User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
61 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Fırsatçı ifşa alanı

zyxtellow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fırsatçı ifşa alanı

Merhabalar;

Son günlerde yaşamış olduğumuz ekonomik sarsıntılar, ülkemizde her dönem olduğu gibi şark kurnazı fırsatçılara gün doğmasını sağladı. Forumda favori ilanlarımızı paylaştığımız ve sahtekar kişilerin ilanlarını paylaştığımız başlıklar mevcut ve hepimiz için faydalı içerikler bu başlıklar altında gelmeye devam ediyor. Bu başlığı açmamdaki amaç bugüne kadar sineye çekmiş olduğumuz fırsatçıları bu alanda paylaşıp haksız kazançlarına bir nebze olsun dur diyebilmek ve bu kazançların ne düzeyde olduğu tespit edebilmek. Hepimiz ticaretin belli noktalarında belli roller üstlenmişizdir, ticari öngörüyle ve makul piyasa seviyelerinde elde edilmiş karlı satışlar ve hamleler yapan şahıslar bizim hedefimizdeki kitleden değiller, fakat insanları astronomik fiyatlara alıştırmaya çalışan, satmasam da olur benim malımın değeri bu gibi tabirlerle genel piyasanın seyrini etkileyen bu kişilere gücümüz yettiğince dur demek ve haksız kazanç oranlarını tespit etmek için gelin birlikte hareket edelim. Mevcut başlıklar altında tam anlamıyla bu tip içerikler paylaşılmadığından böyle bir konu açmak istedim.

İlk içerik olarak kendi sattığım bir aracı paylaşarak umarım bu hareketi başlatmak istiyorum. Aracımı 1 ay kadar önce şuan ki sahibine sattım, aracımı satmış olduğum fiyat 205000 TL o gün mevcut dolar kurundaki değeri 17850 USD, ben aracımı satarken gayrimenkul alma hedefiyle hareket ediyordum fakat dövizdeki ilk sert hareketlenmeler 1USD/13TL seviyeleri görülmeye başlandığında aracım 261000 TL olarak ilana girdi, daha sonra sırasıyla 281000 ve 302000 TL seviyelerine geldi, bu yalnızca benim aracım için değil bütün araçlar için aşağı yukarı geçerli bir durum. Satmış olduğum bir şeyin peşinden düşünecek halim yok ama bu kadar astronomik kar hedefleriyle piyasanın seyrini etkileyen şahıslar maalesef istediklerini günün birinde elde ediyorlar, bunu artık hazmedemiyorum, hiç kimse dövizle ülkeye girmiş olan bir otomobilin dövize karşı değer kazanmasını mantıklı sebeplerle açıklayamaz, bu gibi durumların paylaşılacağı bir başlık olmasını hedefliyorum herkese iyi forumlar.

Not: Aracımı satarken belirlediğim 205000 TL etiketi diğer araçlarında ortalama fiyatları değerlendirilerek belirlenmişti.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...80672806/detay

[IMG][/IMG]

4LaRKaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun zamandır ne araç alırım, ne araç satarım. Şahsi fikrim yaptığınız ifşanın yanlış olduğudur, piyasanın durumu ortada nerden baksan elde kalıyor. Konuyla alakalı rahatsız olabilirsiniz, bunu dile getirmekte sizin tercihiniz ama kişiyi alenen 'ifşa' etmek bence yanlış. Olaya bu şekilde bakarsak neler var neler, saymakla bitmez. En baştan en sona herşey yanlış ülkede.

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu yakıştırmayı nasıl yapıyorsunuz anlam veremiyorum.Adam zorlamı aldını sizin elinizden aracınızı? Bir fiyat biçilmiş anlaşılmış alınmış.Şimdi bu 300 yazmış emsal araçlar nekadar? 200e var 400e var kaç yazmalı? Diyelim ki 210 a sattı ne alacak? İnsanları sınıflandırmayın 3/5 kişi ile olacak iş değil.Keşke tüm araçlar (benimkilerde dahil) yarı parasına düşsede istediğimiz araçlara sahip olabilsek. 40,000 e almadığım aracı 320,000 vererek aldım 1 ay önce.Bugün satacak olsam 500 isterim. Ne yapayım 320 ye satıp birilerini mutlu edip az sarj edilmiş martımı alayım?

Burada suçlu olanlar kişiler değil uzun uzun yazıp ceza almak istemiyorum
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Memleket komple fırsatçı hangi birini yazacağız bu pahalılıktan aracıma binesim gelmiyor satacam satarkende piyasada neyse ona göre bir fiyat belirleyecem şu piyasaya göre bende fırsatçı olacam o zaman değilmi...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

EOZDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şahsi kanaatim de bu belirsizlikte insanlar her şeyi yazar, 500de yazar, 3-5 saatte her şey tersine dönebilir. Bence de burada suçlu olan kişiler değil.
    123d

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mal adamın isterse 500 bin yazar oraya.

fırsatçılığı doğuran ortamı yarattırmasınlar , kimse de fırsatçı olmasın. Olayın çözümü budur.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Burada suçlu olanlar kişiler değil uzun uzun yazıp ceza almak istemiyorum
    "Uzun uzun" derken bu bir hedef gösterme mi?

oguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence konu silinsin , ayrıca o paylaştığın adam konuyu okusa seni mahkemeye verse haklı, kvkk haklarına aykırı iş yapıyorsun..
    Beyin bedava...

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke ortalama bir otomobile 5-10 maaşımız ile sahip olabilsek. Böyle mağduriyetler çıkmasa. Aracıma tam 3 kere ciddi alıcı geldi. Satıp başka araç almak için başkalarıyla anlaşıyorum. Ya telefona bakmıyorlar ya da fiyatı yukarı çekip duruyorlar.

Piyasa çok karışık alacağınız aracın sahibiyle satacağınız aracın sahibini alıp aynı anda noterde imza atmadığınız sürece paranızla ortada kalırsınız. 1 hafta sonra sattığımız şeyi geri alamayacak noktaya geliyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracınızın noterini verdikten sonra konu kapanmıştır.

ister söker parça parça satar 17.000usd değil 27.000usd gelir elde eder, isterse hayır kurumuna bağışlar.

Dönüp burada konuyu görse, hayırdır kardeş gözün tutmadıysa satmasaydın dese haklı.

ya da siz arabayı sattığınız dönemde hiç bu tarz kur hareketleri olmadığını varsayalım, bundan 2-3 ay öncesine gidelim, piyasada tüm arabaların 3-5 3-5 haftalık bazda üstüne koyarak gittiği dönemde siz arabanızı sattıktan sonra "şu kadar dolara sattım, 1 hafta bekleyeyim de şu kadar dolara satayım" hesabı yapmamış

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    **son cümle;

ya da siz arabayı sattığınız dönemde hiç bu tarz kur hareketleri olmadığını varsayalım, bundan 2-3 ay öncesine gidelim, piyasada tüm arabaların 3-5 3-5 haftalık bazda üstüne koyarak gittiği dönemde siz arabanızı sattıktan sonra "şu kadar dolara sattım, 1 hafta bekleyeyim de şu kadar dolara satayım" hesabı yapmamışsınızdır ( zira ben de yapmıyorum ) , ama 2 ay sonra dönüp bakınca arabayı bedavaya vermişim de diyor insan. aslında yapmak lazım.

ben kaç tane araba için o fiyata hayatta gitmez dedim, sahipleri eninde sonunda yazdıkları o fiyatı gördü ve sattılar arabayı. sıfırı her gün yükselen piyasada şimdi fırsatçılık gibi gözüken fiyat, 2-3 hafta içinde normal bir fiyata gelebiliyor. ( tabi sizin örnekte arkadaş her usd hareketinde fiyatı güncellemiş.)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben burda bu şahıs özelinde bir durum oldugunu ifade etmedim çarpıtılmasın lutfen, genel piyasa bu halde ifsa ettigim şahsın kisisel bilgileri degil veya şahsına bir hakaret soz konusu değil, herkesin aracı mali mülkü satılsın kimse zarar etmesin bu benim problemim değil aksine mutlu olurum ama fiyat belirlemede sizcede sıkıntı yoksa genel piyasa için diyorum, problem değil konuda kapatılsın gerekirse hesabımda silinebilir.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Fırsatçılıkla ne alakası var anlamadım.
    Bugün ilanlardaki eşdeğer araçların en leşi 300.000 olsa sen de 205.000'e satmayacaktın. en az 300-310'a ilan girecektin.
    Adam da aynısını yapmış.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neden anlaşamıyoruz sadece bu adam bunu yaptı gibi bir cümlemi kurdum ben, isterse 1 milyon yazsın, ben genel piyasa neye dayanarak bu noktaya geliyor diyorum neyse ben hata etmis olayım kendimi ifade edemedim konunun silinmesini talep ediyorum.

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 ay olmadı aracımı 415 e verdim.Yalandan aradım 582 istiyorlar
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memleket komple fırsatçı hangi birini yazacağız bu pahalılıktan aracıma binesim gelmiyor satacam satarkende piyasada neyse ona göre bir fiyat belirleyecem şu piyasaya göre bende fırsatçı olacam o zaman değilmi...
    Tam bunu yazacaktım gerçekten.

Araç 305 bin, emsal insignialar da muhtemelen şuan 300+ dır muhtemelen.

1 ay önce 205 e satın alan adam 205 e satıp, aynı arayabı ertesi gün 310 dan alabilir mesela

Üşenmedim baktım 100 bin ile 111 bin km de 2010 model 3 araç var, en ucuzu da sizin eski araç.

Diğerleri 310- 315 şeklinde gidiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 ay olmadı aracımı 415 e verdim.Yalandan aradım 582 istiyorlar
    Neye gore 582 istiyorlar abi bu aradaki fark ne sayesinde oldu, arada 167000 TL fark var bunun sebebi ne, gecerli bir sebebi olduktan sonra şahısların maddi kazançları kimseyi ilgilendirmez, ama keyfim öyle istedi gibi şeylerle gidiyorsak sayet birilerinin keyifleri benim bir kac yıllık çalışmanın karşılığı oluyor bu benim icin can sıkıcı bilmiyorum senin hislerin nasıl.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben 2018 model polo aracımı ağustos ayında BEDELİ karşılığında sattım. Şuan piyasa sattığımın 2 katından fazla. Ne o vakitteki dolar karşılığına ne şimdi karşılığına baktım. Sattıktan sonra piyasa bana uymadığı için araç almadım, tepkimi bu şekilde koyuyorum. Benden alıp ilana koyan kişi galericiydi, ilanı alıp benden şu rakama aldı, %30 üstünü yazdı sonra fiyat yükseltti diye paylaşmamın bir anlamı yok, ben belirlediğim rakamı verip satmışım sonrası beni ilgilendirmiyor çünkü. Hea geri kalan piyasa da içime sinmiyorsa, çok basit almam arz azalmasıyla anca fiyatları aşağıya çekilebilir. Sıfırda kur ve vetgiler belirlerken 2.elde bizim arzımız fazlasıyla belirleyici bunu unutmamak lazım.
    Instagram: mutusgarage

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fırsatçılıkla ne alakası var anlamadım.
    Bugün ilanlardaki eşdeğer araçların en leşi 300.000 olsa sen de 205.000'e satmayacaktın. en az 300-310'a ilan girecektin.
    Adam da aynısını yapmış.
    Opel Insignia 1.6 180 HP - Benzinli - Cosmo - 2010 - 66.488 TL
    Ya ben 66'ya aldım 10 küsür yıl bindim 15 bine satayım dememiş 200.000 küsüre satmış. Bugün olsa dediğin gibi 300.000 ilan girilecekti
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler