User Tag List

Sayfa 74/102 İlkİlk ... 2464727374757684 ... SonSon
1924 sonuçtan 1.388 ile 1.406 arası

Konu: 0 km Araç satış danışmanları

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    6K km aracını gezdirtmen isteyenler bana Dm den ulaşabilir.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasak getirene kadar aslan marka vergiler ve cezalar vereceksin
    Niye yılda 3 araç satana yasak var ki?
    4, aracı satana Satış bedeli üzerinden %10 5, araca satana %15 6, aracı satana %25 ve geriye dönük tüm satışlardan +%5 gibi vergi koy.Bununda takibini çok çok güzel yap ozaman hep birlikte izleyelim olanı biteni.Adam yılda 98 taşıt satmış ya.Naaptın yemedin içmedin memleket memleket dolaşıp arabamı alıp sattın

iti öldürme korkut demişler.Nasıl 20k ya çıkarttık tlf vergisini dediler.Cuma günü gib ve edevlet sistemleri kitlendi.Ciddi anlamda bokunu çıkarttılar bu alım satım işlerinin.Eskiden yaz başı motor alır eylül ekim gibi satardım.sık sık araba değiştirir keyfini sürerdim.Şimdi aslan besliyoruz sadece abilerin abisi şekli.
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    deveden büyük fil var
    PROSTOCK GARAGE

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    artık hem şirket hem şahıslara 6 ay 6k km var.
    bazı noterler ve satıcılar cezasını göze alıp işlem yapıyor ama yasal değil
    Şahsa yok. 3ten fazla alım satım yapıyorsa var anca, onu "ticari" kabul ediyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasak getirene kadar aslan marka vergiler ve cezalar vereceksin
    Niye yılda 3 araç satana yasak var ki?
    4, aracı satana Satış bedeli üzerinden %10 5, araca satana %15 6, aracı satana %25 ve geriye dönük tüm satışlardan +%5 gibi vergi koy.Bununda takibini çok çok güzel yap ozaman hep birlikte izleyelim olanı biteni.Adam yılda 98 taşıt satmış ya.Naaptın yemedin içmedin memleket memleket dolaşıp arabamı alıp sattın

iti öldürme korkut demişler.Nasıl 20k ya çıkarttık tlf vergisini dediler.Cuma günü gib ve edevlet sistemleri kitlendi.Ciddi anlamda bokunu çıkarttılar bu alım satım işlerinin.Eskiden yaz başı motor alır eylül ekim gibi satardım.sık sık araba değiştirir keyfini sürerdim.Şimdi aslan besliyoruz sadece abilerin abisi şekli.
    Yılda 3 araç serbestesi neden var ? Alım satımdan kar eden adam aradaki farkı yıllık gelir vergisine eklesin. Bordrolu ise şirketi halleder, değilse müşaviri...

Bankadan takip edersin noterden düşük mü gösterdi? Bin tepesine.

Ancak bizde kurallar var fakat işlemiyor. Çünkü yaptırımı yok veya affı çok. Böyle dikiş tutmaz düzen. Amerika'da IRS den neden it gibi korkuyorlar ? Söylediğini yapıyor da ondan

Ama senin ülkende kabaca 80, gerçekte 140 puan enflasyonda vaktinde vergisini ödeyen enayi. Ödemeyip mala basan zengin oluyor...

Olanı adam gibi hakkaniyetli uygulasak zaten çoğu fırsatçının çılgın kazançları vergilendirilmiş olur.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahsa yok. 3ten fazla alım satım yapıyorsa var anca, onu "ticari" kabul ediyor.
    ben de resmi gazetenin yalancısıyım. Bu sefer bireyseli geçirdiler ama detayı nedir araştırmadım. Sadece bir arkadaşım geçen hafta noterde araç satamadı noter cezası var diyerek onaylamadı 6 ay dolmadığı için. 2-3 gün kalmıştı bekledi öyle verdi satışı.
    https://twitter.com/ticaret/status/1...376256/photo/2
    www.vava.cars

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de resmi gazetenin yalancısıyım. Bu sefer bireyseli geçirdiler ama detayı nedir araştırmadım. Sadece bir arkadaşım geçen hafta noterde araç satamadı noter cezası var diyerek onaylamadı 6 ay dolmadığı için. 2-3 gün kalmıştı bekledi öyle verdi satışı.
    https://twitter.com/ticaret/status/1...376256/photo/2
    Konuyla ilgili çalışma, bilgi notu, toplantı vb yaptığımız için yakinen takip ediyorum

Resmi gazetede yayımlanan geçtiğimiz yıl Ağustos yönetmeliğe ek yapılmasına dair yönetmelikte 6 ay 6 bin km kısıtı ilk geldiğinde "bireysel"in lafını hiç geçirmemişlerdi.
    Bu sefer güya geçirdiler ancak ilgili Yönetmelik'te halen 3'ten fazla olan satışlar "Ticari" olarak nitelendirildiği için şahsi satışlara herhangi bir kısıtlama gelmiyor.

Hatta ben bu yüzden başından beri hiç bir düzenlemenin bir işe yaramadığını söylüyorum, hazırladığımız rapor, bilgi notu vb'de de dile getiriyoruz ama ben geçirerek yazıyorum diye daha yumuşat diyorlar
    Galerilere satış yapmak istemeyen bayiler de al-satçıların yöntemi ile eş dost akraba üzerinden araba aldı mesela..

Dün Ticaret Bakanı bir toplantımıza geldi, 3'ten fazla yönteminin arkasından dolanıldığının da bilinildiğini, 15 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek Yönetmelik değişikliği ile fayda sağlanamaması durumunda ek tedbirlerin alınacağını söyledi. En azından farkındalar dedim.

3'ten fazla satış durumunu aşmamak için de eş dost akraba üzerinden iş yapmayı da Maliye aracılığıyla yoğun şekilde denetleyeceklerini söyledi.

Ancak hala bu yöntemler bence bir işe yaramıyor.

Yasak niye kısmını da şöyle açıklayabiliriz sanırım;
    3'ten fazla satışa yasak getirmesi de olayı ticari olarak nitelendirip "şirket kurma" gerekliliği yüzünden. Ticaretini yapıyorsan yetki belgesi olan kurum olacaksın diyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de arkadaş herkes fırsatçı... Bakan toplantıya gelmiş, birisi soruyor, filo araçları bulunan kiralık araç şirketleri için bu esnetilemez mi, muaf tutulamaz mı diye... Niye dedi bakan, adam diyor ki "efendim ben 100 tane araç aldım diyelim sıfır, bunları kiraladım ettim, ee sonra bahçede mi yatırıcam 6 ay dolması için" diyor.

6 ay dolmadan arabayı nasıl eskitip gözden çıkarıyorsun birader?
    Adam açık açık diyemiyor tabi ama söylediği şey gayet açık; ben 100 tane araba alıp bunları kiralıyormuş gibi yapıp, 1 ay sonra güzel fiyattan sağa sola çakayım.
    Bakan da "bir kapıyı açıyorsunuz, hemen suistimaller başlıyor, o yüzden böyle yapmayacağız" dedi anca kibarca. Ben olsam lafı yapıştırırdım sanırım

Devlete ekonomiye şuna buna kızıyoruz da adamlar da hala üçkağıt peşinde. Böyle olduğu sürece müstehak.

Alpii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün ilanlarda 16-17 tane i20N vardı sabah. Şuan 6 tane kaldı, kalanların cogu da 0 fiyatının altına çekip, açıklamaya yazmış fiyatı temsili diye zaman ayırıp uğraşmak lazım bunlarla

Bu da ayrı bi açıklama Not kısmına özellikle dikkat
    https://www.instagram.com/gnn.308/

34 GNN 111 #308 21'
    34FDC785#308 16’ - RIP - 34BAG097 #308 18'

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    skoda scala bakın , tr'ye bu ara çok girdi
    médiocrité partout

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hukukla ilgilenen birisi olarak şu sıfırından pahalı araç satışı olmaması muhabbeti ile alakalı bir kaç kelamda ben etmek istiyorum.

Yönetmelik okunduğunda görüyoruz ki, alıcı ve satıcı arasında sıfırından yüksek fiyata araç ticareti engellenmemiş; "(2) İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlaması" lafzından anılıyoruz ki engellenen durum ikinci el aracın sıfırından yüksek fiyata ilana konulması. Yani üst fiyattan satmaya dair hiç bir engel yok.

İkinci olarak, hukukta kanuna aykırı her fiilin bir yaptırımı olur, ki vatandaşlar ilgili hukuka aykırı fiilden uzak dursunlar. Ancak "İkinci El Motorlu Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik" te yapılan bu son düzenlemeye aykırılık hali bizi md. 23'e, madde 23'te bizi 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un 18. maddesine gönderiyor. Ancak süpriz, bu maddede yasağa aykırı şekilde olan ilana uygun bir müeyyide bulunmuyor ) Kanunilik ilkesi, cezanın öngörülebilir olması vs. hiç bir hukuki ilkeye uymayan bir cezadan bahsediyoruz ki, bu da muhtemel bir para cezasını tartışmalı hale getiriyor.

Son olarak, işin bana göre en sarpa saracağı yerlerden biri burası ama deneyecek bir deli çıkacak mı merak ediyorum. İleri ki kısmın daha iyi anlaşılabilmesi işin şunu ön bilgi olarak vermek istiyorum: Hukukta kişiler arası bir sözleşmenin kurulması için bir teklif ve bu teklifin kabulü gerekmektedir. Yani 1-"ben bunu X TL'ye satıyorum, alıyor musun? 2- Evet, dediğin fiyatı kabul ediyor ve alıyorum." Bu kadar. Böylelikle birbirine uygun olan karşılıklı irade açıklamaları bir araya gelir ve sözleşme kurulmuş olur. İnternette gördüğünüz ilanlardaki fiyatlar ise hukuken sözleşmenin ilk, teklif kısmıdır.

Her ne kadar araç satışında sahibinden.com, arabam.com gibi platformlar ilk akla gelse de, markaların kendi internet siteleri üzerinden de araç satışını yaptıklarını farketmişsinizdir. Buradaki ikinci el araçlar distribütörlerdeki araçlar olduğundan, buradaki araç fiyatları, mercedesin kendi yayınladığı sıfır listeden daha yukarıda. Çünkü onlarda "kendi ticaretindeler" Örn Mercedes: Shop Instance Blueprint

Yeni yönetmeliğin dün itibariyle yürürlüğe girmesiyle, sıfırdan yüksek bu fiyatlarında kanuna aykırı olacağı bir gerçek. Peki hasbelkader, 2023 model ikinci el bir araca sıfır ya da sıfıra yakın fiyat yazıldığı ve bu fiyatında güncel piyasada gayet uygun bir rakam olduğunu ve bütçenize uyduğunuzu farzedin. Telefonla aradığınızda elbette size farklı bir rakam söylebilirler, ki biz de bunu bekleriz. Fakat ilana girilen rakamın hukuken bir teklif olacağını söylemiştim. Şimdi siz bu ilanın saat gözükecek şekilde videosunu alıp, bir şekilde elde ettiğiniz satıcı firmanın ibanına ilandaki yazılan meblağı gönderdiğinizi hayal edelim. İşte bu noktada artık satış sözleşmesi tamamlanmış oluyor ve hukuken aracı size teslim edilmesini bekleyebilir konuma geliyorsunuz. (saat gözükecek şekilde video ise, klasik "mercedes kimseye haber vermeden fiyat değişikliğine gidebilir" maddesini bertaraf etmek, yani dekontta havaleyi yaptığınız saatte bu araç, bu fiyattaydı durumunun kanıtı, kaldı ki eğer hukuka göre davranıyorsak, her halükarda satıcı sıfırından yüksek fiyata ilanda olduğunu iddia edemeyecek konumda olacaktır)

Belki biraz fantastik ya da bilim kurgu gibi durabilir ancak hukuk şakaya gelmez. Kaldı ki, "İkinci el motorlu kara taşıtı satışına yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler, ikinci fıkraya aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve anılan fıkraya aykırı ilanlar ile ilan sahiplerine ilişkin tüm bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun olarak Bakanlığa iletmekle yükümlüdür" maddesini okuyunca bu nokta daha trajikomik hale geliyor çünkü bu durumda mercedes tr, kendi distribütörlerini uyarması ve bakanlığa "ele vermesini" gerektirir bir konuma düşüyor Zaten büyük bir ihtimalle de bu tür senaryolarla boğuşmak istemeyen firmalar, "fiyat için iletişime geçiniz" yazıp geçeceklerdir gibime geliyor.

Sözün özü iktidar yine dostlar pazarda görsün mantığıyla "biz üzerimize düşeni yaptık daha napalım " demek için vatandaşın algısına oynamak istiyor ancak verilen kararlar konuyu çözmekten daha çok, işi daha da karmaşıklaştırıyor.
    "Korkmadık, savaştık"

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fiyat listelerinde tavsiye edilen fiyat bayiiden bayiiye degisebilir diyor,

Fiat, yamaha vs turkiye dist ile gorusunce biz ithalatciyiz bayii kanali yada satis ile alakali bilgi yaptirim yada kontrolumuz yok,
    Aksesuar satisi bayii ile alakali der.

Bu durumda sifirdan pahali olmayacak fiyat tavsiye edilen oluyor. Bayiide gercekte satisi olan rakam degil.

Zaten sonu cikartan nokta bu, ithal arabalarda liste fiyatindan kapora aliyor musteri kacmasin, 3 ay sonra gumrukten cikmadan zam yuklemesi.
    3 ay icinde arabasini listeden pahaliya satti gorunenler, bayiiye araba geldigi anda dusuk kaliyor.

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motosikletlerde hala şahıs bazlı satıcılar sıfırın üzerinde rakam yazıp ilan açabiliyor. Bir kısmında çanta vs ekstralı diyor ama genel 30-50 km bandında. İşsiz bi zamanıma gelse oturup hepsini şikayet edicem de bişey çıkacağına inanmıyorum.
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aykutsafakyaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosikletlerde hala şahıs bazlı satıcılar sıfırın üzerinde rakam yazıp ilan açabiliyor. Bir kısmında çanta vs ekstralı diyor ama genel 30-50 km bandında. İşsiz bi zamanıma gelse oturup hepsini şikayet edicem de bişey çıkacağına inanmıyorum.
    Neden şikayet ediyoruz onu anlamadım?
    İçinde bulunduğumuz durumu hiç sevmiyorum ama adam x fiyata almış y fiyata satıyor.Alan veren razı ise bize laf düşmez.Kimse kimseye zorla birşey satmıyor satamazda.
    İçin ferahlayacaksa bence 1 saatlik mesai ile bir çoğunu şikayet edebilirsin.Bir yerden başlamak gerek

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İçinde bulunduğumuz durumu hiç sevmiyorum ama adam x fiyata almış y fiyata satıyor.Alan veren razı ise bize laf düşmez.Kimse kimseye zorla birşey satmıyor satamazda.
    İçin ferahlayacaksa bence 1 saatlik mesai ile bir çoğunu şikayet edebilirsin.Bir yerden başlamak gerek
    şikayet kısmı çok ilginç, şahıs bayiden liste+300/400 verip almış, satarkende öyle satması ne kadar hoş olmasa da bana normal geliyor.
    önce euro/dolar düşürülsün araçlar mantıklı rakama gelsin, sonra markalara cezalar kesilsin, en son vatandaşla uğraşsınlar. baştan sona saçmalık şu anki sistem...

770
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2020 2021 model araçlarda 0 liste fiyatına satılmaya çalışılıyor onlarıda mı şikayet edeceksiniz ? Bu liste fiyatı saçmalığına bir son vermek lazım dengeler bir kere değişti insanlar talep etti ve fiyat oluştu, bayinin üstüne 200-300 alıp satmasına engel olamıyorsun ama alan vatandaş zararına satsın istiyorsun.Muhtemelen sağlam bir ötv zammı gelecek liste fiyatları piyasada işlem gören fiyat seviyesine gelecek ondan sonrada artık arz talep dengesi oluşursa elden para alma işi kalmaz.

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim anlatmak istediğim kısım burası değildi bi karışıklık oldu sanırım.21 model 22 veya 23 çıkışlı motosikletler var şuan dediğim şekilde. Ve aynı motosikletlerin sıfırları da bazı bayilerde mevcut. 23 model sıfırdan daha pahalı olması normal mi geliyor size ?
    Yoksa benim gram umrumda değil, alan alsın satan satsın arz talep meselesi bazı şeyler. Şikayet kısmına gelirsek otomobillerde olan aradan bayilere el altından para yedirip alma işlemini bir çok motosiklet bayisi de yapmaya başladı, en azından benim için ulaşılabilir bir hobi aracı olan kar gütmediğim motosiklet tamamen ticari bir amaca dönüştü. Ben bu olaya sitem ediyorum.
    Hiç bişeye değmeyeceğini bildiğim için o tür işlere vakit ayırmıyorum sağol abi
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aykutsafakyaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim anlatmak istediğim kısım burası değildi bi karışıklık oldu sanırım.21 model 22 veya 23 çıkışlı motosikletler var şuan dediğim şekilde. Ve aynı motosikletlerin sıfırları da bazı bayilerde mevcut. 23 model sıfırdan daha pahalı olması normal mi geliyor size ?
    Yoksa benim gram umrumda değil, alan alsın satan satsın arz talep meselesi bazı şeyler. Şikayet kısmına gelirsek otomobillerde olan aradan bayilere el altından para yedirip alma işlemini bir çok motosiklet bayisi de yapmaya başladı, en azından benim için ulaşılabilir bir hobi aracı olan kar gütmediğim motosiklet tamamen ticari bir amaca dönüştü. Ben bu olaya sitem ediyorum.
    Hiç bişeye değmeyeceğini bildiğim için o tür işlere vakit ayırmıyorum sağol abi
    Tabi ki normal değil.Biz 2000 li yıllarına başınsa 10milyona 106 alıp 9a satınca oh be kurtulduk iyi verdik derdik.Araba ne ara yatırım aracı oldu.Nasıl buralara geldik
    Ben her yazbaşı motor alır yaz sonu satardım.Almıyorum.İlk kez Aprilia diye bir motor aldım.Honda yada Yamaha alırdım almıyorum.Hadi çok extreme makinalar olur verirsin 30/40 gönlünden ne koparsa ama bu nedir kardeşim bayiler estiriyor.
    Golfü falanda satınca 1m max bütçe ayırdım kendime +/- 100 olsun.Daha sıfır araba almam bir arabaya okadar para bağlamam.Gerçi Golfe okadar para istemeyede utanıyorum oda ayrı durum

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu sabah aklıma geldi
    bir zamanlar şöyle akıllar veriyordu herkes birbirine ;
    "boş yere sıfır araba alma , plakayı takar takmaz 10 milyon değeri düşecek (o zamana göre )
    en güzeli , 1-2 yaşında şöyle 10.000-20.000km'de ikinci el al çok daha uyguna alırsın"

neredeeeen nereye...

skati !!!
    bizi nereye ışınladım hocam?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler