User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
60 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Eski araç algısı ,,, Size de öyle oluyor mu?

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Eski araç algısı ,,, Size de öyle oluyor mu?

Arkadaşlar , ekonominin geldiği durum mu , araç fiyatları mı , yoksa gelişen teknoloji ile algımız mı değişti bilmiyorum ama geçmişte sahip olduğum araçlar ve yaşlarıyla ilgili bişey farkettim.Eskiden daha genç olmalarına ramen daha kıymetsiz geliyordu araçlar.Bikaç örnek vericem , daha iyi anlaşılır olucak.

Ailemizin araçlarından 1998 yılında aldığımız bi 90 Taunus vardı.Temiz almış olmamıza ramen o dönem dahi eski geliyordu.En ufak bi hasar üzerine ciddi çürüyordu , bi süre sonrada o dönem bile yok parası denilecek bi rakma satıldı...Şu anaki segment dengi mondeo olarak varsayarsak ; 2014 model bi mondeo ile algı olarak ilgi alakası yok.İkisi de döneminde 8 yaşında.

2001de civic sedan 1.5 almıştık 90 model (11 yaşında o dönem) Az denilecek bi paraya alınmış , ekonomik ve düşük teknoloji bi araçtı.O dönem de sorun çıkartıyordu , sanayide tamiratları yapılıyordu , konforsuzdu , ve ufak bi kaza olsa çürüyordu ((misal direkten anten çıkar o kasalarda , ordan bi hasar olmamasına ramen çürümüştü civarı)).Yaş olarak bugün dengini 2011 fd6 civic olarak varsayarsak , gayet konforlu , şu an da sahip olmak isteyebileceğimiz düzgün araç.FD6 FD7 ikisinide sıfır alıp kullandık ailede.İkisinin de bu günki hissiyatı (10 11 yaşında ), bahsettiğim 90 civicten (sahip olduğumuz yıl 11 yaşında) kat kat yukarıda bi kalite ve sağlamlık hissi.

2007 2011de öğrenciyken , 2004-2006 model arası c2 c3 c4 kullandım.Tamam donanımlı araçlardı ama kalite algıları malzemeleri vs sebeplerden adam akıllı ısınamadım.Şu an 2019 herhanbi bi citroen çok daha albenili ve güzel geliyor.

Tersini düşünelim..2008 Eos sahibiyim şuan (14 yaşında) , 98 99 yıllarında 14 yaşında (84) bi golf mk2 ; o dönem ciddi eski gelirdi.Hadi eos biraz oyuncaklı desek ,, eos yerine 2008 golf 5 koyalım.Yine güzel , sahip olur - kullanır , eski demem.

Ekonominin geldiği nokta ile eski araçlara kıymet algımız mı değişti (ki bunu son 4 5 yıldır eskiye nazaran çok daha fazla ikinci el incelemesi yapan youtube kanallarından farkedebiliyoruz) , yoksa ortalama 100 yıllık araç teknolojisinin son dönemde çok daha hızlı gelişmesini izlediğimiz bi jenerasyona mı denk geldik bilmiyorum.Özellikle benim yaş grubu , yada bi 10 15 yaş daha büyük arkadaşlarda da bu hissiyat varmı geçmişte sahip oldukları araçları kıyasladığında?

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence bu bahsettiğin şey araçların tasarım dillerindeki değişimden kaynaklanıyor. Golf 4 yeni çıktığında bile Golf 3 bana çok eski gelirdi mesela. Golf 5 ilk çıktığında vay demiştim ne kadar değişmiş tasarımı. Ki o tasarım dili öyle bir değişti ki ufak ufak farklar ile 6-7 ve en son 8 oldu.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Hondacıları boklamak gibi olmasın da, VTI dan sonra EP3' e sçksen alınmaz dediler iğrenç dediler ne bu dediler, FN2 geldi, bu ne böle çok elektronik Ep3 erkek arabası dediler sonra Fk2 yumurta kasa gibi dediler, Fk8 geldi tamam işte budur dendi, şimdi boklanan eski modeller Fk2 hariç kıymete bindi hepsi erkek arabası hepsi Type-R budur abi oldu.

Yani bir tasarımcı ve iletişimci olarak bu tarz öznel ve yönlendirilmeli durumlarda (bakınız SUV ve crossover yönlendirilmesi sedanın bitişi) genel algılar daha çok yönlendirmeye dayalı oluyıor ya da sunulana diyelim.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

mimarsertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynisi bende de var. Araclar artik eski gelmiyor. 2009 SLK200 aracim var arabadan anlamayanlar zaten yeni ve bayagi pahali zannediyorlar.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ondan değil yaşlandıız ama bunu inkar ediyorsunuz

o yüzden 2009ler 2008ler artık size uzak gelmiyor , daha dünmüş gibi

benimde kafamda 2000lerden sonra çıkan arabalar artık kendi gidiyormuş gibi bir izlenim var.
    ruhları yokmuş gibi..

misal burda 15 sayfa golf R konusu oldu geçen.
    1.5 milyon arabaya para vericek olsam ben sadece şunu alırdım ;

Galeriden Satılık 1968 Model 46000 Km Ford Mustang 1.425.000 TL - 987026621
    médiocrité partout

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ondan değil yaşlandıız ama bunu inkar ediyorsunuz

o yüzden 2009ler 2008ler artık size uzak gelmiyor , daha dünmüş gibi

benimde kafamda 2000lerden sonra çıkan arabalar artık kendi gidiyormuş gibi bir izlenim var.
    ruhları yokmuş gibi..

misal burda 15 sayfa golf R konusu oldu geçen.
    1.5 milyon arabaya para vericek olsam ben sadece şunu alırdım ;

Galeriden Satılık 1968 Model 46000 Km Ford Mustang 1.425.000 TL - 987026621
    att gibi
    PROSTOCK GARAGE

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de benzer fikirdeyim. Eskinin aracları gerek tasarim cizgisi gerek o donem teknolojisi sebebiyle bizim jenerasyona hep eski geldi. cunku biz uzay kasalara, kinetik ve dinamik cizgilerin gelistigi bol oyuncakli araclara denk geldik. Ruhen olmasa da gozumuzun alistigi tasarimlar genelde 2000'ler oldu. Nasil ki bizim icin, dediginiz gibi Golf 5'ler, Focus 2'ler, Megane 3'ler hala guncel gibi geliyorsa, cocuklugu amerikan/vari arabalarla taksi dolmus yaparak veya kamyon bozmasi otobus yolculuklari ile gecmis, 55-70 model arası ulkede parcasi zor bulunan ilk ciktigi gunden beri eski gorunen, sahit olduklari en buyuk gelisim otomatik cam olan arabalara alismis jenerasyona da 90lı yillarin araclari 2000lerde guncel geliyordu.

Kisacasi belki bize 2020li yıllarda 2000li tasarimlar normal, 80ler 90lar eski geliyorsa, bizim 1 yada 2 ust jenerasyona da 2000li yıllarin basinda 60'lar 70'ler eski ama 90lar guncel geliyordu. Insanin yapisi geregi yas ilerledikce, birseyleri kaybettikce gecmise olan hasret artiyor, insanlar mutlu anilari oldugu zamanlardaki dokuyu (imkanlari dahilinde) eskinin araclari ile yasamaya calisiyor. Benim icimde kalan arac cicek bir E36 ci oldu, abimin (11 yas buyuk benden) icinde kalan arac sifir bir e30 coupe oldu, babam (57'li) icinde kalan aracsa 26m direksiz deri tavan Ford P7B oldu. Buda jenerasyon farki demek istedim. Ucumuzde hala isteriz ama biliriz ki o biraktigimiz araclar o zamanki araclar degiller. Denemek icin bir 106 gti bir e39 aldim sattim. 106 hayatimin en buyuk pismanligi oldu, ama e39 beni her binisimde 98 senesine goturdu goturdu getirdi. Cok yazdim kusura bakmayin. Ben de eskiyi ozledim sanirim

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence tamamen coğrafi konumla alakalı yani türkiyedeyseniz böyle düşünmeniz normal.maddi ve manevi olarak ruh sağlığımız bozulduğu için değişik duygular yaşıyoruz... şimdi amerikadaki coniye sorsan zaten 3 kuruşa aldığı için arabayı banane arkadaş der beğenmezsem değiştiririm der çarptıysam çöpe atar başka alırım der yani. Bu sorun bize mahsustur bence made in turkey
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mazda 626 1992 deki kasa değişince oha olmuştum uzay kasa seksen sonu 90 başı kasa geçişlerine dikkat edin hep yuvarlak tasarımlar ef kasa honda eg kasa gibi yada supra rx7 fd crx del sol

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motorlar: sene 1996 Passat B5 için VW 1.8t motoru üretir, altı dolu dolu yazılımla 200-210hp olabilen şehir içi 10tl- şehir dışı 6lt civarı yakan araç, sene 2022 Honda Civic 1.5Turbo 182lik, altı dolu dolu yazılımla 210-220hp civarı olan motor ve şehir içi 9.6lt şehir dışı 6lt civarı yakan motor , değişen? benim gözümde pek birşey yok

Şase: yine Passat B5 ele alalım evet öncesi arabaları 2-3 senede çürürdü heleki tuzlanmış kış yollarından giden araçlar ise ama 1996da VW 12 yıl paslanmaz garantisi ile satmıştı arabalarını (sanırım KTL uygulaması gibi birşey uygulamıştı) peki şimdi ne durumdayız? tamamen aynı

konfor: güncel bir 5 serisine bindiğinizde 1996da üretilmiş E39'dan gerçekten konforlumu? gerek sönümleme gerek rezonans gerek yalıtım? buna evet cevabı veriyorsanız muhtemelen bindiğiniz E39'un turşusu çıkmıştır

Yol tutuş: 1999 model bir S2000 dan gerçek anlamda ne kadar ileriye gittik? youtube'da S2000 Moose test diyin alman bir yayın evinin çok eski videosu var therealme 75 tarafından yüklenmiş, ben buraya atamadım izleyin ve güncel bir spor araba ile kıyaslayın moose test yazıp.

Şanzıman: evet bu noktada kuşkusuz çift kavramalı resmen bir başyapıt ve rakipsiz hakkını vermek lazım

şahsen benim gözümde otomotiv diğer ürün gruplarına kıyasla (cep tlf,pc oyunları ,medikal) çok ama çok az ilerledi

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2010 dan sonra arabalar yaşlanmayı bıraktı
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hondacıları boklamak gibi olmasın da, VTI dan sonra EP3' e sçksen alınmaz dediler iğrenç dediler ne bu dediler, FN2 geldi, bu ne böle çok elektronik Ep3 erkek arabası dediler sonra Fk2 yumurta kasa gibi dediler, Fk8 geldi tamam işte budur dendi, şimdi boklanan eski modeller Fk2 hariç kıymete bindi hepsi erkek arabası hepsi Type-R budur abi oldu.

Yani bir tasarımcı ve iletişimci olarak bu tarz öznel ve yönlendirilmeli durumlarda (bakınız SUV ve crossover yönlendirilmesi sedanın bitişi) genel algılar daha çok yönlendirmeye dayalı oluyıor ya da sunulana diyelim.
    Senın bu soyledıgını anca VAG Severler söyler

Vtı ım varken ep3 hastasıydım ep3 um varken fk2 hastasıyım su an fk2 ım var kafamda delı sorular fk8 ıcın...

Honda seven bır kısı baska bır Honda modelini boklayacagını sanmıyorum.
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence tecrübeler etken

98'de babamın 94 E34 520i ile sokağın köşesinden dönüşünü hiç unutmam, sonrasında da uçak gibi geliyordu o araba, tamam yaş çok küçüktü ama ilk o arabada kucakta kullanmaya falan başlamıştım, oturaklılığı, içinin kalitesi, kokusu, tasarımının muhteşemliğiyle falan über bir hissiyatı vardı

ondan öncesinde W124 250D'miz vardı o da benzer şekilde. E34'ten hemen öncesinde yine W124 200E'miz oldu, onun da bambaşka konforu ve rahatlığı vardı hatırlarım.

Sonra aklım erip kendim araba kullanmaya başladığımızda 2003 GC 2.7 CRD vardı, araba lüks imajlı, aşırı yumuşak ama teknolojik olmasa da dışarıdan çok modern, içeriden klasik amerikan dandikliğiyle hem eski hem çirkin görünüyordu yalan yok

GC'den sonra 99 E46 320i kullandık, zamanında Mert tuning'den 400 liraya mı ne sıfır Supersprint oval son alıp takmıştım hey gidi ne para varmış mk ajhahahha
    E46 320i mercekli xenonlarıyla sunroofuyla falan yine uçak gelirdi, sesine mest olurdum zaten.

sene 2005, babamın patron da sıfır X5 3.0D almış, marşına basamadığımı hatırlarım uçağa binmiş gibi hissetmiştim. Hala binsem aşırı kaliteli gelir E53 X5.

Bugün halen 2003 W211 E320'ye biniyoruz 350bin km'dir falan, kendi aracım da 2012 Mini'den sonra geçtiğim 2003 Z4 oldu. Eski diyebileceğim tek şeyi teybi olur heralde. Bir şeyleri yopranıyor yeniliyoruz illa ki ama kötü veya eski görünümlü diyemem. Zaten Z4'ü gören hala kaç model diye sorduğunda 2003 cevabına inanmıyor. Dışarıdan hala milyoner arabası

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son bir söz daha ekleyelim

Eski görünen araba yoktur yıpranmış araba vardır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorlar: sene 1996 Passat B5 için VW 1.8t motoru üretir, altı dolu dolu yazılımla 200-210hp olabilen şehir içi 10tl- şehir dışı 6lt civarı yakan araç, sene 2022 Honda Civic 1.5Turbo 182lik, altı dolu dolu yazılımla 210-220hp civarı olan motor ve şehir içi 9.6lt şehir dışı 6lt civarı yakan motor , değişen? benim gözümde pek birşey yok

Şase: yine Passat B5 ele alalım evet öncesi arabaları 2-3 senede çürürdü heleki tuzlanmış kış yollarından giden araçlar ise ama 1996da VW 12 yıl paslanmaz garantisi ile satmıştı arabalarını (sanırım KTL uygulaması gibi birşey uygulamıştı) peki şimdi ne durumdayız? tamamen aynı

konfor: güncel bir 5 serisine bindiğinizde 1996da üretilmiş E39'dan gerçekten konforlumu? gerek sönümleme gerek rezonans gerek yalıtım? buna evet cevabı veriyorsanız muhtemelen bindiğiniz E39'un turşusu çıkmıştır

Yol tutuş: 1999 model bir S2000 dan gerçek anlamda ne kadar ileriye gittik? youtube'da S2000 Moose test diyin alman bir yayın evinin çok eski videosu var therealme 75 tarafından yüklenmiş, ben buraya atamadım izleyin ve güncel bir spor araba ile kıyaslayın moose test yazıp.

Şanzıman: evet bu noktada kuşkusuz çift kavramalı resmen bir başyapıt ve rakipsiz hakkını vermek lazım

şahsen benim gözümde otomotiv diğer ürün gruplarına kıyasla (cep tlf,pc oyunları ,medikal) çok ama çok az ilerledi
    amme hizmeti

s2000de tren gibi gidiyor bu nasıl moose test

médiocrité partout

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı MeRtCaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senın bu soyledıgını anca VAG Severler söyler

Vtı ım varken ep3 hastasıydım ep3 um varken fk2 hastasıyım su an fk2 ım var kafamda delı sorular fk8 ıcın...

Honda seven bır kısı baska bır Honda modelini boklayacagını sanmıyorum.
    Valla ben hepsi ilk çıktığında çok beğenmiştim o dönem çevremde VTI a binen benden yaşça büyükler, sonrasında bizim yaş grubumuzds Ep3 alalnlar hep dediğimi dedi.

Yanlış anlaşılmasın ben öle düşünmedim
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kinetik tasarım dilinin yansımaları diyebiliriz.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son bir söz daha ekleyelim

Eski görünen araba yoktur yıpranmış araba vardır
    bende diyorum ki,çirkin kadın yoktur az votka vardır
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 16EC813 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende diyorum ki,çirkin kadın yoktur az votka vardır
    dede sen bi dur zaten ortalık karışık
    médiocrité partout

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler