User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
60 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Eski araç algısı ,,, Size de öyle oluyor mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teknolojinin gelişmesi tasarım dillerinin değişmesi tamam bunların hepsi kabul ama şunu kabul edelim bunun en büyük sebebi kişisel algılar başka bişey değil.

Şöyle bir örnek vereyim mesele e46 m3 veya mercedes Clk benim gözüme hala çok güzel geliyor(örnekler çoğaltılabilir) neden çünkü onlar benim çocukluk dönemimin arabaları fakat bugün 10 yaşlarında bir çocuğa e46 gösterdiğiniz zaman muhtemelen ne kadar eski hurda bir araç diyecektir, çünkü onun dünya algısına göre o araç gerçekten çok eski. Tıpkı benim çocukluğumda(2000 li yıllarda) 1980 model bir otomobilinde bana çok eski gelmesi gibi. Örnek hiç hatalı değil çünkü e46 dediğimiz araçta artık 20 senelik. Mesela 90 lı yılların tasarımları örnek verilmiş güzel diye fakat o araçlar size güzel geliyor, bugün çocuk olan birisi için o otomobiller büyük ihtimalle çok eski ve tarih öncesi klasikler gibi geliyor ve çoğu ilgi çekici değil onlar için, onlar sizler için ilgi çekici.

Mesela bugün 10 lu yaşlarında olan bir çocukta bundan 20 sene sonra muhtemelen bugünün otomobil tasarımlarını hala sevmeye devam edecektir çünkü bu zamanın araçlarıda 20 sene sonra o genç için nostaljik olacaktır. Yani olay tamamen kişisel algılardan ibaret ve insanın geçmişe özlem duymasıyla alakalı biraz. İnsanın yaşı ilerledikçe zaman algısıda ciddi şekilde değişiyor 2000 li yıllar banada hiç uzak değilmiş gibi geliyor ama aslında üstünden çoook zaman geçti, bugünün çocuklarıda 2000 li yılları çok eski olarak algılıyor çünkü onların dünyayı algılayışları kendi içlerinde ki zaman kavramı bu şekilde yani bu bugün bizim için böyle, yarın bugünün çocukları için öyle olacak ve bu döngü muhtemelen hep böyle devam edecek.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu eskiler daha iyi değil ki. Konu araçların size eski gelip gelmemesi. Valla bana 2005 yılında bile E36 eski gelirdi. Belki taşa tutucaksınız beni ama öyleydi. Ama şuan bile E46 eski gelmiyor. E30 ile E36 ise inanılmaz eski geliyor bana.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski adı programlı eskitme yeni adı planlı eskitim. Bir de bu yönden bakın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    katılıyorum buna 2003 yılında e36 320i sedan alıcaktı babam çok eski göründüğü için almamıştık e46-e39 hala gözüme modern yeni geliyor

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende durum tam tersi

Bu aslında biraz otomobil tasarimina teknolojiye bakisinizla da alakali

1998 de Renault 21 concorde vardi 92 model.jilet gibi keskin hatlara sahip on ve arka tasarimin basli basina bisey ifade etmesi,ic tasariminin zamaninin otesinde olmasi,

Ayni yil 96 model laguna 2.0 115 e de sahip olduk.concorde gene eski gelmiyordu.tasarimi hala cok guzeldi,donanimi hala fazlasiyla iyiydi,konfor ve performans hala cok iyiydi.ki reno 21 84 te uretime basladi sanirim.

1998 de sahip olamamis olsakta 0km olarak e 46 alinabiliyordu.ama 21 yine eski degildi.donanimda e46 320den tek eksigi abs/havayastigi olmamasiydi(abs liler tr ye gelmedi)

Evet e46 nin ici reno 21 den cok farkli hatta disida, ama orada olay eskilik yenilik degil,fabrikalarin tasarim dili ve teknolojik imkanlarin kullanilabilirligi.ayni hala kutu gibi volvolar uretilmeye devam ediyordu ama 98 yilinda 92 model bir 850 asla eski degildi.markalarin ayristigi noktalar bunlar,oyle bakmak lazim.bu arabalar zamaninda degersiz de degildi hatta.

98 de alfa 156 ciktiginda butun otomobiller bir anda eskidi benim gozumde eger biraz duz bakarsak.uzaydan gelme sanziman var,daha gecen gun dergilerde testi yayinlanan ferrarinin sanzimani varmis gibiydi uzerinde.arka kapisi var ama yok gibi bir otomobil.2012 yilinda sahip oldum 2002 modeline, suanki 2011 159 dan daha degerliydi benim gozumde.2021 yilinda 2001 modeline sahip oldum tekrardan.hala da bir deger kaybetmemisti vasif olarak
    2011 E90 320d & 2006 FJR 1300

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Duzen tamamen herseyi hizla eskitip yenisini aldirmak uzere kurulu.o yuzden gunumuzde otomobiller daha cabuk eskiyor.

2022 de 2012 model araba, 2012 de 2002 modelden daha eski.

2032 de 2022 cag disi olacak bu gidisle.

Bu arabalar 70-80 sene halojen ampulluydu
    Sonra bi 10-20 sene xenon olmayan farlar demode oldu
    Sonra ki bikac senede led olmayanlar demode oldu

Simdi yeni yeni farlar cikiyor xenonlu 10 yasindaki e90 gibiaraba demode oldu.
    2011 E90 320d & 2006 FJR 1300

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kendi şahsi olarak kullandığım 46 coupe'm var.işim gereği gün içerisinde bmw'nin genellikle f serilerini kullanıyorum,f30dan inip 46ya binince 46 bana daha duygulu,daha tok ve hisli geliyor.özellikle 46'nın yattığında kapıyı açtığınızda verdiği o deri kokusu cidden bambaşka geliyor bana.dışarda hakkıyla orjinal kalmış abidik kubidik şeyler yapılmamış 39 46 görsem döne döne halen bakıyorum, gerçi sadece bmw genelinde değil alfa'dada (2003'e kadarki modellerinde) böyle,misalen çocukkende w203'lerin mercedes-benz yazılı fren kaliperini görünce baka kalıyordum bu olay değişmedi misalen.

tamamen bizim 90'larda çocukluğumuz geçtiği için böyle olduğumuzu düşünüyorum ben,kullandığım otomobilin yaşının farkındayımda,kalkıpta 301,egea,punto,vs kullanacağıma 46 ile yaşlanırım ben.

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz fakirizde ondan bu eskileri konuşuyoz ,paramız olsa binsek bi poçeye bu konuları konuşuyo olmazdı kimse ,eskiye ragbet olsaydı bit pazarına nur yagardı
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bosporuss06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güncel 5 serisi veya önceki(f10) veya bir önceki(e60) 5 serisi,e39dan bahsettiğin konularda iyi.Yeni illaki bir önceki eskiden iyi olmak zorunda zaten.Burda ayırdedici özellik çıktığı zamana göre kapasitesi.e39 96da yollara çıktı,o zaman için çok fazlaydı.Ama üst kasalardan sessizlik,yalıtım,süspansiyon tepkisi,yol tutuş olarak iyi olması çok ironik olur zaten...

vermeye çalıştığım mesaj şu

1) Telefonlar: ev telefonları ortadan kalktı, cep telefonları en fazla döner sipariş etmek ve Snake/Yılan oyunu oynama kabiliyeti varken şu an yüzyüze görüşme yapabilen bunu bedava yapabilen,nete bağlanabilen canavarlar oldular

2) Televizyonlar: 2 damacana kadar yer kapalayan bu canavar şimdi parmak kadar ince yetmedi nete bağlanıyor vs vs

3) anfi vs gibi elektronikler: eskiden 4 yol aktif şöyle 120rms x 6 kanal sistem yapamak için çok uçuk fiyatlı bir teyp, 2 adet (2+4 kanak) çapça ve ağırlığınca oldukça büyük dahası aküyü hızla tüketen sistemlerken şimdi bunun tamamı bir okul defteri kadar bir yerde tek parça bir ürün vede aküyü hiç zorlamadan (helix p six)

özetle arabaların diğer 90lar ürünlerine kıyasla benzer şekilde ilerlediğini düşünmüyorum.

bugün araba üretmenin tüm mantığıda bence çok değişti eskiden her arabanın kendine has şasesi olurdu, bağımsız süspansiyon 1989 model basit bir honda civicte bile var ve böbürlenecek bir konu değilken bugün neredeyse ev parasına denk gelen sıfır bir Audi A3ü bağımsız süspansiyondan yoksun alabiliyorsunuz ve arkasındaki tüm sebeb para.. technoloji yada ileri gitmek değil..

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Endustriyel tasarimin ilerlemesi, malzeme ve metalurjik kabiliyetlerin ilerlemesi, endustri 4.0 ve her gecen gun kuvvetlenen kapitalizm dalgasi en cok otomotivi vurdu. biz sadece dalganin ustunde sorf yapan tarafinda degilde altinda bogulan tarafta kaldik. bize baska oyuncaklar sunarak agzimiza bir parmak bal caldilar. biz de eski tadi arayarak omrumuzu heba etmeyi tercih ettik (ben oyle en azindan)

bosporuss06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vermeye çalıştığım mesaj şu

1) Telefonlar: ev telefonları ortadan kalktı, cep telefonları en fazla döner sipariş etmek ve Snake/Yılan oyunu oynama kabiliyeti varken şu an yüzyüze görüşme yapabilen bunu bedava yapabilen,nete bağlanabilen canavarlar oldular

2) Televizyonlar: 2 damacana kadar yer kapalayan bu canavar şimdi parmak kadar ince yetmedi nete bağlanıyor vs vs

3) anfi vs gibi elektronikler: eskiden 4 yol aktif şöyle 120rms x 6 kanal sistem yapamak için çok uçuk fiyatlı bir teyp, 2 adet (2+4 kanak) çapça ve ağırlığınca oldukça büyük dahası aküyü hızla tüketen sistemlerken şimdi bunun tamamı bir okul defteri kadar bir yerde tek parça bir ürün vede aküyü hiç zorlamadan (helix p six)

özetle arabaların diğer 90lar ürünlerine kıyasla benzer şekilde ilerlediğini düşünmüyorum.

bugün araba üretmenin tüm mantığıda bence çok değişti eskiden her arabanın kendine has şasesi olurdu, bağımsız süspansiyon 1989 model basit bir honda civicte bile var ve böbürlenecek bir konu değilken bugün neredeyse ev parasına denk gelen sıfır bir Audi A3ü bağımsız süspansiyondan yoksun alabiliyorsunuz ve arkasındaki tüm sebeb para.. technoloji yada ileri gitmek değil..
    90lar zaten otomotiv endüstrisinin altın yıllarıdır.Nirvanaya ulaşılmış,sonrasında gerileme dönemi başlamıştır.Kalite algısınında bu döngüde,teknolojiyle beraber azaldığı görüşünede kısmen katılıyorum.Şimdi ne kadar ekmek o kadar köfte diyorsun,haklısın.Ben sadece 5 serisi özelindeki sorunu yanıtlamıştım.

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu eskiler daha iyi değil ki. Konu araçların size eski gelip gelmemesi. Valla bana 2005 yılında bile E36 eski gelirdi. Belki taşa tutucaksınız beni ama öyleydi. Ama şuan bile E46 eski gelmiyor. E30 ile E36 ise inanılmaz eski geliyor bana.
    tüm mesajları oludum , aynen demek istediğim birebir ;eskiden kullandığımız araçların daha eski , ama şu an aynı yaştaki araçların daha yeni gelmesi.

mehmetRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Volvolar yakın zamana kadar ne olursa olsun bana hep eskilermiş gibi gelirdi. Bakıyorum arabaya mesela; o derece donanımlı, malzeme kalitesi o biçim vs hatta param bile yetmiyor almaya ama.. bende bıraktığı etki "eski ya bunlar"
    2019 Model Lada Niva almak istersem de sanırım benzer fikre kapılırdım. Konu başlarda @Schumi 'nin de dediği gibi bana göre de, tasarımın ne konuştuğu..
    Alıntı tünayK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?
    EKN Garage

nineleven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E36'ya uzay kasa diyen kim o zaman
    E36 ; 2005'te inanılmaz eski geliyordu bana da. BMW'ciler ; özellikle E30'cular E46'ya sürekli b*k atsalar da olay hiç öyle değil.

Tofaş - Civic'ten sonra binen tiplerin arabası algısı yerleşmişti bende. Adam belki de M3'e biniyor ama benim gözümde Tofaşçı falan
    (O zamanlar ufaktım , takdir edersiniz ki M3 olması birşeyi değiştirmiyordu benim için )

Ya da 190E , W124 E , W140 S 'te işte 90'ların kutu Mercedes'leri de inanılmaz eski geliyor. Gerçi onlar sadece eski değil de , mesela 20 yaşında çocuğu içinde düşünemezdim.
    Şu an w204 - w205 C serisi , E serisi içinde 20 yaşında çocuk çok sırıtmaz. Ya da güncel Mercedes'lerde kadınlar da görüyorum , hiç garip gelmiyor.
    w124 , w140 kullanan bir kadın düşünemiyorum

w204 C180 meh , sonra CLA , A serisi , GLA derken on numara kadın arabası oldu.

Mercedes için söylediklerim Volvo için de geçerli gibi.
    V40 Cross Country tam akademisyen kadına gider mesela.

Eski Volvo'lar tam amca arabasıydı.

Vectra A mesela daha 2000 yılında daha hurda gibi gelirken , Vectra B hala çok eski gelmiyor.

Ya zaten son 15 senede hepsi çizgisinden şaştı.

He bu arada sadece tasarım olarak algı değil de ; hali vakti yerinde arabalarla da çok içli dışlı olmayan insanlarla konuştuğumuzda. Eski Mercedes - BMW'lere binenleri öyle bir eziyorlar ki ..
    Almanya'dan emekli amca Mercedes'i diyorlar , o Mercedes kapının önünde durur.. Köye girince arkasından çocuklar koşacak sanıyordur hala amca falan diyorlar

Hani W124 E500 mesela görse de aynı şeyleri söyleyecek. Öyle Modern Classic falan dersin de Dünya'nın %90'ın umrunda değil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şu anda mesela 156 nın yerine E39 5.30İ bakmak istiyorum. Benzin masrafım yok şirket karşılıyor ama parça fiyatlarından dolayı uzak duruyorum. Parça fiyatları saçma sapan yerlerde. Almanya da bile pahalı nedenini anlamadığım nedenlerden dolayı. O nedenle S60R ya da 2.4T5 bakınıyorum. Hem de içini dışını çok iyi bildiğim bir araba.
    IN BOOST WE TRUST

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güncel arabalarda o mekanik ruh kalmadı
    hepsi dijitalleşti
    her yer ekran
    tamam şahane
    ama ekranlarla beraber ruh yok oldu bana göre
    arabanın dashboard'unu boydan boya ekran yapsak , zilyon tane foksiyon eklesek de bence bişeyler kayboldu
    ilk çıktığında bu ekranlar , vaaaay emenike demiştik , bir heves , bir akım.. oooff o biçim havalı..

bana şu an en kıymetli arabalar 95-2010 arasında üretilenler gibi geliyor
    kıymetten kastım hissiyat falan
    ama belki de bilinç altında "ulen sen zaten alsan alsan anca bu yılların arabalarını alırsın , var mı cebinde 3 milyonun?" algısı da olabilir
    onu ayıramıyorum açıkçası

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aklıma gelmişken yazayım 94 model gümrükten çıkma e34 almıştı arkadaş otomatik ve 25 bin km de idi. Ben sıfır zannettim 22 model 5 kasayada bindim arasında bariz fark vardı sessizlik olsun konfor olsun e34 daha güzeldi. Yani eski ve turşu arabaları yeni arabalarla kıyaslamak mantıksız bana denk geldi eski ve düzgünü kıyasladım...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

omery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim merak ettiğim konu E36 1991'de yollara çıktığında insanların tepkisi nasıl oldu? Bunu çok merak ediyorum, özellikle ülkemizde 90larda aktif kullanılan araçları göz önüne alınca tam olarak "uzay kasa" tabirini karşılıyor bence de. Bu kasayla 2010'da tanıştım, hayranlıkla incelediğimi hatırlıyorum (çocukluk haliyle cabrio olması belki de en büyük etkendir) özellikle de iç kısmı. Şu an ise halen ilk gördüğüm hayranlıkla bakıyorum bu kasaya. E46 kasayla ise 2013 yılında tanıştım, birçok insan gibi benim de gözümde halen güncelliğini koruyan bir kasa. Bu iki kasayı çıktığı zamanlarda tanıyıp deneyimlemeyi çok isterdim. Sonraki kasaları da severim ama nedense bu ikisi kadar ilgimi çekmedi, o zamanlarda yeni tasarımlara çok çabuk alıştık belki de. İşin özünü yukarıda da denildiği gibi tamamen kişisel algılar oluşturuyor bence de.
    '94 alpinweiss III E36 318i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E36 nedense M3 çıkana kadar bende Wooov etkisi yaratmadı. Ne zaman ki M3 gördüm evveliyatını s....m dedim. Makyaj gelip 321 hp olunca amonyak ile uyandırdılar.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler