User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
60 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Eski araç algısı ,,, Size de öyle oluyor mu?

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni araçların en büyük +sı tamamen güvenlik ve elektronik oyuncaklar.

90 ların japon tasarımları kesinlikle müthiş. Sonra 00 lerde çıkan araçlar, gayet güzel. Eg kasa civic ler mesela. Mg f - alfa gtv - 147 vs. mx5 i anma dan olmaz.

gsı'lar mesela corsa sı astra sı 90 larda ne güzel aletlerdi. Genel olarak vag sevmesem de beetle ve rocco çok güzel araçlar, tasarımları çok güzel.

O sadelik yok güncel araçlarda, uçak kokpiti gibi 512 tane tuş vs var. Ben nedense bu kadar çok tuşlu araçları sevmiyorum.

147 mesela müthiş değil mi ?

Gsı,

Tigra mesela,

tabiki alfa gtv olmadan bu liste olmaz,

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence birden fazla dinamiği var bu konunun:

-İlki otomotiv donanım teknolojisinin son 20 yılında, çığır açan bir gelişim olmaması ve ulaşılabilirliğinin kolaylaşması. Örn. lüks donanımlardan olan soğutmalı koltuk, buzdolabı vs vs bunların hepsi eski jenerasyonda da olan donanımlar. Elektronik oyuncaklar haricinde otomobillerin donanımlarında eski jenerasyonlarıyla aman aman bir fark yok. Üstelik eskiden bu türden donanımlara ulaşmak nispeten zor ya da üreticinin bunu sunması ve sizin de sipariş edebilmeniz sayesinde mümkünken, şimdi isterseniz Şahin'e bile buzdolabı takıp, hayalet kadran koyabilirsiniz.

-İkincisi araç tasarımlarının tamamen birbirine benzediği şu günlerde eski dahi olsa tasarım farkı sebebiyle hala göze hitap etmesi. Misal yeni CLS ile CLA resmen birbirinin kopyası ve yakından ayrıt edilemiyorken, eski jenerasyonların hepsi birbirinden rahatlıkla ayırt edilebiliyor.

-Üçüncü olarak elektrikli otomobillerin hayatımıza girmesi. Eskiden araç güçleri genelde motor hacimlerine ya da turboya bağlı olurdu. Dolayısıyla daha hızlı bir araba istiyorsan daha güçlü olan üst modeli almak durumundaydın. Ama artık elektrikli otomobiller var ve güçler üreticiden satın alabildiğin yazılıma bağlı. Bu konuda geçen Hagerty videosunda çok güzel bir tespit yapmışlar: Güç olarak elektrikli otomobillerle baş edebilcek sürdürülebilir bir akaryakıtla çalışan otomobil yok. Orta model bir Tesla dahi biraz update ile bugün 0-100'de M5 CS'yi bile madara ediyor. O yüzden madem güçte EV ile baş edemiyoruz, o zaman artık sürerken keyif veren otomobillere yönelelim. Bunun içinde seçtikleri otomobil ise Cadillac CT5-V Blackwing V8 660 HP RWD ve manual

-Manuel demişken buraya çift kavramanın da yazılması lazım. Şüphesiz çift kavrama sayesinde pek çok yenilik ve kolaylık hayatımıza girdi. Ama şanzıman teknolojisindeki gelişmeler yüzünden bugün kim iyi sürücü kim değil bilemiyoruz. Dolayısıyla bileği olan değil, parası olan güçlü. Zira paran varsa güçlü bir araba alıp, launch modu sayesinde usta bir şoför gibi kaldırabiliyorsun arabayı.

Son olarak, her daim birazda nostalji ve geçmişin her daim bizlere daha tatlı gelmesi, diğer ifade ile yaşlanmamız
    "Korkmadık, savaştık"

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakıt sıkıntı olmasa ülkemiz ekonomisinde dahi keyifli araçlara binebiliriz ama sırf yakıttan korkumuza duruyoruz.

konu sahibinin demek istediğine katılıyorum.

Artık kuş serisi hariç eski araç gördüğümde bende de önceki yıllardaki gibi bir algı oluşmuyor. Hatta beğeniyorum bile
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O yillarda agresif dizayn degisiklikleri vardi.

Golf 4 ile Golf 5 arasinda daglar kadar fark vardi, keza Golf 3 ile Golf 4 arasinda da.

O yuzden 5-6 senelik araclar 2-3 defa dizayn degistirdiginden bize eski geliyordu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen yıl leon aldığımda otomobillere pek yakın olmayan konu komşu sıfır mı aldın demişti..
    Led far, omuz çizgileri, ufak tefek dokunuşlar, sıfır jant lastik takmıştık, pasta cila ile ben bile inanacaktım neredeyse.. Araç 2013 model 120K deydi o sıralar..
    Tasarım anlayışı 2000 lerin ortalarından itibaren biraz futüristik bir hal aldığından sanırım böyle bir durum oluşuyor birazda..
    Keza cam tavanlı optik farlı temiz bir meganeII privigale, astraG coupe v.s gibi bir çok örnek sayılabilir.. Tabi motor, şase, yazılım v.b pek güncel diyemeyiz..
    Bundan sonraki kırılma noktası hybrid/ elektrik / otonom kısmında olacak ve şuan hala güzel ve güncel dediklerimiz, güzel ve güncel birer yakın zaman nostaljisi olacak..

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hepsinin ayrı bir güzelliği var bende , 93 civic si hb vardı hala aklımdadır , 3 tane ies im oldu hala severim , şuan fr a geçtim fakat eski araçları görünce aklım gider onlara
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bostancıda senin cabrioyu 300 500 binlik sanmışlardı o geldi aklıma

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bazı tasarımlar hiç eskimiyor, mk1 focus hb hala çok güzel,

group b ___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu tamamen ekonomik koşullarla ilgili. Egea gibi 301 gibi ticari olarak tasarlanmışları ayrı tutuyorum. Yeni megane a binmeye başladığın zaman 2011 de sahip olduğum full donanımlı 2005 megane RS işçilik olarak malzeme kalitesi olarak çok geride kalıyor ki o zaman aldığımda fena gelmiyordu. Yeni arabalara binemediğimiz için 2010 model arabalara daha ılımlı bakabiliyoruz. Ama ekonomik olarak eskisi gibi 2 senede 1 araba değiştirebiliyor olsaydınız o arabalar şu anda gördüğünüz şekilde hoş gelmeyecekti.
    Şimdi 156 kullanıyorum yol tutuş olarak sportif hissiyat ve sürücüye verdiği geri bildirim olarak şu anki otomobillerin çok üzerinde. Fk8 de bile o geri bildirim hissi yok belki ama genelini değerlendirdiğin zaman eski geliyor her ne kadar tasarımı eskimese de. O yüzden şimdi hadi anahtarsız giriş yapiim ses sistemi yapiim yalıtım yapiim diye uğraşıyorum. 2 litrenin ürettiği 155 hp manuel olmasına rağmen çok cazip gelmiyor asfalt üstünde, yeni nesil araçların üzerindeki şanzımanlar performans anlamında çok şey kattıkları için. 99 volvo s70 T5 im yazılımla şu anda 270 hp civarındadır E300 Coupe yi anca yüksek hızlarda yakalayıp geçebiliyor. 150kg daha hafif olmasına rağmen.
    IN BOOST WE TRUST

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu resmen buram buram naftalin kokuyor

Şahsen ben de öyleyim; geçen önümden ya çok iyi saklanmış ya da çok iyi restore olmuş bir e36 estoril coupe geçti; 200 metre boyunca arabanın süzülmesini izledim.

Hiç bir f3x kasaya o şekilde bakmazdım yani.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu algının iki sebebi var.

1) Yaşlanıyor oluşumuz. Farzı misal e46 birçoğumuzun gözüne eski gelmez. Çünkü çocukluğumuzda tanıtılan bir otomobil. Gözümüzdeki yeni algısı kolay kolay kaybolmuyor.

2) Teknoloji farkı. 90'ların başına dek öyle ahım şahım teknolojili araç yok gibiydi. Bazı donanımlar premium markaların üst segment araçlarında bulunabiliyordu. Bugün led far, dijital klima, hız sabitleyici gibi donanımlar çoğu araçta standart hale geldi. Teknolojiye erişim kolaylaştı.
    Bununla birlikte üretim teknikleri gelişti. Çürüme, paslanma gibi sorunlar bugün abes karşılanıyor. Çünkü bu çağda kolay paslanabilen araç üretmek büyük başarı.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sekizsilindir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı tasarımlar hiç eskimiyor, mk1 focus hb hala çok güzel,
    ben bu konuda alfa 159'u tek geçerim.
    bugün ortalama 12-13 yaşındalar,ama asla eskimediler.

hatta birçok 2022'e dizayn açısından taş çıkartır.
    médiocrité partout

C2VTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bu konuda alfa 159'u tek geçerim.
    bugün ortalama 12-13 yaşındalar,ama asla eskimediler.

hatta birçok 2022'e dizayn açısından taş çıkartır.
    Geçmişte iki kere 159 sahibi oldum. Hala kendimi 159 ilanlarına bakarken buluyorum. Eşsiz bir tasarım gerçekten, sadece oda değil yol tutuşu 2022 deki d sınıfı bir çok arabadan iyidir. Direksiyon hissi desen markaların spor modelleri dışında artık zaten yok. Ekonomi sağolsun bir çok markanın spor modelleri veya eğlenceli sayılabilecek motor hacmindeki seçeneklerini kullanmayı bırak görme şansımız bile olmuyor bu ülkede. Hothatch kavramı vardı eskiden.Türkiye'de sıfır hothatch almak istediğin noktada, artık seçenek bulamıyorsunuz. Bir marka 3-5 tane getirdiyse de çok saçma bir fiyata satıyorki bu normal kazanan insanlar için ulaşılabilir değil. Elimizdeki eğlenceli seçeneklerin az olması sebebi ile en ufak potansiyele sahip eğlenceli arabanın bile piyasası ederinden çok değerli. Bu ve benzeri sebeplerden belli üretim kalitesi olan veya göze hitap eden tasarımı olan standart arabalarda gözden kolay düşmüyor.
    İnstagram : onebimmerstory

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    159 gibi yüzü eskimeyenlerden birisi de bence Accord.
    2005-2006 temiz bir 2.4 bulsam alırım ömürlük binilir. 2011 de 26.000 Tl ye almıştım. Hey gidi günler....

EOZDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu tamamen ekonomik koşullarla ilgili. Egea gibi 301 gibi ticari olarak tasarlanmışları ayrı tutuyorum. Yeni arabalara binemediğimiz için 2010 model arabalara daha ılımlı bakabiliyoruz. Ama ekonomik olarak eskisi gibi 2 senede 1 araba değiştirebiliyor olsaydınız o arabalar şu anda gördüğünüz şekilde hoş gelmeyecekti.
    Bold kısmına çok katılıyorum, w212 facelift bana hala yeni gelirken bababama gösterdiğimde eski bu s*tir et diyor. Aynı şekilde piyasaya çıktığından beri a5 veya tt roadster mk2 istiyorum, ikisi de 15 yaşını geçti ama bence hala güncel duruyorlar. Veya kendime araba bakarken 2011 modeller gerçekten yeni gibi geliyor.
    123d

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    90lı yılların başından itibaren her markanın lokomotif modeli oluştu.
    Mercedes - E serisi
    BMW - 3 serisi
    VW - Golf
    Honda - Civic
    Peugeot - 106,206
    Toyota - Corolla
    Ford - Focus
    Mitsubishi - Lancer
    gibi.
    Bu lokomotif modeller, çok sık kasa degiştirmiyor; ama değiştirince de yepyeni birşey ortaya çıkmış gibi hissediyoruz. Bir önceki eskiyor mu? Hayır, cünkü hepimiz bu lokomotif modelleri dönemiyle kabulleniyoruz.

Lokomotiflerin yanında bir de kült modeller var,
    Mercedes, BMW - Roadsterlar
    Audi - Avantlar
    VW - Beetle, Scirocco
    Fiat - 500
    Alfa Romeo - 159
    gibi.
    Bu tür modeller ise, hiç bir zaman eskimeyen ve her zaman güncelliğini koruyan modeller.

Bu 2 grubun yanında bir de GSi, RS, GTI, STI, R, S vs. bilimum hızlılar var. Bunlar da eskimiyor. Çünkü parası olan adam her zaman gidip yenisini almıyor. 20 yaşındaki arabaya harcadığı para ile sıfırını alabilecek olan insanlar var. Bu tip araçlar zaten araç olmaktan çıkıp hobiye dönüşüyor ve ciddi kitleleri arkasından sürüklüyor.

Şimdi bu yukarıdaki 3 grubun kesiştiği araçları düşünelim... Ne güzeller değil mi? Hiç eskimiyorlar değil mi?

Bir de bunların dışında kalan, tamamen markaların ticari amaçla o segmentte yer bulmak amacıyla ürettiği araçlar var.
    Onlar zaten hayatımızda yokmuş gibi davranıyoruz. Çünkü devamlı yenisi çıkıyor, sürekli bi arayış içindeler. Ama hiç birisi arkasından ne kitleleri sürüklüyor ne de hayatımıza iz bırakabiliyor. İşte bu kategorideki araçlar (ki tüm modellerin büyük çoğunluğunu oluşturduğu grup) çok çabuk eski sıfatını ediniyor.

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eskiden tasarımın hakkını veriyorlardı o nedenle 90s araçları hepsinden güzel.

Şimdi herşey birbirinin kopyası.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu resmen buram buram naftalin kokuyor

Şahsen ben de öyleyim; geçen önümden ya çok iyi saklanmış ya da çok iyi restore olmuş bir e36 estoril coupe geçti; 200 metre boyunca arabanın süzülmesini izledim.

Hiç bir f3x kasaya o şekilde bakmazdım yani.
    Genelikle F30 lara bende bakamıyorum kaplamalarındaki simler gözümü alıyor

Bence tamamen kullanıcı kitlesinden dolayı örneğin çok iyi bakılmış tamamiyle sıfırdan elden geçmiş bir astra gsi boynumu koparabilir ama bakımsız artık son dönemlerini oynayan bir astra ilgimi bile çekmez. Eskiden alım gücü iyi olduğundan insanlar eldekine bakmak yerine yenisini alıyordu bu yüzden eski araçlar ilgi çekmiyordu şimdi herkes elindeki araçlara gözü gibi bakıyor hal böyle oluncada sıfır gibi zamanın efsane otomobileri yine günümüzde başımızı döndürebiliyor. Heh tabi birde arabaların eskimemesinde zamanla gelişen teknolojininde payı büyük artık çoğu araç bir birine çok yakın malzeme kalitesi donanım olarak heh unutuyordum artık en ucuz binilebilir arabanın 150 bin Tl olmasıda vay be kim bilir ne kadardır diye tıpkı döneminin süper lüx araçlarına döneminde iç çektirdiği gibi günümüzdede iç çektirebilir oda ayrı bir konu
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

bosporuss06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorlar: sene 1996 Passat B5 için VW 1.8t motoru üretir, altı dolu dolu yazılımla 200-210hp olabilen şehir içi 10tl- şehir dışı 6lt civarı yakan araç, sene 2022 Honda Civic 1.5Turbo 182lik, altı dolu dolu yazılımla 210-220hp civarı olan motor ve şehir içi 9.6lt şehir dışı 6lt civarı yakan motor , değişen? benim gözümde pek birşey yok

Şase: yine Passat B5 ele alalım evet öncesi arabaları 2-3 senede çürürdü heleki tuzlanmış kış yollarından giden araçlar ise ama 1996da VW 12 yıl paslanmaz garantisi ile satmıştı arabalarını (sanırım KTL uygulaması gibi birşey uygulamıştı) peki şimdi ne durumdayız? tamamen aynı

konfor: güncel bir 5 serisine bindiğinizde 1996da üretilmiş E39'dan gerçekten konforlumu? gerek sönümleme gerek rezonans gerek yalıtım? buna evet cevabı veriyorsanız muhtemelen bindiğiniz E39'un turşusu çıkmıştır

Yol tutuş: 1999 model bir S2000 dan gerçek anlamda ne kadar ileriye gittik? youtube'da S2000 Moose test diyin alman bir yayın evinin çok eski videosu var therealme 75 tarafından yüklenmiş, ben buraya atamadım izleyin ve güncel bir spor araba ile kıyaslayın moose test yazıp.

Şanzıman: evet bu noktada kuşkusuz çift kavramalı resmen bir başyapıt ve rakipsiz hakkını vermek lazım

şahsen benim gözümde otomotiv diğer ürün gruplarına kıyasla (cep tlf,pc oyunları ,medikal) çok ama çok az ilerledi
    Güncel 5 serisi veya önceki(f10) veya bir önceki(e60) 5 serisi,e39dan bahsettiğin konularda iyi.Yeni illaki bir önceki eskiden iyi olmak zorunda zaten.Burda ayırdedici özellik çıktığı zamana göre kapasitesi.e39 96da yollara çıktı,o zaman için çok fazlaydı.Ama üst kasalardan sessizlik,yalıtım,süspansiyon tepkisi,yol tutuş olarak iyi olması çok ironik olur zaten...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler