User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: 3 Satış Limiti?

Otto_Skorzeny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

3 Satış Limiti?

Arkadaşım kendi çapında al sat işiyle uğraşmaya başladı, sene de 3 hak varmış sanırım. Bu 3 hak ilk satış tarihini mi baz aliyor yoksa takvim yılını bilen var mıdır?
    Hepiniz hızlısınız ama bayır aşağı

Raindrops - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takvim yılı baz alınıyor 1 Ocak'ta tekrar 3 hak geliyor

fatihdurutuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takvim yılı baz alınıyor. İş saçma yerlere gitmiş eğer evliyse ve eşinin üzerine alıyorsa onu da sorguluyorlar. Geçen sene vergi dairesi denetim kurulundan çağırıldım, hem benim hem eşimin yıl içerisindeki alış ve satışlarını hazırlamış bekliyorlardı. Ben sorun yaşamadım sohpet muhabbet bir şekilde uyarıyla hallettim ama sıkıntılı bir memura denk gelsem ceza yazarlardı.

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fatihdurutuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Takvim yılı baz alınıyor. İş saçma yerlere gitmiş eğer evliyse ve eşinin üzerine alıyorsa onu da sorguluyorlar. Geçen sene vergi dairesi denetim kurulundan çağırıldım, hem benim hem eşimin yıl içerisindeki alış ve satışlarını hazırlamış bekliyorlardı. Ben sorun yaşamadım sohpet muhabbet bir şekilde uyarıyla hallettim ama sıkıntılı bir memura denk gelsem ceza yazarlardı.
    Haksız sayılmazlar aslında, sağlam bir denetleme yapsalar çoğu memur ticaret ile uğraşmaktan memuriyetini kaybeder.
    imzasız..

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haksız sayılmazlar aslında, sağlam bir denetleme yapsalar çoğu memur ticaret ile uğraşmaktan memuriyetini kaybeder.
    Ben ''memurdan'' veya ''askeri personelden'' yazan ilanları direkt kapatıyorum. Birçoğu yeni seri plakalı, satmak için alınmış araçlar. Totoları koltuğa 2 hafta değince araca katma değer katıyormuş gibi meslek belirtiyorlar.
    Uzun süredir kullanılan, sahiplik ve bakım geçmişi belli araçlar istisna elbette.

idrisgürbüz19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir soruda ben sorayım madem malûm konu açılmış benim şirketin açılışında araba alım satımda var onda herhangi bi sorun oluyormu?

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı idrisgürbüz19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir soruda ben sorayım madem malûm konu açılmış benim şirketin açılışında araba alım satımda var onda herhangi bi sorun oluyormu?
    Araçlar şirket adına kayıtlı ise zaten alım satımda fatura kesmek zorundasınız. O yüzden bir problem yok. Bu uygulamanın amacı şahıs olarak alım satımda devletin vergi alamaması.

fatihdurutuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ticaretini yapıp haksız kazanç sağlayanlara bende karşıyım inşallah çözüm yolu bulabilirler ama bizim gibibotomobil meraklıları zaman zaman mağdur olabiliyor. Şahsım adına konuşuyorum en uzun bindiğim araca 6 ay binmişimdir, alıyorum alır almaz dünyanın parasını harcıyorum 2 3 ay sonra sıkılıyorum satmak istiyorum, haliyle harcadığım parayı üzerine koyuyorum bu sistemde haksız kazanç olarak sayılıyor. Keşke yapılan herşeyi faturalandırıp sisteme kayıt etdebilsekte olası bir şikayet durumunda gerekce olarak sunabilsek.

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fatihdurutuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyiki bunu yazdın benim de kafamda böyle 4 5 al sat vardı.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Al sat yapanlara ciddi yaptırımlar gelmediği sürece bu piyasa bu şekilde devam eder.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fatihdurutuna'nın yazdığı gibi, aslında çok kesin çizgilerle "3 sınırı" diye bir sınır yok.

"Memuru ikna etme" var

Büyük galerilerden birinin sahibi anlatmıştı birebir sohbette. Aynen yukarıda arkadaşın da yazdığı gibi, eğer siz bu al-satları bir şekilde açıklayabiliyorsanız, ve bundan ticari kazanç elde etmediğinizi de bir şekilde gösterebilir ve ikna edebilirseniz, sınır mınır işlemiyor.

Yani atıyorum 300 bine bir araç aldınız, masraf çıkardı, 50 bin TL bu araca harcadınız ve soğudunuz, satmak istediniz, piyasa da o sırada biraz arttı, 290-300 bine sattınız. Sonra üzerine biraz koyup 400'e bir araç aldınız, eşiniz kullanamadı, çocukla rahat edemediniz, birkaç ay sonra 350ye sattınız. Sonra 500'e araç aldınız, onunla da kaza yaptınız, soğudunuz, sattınız...

Böyle böyle giden bir senaryonuz varsa ve bir şekilde anlatabiliyorsanız sıkıntı yok.

Ancaaaaaaaak, eş, dost, akraba, herkes bir araç değiştirmiş, hepsinin üzerine bilmemne yapmış ve bunlardan birkaç gün içerisinde satış vererek, kâr elde etmiş görünüyorsanız, Maliye de bi "gel bakalım" çekiyor.

Yani bu havalimanında yurtdışından gelirken bavulunuzda 2-3 iPhone getirmekle, bir bavul dolusu iPhone ile yakalanmaya benziyor kısaca.

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alırken bir sorun yok anladığım kadarıyla. Misal üzerime 3-4 araç var. Bunda bir sorun yok, hepsini aynı yıl satarsam mı sorun?
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı delyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alırken bir sorun yok anladığım kadarıyla. Misal üzerime 3-4 araç var. Bunda bir sorun yok, hepsini aynı yıl satarsam mı sorun?

Araç alımıyla ilgili herhangi bir sınırlama ve yaptırım yok.
    imzasız..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler