User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
40 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Oto kuaför açmak mantıklı mı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakınım 10 yıl yıkama işi yaptı ne uzadı ne kısaldı en sonunda battı. Eleman büyük problem müşteri memnuniyeti büyük problem kaliteli malzeme kullansan fiyat yükseliyor bu seferde sürüm düşüyor gelen müşterinin hepsi o parayı kaldıramıyor.
    Self yıkamalar çoğaldı kendi aracını kendi yıkayan tayfa çoğaldı. Özetle iki ucu boklu değenek.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Butik yıkamalar işini güzel yapıp portföyünü oluşturduğu takdirde güzel ilerliyor

Fakat ne kadar para, o kadar köfte ve bu tarz yerler artık 3 haneli rakamlara ulaştılar.

Kendimden örnek vereyim; kendi aracımı layıkıyla yıkamam en az 3 saat sürüyor. 2-3 hafta önce üşenince Pazar olduğu için kapalı olan yıkamacımın yerine yine evime yakın, fiyat olarak daha uygun fakat sürümü çok hızlı bir yere götürdüm.

Bu sefer 3 saat değil ama 1.5 saat de ben uğraşmışımdır.

Sonuç olarak gözlemlediğim kadarıyla:

-Bir adı olana kadar çok fazla zararına iş yapılıyor.

-Nam yaptıktan sonra emeğinin karşılığını yansıtmak isteyince, bu sefer o portföy yavaş yavaş eksiliyor.

-İşin ölçeği önemli, çünkü sirkülasyon çok oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazen denemek lazım, hayallerimizin peşinden gitmeyi denememiz lazım.
    Bu dönemde yıkamaya gerek yok.
    Butik iş için konum pek önemli değil, uygun maliyetli bir yerden başlayabilirsin.
    Arabaya göre iş yapma, standardını mutlaka koru.
    Min 3 aylık evinin masrafını mutlaka bir köşede bulundur.
    Eş, dost, akraba gelir diye sakın kafanda plan yapma.
    Kendine bir süre belirle, baktın olmuyor fazla zorlamaya gerek yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zamanında bu işi yapmış biri olarak söyleyeyim haftanın 7 günü o işi yapamazsın vücudun kaldırmaz. Ben denedim zonalar oluştu vücudumda. Onun dışında kullanacağın malzeme iyi olacak düzgün iş yapacaksın nasılsa müşteri izlemiyor diye yapman gereken basamakları yapmadan bitirmemelisin. Her otomobile aynı hizmeti vermelisin. İşin inceliklerini öğrenmelisin. Denemeler yapmalısın. Değişik ürünler deneyip sonuçlarına bakmalısın. Satıcın verdiği abi bu markanın ürünü al bunu kullan değil. Her ürün her sıcaklıkta aynı tepkiyi vermiyor. Bunları deneyerek göreceksin. Zevkli mi? Eğer uğraşmayı seviyorsan çok zevkli iş.
    Yıkama için de kendi yıkama tabancanı alacaksın muhakkak ama kullandığın suyu arıtmak bile çok önemli. Suyun içerisindeki kireç bile yeni uygulama yaptığın verniği çiziyor. Su arıtma o nedenle şart. Butik yıkama da yapabilirsin boş kaldığında. Elinde iş yoksa yıkamaya 200 lira alırsın ama 2 saat uğraşırsın. Özel şampuanlar ve aparatlar kullanırsın kendi şampuanını getirenin otomobilini 2 kova ile yıkarsın vs vs. Bu iş biraz show kısmını seven bir iş. 2 liralık yerde araba yıkatan adam zaten senin müşterin olamaz onu kazanmaya da çalışma adamın umrunda olmaz yaptığın muamele memnun edemezsin. Elite çalışacaksın üstün başın giydiğin tulum düzgün tertemiz olacak.
    IN BOOST WE TRUST

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun diyelim. Kafanda varsa denemelisin.

Gelelim diğer konuya. Ya hızlı iş yapacaksın, ya butik. Butik yaparsan ben 3 sene para kazanmadım. Maaşım bile çıkmadı .(Hiç çevrem yoktu. )
    2 yıldır kazanmaya başladım.

Fiyat dengesi büyük problem. Herkes kaliteli işi ucuza istiyor. Portföy oluşana kadar sıkıntı yaşıyorsun. Butik iş yapacaksan belirlediğin rakamın altına iş yapmayıp boş oturmayı,para kazanmamayı göze alman lazım. Boş kalmamak için ucuza iş yaptığın kişi 2. kez geldiğinde eski fiyatı bekler. Buda büyük problem.

Diğer bir husus artık kervanı yolda dizme devri bitti. Yeni açılan Lüks mekanlardan sonra insanlar basit yerleri tercih etmiyor. Her ne kadar işçilik önemli olsa da insanlar cafcaflı mekanları tercih ediyor. (Sonra dili yanınca geliyor bize ,oda ayrı konu )

Ben olsam söyle düşünürüm.

İşe bağlayacağım x lira batarsa üzülür müyüm ? (Evet para kaybetmek üzer ama ne kadar süre ? )
    Bu işe girince kaç para kazanmayı hedefliyorsun ? Düşünüldüğü kadar karlı bir iş değil. Alınan paranın büyük kısmı malzemelere gidiyor artık.
    Bedenen yorucu bir iş . Bunu kaldırabilir miyim ?

Şimdiden hayırlı olsun.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Müşterin beklerken eğlenebilmeli.
    Kadın müşteriler araç yıkanırken, işlem yapılırken bekleyebilmeli.

Bir alana simülatör yada en azında PS ve geniş ekran koyup insanların zaman geçirmesini sağlamalısın bence, 1 tane ortak kullanım bilgisayarı olmalı, farklı farklı kahveler içebilecekleri ücretli otomat olmalı vsvs

Beni işçilikle beraber bunlar cezbeder.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tek makine, arabanın etrafında dönen bir kol ile suyunu köpüğünü havasını her şeyini yapıyor, onlara yatırım yapmak daha mantıklı geliyor bana

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Müşterin beklerken eğlenebilmeli.
    Kadın müşteriler araç yıkanırken, işlem yapılırken bekleyebilmeli.

Bir alana simülatör yada en azında PS ve geniş ekran koyup insanların zaman geçirmesini sağlamalısın bence, 1 tane ortak kullanım bilgisayarı olmalı, farklı farklı kahveler içebilecekleri ücretli otomat olmalı vsvs

Beni işçilikle beraber bunlar cezbeder.
    Yıkama işi yaparsanız bunlar olur. Detailing kısmında gereksiz. Zaten araç 2-5 gün arası kalıyor.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

EMD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağrımayan başınızı ağrıtmayın derim,

Basit bir iş gibi gözüksede işin içine girince öyle olmuyor.
    Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EMD insan değilsin

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sigorta-kasko-muayenenin yaptırılmadığı bir dönemde yanlış karar olur.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Özellikle hizmet sektöründe orta gelir düzeyini hedefleyen her iş kolu zorlanır şu dönemde. Ya ucuz olacaksın yada pahalı. Mesela @TarıkS güzel bir öneri sunmuş. Ucuza pratik yıkama çözümü. Yada risk alıp orta direği pas geçip direkt üst gelir grubunu hedefleyen bir iş yapacaksın.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düşük alım gücünden ötürü insanlar fazlasıyla self car wash'lara yöneldi sanırım. Şu ortamda oto kuaför ya da yıkamacı açmak biraz risk olacaktır gibi.
    Instagram: mutusgarage

[RaCeR] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben elektrik-elektronik mühendisiyim,2013 yılında işimdem ayrıldım.Hobi olarak ilgileniyordum zaten iş ararken bir makina vs alarak önce kendi aracımda herşeyi öğrenmeye çalıştım sonra eş dost derken iş haline geldi. Detailing işi ciddi emek ve özveri isteyen bir iş. Severek yapılması gereken bir sektör.Hem fiziken hem ruhen adamı yoruyor.Bunu kaldırıp kaldıramayacağını denemeden malesef bilemezsin.Ben butik çalışıyorum bir araçlık yerim var ve 1 araç minimum 3-4 gün sürüyor. Kaliteli malzemeler ciddi para ve şuan kiralar aşırı yüksek.En az 1 sene bence giderini karşılayabilmen lazım. Tutacağın dükkanın konumu,ulaşım kolaylığı da önemli bir faktör.İnsanlar araçlarını bırakıp rahat bir şekilde evlerine dönebilmek istiyorlar. Bu işi ciddi şekilde yapmak istiyorsan elimizden ne geliyorsa yardım ederiz. İnstagram hesabım canowax orada telefon numaram da var. Kafana takılan soruları gönül rahatlığı ile sorabilirsin.
    Alıntı JAMİRYO Nickli Üyeden Alıntı
    ALLAHINI SEVEN DEFANSA GELSİN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fiyatlar malesef yüksek kendim yıkıyorum bazen yıkatıyorum sonra diyorum ki kendim daha iyi yıkamışım verdiğim paraya acıyorum zaten herkes uzun zamandır cebini düşünüyor, bence devam et kurulu düzenine derim.

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fiyatlar güncel olarak iyi bir yerde yıkatayım dersen gerçekten yüksek fakat çoğu zaman iş güç vs.. derken çok sevsem bile kendim yıkamaya uğraşamıyorum ve yıkamaya verdiğim yer hakkı ile yıkarsa fazlasıyla bahşiş bile bırakıyorum gerçekten. O yüzden biraz da yapılan işin hakkı ile yapılması çok önemli bence.

4LaRKaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    değerli yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayalimdeki iş ve dükkan şöyle

ayrı bölümden oluşan, içeriden birbirine bağlı olacak

Orta kısım Detailing tek araçlık bir yer,
    sağ kısım tek araçlık bakım atölyesi ( rutin bakım yada pdr yapılabilecek bir atölye )
    sol kısım 2 araç ve 2 motosiklet alacak ufak bir galeri
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

johnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her şeyden önce bu işin bir de konumu çok önemli.
    Benim de aklımda yok değil şehir dışı için fakat, konum bu işin en önemli kısımlarından birisi.
    Alacağın makine, ekstra bezler vs lerin fiyat araştırması falan falan..
    @S-works güzel açıklama yapmış tam da beklediğim gibi bir açıklama geldi.

F/p ürünleri ile deneyip sonrasında daha kaliteli ürünleri tercih edebilirsin.

inşallah hayalindeki dükkanı açıp işletip, devam ettirebilirsin.
    Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümleten hayırlı cumalarınız olsun

Vergi kaçırıp cumayı kaçırmayan cemaati müslimlerede selam olsun

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba, ben de İstanbul'da yaşıyordum ve 2019 yılı sonunda işimden istifa ederek Ankara'da kendi iş yerimi açtım hiç bir çevrem olmadan.
    Ben de butik bir işletmeyim ve eşimle birlikte çalıyoruz. kapasitemiz 2 araç.
    instagram'da gizadetailing aratarak inceleyebilirsin.

Açtığım günden beri hiç bir zaman ucuz işçilik yapmadım. isteyen çok oldu ama ben kabul etmedim.
    yeri geldiğinde ucuza iş yaptığım tabiki oldu ama yine de elimden gelenin en iyisini yaptım.
    Başka türlü isim oluşturabilmen mümkün değil.
    Bu arada polisaj makinasının kullanımı için uzun soluklu tecrübelere ve güzel bir eğitime ihtiyacın olacak.

İlk sene zor geçti doğal olarak, Çevre konusu bu işte çok önemli, dediğim gibi bende hiç yoktu ve bu yüzden bir miktar zorlandım.
    İstanbuldan bir sürü insan bana aracını emanet etmek istiyor ama git-gel yüzünden ve zamandan dolayı olmuyor tabi.

İkinci sene ise düzen oturdu ve belirli prensiplerin olup o şekilde hareket ettiğin zaman da çevrede adın duyuluyor.
    En basiti mal satmaya gelen malzemeci bile senin farklı olduğunu görüp anlayınca etrafta olumlu dedikodunu yapıyor.
    Bu arada dükkanın kesinlikle kozmetik olarak güzel olmalı, çünkü insanların ilk etapta dikkat ettikleri bu oluyor.
    Benim dükkanıma giren müşteri yüzüme bakana kadar 10 dakika resmen dükkanı inceliyor.
    Sonrasında tek başıma çalıştığımı öğrenince iyice tav oluyor.

Dediğim gibi ilk senesi biraz zor ama ikinci sene her anlamda işler rayına oturuyor.
    senin kendine olan özgüvenin artıyor, bu özgüven müşeteri ile olan konuşmana da yansıyor doğal olarak.
    Neredeyse kimseyle pazarlık etmiyorum. fiyatım ağızımdan bir kere çıkıyor ama düzgün fiyat veriyorum.
    Bir çok insan zaten pazarlık etme ihtiyacı hissetmiyor ya da pazarlık edemeyeceğini anlıyor.

bugünkü şartlarda insanlar benden yıkama istediğinde aracın duruma ve ebadına göre 350-400 TL'ye yıkama yapıyorum (eğer müsaitliğim var ise);
    ilk başta bu fiyat herkese çok geliyor ve " sen ne yapıyorsun ki" diye soruyorlar,
    ben de "farklı bir şey yapmıyorum sadece işimi iyi yapıyorum" diye cevap veriyorum insanlara.
    Ve yine beni tercih ediyorlar, bir kere yıkatan bir daha başka yeri tercih etmem ayda bir kere sana gelirim diyor ve nitekim geliyor da.

Yani diyeceğim şu, işini en başından beri en iyi şekilde yapacaksın, tavizlerin olmayacak, çevreni güzel değerlendireceksin (:

Bugünkü piyasa koşullarında ihtiyacın olan makina, lift, alet, kompresör, ıvır zıvırlar da takribi olarak 120-130 bin tl tutar.
    bunun üzerine de tadilat rakamını eklemen lazım.

Bu rakamları gözün kesiyor ve 1 sene sadece kira ödeyerek yaşamayı kabul ediyor isen, ayrıca fiziksek olarak da sıcak soğuk demeden, haftanın o günü bu günü demeden çalışmayı kabul ediyorsan bence sevmediğin işlerde vakit kaybetme.

Ben daha öncelerde bu işe geçmediğim için çok pişmanım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler