User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: [REHBER] Elektrik tasarrufu nasıl yaparız?

Aranel Ciryatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

[REHBER] Elektrik tasarrufu nasıl yaparız?

Geçen ay başka bir teknoloji forum sayfasında aşağıdaki başlığı açmış ve 1 aylık takibe almıştım. Sonuç tam tahmin ettiğim gibi 50 kWh boşa tüketilen enerji tasarrufu!

Öncelikle son elektrik zamları ve kademeli sisteme geçiş sonrasın kendime bir watt metre priz aldım. Evdeki her cihazı tek tek ölçümledim. Kapalı olduğu halde elektrik tüketen bazı cihazlardan bahsedeceğim şimdi sizlere. Benim yaptığım hesaplamalara göre faturamda ayda yaklaşık 40-45 TL civarı kayıp elektrik var. Yani kullanmadığım halde harcanan elektrik.

Özellikle dokunmatik düğmesi olan ve çalışmak için her an hazır bekleyen ürünler prize takılı ise kesinlikle bir elektrik tüketimi oluyor. Fakat özellikle DC ile çalışan ve adaptörü bulunan ürünler bu konuda çok acımasız.

1. monitör ve PC: Monitörümü mutlaka dokunmatik tuşuna basar ve kaparım fakat bir de arkasında anahtar olan anahtar vardı onu kapatmazdım. Keza bilgisayar da devamlı prize bağlı durur bizde. Evde 2 PC var ve Gold ve Silver sertifikalı PSU'lar bulunuyor PC'lerde. 2 monitör + 2 PC kapalı iken prize bağlı olduğu süre boyunca tükettiği elektrik >> 40 watt. Yani 1 PC + 1 monitör yaklaşık 20 watt. Kısaca boşta duran 1 PC günde 0,66 kuruş tüketiyor. Bu nedenle kesinlikle anahtarlı priz kullanın ve işiniz bitince prizi kapatın.

2. mini desktop bilgisayarım: Evde yük altında bile maksimum 30 watt çeken i5 4210U işlemcisi bulunan fansız bir mini desktop var. Salonda TV'ye bağlı ve film vs için kullanıyoruz. Bu arkadaş %100 CPU yükünde 30 watt civarı tüketirken kapalı durumda 19 watt tüketiyor. Evet şaka gibi ama boşta 19 watt. Artık kesinlikle prize bağlı tutmuyorum.

3. modemler & routerlar: Geceleri kullanmadığınız zamanlarda kesinlikle fişini çekin. Adaptörleri ciddi elektrik harcıyor. Bende ASUS RT-1900u var. SSD falan bağlı ve bu şekilde 25 watt elektrik tüketiyor. Ayrıca ISS'ın kendi Router'ı var onu da kontrol ettim. Oda yaklaşık 20 watt tüketiyor.

4. çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi: Bu ürünler kapalı durumda bile elektrik tüketiyor. A+++ iki üründe fakat durdukları yerde hem manyetik alan yayıyorlar hem de tüketim var. Bunların tüketimi ölçemedim prizleri çok ters bir yerde fakat 3 yıl kadar önce manyetik alan cihazı ile kontrol ettikten sonra bir akıllı priz bağlamıştım ortak prizlerine. Bu sayede sadece kullanacağımız zaman açıyoruz.

5. kesinlikle LED ampul kullanın. 8-9 watt ampuller kesinlikle normal bir odayı aydınlatmak için yeterli. Sarı ampul kullanmaya özen gösterin.

Eğer hesaplarım doğru ise sonraki ay kWh cinsinden yaklaşık 40 kWh civarı tasarruf etmiş olmam gerekiyor. Bakalım sonuçlarını Şubat faturasında görebileceğim

Bu arada kullandığım akıllı prizi ve watt metre prizi ekliyorum. Buradan bakabilirsiniz >> https://ty.gl/vmey0kt7ck

Farklı modellerde tercih edebilirsiniz mesela watt ölçen akıllı prizlerde var. Ben sonoff tercih ettim çünkü yetkili servisi iyi.
    SimRacersTR.Net
    Türk Simülasyon Pilotlarının Buluşma Noktası

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2. kişi evden çalışıyoruz. Ayrıca akşamları oyun vs oynuyoruz. Bu mesajda da tam olarak rakamlarla tasarrufu göstermek istedim.

Şubat Faturası 154 kWh
    Gündüz
    54,26​
    Puant
    51,04​
    Gece
    49,04​

Ocak Faturası 207 kWh
    Gündüz
    75,47​
    Puant
    59,96​
    Gece
    71,81​
    SimRacersTR.Net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okumadan imzalamam.....

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konu üstüne elektrik ve elektronik mühendisi arkadaşlara bir sorum olucak.bu pirizlerden çekilen cihazlar sök tak sonrasında arızalanma durumları ile karşılaşırmıyız.

atıyorum çamaşır makinesini fişini işimiz bitince çektik sonra tekrar taktık bunu 50 kez yaptık'dan sonra ilerleyen zamanlarda içerindeki kartlar devreler akım üstünden gidip geldiği için bozulmazmı ?
    Seat IBIZA FR

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sök tak vs biraz gıcık.

benim gibi rahatına düşkünler için şunları öneririm ;

küçük odalarda bunları kullanıyorum , odadaki herşeyi duvarlardan döndüre döndüre en son bunlara getirip taktık.
    odada işim bitince anahtarından kapatıp çıkıyorum.

salondada daha tembellik yapıp şunlardan aldım ; Hepsiburada.com | Guvenlik
    gece yatarken bütün salonu bunlarlar kapatıyorum.

şu tarife işinede bu ay bakmaya başladım.
    çamaşır - bulaşık - kurutma bunları akşam 10dan sonra çalıştıyoruz bakalım ne fark edecek ?
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bunu unutuşum buda mutfak için ;

Hepsiburada.com | Guvenlik

kettle tost makinesi vs gibi çok elektrik çeken zımbırtılar için bi önceki posttaki kumandalı priz dayanmıyor.
    médiocrité partout

samara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konu üstüne elektrik ve elektronik mühendisi arkadaşlara bir sorum olucak.bu pirizlerden çekilen cihazlar sök tak sonrasında arızalanma durumları ile karşılaşırmıyız.

atıyorum çamaşır makinesini fişini işimiz bitince çektik sonra tekrar taktık bunu 50 kez yaptık'dan sonra ilerleyen zamanlarda içerindeki kartlar devreler akım üstünden gidip geldiği için bozulmazmı ?
    Öamaşır makinesi kapalı ise fişi söküp takmak etkilemez.Makina açıkken fişi söküp takmak arızaya sebep olacaktır.
    Samara 2109/Peugeot 207/Skoda Fabia III/Octavia Sport

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Halojen ampul çok yakıyor, söküp atacaksın.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Kullanmadığınız ne varsa fişini çekin emin olun ömrü 2 ye katlanacaktır cihazların mesela tv kumandasından kapatıp sonrasında fişini çekin. Bizde çocukluktan beri babamda alıştırdı bizi fiş çekmeye şanstanmıdır nedir bu yaşıma kadar hiç elektronik cihaz bozulmadı evde mesala klimayı bile çalışmadığı zaman fişini çekerim.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz evde 2 kişiyiz hanımda çalışıyor bende ofisimde sadece laptop ve buz dolabı çalışıyor evde ise bazen tv izliyoruz ve buzdolabı çalışıyor ve sadece fix yatıncaya kadar koridorun ışığı yanar sadece buna rağmen ofise 120 eve 200 geldi. Tasarrufluk durum yok bizde çünkü kullanmıyoruz bile haziranda 50-60 gelen fatura 200 geliyor şaka gibi ofise ise 2-3 ayda 1 fatura gelirdi düşük tüketimden

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sök tak vs biraz gıcık.

benim gibi rahatına düşkünler için şunları öneririm ;

küçük odalarda bunları kullanıyorum , odadaki herşeyi duvarlardan döndüre döndüre en son bunlara getirip taktık.
    odada işim bitince anahtarından kapatıp çıkıyorum.

salondada daha tembellik yapıp şunlardan aldım ; Hepsiburada.com | Guvenlik
    gece yatarken bütün salonu bunlarlar kapatıyorum.

şu tarife işinede bu ay bakmaya başladım.
    çamaşır - bulaşık - kurutma bunları akşam 10dan sonra çalıştıyoruz bakalım ne fark edecek ?
    3 zamanlı tarife için dilekçe verilmesi gerekiyor. Normal ev aboneliklerinde saate göre fark yok.

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düştüğümüz hallere bak. Dükkana elektrik faturası 200 maks 250 geliyordu birim fiyatı 0.61'di ocaktaki zamla 1.66ya güncellemişler fiyatı anlaşmamızı da iptal edip. Fatura 1100TL geldi. itiraz ettik v.s bu ay gelen faturada da 2.22 birim fiyatı yine zam yapmışlar adiler. Faturalarınızın birim fiyatlarını da kontrol etmeyi unutmayın.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yukarıda mevzusu geçen 3 zamanlı tarifeye ocak başında denemek için geçtim (ev)

çamaşır-bulaşık-kurutma makinalarını gece 10 dan sonra çalıştırmamıza rağmen
    kabaca 100 tl daha çok ödedim (toplam 177kwh geldi)
    Detay:
    toplam 177kwh harcamaya gelen toplam fatura ücreti 358 TL
    buradaki 177kwh harcamanın 3 zamanlı vergiler hariç TL karşılığı 292 TL
    halbuki tek zamanlı tarife olsaydı vergiler hariç TL karşılığı 199 TL olacaktı.

tekrar normal tarifeye geçtim hemen
    çünkü prime time ücreti yani akşam 5 ile akşam 10 arasındaki tarife o kadar pahalıki
    o saatlerde ne kadar dikkat etsenizde gene kaçamıyorsunuz çünkü o saatlerde ölü taklidi yapmıyoruz
    ışıklar açık, ne bileyim modemiydi tv falan hep açık oluyor

bu arada bizim firma enerji-sa
    bu geçişi cep telefonuna yüklediğiniz aplikasyon ile yapabiliyorsunuz
    fatura görme falan filan birsürü şey yapılabiliyor
    dilekçe falan vermeden.
    bence geçmeyin çok zamanlı faturaya

erhanarici18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu üç zamanlı tarifeye bende geçmek için ayedaş online dan başvuru yaptım
    sonra beni aradılar sizin kullanımınızı inceledik sizin için uygun değil dediler
    bu tarifeler genellikle işletmeler için daha uygun falan dediler
    neyse sonra ayedaşın sitesinde hesaplama aracı var beni oraya yönlendirdi isterseniz fatura değerlerinizi yazın hesaplayın diye; bi hesapladım 120 TL daha fazla çıktı.
    eğer 3 zamanlı tarfiye geçmeyi düşünenler varsa geçmesin yada hesap yapıp mantıklı ise geçsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yukarıda mevzusu geçen 3 zamanlı tarifeye ocak başında denemek için geçtim (ev)

çamaşır-bulaşık-kurutma makinalarını gece 10 dan sonra çalıştırmamıza rağmen
    kabaca 100 tl daha çok ödedim (toplam 177kwh geldi)
    Detay:
    toplam 177kwh harcamaya gelen toplam fatura ücreti 358 TL
    buradaki 177kwh harcamanın 3 zamanlı vergiler hariç TL karşılığı 292 TL
    halbuki tek zamanlı tarife olsaydı vergiler hariç TL karşılığı 199 TL olacaktı.

tekrar normal tarifeye geçtim hemen
    çünkü prime time ücreti yani akşam 5 ile akşam 10 arasındaki tarife o kadar pahalıki
    o saatlerde ne kadar dikkat etsenizde gene kaçamıyorsunuz çünkü o saatlerde ölü taklidi yapmıyoruz
    ışıklar açık, ne bileyim modemiydi tv falan hep açık oluyor

bu arada bizim firma enerji-sa
    bu geçişi cep telefonuna yüklediğiniz aplikasyon ile yapabiliyorsunuz
    fatura görme falan filan birsürü şey yapılabiliyor
    dilekçe falan vermeden.
    bence geçmeyin çok zamanlı faturaya
    abi evet senin hesap çok doğru bende biraz araştırdım şimdide...
    3 zamanlı kasmanın bir manası yok.

Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 zamanlı tarife için dilekçe verilmesi gerekiyor. Normal ev aboneliklerinde saate göre fark yok.
    baco büyüksün, sen dedikten sonra aydınlandım.
    hakketen yokmuş neyse kurtulduk saat 10 kadar beklemekten
    médiocrité partout

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boşta fişe takılı duran şarj aletlerini de biri ölçsün lütfen

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iphone 5watt yani klasik alışık olduğumuz adaptör boşta hiç akım çekmiyor.
    Normalde akla aykırı bir durumdur bu. Ma cinsinden de plsa bir şey çekmesi gerekir ama yok. Tüketim 0

İphone 11’i şarja taktığımda adaptör 5w demesine rağmen 6.1watt tüketimi var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni fatura geldi. 26 günlük fatura gelmiş 149 TL. Geçen yıl bile bu kadar düşük fatura gelmemişti. Gerçekten tasarruflar işe yaradı. Bu arada kullanım düzenimizde hiç bir değişim yok. Hatta bu ay fazla fazla oyun bile oynadık. Ama yüksek FPS istemeyen oyunlarda FPS'yi 60'a sabitledim. Sanırım bununda faydası oldu

Okuma Bilgileri İlk Son Fark Okuma (Gün)
    19.02.2022 16.03.2022 26
    Tek Zaman (Endeks) 119,196
    Gündüz (Endeks) 3.560,712 3.602,727 42,015
    Puant (Endeks) 3.075,552 3.112,819 37,267
    Gece (Endeks) 2.701,043 2.740,957 39,914
    SimRacersTR.Net

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kombi sahibi olanlar termostat taksın hem doğalgaz hem de elektrik tasarrufu sağlayacaktır. devir daim pompası daha az çalışacaktır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler