User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: İzale-i şuyu hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İzale-i şuyu hakkında

Selamlar,

Babamın vefatı sonrası intikal eden tarla vb bulunmakta fakat çok fazla hissedarı olduğu için hiçbir işime yaramıyor. Bana gelen herhangi bir gelir vb yok. Tarlaları kullananlar kiralayalar vb var ama kimse kimseye hesap bile vermiyor. Ayrıca akrabalarda aşırı sıkıntılı hiçbir şekilde yıllardır paylaşılmadı. Bunun tek yolu anladığım kadarıyla İzale-i şuyu davası olacak gibi duruyor. Fakat ilk etapta uzlaşmaya gitmek gerekiyormuş. Dava açılacak olursa eğer çok sıkıntılı tipler olduğu için memlekete can ve mal güvenliğimden dolayı bu iş için gitme taraftarı değilim. Avukata mı vermek gerekiyor? Uzlaşma aşaması ve dava aşaması dahil tüm işlerde avukat halledebiliyor mu? Süreç hakkında bilgisi olan var mıdır?

Süreç hakkında genel olarak bilgisi olan varsa paylaşabilirse çok sevinirim.

Mesela masrafları ben mi ödüyorum dava sonrası tüm paydaşlara mı paylaştırılıyor? Satış bedelleri herkesin banka hesabına mı yatırılıyor mahkeme tarafından? Gibi gibi aklıma gelen gelmeyen birçok soru var. Bu konu üzerinden tartışabiliriz ileride bu davayı açmak isteyenlere de yol göstermek açısından iyi olabilir diye düşünüyorum.

İyi forumlar dilerim.

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstüne kayıtlı herhangi bişey yoksa sadece bu tarlalar varsa çek krediyi altın yap at köşeye. Tarlalara haciz gelsin bankalar halleder gerisini tertemiz

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen baban vefat ettiği için hissedar gözüküyor musun?
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah rahmet eylesin öncelikle,

İzale-i şuyu davası yıllarca sürer ve istediğiniz gibi sonuçlanmaya bilir,
    Büyük hissedarlardan birine uygun fiyattan devredip kurtulabilirsiniz,
    Yada hisse oranında parselizasyon talebinde bulunabilirsiniz,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biz de de annemin babaannesinden kalan Moda da köşk var. Bizimkiler ilgilenmediği için Derneğin biri çökmüş tadilatını yapıp kiraya vermiş. Dava açtık dernek ben kiracıyım diyor kirayı yatırdığı kişinin aile ile alakası yok. Araştırdık derneğin kurucusu. Herifleri kapı dışarı edip satma derdindeyiz onları bile kapı dışarı edemiyoruz dava uzadıkça uzuyor ailede mirasçı olup ölenler var diye. Ulan benim davayı açma sebebim benim olan mala birilerinin çökmesi. Benim mirasçılarımdan kimlerin yaşayıp yaşamadığı davanın konusu değil ki. Hakim ana konuya bakmıyor benim tarafımdaki mirasçı olayları ile ilgili davayı uzatıyor.
    IN BOOST WE TRUST

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seneca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Babamın vefatı sonrası intikal eden tarla vb bulunmakta fakat çok fazla hissedarı olduğu için hiçbir işime yaramıyor. Bana gelen herhangi bir gelir vb yok. Tarlaları kullananlar kiralayalar vb var ama kimse kimseye hesap bile vermiyor. Ayrıca akrabalarda aşırı sıkıntılı hiçbir şekilde yıllardır paylaşılmadı. Bunun tek yolu anladığım kadarıyla İzale-i şuyu davası olacak gibi duruyor. Fakat ilk etapta uzlaşmaya gitmek gerekiyormuş. Dava açılacak olursa eğer çok sıkıntılı tipler olduğu için memlekete can ve mal güvenliğimden dolayı bu iş için gitme taraftarı değilim. Avukata mı vermek gerekiyor? Uzlaşma aşaması ve dava aşaması dahil tüm işlerde avukat halledebiliyor mu? Süreç hakkında bilgisi olan var mıdır?

Süreç hakkında genel olarak bilgisi olan varsa paylaşabilirse çok sevinirim.

Mesela masrafları ben mi ödüyorum dava sonrası tüm paydaşlara mı paylaştırılıyor? Satış bedelleri herkesin banka hesabına mı yatırılıyor mahkeme tarafından? Gibi gibi aklıma gelen gelmeyen birçok soru var. Bu konu üzerinden tartışabiliriz ileride bu davayı açmak isteyenlere de yol göstermek açısından iyi olabilir diye düşünüyorum.

İyi forumlar dilerim.
    Yasanan durum dava actigimiz yerlerin davasi gelmeden,
    Devlet baska yerleri belirli bir sure gecmesi ve olenlerden dolayi cocuklar ile kisi sayisi yukselmesinden dolayi kendiliginden internette yayinlayip ihaleye sundugu yerler oldu,
    Ayni kisiler yakin yerler dava kac yili buldu av masrafi vergisi gazete ilani parasi masrafida halen bitmiyor.

Beklense zaten digerleri ile cikacakmis,
    Tek sikinti dava acarsaniz ihaleye tarihini bilip girebilirsiniz,
    Diger turlu takip etmek zor, sonuclandiginda, sanirim hesabiniz bile olmasa otm devlet bankasina aktariliyor,
    Edevlet va takip edip hesap acmazsaniz onunda bir sure sonra buhar olma sansi varmis.

Acil ihtiyac yoksa, unutun zaten ihale donemi gercekten oranin bedeli uzerinden satisa cikiyor, cantacilar hevesliler ihaleye girince anlik olarak internetten satmaktan karli bile olabilir,

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sanki afrikada kabile ganimeti bölüşülecek, sıkıntılı tipler falan yazmışsın. öncelikle en azından bir hissedara ulaşıp durumu açıkla eğer yardımcı olmak istemiyorlarsa dava yoluna gidersin. tapular intikal durumunda ise veraset ilamiyla tapu intikallerini tamamla. bunun için veraset ilamıyla herhangi bir tapuya başvurman yeterli.
    turbocuk istiyoruz

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TolgaUs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstüne kayıtlı herhangi bişey yoksa sadece bu tarlalar varsa çek krediyi altın yap at köşeye. Tarlalara haciz gelsin bankalar halleder gerisini tertemiz
    Hisseyi hacizlik etme en temizi denilebilir.

Bu davaya ihtiyaç duyanlar genellikle iletişim problemi olan aileler oluyor. Tarafların ortak yol bulamaması davanın seyrine bile yansıyor. "Siz kimsiniz,mirasçılarınız kim?" bunun teşhisi bile oldukça zaman alıyor. Dava fazlasıyla uzun sürdüğü için neredeyse her celsede mirasçılardan biri ölüyor ve onun da mirasçıları hak sahibi olduğu için sistem başa sarıyor. Bu işler bittikten sonra değerleme,ilana çıkma süreçleri başlıyor. Bazı mahkemeler tamamen internet üzerinden satış yaparken bazıları fizikî ihaleyi tercih ediyor.(Şimdi ne oldu bilmiyorum.) Gidip ihaleye girebilir, payınıza düşeni artırmak için teklifi yükseltebilirsiniz.(Simsarlar ve mirasçılar ile sürtüşme garantili) Bu işleri de halledebildiyseniz satış sonrası vergi kesintileri başlıyor.Tellaliye parasından tutun da şu an emin olamamakla birlikte cezaevleri için yemek parası gibi bir kalem de dahil olmak üzere çokça kesinti var.Hayret etmiştik böyle bir kesinti olduğuna.Buraları da atladıysanız toplam gelir ortaya çıkıyor. İçinizden birinin vergi borcu varsa parayı donduruyorlar. Benim onlarla ne alakam var, benim payımı verin diyorsun,vermiyorlar. Vergi borçlusunun borcunu paranın tamamından almaya çalışıyorlar.Devlet alacağını alır,siz kalanı paylaşın gözüyle bakılıyor. Yol yordam bilen insansanız aşılıyor ama çok can sıkıyor. Süreç böyle,hepsini yaşadık.

Önerim: Hissedarlara haber gönderin, paramı alıp hissemi devredeceğim,deyin. Belki talip olup sizi aradan çıkarmak isteyen olur.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen baban vefat ettiği için hissedar gözüküyor musun?
    Evet hocam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TolgaUs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstüme kayıtlı araba vb var ancak onları sattıktan sonra bu yapılabilir.

Bunu yaptıktan sonra banka tarlaları vb satınca alacağını alıp kalanı mı paylaştırıyor hissedarlara? Tam olarak nasıl işliyor süreç? Yoksa tamamı bankanın mı oluyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı pirasa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanki afrikada kabile ganimeti bölüşülecek, sıkıntılı tipler falan yazmışsın. öncelikle en azından bir hissedara ulaşıp durumu açıkla eğer yardımcı olmak istemiyorlarsa dava yoluna gidersin. tapular intikal durumunda ise veraset ilamiyla tapu intikallerini tamamla. bunun için veraset ilamıyla herhangi bir tapuya başvurman yeterli.
    Hocam yüzlerce dönüm tarladan ve anadolunun küçük bi köyündeki akrabalardan bahsediyorum tahmin edebilirsiniz belki nasıl insanlar olduğunu. Yıllardır tanıdığım kişiler bunlar baya sıkıntılılar yani. Allah korusun kötü bir şey ile karşılaşmamak adına aslında avukat yoluyla çözmek istedim çünkü galiba taşınmazların bulunduğu yerde uzlaşmak gerekiyormuş.

Tapular intikal etti hocam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hisseyi hacizlik etme en temizi denilebilir.

Bu davaya ihtiyaç duyanlar genellikle iletişim problemi olan aileler oluyor. Tarafların ortak yol bulamaması davanın seyrine bile yansıyor. "Siz kimsiniz,mirasçılarınız kim?" bunun teşhisi bile oldukça zaman alıyor. Dava fazlasıyla uzun sürdüğü için neredeyse her celsede mirasçılardan biri ölüyor ve onun da mirasçıları hak sahibi olduğu için sistem başa sarıyor. Bu işler bittikten sonra değerleme,ilana çıkma süreçleri başlıyor. Bazı mahkemeler tamamen internet üzerinden satış yaparken bazıları fizikî ihaleyi tercih ediyor.(Şimdi ne oldu bilmiyorum.) Gidip ihaleye girebilir, payınıza düşeni artırmak için teklifi yükseltebilirsiniz.(Simsarlar ve mirasçılar ile sürtüşme garantili) Bu işleri de halledebildiyseniz satış sonrası vergi kesintileri başlıyor.Tellaliye parasından tutun da şu an emin olamamakla birlikte cezaevleri için yemek parası gibi bir kalem de dahil olmak üzere çokça kesinti var.Hayret etmiştik böyle bir kesinti olduğuna.Buraları da atladıysanız toplam gelir ortaya çıkıyor. İçinizden birinin vergi borcu varsa parayı donduruyorlar. Benim onlarla ne alakam var, benim payımı verin diyorsun,vermiyorlar. Vergi borçlusunun borcunu paranın tamamından almaya çalışıyorlar.Devlet alacağını alır,siz kalanı paylaşın gözüyle bakılıyor. Yol yordam bilen insansanız aşılıyor ama çok can sıkıyor. Süreç böyle,hepsini yaşadık.

Önerim: Hissedarlara haber gönderin, paramı alıp hissemi devredeceğim,deyin. Belki talip olup sizi aradan çıkarmak isteyen olur.
    Aynen hocam haklısınız normal ailelerde sanmıyorum bu tarz bi dava olacağını dediğiniz gibi iletişim problemi olarak özetlenebilecek durumlarda ancak bu şekilde çözülmeye gidiliyordur diye düşünüyorum.

Hissedarlar almak istemezse hissedarlar dışında herhangi birine satış yapılabilir mi? Yani sarı siteye ilan koysam birisi talipli olsa satabilir miyim?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı brv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah rahmet eylesin öncelikle,

İzale-i şuyu davası yıllarca sürer ve istediğiniz gibi sonuçlanmaya bilir,
    Büyük hissedarlardan birine uygun fiyattan devredip kurtulabilirsiniz,
    Yada hisse oranında parselizasyon talebinde bulunabilirsiniz,
    Hisse oranında parselizasyon talebini nereye nasıl yapıyoruz hocam? Bu şekilde olursa herkesin kendisine ait tek hisseli tapu mu çıkıyor? Yani parselizasyondan sonra bana düşen payın denk geldiği yerdeki bu tarla sadece bana ait diyebilecek miyim parselizasyon yapıldıktan sonra? Bu şekilde olursa aslında ileride satışı da kolay olabilir eğer doğru anladıysam çünkü hisseli tapudansa tek tapuya alıcı bulmak daha rahat olacaktır diye düşünüyorum.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ölüm hak miras helaldır... ama miras olayı sanıldığı gibi vefatın hemen ertesinde herşeyin nakit ya da tapu şeklinde üzerinize geçeceğini düşünmeyin, otomobil alırken bile bir sürü prosedür var, paramı verdim aldım olayı yok, notere gidilecek vergisi yatmış mı muayene var mı üzerinde haciz var mı kontrol edilecek herşey tamamsa noter onay verecek... hisseli bir arsa varsa ve de rahmetli zamanında bunu kabullenmişse vardır bir sebebi, öncelikle diğer hak sahipleriyle konuşun, dağ başı değil burası, yok burası bizim diyorlarsa verin avukata sonrasında, şimdi bu hakedilen değerlerin algıları vergileri çıkacak, belki geçmişe dönük borçları çıkacak, belki rahmetli sattı parasını aldı diyecekler onunla alakalı belgeler çıkacak itiraz edeceksin... bizim 20+ küsür yıl süren en son satışa çıktığında 200' haksahibi olan davamız oldu, neticesinde bölüşme olasılığı kalmadığı için bedavadan satıldı gitti... iyi bir avukat bulun...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen hocam haklısınız normal ailelerde sanmıyorum bu tarz bi dava olacağını dediğiniz gibi iletişim problemi olarak özetlenebilecek durumlarda ancak bu şekilde çözülmeye gidiliyordur diye düşünüyorum.

Hissedarlar almak istemezse hissedarlar dışında herhangi birine satış yapılabilir mi? Yani sarı siteye ilan koysam birisi talipli olsa satabilir miyim?
    Teknik olarak mümkün ama gerçek hayatta karşılığı yok denebilir.Hiç kimse hisseli tapuyla uğraşmaz,yatırım yapmaz.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstüme kayıtlı araba vb var ancak onları sattıktan sonra bu yapılabilir.

Bunu yaptıktan sonra banka tarlaları vb satınca alacağını alıp kalanı mı paylaştırıyor hissedarlara? Tam olarak nasıl işliyor süreç? Yoksa tamamı bankanın mı oluyor?
    Tamamı olmaz. Sadece sizin payınıza düşen hisseye banka icra koyar. Hisseli tapu satışı yapar. Ancak 5 yıl boyunca bütün bankalar sizi çiziklicek bilginize.

Yada çekersin yüksek mebla bi kredi. Aileye haber salarsın büyük kumar borcuna düştüm yandım bittim kül oldum. Bankalar arıyor tarlaya icra koymak için ya siz benden alın bu hisseleri borcumu kapatayim, yada banka icra koyup x kişisine satmak istiyor diye zarflarsın.

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet hocam
    Paran varmı peki bu işleri yürütecek ve sonunda arsayı alacak kadar?
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paran varmı peki bu işleri yürütecek ve sonunda arsayı alacak kadar?
    e tabi, hak sahipleri 'madem öyle tarlanın tamamını sen satın al!' teklifi de getirebilir...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi takip etmek lazım. bizimkiler paraya sıkışınca ta rusyadan aradım. borçlarınızı kapatayım dede mirasını bana devredin dedim. kardeşime vekalet verdim hepsini aldı benim için

o anki tekliflerin %10 fazlasını verdim sonra 2 senede ***** enflasyon ve ters göç başlayınca 10a katladı iyi zamanda çözmüşüm şükür.

bence akrabalarınızda miras konularına girmeden iletişimi arttırın. paraya sıkışandan uygun fiyata hisseleri toplayın. çok hisseli yerler değersiz oluyor. örneğin bizim 10dönüm olan 1 tarlamızda 4 mirascı varken 80-90 binlira teklif ediyorlar dı toplamına. karşılığında herkesden tektek kendileri uğraşıp ikna edip alacaklardı. ben 100bin verip toplayınca o tarla tek tapuya dönüşünce 10a katladı değeri.

Özellikle belli bir m2 üstüne çıkınca imar gerekmediğinden dolayı değerler artıyor arazi işlerinde. düne kadar hiç birşeyim yokken bu yöntemle artık değerli arazilerim var

iletişim çok önemli, dara düşene yardım etmiş görünüp aslında kendi çıkarını da korumuş olma taktiği de başarı getirebilir. Tabi bizim akrabalar iyi insanlar yani çok uyanıklık yapmama gerek kalmadı.

örneğin minik minik değersiz tarlalar da 1den fazla mirascı varsa zaten hiç uğraşmayın. satarlarsa satarlar, satmazlarsa onlara da bir faydası olmaz zaten. örneğin şimdi 2 dönüm dere kenarı bir yer daha kaldı, al diyip duruyorlar bana, ben de mirascıları bir araya getirin ikna edin tak nakit ödeyim dedim şimdi kendileri uğraşıyor benim yerime. siz teklifi sunun sonra bir daha aramayın onlar sıkışınca zaten düşerler size.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler