User Tag List

Sayfa 3/8 İlkİlk 12345 ... SonSon
151 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: kiracı hakları ile ilgili destek

4LaRKaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba, Görüyorum ki aynı konudan tek muzdarip ben değilim. Yaklaşık 15 yıldır oturduğumuz ve yöneticisi olduğumuz binanın sahibi (ev sahibi) yaklaşık %80'lik bir zam talebinde bulundu. Bizde haliyle bir anda böyle bir kira artışını yapamıyacağımızı ilettik, kendisi 5 yıllık kiracılık süresini aştığımız için istediği oranda zam yapacağını ve kabul etmiyorsak çıkmamız gerektiğini söyledi. Açıkcası kendisine kızamıyorum, piyasanın bu duruma gelmesinde ki tek suçlu kendisi değil. Ancak bizimde şu şartlarda çıkıp ev bulmamız taşınmamız neredeyse 20bin tl civarı, nasıl bir yol izlememiz konusunda tavsiye verebilecek arkadaşımız var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İki taraf içinde sıkıntılı. Babamın kiracısı var 1800 e duruyor (Dükkan ) Yan dükkan 4500 e kiralandı. Kiracı eski , sorunsuz ama arada ciddi bir fark var. Şuan bende düşünüyorum ne yapayım diye. Çık desen sorun çıkma desen sorun. 4000 yapayım desen kabul etmez. Diğer türlü biz zarardayız. Bakalım daha zam zamanına var
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5 yıldan sonra mülk sahibi yeniden değerleme talebinde bulunabiliyor kanunen. Ama bu süreci de mümkünse resmiyete dökmekte fayda var.

Eski kiracı olduğu için rayiç bedel olmasa da iki tarafı da üzmeyecek bir rakam belirlenerek yola devam edilebilir. Neticede ülkede ki durum mal sahibini de kiracıyı da etkiliyor. Herkes kendi açısından haklı.

Tabi yeniden değerleme yaparken yeni sözleşme yapılmasında bence fayda var. Kanuni süreleri sıfırlamak için.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 yıldan sonra mülk sahibi yeniden değerleme talebinde bulunabiliyor kanunen. Ama bu süreci de mümkünse resmiyete dökmekte fayda var.

Eski kiracı olduğu için rayiç bedel olmasa da iki tarafı da üzmeyecek bir rakam belirlenerek yola devam edilebilir. Neticede ülkede ki durum mal sahibini de kiracıyı da etkiliyor. Herkes kendi açısından haklı.

Tabi yeniden değerleme yaparken yeni sözleşme yapılmasında bence fayda var. Kanuni süreleri sıfırlamak için.
    Muhtemelen öyle yapacağız. Zaten fazla yükseltmek istemiyorum. Problemli biri denk gelirse uğraşması büyük dert. Ortada bi yerde buluşmaya çalışacağız.

Malesef mülk sahibi olmakda kiracı olmakda mesele ülkemizde.

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İki taraf içinde sıkıntılı. Babamın kiracısı var 1800 e duruyor (Dükkan ) Yan dükkan 4500 e kiralandı. Kiracı eski , sorunsuz ama arada ciddi bir fark var. Şuan bende düşünüyorum ne yapayım diye. Çık desen sorun çıkma desen sorun. 4000 yapayım desen kabul etmez. Diğer türlü biz zarardayız. Bakalım daha zam zamanına var
    Yeni gelecek kiracının 2 ay kira verip, sonra 4 ay takıp, dükkanın da içine ederek kaçmasına bakar. Sorunsuz kiracıyla pazarlığa oturmak daha mantıklı gibi. Adam vermezse vermez ekstra, ama bir yoklayabilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende de bir kiraci var, 1000 tl veriyor, rayicin 3.500-4.000 oldugu yerde.

Bu sene zam yapmak istemiyoruz, cani sagolsun, keyfi yerinde olsun yeter, esini 1 sene once kaybetti, 200-250 liralik artista bile zorlanacak, sikintiya girecegini biliyorum.

Bilen arkadaslar var ise, kontratta yazmasina ragmen, enflasyon guncellemesi yapmamak hukuki acidan bizi sikintiya sokar mi?

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ckrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de bir kiraci var, 1000 tl veriyor, rayicin 3.500-4.000 oldugu yerde.

Bu sene zam yapmak istemiyoruz, cani sagolsun, keyfi yerinde olsun yeter, esini 1 sene once kaybetti, 200-250 liralik artista bile zorlanacak, sikintiya girecegini biliyorum.

Bilen arkadaslar var ise, kontratta yazmasina ragmen, enflasyon guncellemesi yapmamak hukuki acidan bizi sikintiya sokar mi?
    Keşke herkes sizin gibi düşünceli de olabilse. Hoş, bir yandan da bu kira ile geçinen vesaire de olabiliyor, her iki taraf da haklı. Ancak kötüye kullanılması, suistimal edilmesi kötü oluyor işte, Allah iki tarafı da düzgün insanlarla karşılaştırsın.

Kontratta yazmasına rağmen artırmamak sizin bileceğiniz iş, kiracıyla anlaştığınız sürece bir şey olmaması lazım.

Zaten açıklanan enflasyon ve kira artış oranları da "kira en fazla %... şu kadar artırılabilir" diye açıklanıyor. Örneğin %17 açıklanıyor, ancak tabi algı "illa 17 yapacaz" gibi oluşuyor.

Ben de düşünüyorum bu sene Mart'ta ne olacak diye bakalım. Girerken yüksekten girdiğimiz kira şimdi piyasaya göre çok altta kalmış oldu bu saçma sapan fiyatlarla. Mart'taki oran ne ise onun üzerinden direkt artırıp o rakamı söyleyeyim diyorum, bugüne kadar çünkü hep ortayı bulduk, çok artırmamaya çalıştım falan filan.. Bir yandan da beni çıkarmak istemez, tıkır tıkır ödeniyor kirası, bu devirde riske girmek ister mi o da ayrı konu.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eskiden kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapıyordu, artık günümüz fiyatları ve kredi oranlarıyla ev sahibi de olamıyoruz.

Ana babadan bişey kalmadıysa bir insan evladı nasıl ev alabilir? Gerçekten ufka baktıkça ufkum kararıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni gelecek kiracının 2 ay kira verip, sonra 4 ay takıp, dükkanın da içine ederek kaçmasına bakar. Sorunsuz kiracıyla pazarlığa oturmak daha mantıklı gibi. Adam vermezse vermez ekstra, ama bir yoklayabilirsiniz.
    Çok şükür onu da yaşadık. Artık kimseye kiralarken iyilik yapmıyorum. Boşaltma taahhütnamesi alıyorum. Kontratı avukata yaptırıyorum. Eşeği 5 tane kazığa 10 tane iple bağlıyorum Kendimde kirada oturuyorum. Kefil olmadan tutamadım Malesef Üçkağıtcılar yüzünden herkes birbirinden korkar oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eskiden kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapıyordu, artık günümüz fiyatları ve kredi oranlarıyla ev sahibi de olamıyoruz.

Ana babadan bişey kalmadıysa bir insan evladı nasıl ev alabilir? Gerçekten ufka baktıkça ufkum kararıyor.
    Eskiden 1 ev 1 araba derdik. İstanbulda karşılığı Kötü semtte kötü arabayla 1 000 000 TL Orta seviye dersen 2 000 000 tl

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ev sahibi gözünden bakınca hakları yok değil, kiracı gözünden bakınca bir anda istenen oranlar kabul edilir değil.
    38 yaşındayım,şu ana kadar aileyle beraber devam ettim bekarlıkta olunca ama şu aralar bir kaşıntıdır gidiyor.
    Tutmak istediğim ev tarikata girmeyeceğim ve insanın yaşayacabileceği bir yer olsun kıstasımdı.

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...73469739/detay

Bakırköyde oturuyorum ve anadalu yakasından bir yer bakarken bu ilanı gördüm, saolsunlar "eşyalı" olarak veriyolarmış..
    4-5 gündür 3.000-4.000tl 0-15 yaş arasında 2+1ler bakarken yukarıdaki kriterlerle ancak kurtköy,sultangazi, kartal ve maltepenin yukarılarında yerler var, satın almak isteseniz min. 500.000tllere geliyo..
    Abimde arkadaşımızın kiracısı Bakırköyde, dün konuştuk tefe-tüfeyi hiç beklemeden arttır fazlasını ver dedim. Zaten normale göre daha uyguna kalıyor, benzer bir ev kiralasa min. 5.000tlyi bulacak tutacağı ev.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu farklı bir noktaya evrildi.

Aslında olay zincirleme .

Para değer kaybettikce insanların gideri artıyor. Bunu tolere etmek için geliri arttırmak lazım. Hal böyle olunca mülkü olan kira yükseltiyor.

Bende dükkanım için yer bakıyorum. Kafama yatan dükkan 15 000 TL . Yılda 180 000 Tl yapıyor. Tabi o mülkü almak istesen 3-5 miyon.

İki ucu çokomelli deynek yani

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı |KaAn| Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ev sahibi gözünden bakınca hakları yok değil, kiracı gözünden bakınca bir anda istenen oranlar kabul edilir değil.
    38 yaşındayım,şu ana kadar aileyle beraber devam ettim bekarlıkta olunca ama şu aralar bir kaşıntıdır gidiyor.
    Tutmak istediğim ev tarikata girmeyeceğim ve insanın yaşayacabileceği bir yer olsun kıstasımdı.

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...73469739/detay

Bakırköyde oturuyorum ve anadalu yakasından bir yer bakarken bu ilanı gördüm, saolsunlar "eşyalı" olarak veriyolarmış..
    4-5 gündür 3.000-4.000tl 0-15 yaş arasında 2+1ler bakarken yukarıdaki kriterlerle ancak kurtköy,sultangazi, kartal ve maltepenin yukarılarında yerler var, satın almak isteseniz min. 500.000tllere geliyo..
    Abimde arkadaşımızın kiracısı Bakırköyde, dün konuştuk tefe-tüfeyi hiç beklemeden arttır fazlasını ver dedim. Zaten normale göre daha uyguna kalıyor, benzer bir ev kiralasa min. 5.000tlyi bulacak tutacağı ev.
    Aynen öyle, bizde de durum bu, 3.150 lira kira veriyoruz, karşı dairenin alt katı için 5.500 TL istenmiş.

Bu ayın rakamlarına göre en fazla %17 civarı kira artışı yapılabilir. Hesap ediyorum, %20 desek bile 3.750 falan anca yapıyor. Adam 4 dese yine razı olacağız demek anasını satayım.

Çünkü dayılık yapıp "hadi la ordan al evini bilmemne yap" deyip basıp çıksan, aha aynı ev 5.500 TL, nasıl gireyim ki?

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Patronun evinde uygun miktarda kira vererek oturuyorum.
    Neredeyse X2 maaş ile iş teklifi geldi. Çık der veya kirayı rayiç seviyesine çeker diye işi reddettim.
    Çevrede en dandik ev 3bin. Hikaye bu kadar.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim ev sahibi seneye 50 lira eklersin demişti evi tutarken, önümüzdeki ay bakalım aksi bir şey söyleyecek mi

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    akşamüstü yan komşum aradı (aynı tapuda 1+0da oturan;ev sahibinin oturmayı planadığı dairedeki arkadaş)...bugün cüzi bi artış ile ağustosa kadar kontrat yapmışlar onunla.Bide ağustosta çıkacağına dair taahütname imzalamış.Atladığımız , bilmediğimiz bi sebeple ağustos öncesi çıkartma ihtimali var mı diye endişeli.Bilgisi olan var mı?

blumenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben de her ihtimale karşı tahliye taahhütnamesi yapıyorum, üzerine tarih yazmadan.
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu gibi durumlarda mahkemeye gidip yeniden değerleme isteyebiliyorsunuz. Ancak sanırsam bireysel kiralarda 10 yıl, ticarilerde 5 yıl geçmesi gerekiyor. Bir süresi var ama yolu da bu.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu gibi durumlarda mahkemeye gidip yeniden değerleme isteyebiliyorsunuz. Ancak sanırsam bireysel kiralarda 10 yıl, ticarilerde 5 yıl geçmesi gerekiyor. Bir süresi var ama yolu da bu.
    13-14 yıl oldu sanırım . Mahkeme ile uğraşmak istemiyorum. Zam zamanı gelince görüşeceğiz. Durum ne olur bilmem.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler