User Tag List

Sayfa 2/7 ÝlkÝlk 1234 ... SonSon
117 sonuçtan 20 ile 38 arasý

Konu: Bayiden sýfýr araç alýp pahalýya iteleme devri bitti

CloudGrey - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36
    Þehir
    .: Beþiktaþ :.
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý TarikS Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    turkcekarakter.com
    2016de beri filo kiralamada (tedarikçi) son 1.5 yýldýrda filo yöneticisi (kiralayan firma) olarak iþ hayatýma devam ediyorum , hayatýmda böyle birþey duymadým

ayrýca yalandan düzenlenen kira faturasýnýn %18 kdv'si ,her çeyrektete karýn %20si gelir vergisi var.
    o iþler öyle basit deðil
    médiocrité partout

Yaþ
    36
    Þehir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý furkane Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    1-Bayi , galeri , filo şirketleri arasında yıllardan beri olan uygulama zaten. Filo şirketi bayiden araç alır örneğin ihtiyacı 30 adettir, indirim alsın diye 50 adet alır. İhtiyaç fazlası 20 adeti satmak zorundadır ama bayi şu koşulu koşar sakin araçları 5 ay veya 5 bin km altı satma . Filo şirketide yalandan fatura düzenler araçları çalıştırmış gibi bu şekilde galerilere sıfır araçları satardı birde ilanlara 5 bin km olarak girin derdi. Kısaca uygulama 5-7 yıl öncesinin.
    2- pandemiden beri bayiler şirketlere mimlendiklerinden araç satmak istemiyor . Abi vergi levhası olmasın şahıs getirin dıolardı bu sistemde 2020den beri uygulanıyor .
    Şuan ne yapılır tabiki şahıs üzerine alınıp direk şahıs üZerinden galeriden satabilirsin yada şahıs üzerine alıp bayiden , bu malı galeri üzerine satış yapılır devam edilir . Şuan bu düzenleme gayriresmiyi artırır , al-satçıyı destekler. Başka birşey değil , bu arada GALERİNİN amacı zaten araç satısı kimse diyemezki sen sıfır araba satamaZsın .
    1 önceki msj ,için seni alýntýlamalýydým.
    médiocrité partout

furkane - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    33
    Þehir
    ÝSTANBUL
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý CloudGrey Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    2016de beri filo kiralamada (tedarikçi) son 1.5 yýldýrda filo yöneticisi (kiralayan firma) olarak iþ hayatýma devam ediyorum , hayatýmda böyle birþey duymadým

ayrýca yalandan düzenlenen kira faturasýnýn %18 kdv'si ,her çeyrektete karýn %20si gelir vergisi var.
    o iþler öyle basit deðil
    1 haftada arac 5 bin kilometre yapabiliyor deðilmi ? 2017 yýlýnda aktif olarak yapýlan ticaretler formaliteden 1.000 tl fatura kestin yuzde 18kdv’ sýný , yuzde 20’ de gelirini kesmek adetli ticaretlerde kimsenin umrunda olacaðýný düþünmüyorsun herhalde amaç burda bayileri ikna etmek bozmamak .

Yaþ
    33
    Þehir
    ÝSTANBUL
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

o iþler öyle basit deðil
    Son 1.5 yýldan beri filodaysan zaten böyle birþey görmemen normal , pandemi öncesi ticaretler mal bol iken. Filo kendisine araç bulamýyoken birde dýþarý satacak durumu yok

Yaþ
    36
    Þehir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son 1.5 yýldan beri filodaysan zaten böyle birþey görmemen normal , pandemi öncesi ticaretler mal bol iken. Filo kendisine araç bulamýyoken birde dýþarý satacak durumu yok
    2015-2021 OTOPLAN (Oto Plan Operasyonel Taşıt Kiralama A.Ş.)
    2021-2022 GE healtcare.

17bin araba alýp sattým.

bahsettiðin þekilde bir ticaret yok.

bir kere hiç bir filo kiralama "kiraya vermeceði" arabayý almaz ,alamaz.
    çalýþmayan her araba filo için hergün zarardýr

sen x þirketi olarak geldin bana dedinki ; bana 50 tane golf lazým.
    ben sana 50 tane golf alýrken aramýzdaki bu sözleþmeyi bankaya temlik göstererek 50 tane golf için kredi çekiyorum.
    bir leasing firmasý olan filo kiralamadan extra 10 tane daha golf alacak parasý çýkmaz.
    médiocrité partout

Yaþ
    33
    Þehir
    ÝSTANBUL
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2015-2021 OTOPLAN (Oto Plan Operasyonel Taşıt Kiralama A.Ş.)
    2021-2022 GE healtcare.

17bin araba alıp sattım.

bahsettiÄŸin ÅŸekilde bir ticaret yok.

bir kere hiç bir filo kiralama "kiraya vermeceği" arabayı almaz ,alamaz.
    çalışmayan her araba filo için hergün zarardır

sen x şirketi olarak geldin bana dedinki ; bana 50 tane golf lazım.
    ben sana 50 tane golf alırken aramızdaki bu sözleşmeyi bankaya temlik göstererek 50 tane golf için kredi çekiyorum.
    bir leasing firması olan filo kiralamadan extra 10 tane daha golf alacak parası çıkmaz.
    Aynen hocam ben çalışan değilim senin kadar detaylı bilemiyorum ben kendi galerimin sahibi olarak biz başka boyutta farklı ticaretler yapmısız herhalde haberimiz yok, biz hayal aleminde yaşıyoruz olmayan birşeyi anlatıyoruz.Ne güzel yıllarını vermişsin ama işin arka planında dönenleri görmemişsin yada çözememişsin konuyuda sen açmıssın en güzelide başlığın bu habern sisteme bi çözüm olabileceğine inanman :/ sana tavsiyem bugune kadar 2-3 farklı firmada çalışmıssındır ama bi galeri 20-25 filo ile çalışmıstır, kimi filo gerçekten kiralama yapar , kimisi x ticareti vardır fatura işini filodan karşılar , kimisi piyasayı çarpmak için iş yapar , o yüzden çalıştığın firmayla net sonuca varma herşey kağıt üstünde olduğu gibi değil

Yaþ
    36
    Þehir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen hocam ben çalışan değilim senin kadar detaylı bilemiyorum ben kendi galerimin sahibi olarak biz başka boyutta farklı ticaretler yapmısız herhalde haberimiz yok, biz hayal aleminde yaşıyoruz olmayan birşeyi anlatıyoruz.Ne güzel yıllarını vermişsin ama işin arka planında dönenleri görmemişsin yada çözememişsin konuyuda sen açmıssın en güzelide başlığın bu habern sisteme bi çözüm olabileceğine inanman :/ sana tavsiyem bugune kadar 2-3 farklı firmada çalışmıssındır ama bi galeri 20-25 filo ile çalışmıstır, kimi filo gerçekten kiralama yapar , kimisi x ticareti vardır fatura işini filodan karşılar , kimisi piyasayı çarpmak için iş yapar , o yüzden çalıştığın firmayla net sonuca varma herşey kağıt üstünde olduğu gibi değil
    bu arada 10 yýlda mali müþavirlik ofisim vardý bunu söylemeyi unutmuþum.

bahsettiðin olaylarý 15-20 aracý olup kendine filo diyen kobi patronlar yapýyor olabilir.onlarda 2-3 araçla yapar.
    operasyonel filo kiralamada bu bahsettiðin olay olamaz.
    olursa zaten sýfýr araba piyayasýný filo kiralamalar belirliyor olur.

ayrýca muhasebe sistemindede ilk denetimde lamba gibi ortaya dökülür.
    iþ astarý yüzünden pahalýya gelir.

yapýlan sistemde ne kadar iþe yarar bilmem , bu zamana kadar ne yaptýlarda iþe yaradýki.
    þahýs gene yapar yapacaðýný , zaten þahýslýk bir durum yok.
    þahýs gene aracý sipariþ verir bekler 2 ay , araç gelir , yandaki galeriye %20 bindirim ile satar.
    tabi naylon kanunla, galeriler sonra ne yapar orasý bilinmez.

kýsaca bencede zerre iþe yaramaz bura ortadoðu herþeyin bir bug'u bulunur ve delinir.
    médiocrité partout

207_TR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36
    Þehir
    Balýkesir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Filo kiralamada kiralamada kullanýlacak adetin dýþýnda araç alýp bunlarý piyasaya satan çok þirket vardý....

Gerek binek araçlarýn kiralamalarýnda, gerek ticari araç ( kamyon grubu ) filo satýn almalarda....

Son dönemlerde olmamasý tedarik sýkýntýsýndan dolayý normal...
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Yaþ
    36
    Þehir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý 207_TR Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Filo kiralamada kiralamada kullanýlacak adetin dýþýnda araç alýp bunlarý piyasaya satan çok þirket vardý....

Gerek binek araçlarýn kiralamalarýnda, gerek ticari araç ( kamyon grubu ) filo satýn almalarda....

Son dönemlerde olmamasý tedarik sýkýntýsýndan dolayý normal...
    ne zamandý bu zamanlar ?
    médiocrité partout

Mutu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaten adamlar bekletip satýp kazanýyordu ki. Bir de kurumsala almýyorlar, eþine dostuna alýyorlar. Bunu engellemedikçe hiçbir þey deðiþmeyecek. Piyasadaki %10 15 balonun sebebi karaborsacý desek kalan balonun sebebi yüksek vergiler. Müdahale edilmesi daha çok bu malesef.
    Karaborsacýlara ya da bu iþten ekmek yiyenlere gelinceye kadar 260binlik ekonomi segmenti aracý nasýl anahtar teslim 570bine aldýðýmýzý sorgulamamýz lazým. Sonra o fiyattan alýp ticaret kovalayanlara gelir sýra.
    Instagram: mutusgarage

Þehir
    Türkiye / Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada 10 yýlda mali müþavirlik ofisim vardý bunu söylemeyi unutmuþum.

bahsettiðin olaylarý 15-20 aracý olup kendine filo diyen kobi patronlar yapýyor olabilir.onlarda 2-3 araçla yapar.
    operasyonel filo kiralamada bu bahsettiðin olay olamaz.
    olursa zaten sýfýr araba piyayasýný filo kiralamalar belirliyor olur.

ayrýca muhasebe sistemindede ilk denetimde lamba gibi ortaya dökülür.
    iþ astarý yüzünden pahalýya gelir.

yapýlan sistemde ne kadar iþe yarar bilmem , bu zamana kadar ne yaptýlarda iþe yaradýki.
    þahýs gene yapar yapacaðýný , zaten þahýslýk bir durum yok.
    þahýs gene aracý sipariþ verir bekler 2 ay , araç gelir , yandaki galeriye %20 bindirim ile satar.
    tabi naylon kanunla, galeriler sonra ne yapar orasý bilinmez.

kýsaca bencede zerre iþe yaramaz bura ortadoðu herþeyin bir bug'u bulunur ve delinir.
    Derdim tartýþmanýza katýlmak deðil ancak aklýma yatmayan yerleri anlamak için soruyorum. Öncelikle müþavir olmak için lisans + sýnav 22 yaþýnda müþavir olduðunu varsayalým. 10 sene meslekte kaldýðýn göz önüne alýnýnca yaþ oldu 32.

Üzerine yukarýdaki deneyimlerin sürelerini ekleyince forumdaki yaþ ile uyuþmuyor. Buradan yola çýkýp aaa bu mümkün deðil desem hataya düþmüþ olabilirim. Çoðu þirketin iþ sözleþmesinde birden fazla iþte çalýþmak yasak. Ancak bunu genelleme yapsam, kimi þirket duruma/personele göre izin veriyor olabilir. Yada forumdaki yaþ hatalýdýr. Bu durum da sanki tam olarak böyle bir gri alanda.

Örneðin denetimde tam olarak lamba gibi ortaya dökülecek konu nedir? Þirket araç satýn almýþ, bir kýsmýný kiralamýþ kalan kýsmýný x miktardan satmak üzere anlaþma yapmýþ. X miktar içinden iskonto edilerek bakiyeden düþmek üzere de ayný firmaya 5 aylýðýna kiralamýþ. Faturalarý kesilmiþ, resmi kanaldan tahsilatýný yapmýþ ve sözleþme uyarýnca x lira dan kira faturalarýný düþüp kiralayan firmaya satýþ vermiþ. VUK tarafýnda iþlem temiz oyuna devam...

Enflasyonun çýðýrýndan çýkmadýðý ve stok sorunlarýnýn olmadýðý dönemde böyle ticaret yapanlar oldu. Olmasýný engelleyecek bir kural da yoktu.

Bundan çok daha gri bir uygulama ile günümüzde satýn alýnan araçlarýn matrahýnýn tamamýný kullanan þirketler var. Hatta bu tavsiyeyi ünlü denetim þirketleri bile vergiden "kaçýnma" yolu olarak önerebiliyor. Yani olmazlarý oldurmak bir týk ata sporu bu ülkede.

Yaþ
    36
    Þehir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý CND Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Derdim tartýþmanýza katýlmak deðil ancak aklýma yatmayan yerleri anlamak için soruyorum. Öncelikle müþavir olmak için lisans + sýnav 22 yaþýnda müþavir olduðunu varsayalým. 10 sene meslekte kaldýðýn göz önüne alýnýnca yaþ oldu 32.

Üzerine yukarýdaki deneyimlerin sürelerini ekleyince forumdaki yaþ ile uyuþmuyor. Buradan yola çýkýp aaa bu mümkün deðil desem hataya düþmüþ olabilirim. Çoðu þirketin iþ sözleþmesinde birden fazla iþte çalýþmak yasak. Ancak bunu genelleme yapsam, kimi þirket duruma/personele göre izin veriyor olabilir. Yada forumdaki yaþ hatalýdýr. Bu durum da sanki tam olarak böyle bir gri alanda.

Örneðin denetimde tam olarak lamba gibi ortaya dökülecek konu nedir? Þirket araç satýn almýþ, bir kýsmýný kiralamýþ kalan kýsmýný x miktardan satmak üzere anlaþma yapmýþ. X miktar içinden iskonto edilerek bakiyeden düþmek üzere de ayný firmaya 5 aylýðýna kiralamýþ. Faturalarý kesilmiþ, resmi kanaldan tahsilatýný yapmýþ ve sözleþme uyarýnca x lira dan kira faturalarýný düþüp kiralayan firmaya satýþ vermiþ. VUK tarafýnda iþlem temiz oyuna devam...

Enflasyonun çýðýrýndan çýkmadýðý ve stok sorunlarýnýn olmadýðý dönemde böyle ticaret yapanlar oldu. Olmasýný engelleyecek bir kural da yoktu.

Bundan çok daha gri bir uygulama ile günümüzde satýn alýnan araçlarýn matrahýnýn tamamýný kullanan þirketler var. Hatta bu tavsiyeyi ünlü denetim þirketleri bile vergiden "kaçýnma" yolu olarak önerebiliyor. Yani olmazlarý oldurmak bir týk ata sporu bu ülkede.
    açýklayayým ; babam mali müþavir , yaklaþýk 41 yýldýr karaköyde 2 adet büromuz var.
    bende birinde 10 yýl kadar çalýþtým.18 yaþ - 27 yaþýndada býraktým.
    son 7-8 yýldýrda filo yöneticiliði yapmaktayým.

atladýðýnýz nokta þu ; filo kiralamalarda para olmaz araba almak için.
    örnek vereyim ; OSMAN ilaç pazarlama.

Osman ilaç pazarlamaya 100 adet araç lazým oldu, filolardan teklif alýr.
    diyelimki benim filomda ihaleyi aldý.

ben osman pazarlama ile 100 adet araç için sözleþme yapar, bankadan 100 araçlýk kredi baþvurusunda bulunurum.
    banka bana krediyi vermeye hazýrlanýrken osman pazarlama ile banka arasýnda temlikler yapýlýr.
    Sözleþmedeki araç - model - marka - paket - adet ne kadar ise herþey bu temliðin içeriðidir.
    harici bir iþlem yapýlamaz.(araya bir iki araç sokuþturalamaz)

Bayi sonradan bana da kýyak yapmaz , çünkü ihale sürecinde benim bayiye hiç bir yararým dokunmaz.
    marka model paket bile osman pazarlama tarafýndan seçilir çünkü.

sonra banka parayý araç bayine öder , araçlarý osman pazarlama teslim alýr , ruhsatlarda benim þirketimin adýna hazýrlanýr.
    ben 36ay operasyonunlarý yönetir mali açýdan finansa ederim ve 36 ay sonunda araç benim olur.

sonrada satar kar ederim bu iþten.

o sözleþme yapýlýrken araya 1-2 kendine araba sýyýrtman çok zor.
    çünkü iþin her daim içinde müþteri (osman pazarlamada) var.
    filolarlar (þimdiki enflasyonist ortamý yok sayýyorum) 36 ay arabadan para kazanmaz, ne zaman araba kiradan döner o zaman para kazanýr.

kurumsal filo kiralamada olay olay budur , ufak 10-20 araç olan araç kiralama (rentacarlar) iþler çok farklý ahbap çavuþ iliþkisi ile yürebilir., bahsettiðiniz ticaretler dönebilir.
    zaten onlar patron þirketleri olup paralarý oldukca araç alýrlar vs , iþleyiþleri finansal araç kiralamadan farklýdýr.

ayrýca ben filo kiralamada araçýn satýþý ile de uðraþmam.
    36 ay sonunda caðýrýrým parasý olan kiþileri elimdeki yekten alýcak gücü olanlarý ( borusan manheim , autorola gibi þirketleri)
    100 aracý tek fiyata veririm.

onlarda açýk arttýrma ile galerilere verirler.
    médiocrité partout

Yaþ
    33
    Þehir
    ÝSTANBUL
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne zamandý bu zamanlar ?
    Yukarda sana uzun uzun yazdýk ya kardeþim nezman oldugunu

Yaþ
    36
    Þehir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukarda sana uzun uzun yazdýk ya kardeþim nezman oldugunu
    kardeþin ?

haklýsýnýz beyler , ticaret öyle dönüyor, yada nasýl diyorsanýz öyle dönüyor olsun.
    biz o zamanlar kumdan kale yapýyormuþuz haberimiz yokmuþ.

konuyu uzattýk kusura bakmayýn.
    médiocrité partout

AþkýnS. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Zonguldak - Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ýteleyen bi þekilde iteler, kimse kimseye zorla itelemiyor nihayetinde alan memnun, satan memnun.

Nasýl engel olacak? Notere km söylemek zorunlu yapýlsa, sen de arabayý beðensen, alacaðýn kiþi de “ ben aracý satarken noterde plakayý 6500 km olarak belirteceðim, itirazýn var mý ?” Dediðinde var diyemeyecek. Çünkü o aracý sen almazsan baþkasý alacak, sen sýfýr beklersen 20 bin ya da 50 bin TL fazlaya alacaksýn. Olaylar her türlü çözülür

Yaþ
    36
    Þehir
    Balýkesir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yaþ
    36
    Þehir
    Balýkesir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    açýklayayým ; babam mali müþavir , yaklaþýk 41 yýldýr karaköyde 2 adet büromuz var.
    bende birinde 10 yýl kadar çalýþtým.18 yaþ - 27 yaþýndada býraktým.
    son 7-8 yýldýrda filo yöneticiliði yapmaktayým.

atladýðýnýz nokta þu ; filo kiralamalarda para olmaz araba almak için.
    örnek vereyim ; OSMAN ilaç pazarlama.

Osman ilaç pazarlamaya 100 adet araç lazým oldu, filolardan teklif alýr.
    diyelimki benim filomda ihaleyi aldý.

ben osman pazarlama ile 100 adet araç için sözleþme yapar, bankadan 100 araçlýk kredi baþvurusunda bulunurum.
    banka bana krediyi vermeye hazýrlanýrken osman pazarlama ile banka arasýnda temlikler yapýlýr.
    Sözleþmedeki araç - model - marka - paket - adet ne kadar ise herþey bu temliðin içeriðidir.
    harici bir iþlem yapýlamaz.(araya bir iki araç sokuþturalamaz)

Bayi sonradan bana da kýyak yapmaz , çünkü ihale sürecinde benim bayiye hiç bir yararým dokunmaz.
    marka model paket bile osman pazarlama tarafýndan seçilir çünkü.

sonra banka parayý araç bayine öder , araçlarý osman pazarlama teslim alýr , ruhsatlarda benim þirketimin adýna hazýrlanýr.
    ben 36ay operasyonunlarý yönetir mali açýdan finansa ederim ve 36 ay sonunda araç benim olur.

sonrada satar kar ederim bu iþten.

o sözleþme yapýlýrken araya 1-2 kendine araba sýyýrtman çok zor.
    çünkü iþin her daim içinde müþteri (osman pazarlamada) var.
    filolarlar (þimdiki enflasyonist ortamý yok sayýyorum) 36 ay arabadan para kazanmaz, ne zaman araba kiradan döner o zaman para kazanýr.

kurumsal filo kiralamada olay olay budur , ufak 10-20 araç olan araç kiralama (rentacarlar) iþler çok farklý ahbap çavuþ iliþkisi ile yürebilir., bahsettiðiniz ticaretler dönebilir.
    zaten onlar patron þirketleri olup paralarý oldukca araç alýrlar vs , iþleyiþleri finansal araç kiralamadan farklýdýr.

ayrýca ben filo kiralamada araçýn satýþý ile de uðraþmam.
    36 ay sonunda caðýrýrým parasý olan kiþileri elimdeki yekten alýcak gücü olanlarý ( borusan manheim , autorola gibi þirketleri)
    100 aracý tek fiyata veririm.

onlarda açýk arttýrma ile galerilere verirler.
    Bahsettiðiniz uzun dönem kiralama için geçerli.

Günlük kiralamada bahsettiðiniz durumlardaki süreçlerin çoðu olmuyor.

Bazý kiralama þirketleri buyback ile araç temin ediyordu. Bazýlarý direkt satýn alýyordu.

Sixt-avis-drd-enterprise-günkü vs vs onlarcasýna araç sattýk.

Uzun dönemde sizin anlattýðýnýz gibi elinizde hazýr olmayan bir aracý proje bazlý temin ediyorsunuz.

Ama önceki dönemlerde kiralama firmalarý (mercedes ten örnek vereyim) tanýmlý indirimleri dahilinde hiçbir onaya gerek kalmadan dilediði bayiden dilediði adette araç alabiliyordu.
    Farzý misal xxx firmasýnýn %13 indirimi vardý. Zaten maliyetten fatura kesiliyordu.
    6 ay 5.000 km satmama þartý vardý.

Belli bir kýsmý takip edilemiyordu.

AþkýnS. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Zonguldak - Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yürürlüðe girdi bu durumda sadece galericilerin sýfýr araç alýp satmalarý engellenmiþ olur, kiii takibini yapamazlar, 2 mesaj üstte yazdýðým þekilde devam eder. Katý kurallar getirseler de bu konuda, en azýndan gerçekten sýfýra ihtiyacý olan kavuþabilse

TechTurkey ef186 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    46
    Þehir
    Ýstanbul / Newjersey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Þahsi yorumum çýkan kanun bir þekilde piyasada korku yaratýr, buda aksi þekilde fiyatlara yansýr.
    2.elde otomobil fiyatlarý düþmez yükselir.
    Piyasada satýþtaki otomobil adedi düþer, millet 6 ay malýný saklar ve öle satar. Bankaya faize para yatýrmak gibi düþünün. Hem bu korkudan satýn almayanlar sayesinde 0km otomobil bulmakta bir nebze kolaylaþýr, hemde bunu ticari olarak yapan adam için 2. el daraldýðý için kazanç 6 ay sonra çok daha fazla olur.

Ben konuya bu þekilde bakýyorum. Ayrýca bu sistem filo þirketlerini falan zorlamaz, zaten 12-24-36 aylýk kiralama yapýyor filo þirketleri. Bu þirketler zaten 0 km alýp satmak gibi bir döngüye sahip deðiller finansal yapý olarakta eskiden olabildiði gibi artýk bu pek mümkün deðil küçük düþünmeyin.
    Küçük rent a car firmalarý yada günlük kiralama yapan büyük firmalar için zor bir dönem olacaðý kesin...

Gelelim piyasanýn bu denli þiþmesinin sebeplerine, fiyatlarýn bu raddeye gelmesinde 1 sebep var, yaþananlar da sonuçlarý...
    Sebep basit Enflasyon... Para eriyor. insanlar cebindeki para erimesin diye mal edinmeye çalýþýyor.
    Ev bark fiyatlarý da ortada gidip bir otomobil alýyor bunu tutuyor elinde... Ha 3 kuruþ fazlasý varsa para tatlý geliyor 1-2 al sat yapýyor.
    Bunu her ay 85 milyonun binde 1'i yapsa 85.000 al sat gelir ki bence fazlasýdýr... Bu denli sýcak piyasada da mal ne olursa olsun fiyat yükselir...
    Burda çýkan kanunun bu yazdýðýmý engellemeyeceði, kapsamýnda olmadýðýda ortada...

Bu durumda dünle bugün arasýnda tek fark vergisini vererek ticaret yapan, alým satým farkýnýn gelir vergisini ödeyen küçük yada büyük iþletmelere ceza olmuþ.
    Ticaret duracakmý peki ? Tabiki hayýr adam amca oðlu, dayý, teyze birilerinin üzerine alacak satacak yoluna bakmaya devam edecek...

Bu kadar lafýn sonunda þahsi görüþüm, 2. Elde fiyatlar yükselir, 0km araç satýþýnda ilk anda bir rahatlama görülür ama ardýndan þu an bulunduðumuz noktadan daha yüksek hale gelen bir piyasa içine düþeriz...
    Konu ef186 tarafýndan (16-08-2022 Saat 06:54 ) deðiþtirilmiþtir.
    Intercity Istanbul Park
    Caterham Türkiye
    OMP Türkiye
    Pist Günleri
    Intercity Endurance Cup
    Intercity Clio Cup
    Intercity Megane Cup
    Intercity Caterham Cup

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler