriye faysa sağlayacak ürünler satmaya çalışıyor. Car Care uygulamaları, garanti uzatımı vs.

Ama bazı markalar Jant-Led-Spoiler-Body Kit vs vs iteliyorda iteliyor, bu etik değil.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler