User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Oto kuaför açmak mantıklı mı ?

4LaRKaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Oto kuaför açmak mantıklı mı ?

Merhaba,

Yıllardır içimde hep bir oto kuaför işi yapma hevesi var, şu an bir holding te çalışıyorum ancak hala kendi işimi yapma isteğinden kurtulamadım. Mevcutta çalıştığım işten istifa edip , sadece oto kuaför işi yapmayı planlıyorum. (Pasta cila , 2000 zımpara , detaylı temizlik) Tecrübeli arkadaşlarım bu işin eski ve artılarını paylaşırsa sevinirim. Eğer bulabilirsem , cam filmi kursuna gidip sertifika alıp onu da eklemeyi düşünüyorum. Sermaye olarak şahsi bindiğim aracı bozdurup bu işe girmeyi planlıyorum , şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oto kuaför her devrin ihtiyacı ama bu işin ya tamamen network ya da tamamen göz önünde canlı bir konumda ve işi düzgün yaparak ilerleyebileceğini düşünüyorum. ACT de araba yıkatıyorum, çoğu zaman jantlar pis kalıyor ya da bir yeri düzgün yapsalar diğer taraf patlıyor. Bunlara dikkat edilirse (Arabaya harcanan mesai artar o konuda hem fikirim) bence tutmaması için bir sebep yok. Tabii konuma göre fiyatlama da önemli. Arabasının pis olması insanların en kolay vazgeçebilecekleri şey bence adam atıyorum 100TL iç dışa vereceğime benzinlikte 30TL ye kendim hallederim tarzında çok kolay düşünebilir. Umarım her şey gönlünüzce olur.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oto kuaför her devrin ihtiyacı ama bu işin ya tamamen network ya da tamamen göz önünde canlı bir konumda ve işi düzgün yaparak ilerleyebileceğini düşünüyorum. ACT de araba yıkatıyorum, çoğu zaman jantlar pis kalıyor ya da bir yeri düzgün yapsalar diğer taraf patlıyor. Bunlara dikkat edilirse (Arabaya harcanan mesai artar o konuda hem fikirim) bence tutmaması için bir sebep yok. Tabii konuma göre fiyatlama da önemli. Arabasının pis olması insanların en kolay vazgeçebilecekleri şey bence adam atıyorum 100TL iç dışa vereceğime benzinlikte 30TL ye kendim hallederim tarzında çok kolay düşünebilir. Umarım her şey gönlünüzce olur.
    Aslında oto yıkamadan çok , sadece kuaför işi yapmak istiyorum. Ama şundan eminim , işini iyi yapan insanı bir şekilde kesin buluyorlar.

johnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakkını vererek yaparsan kesinlikle karşılığını alırsın.
    Minimum 100₺ den aşağıya araba yıkan yok ve araba yıkama deniliyorsa ona bilemiyorum.
    2 hafta önce iç/dış (koltukları deri arabanın) 500₺ ye yakın para verdik.
    Sorarsan 500 liralık iş yapıldı mı hayır.
    Hakkını vererek yapan insanlar var bu sitede, onlardan örnek alarak yapabilirsin.
    Benim bu işi şehir dışında yapasım var ki inşallah 1-2 seneye kadar olacak.
    Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümleten hayırlı cumalarınız olsun

Vergi kaçırıp cumayı kaçırmayan cemaati müslimlerede selam olsun

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bence bulaşılmaz.

Tek başına kendin yapsan, masrafı çıkarmaya vaktin yetmez.
    yanına adam alsan, çok zor o adamlarla uğraşmak. işe gelmez, doğru iş yapmaz, arabaya hasar verir, çat diye gider.
    kariyer beklentisi olmadığı için bağlı da olmaz çalıştığı yere

Marka olmadıktan sonra tanınmak da zor. markasız 10 birim kalitede iş yapan yer yerine markalı 8 birim kalitede iş yapan yere gidiyor insanlar genelde. buna ben de dahilim.
    bir portföy oturtana kadar çok uğraşırsın. marka almaya kalksan o da dünya paradır kesin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bulaşılmaz.

Tek başına kendin yapsan, masrafı çıkarmaya vaktin yetmez.
    yanına adam alsan, çok zor o adamlarla uğraşmak. işe gelmez, doğru iş yapmaz, arabaya hasar verir, çat diye gider.
    kariyer beklentisi olmadığı için bağlı da olmaz çalıştığı yere

Marka olmadıktan sonra tanınmak da zor. markasız 10 birim kalitede iş yapan yer yerine markalı 8 birim kalitede iş yapan yere gidiyor insanlar genelde. buna ben de dahilim.
    bir portföy oturtana kadar çok uğraşırsın. marka almaya kalksan o da dünya paradır kesin
    bu sebeple oto yıkamadan kaçınıyorum , kuaför ve pasta cila işini kendim yapabiliyorum. Aklımdaki şu an için sadece kuaför ve pasta cila işi yapmak , ama bununla da dükkan döner mi acaba soru işareti.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    moral bozmak istemem ama işini iyi yapan yerlerin çoğu iyi denilecek kadar iyi kazanmıyor. aksine sürümü çok olan bölge de ve yelizin tabiriyle yalap şalap iş yapan mekanlar para kazanıyor.

yine de olur da zarar görürsen kendini toparlayabilecek yedeğin varsa hayallerinden vazgeçme tabii ki. ancak oldu ya battı, üzülmeyeceğin ve kendini toparlayabileceğin durumun varsa gir bence.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    moral bozmak istemem ama işini iyi yapan yerlerin çoğu iyi denilecek kadar iyi kazanmıyor. aksine sürümü çok olan bölge de ve yelizin tabiriyle yalap şalap iş yapan mekanlar para kazanıyor.

yine de olur da zarar görürsen kendini toparlayabilecek yedeğin varsa hayallerinden vazgeçme tabii ki. ancak oldu ya battı, üzülmeyeceğin ve kendini toparlayabileceğin durumun varsa gir bence.
    Açıkcası tek atımlık kurşunum var. Batarsam telafisi olacağını sanmıyorum ama hayalimden de vazgeçmek istemiyorum.

furkane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bütün tecrübelerimi anlatayım sen karar ver . 1. Tek kişi ile olacak iş değil , eleman bulmak gerçekten çok zor yanlış anlaşılmasın ama oto yıkama ve kuaför sektöründe çalışanların kafası yerinde değil. ( büyük bi çoğunluğunun )Ben Galerinin yanında 2 yıl boyunca yıkama işlettim , kendi araçlarımız zaten sürekli kuaförünü yapıyoruz + düzeniniz bozulmasın diye yıkamada işlettim. Eleman 100 lira için seni satar, eleman ot mu bokmu içer belli olmaz en düzgününü bulursun hırsız çıkar , tek başına ömrün yetmez zaten öyle ben makine başında ticari olarak sürekli çalışırım diyebilceğin iş değil . Çok basit bi hesap yapacağım , tek başına günde 1 araba çıkartman imkansız 2 günde 1 araba çıkarttın , 25 günde çıkartacagın 12 araba , 2.000 tl’ den yapsan 25 bin tl cebine koyacagın para , elektrık malzeme su kira vergi makine masrafları düş,cebine asgari ücret bile kalmaz her ay full tempo çalışmana rağmen. Okadar namussuz bi olayki hızlı iş yapsan mal kötü çıkıyo , yavaş yapsan sırada araba bekliyosa dert . Eleman alacaksan yanına muhakkak kalacak yer vermen gerek yoksa elinde tutamıyosun bugun pastacının maliyetidr snaa 8-10.k arası . Maaşı düşük alsa bu sefer yüzdelik ister . İşçilik maliyetleri böyleyken gerçekten bu tarz iş yapmak mantıksız yapan geçmişte müşterisi oturttugu için yapıyor . Bana göre iş yapmann tek yolu düzgün bi mekan yapıp sosyal medyayı cok iyi kullanmak + kaplamada yapabilmek . Kuaför ile hem kollarınn dermanı kalmaz hemde cebin dolmaz . Seramik yapabilirsen en karlısı .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı furkane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün tecrübelerimi anlatayım sen karar ver . 1. Tek kişi ile olacak iş değil , eleman bulmak gerçekten çok zor yanlış anlaşılmasın ama oto yıkama ve kuaför sektöründe çalışanların kafası yerinde değil. ( büyük bi çoğunluğunun )Ben Galerinin yanında 2 yıl boyunca yıkama işlettim , kendi araçlarımız zaten sürekli kuaförünü yapıyoruz + düzeniniz bozulmasın diye yıkamada işlettim. Eleman 100 lira için seni satar, eleman ot mu bokmu içer belli olmaz en düzgününü bulursun hırsız çıkar , tek başına ömrün yetmez zaten öyle ben makine başında ticari olarak sürekli çalışırım diyebilceğin iş değil . Çok basit bi hesap yapacağım , tek başına günde 1 araba çıkartman imkansız 2 günde 1 araba çıkarttın , 25 günde çıkartacagın 12 araba , 2.000 tl’ den yapsan 25 bin tl cebine koyacagın para , elektrık malzeme su kira vergi makine masrafları düş,cebine asgari ücret bile kalmaz her ay full tempo çalışmana rağmen. Okadar namussuz bi olayki hızlı iş yapsan mal kötü çıkıyo , yavaş yapsan sırada araba bekliyosa dert . Eleman alacaksan yanına muhakkak kalacak yer vermen gerek yoksa elinde tutamıyosun bugun pastacının maliyetidr snaa 8-10.k arası . Maaşı düşük alsa bu sefer yüzdelik ister . İşçilik maliyetleri böyleyken gerçekten bu tarz iş yapmak mantıksız yapan geçmişte müşterisi oturttugu için yapıyor . Bana göre iş yapmann tek yolu düzgün bi mekan yapıp sosyal medyayı cok iyi kullanmak + kaplamada yapabilmek . Kuaför ile hem kollarınn dermanı kalmaz hemde cebin dolmaz . Seramik yapabilirsen en karlısı .
    öncelikle yorum için teşekkür ederim , ancak yazılar hatalı çıkmış okuyamadım

onn_dear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu işte en büyük handikap personel, denildiği gibi 1 ay çalışıp bırakan, genelde sorunlu bir sektör, bunu önlemek için yüksek maaşlı, full sigortalı kalifiye personel çalıştırmak lazım. Bu da ciddi gider kalemi demek, kaliteli malzeme kullanayım desen dolar/euro ile alınan ürünler olacaktır. Bunu da fiyatlara yansıtmak gerekecek. Bu defa da uygulama fiyatları son kullanıcıya yüksek gelecek, "şurada şu kadara yaparız dediler" ciler çoğalacak vs vs. Yani ben olsam şu piyasada şu ortamda kurulu düzenimi bozmazdım.
    History;
    1.6 GLI corolla / 1.6 IES civic / 1.4 IS civic/ 1.6 TDCI focus2 / 1.6 TDCI focus3 / 1.2 TSI Golf7 / 1.4 TSI Leon FR / Arona 1.0 EcoTSI DSG FR / 1.6TDI DSG B8 Passat

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eskiden aracımı yıkatmaya çok özen gösterirdim ama artık 2 su 1 köpüğe her yer 100 lira çekmeye başladı. Ama yıkama desen leş. Oturduğum yerin yanındaki Shell self servis yıkama getirdi gidip kendim yıkıyorum artık. Kaliteli bir şampuan ve kurulama beziyle on numara oluyor araç. Nasılsa 24 saatte gene toz oluyor yıkamacıya 100 lira bayılmaya gerek yok.

Vintage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu yoruma katılıyorum , bazen başarılı(karlı) olmak için işini iyi yapmak yeterli olmuyor. Müşteri algı ve alışkanlıkları çok değişken.Bazen derler ya "Allah yürü ya kulum" dermiş buna inanıyorum olunca oluyor en kötü şartlarda ve en olmaz denilen şekillerde.Bazense herşey doğru olsa da olmuyor.
    04Punto 89CivicEF 81Golf 94CivicEG 97CivicEK 93Uno 05Corsa 98Starlet

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Misal avm otoparklarındaki yıkamalar. Çok yalap şalap iş yapanları var. İnsanlar ben alışveriş yaparken yıkansın diye düşündüğünden çok umursamıyorlar ama arabaya kendin köpük su yapıp kurulasan o yıkamanın yarısı sürede daha temiz çıkar.
    Instagram: mutusgarage

Bayrampaşalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece kuafor olarak ben biraderimle birlikte yapiyorum tavsiye edermisin dersen etmem yeri geliyor 10 gun bos oturuyorsun cepten gidiyor isini en iyi sekilde yapsanda fark etmiyor garantisi yok kendi dukkanimiz olmasa dayanmak zor kiralar aldi basini gitti
    Isiniz duzgunse hic macera aramayin derim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kuracağınız işletmenin konumu bence burda çok önemli.
    Ülke şartları yerine haftada 1 araç yıkatma yerine 5 litre daha benzin alırım diyenler çok daha fazlalaştı. Kuaför hizmeti demişsiniz, onda da müşteri kitlesi daha da az olacaktır.
    Sizin ve çevrenizin "bizim bir arkadaşta oto kuaför açtı.." diyebileceği portföy olması gerekir, yada işler oturana kadar kenarda birikmişiniz olması en azından işler stabil hale gelene kadar şart görünüyor.
    Sektördeki çalışanların risklerini zaten arkadaşlar yazmış. Riski yüksek bir sektör

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu işte baştaki sorun şu, kaliteli iş yapsan bile bir süre cepten götürüyor çünkü bu işte iyi işçiliğe bakan insanlar zaten bu forumu takip eden insan portföyü onlarında çoğu sektörden vs tanıdıklarıyla bağları kuvvetli vs. derken hepimiz alıştığımız yere gidiyoruz. O yüzden başlarda müşteri toplamak ve ayak alıştırıp memnun etme kısmı en zor noktası. İş bir şekilde öğreniliyor orası zaten zamanla deneylimle olcak şeyler.

Benim fikrim işe kesin girilecekse, f/p kısmında etkili ürünler seçip sektörde kendinizi orta-iyi kısma oturtumak, bu sayede araba alıp çok ilgili olmayan ama yaptırmak isteyenleri fiyattan yakalarsınız, hemde meraklı olup bütçesi az olanlarıda kendinize çekersiniz.

Diğer yandan şu ekonomik şartlarda dükkan açıp içine malzeme almak vs. ciddi risk ürünlerin hepsi döviz olduğu için ileri dönük planlama vs konusuna iyice dikkat etmek lazım, ben bi süre daha kurumsalda çalışırdım

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sektördeyim yıllardır kendim elektromekanik ustasıyım ama cam film araç kaplama ustalığımda var. Şu anda yetkili bir bayide çalışıyorum. Yıllardır bende dükkan açmayı düşündüm ama nasip olmadı sponsor olanlar oldu ben açayım sen işlet oda tırıvırı ortak iş yapılmaz dedik. Gelelim günümüze bu piyasa şartlarında yeni bir oluşum içine girilirmi derseniz girilir ama şartı, dükkan sizin olacak kiranız olmayacak iş olmadığı zaman cepten yiyeceğiniz bir bütçeniz olmalı. Bu kriteri yerine getirirseniz açılır başka türlü zor. Ama yinede ben deniyeyim diyorsanız o başka işleriniz iyi gider bi sıkıntı çekmezsiniz şansa
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

özgür67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu an ülkemizin içinde bulunduğu durum hayallerimizin peşinden koşmak için düzen bozmayı kaldırmaz.Sizi çok iyi anlıyorum ve saygı duyuyorum ama sizin yerinizde olsam kurulu düzenimi bozmadım.En azından ülkemizde bazı şeyler rayına girene kadar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler