User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 6 ay sonra galeri işi motorlu araç aldığımı öğrendim( 20000 tl motor masraflı)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

6 ay sonra galeri işi motorlu araç aldığımı öğrendim( 20000 tl motor masraflı)

Megane 1 k4m araca satın aldım. Motorun 10000 km önce motor yapıldığı 10 yıldırda aynı ustada bakım yapıldığı bilgisi verildi. Usta ile görüştüm. Başka ustalara gösterdim motorun sorunsuz olduğu; Sağ kısımdan
    bobinin oradan tripitör kapağından hafif yağ kaçırdığı bilgisi aldım. Bu durumu araç ile ilgilenen ustaya sorduğumda bu şekilde yola gidersem sorun olacağını söyledi. Tripitör kapağını sökücem bir günde hallederim dedi. Güvenerek ertesi gün aracı dükkana getirdim. Usta motorun hava filtre kazanı emme ve boğaz kelebeğini sökerken benim sonradan öğrendiğim borunun içinden 2 cm bulaşık teli çıkardı. O ne diye sordum önemli değil diyerek geçiştirdi. Ertesi gün geldiğimde araç toplanmıştı. Bu aracı başka ustaya kurcalatma sente ayarı bozulur bunun ayarını kimse kolay yapamaz vs diyerek beni korkuttu. Daha sonra yola çıktım. (1300 km gelirken hava -5 derece) 300 km yol sonra yağ ışığı göz kırpar gibi yaptı hemen söndü. Benzinlikte sağa çektim aradım. Sebebini sorduğumda direksiyon pompasının yağı eksilmiştir. Ondan yapar dedi. Biraz bekle dedi. Bekledim söndü. Daha sonrasında hiç yanmadı. Araç ile şehir içinde motoru fazla ısınmasına gerek kalmadan 6 ayda günde 15 km yol yaparak 2000 km kadar yol yaptım. Son gün memlekete gideceğim. Yola çıktım 100 km yapayım dedim. Motor belli bir ısıya gelince "ortadan bir tık yukarı " motor rölantide yağ ışığı hızlı hızlı yanarak kırpraşmaya. Kayseride ustanın birini bulup aradım. Yavaş yavaş gel bakalım dedi. Neyse yağ müşürü, yağ,yağ filresi değişti. Bu şekilde kullan yanarsa gel dedi. Eve vardım gene yaktı. Bu sefer yağ pompası değişti. Yine aynı durum. Bende bu zamana kadar bakımlarını yapan ustayı aradım. Kendisi durumu yalanladı yanlış anlaşılma vs diyerek. Sonra satan şahsı aradım. Motoru baktırarak aldın vs diyerek telefonu suratıma kapattı. Bir kaç kişiye sordum. Bir kaç ustaya danıştım. Motor açılacak 20000tl ve daha fazla çıkabilir. vs diyerek gözümü korkuttu.Tanıdık galeri işi yapan kişilere danıştım. Uğraşma bu işten bir şey çıkmaz. Avukat bakayım dedim. Kimse net bir şey söylemiyor. (tanıdık avukat arkadaş üstünden çok geçmiş vs o iş yaş demesi) Sadece ihtar çekmek adına 2500 kendi dosya yazarsa 2000 fiyat çıkardı. Bunaldım Bu sebeble araca 1 hafta yaklaşmadım. Bugun merak ve zaman boşluğundan motorun hava filtre kazanı emme ve boğaz kelebeğini söktüm. Yanlız sökerken motorun kenarında 2 cm yakın yuvarlak simsiyah bulaşık teli görünce tepen attı. Tripitör kapağının üstünü kontrol ederken Pcv valfi denen metal borunun içine 2 cm yakın bulaşık telininin orada ne işi olabilir ? Tanıdık para göz olmayan hertürlü konuda yardımcı olacak net bilgi verecek bir arkadaşımız var mı? Başıma ilk kez geliyor. çaresiz kaldım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düzeltme seçeneği olmadığı için ek açıklama yazıyorum.
    " Bulaşık telini motorun kenarında köşeye sıkışmış halde buldum. Benim merak ettiğim Ustanın Pcv valfinin çıkışına 2 cm bulaşık teli koymasının sebebi ne olabilir.?

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nette şöyle bir şeye denk geldim alınıtır;
    Uydurma bir yakıt sistemine uydurma bir hava ayarı diyebiliriz bu işleme. Normalde karbüratörün özelliği gelen benzin ve havayı uygun oranda karıştırıp hafif buharlaştırarak emme üzerinden yanma odasına göndermesidir. Şimdi senin LPG sisteminin karbüratör bağlantısı uydurma oluyor bir nebze, karbüratöründe sağdan soldan hava alıyordur büyük oranla. Yakıt ayarını musluktan yapıyorsun, hava ayarına musluk koyamadıkları için girişi tıkıyorlar. Tabi yapılan işlemlerin hepsi bilinçsiz ve ya tutarsa hesabı.

İstersen kendin dene, başka bir yere git ayar için, kaputu açan ustanın ilk yapacağı iş o teli ordan çıkartmak olacak.

Çünkü mantık şu;

Tel yoksa tel koyalım hava az gelirse belki düzelir.
    Tel varsa teli alalım belki düzelir.

İşin özü bu.

incelemek istersen link burda değişik yorumlarda var
    https://forum.donanimhaber.com/karbr...ular--53553797
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun
    garip bi ülkeyiz diycem ama artık o kadar çok degişik olay yaşıyoyoruz duyuyoruz ki kelime anlamını yitirdi
    PROSTOCK GARAGE

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    PCV yani krank havalandırmasına bulaşık teli koyması bana arabanın yağ kustuğunu o yağı tutsun diye tel koyduklarını düşündürüyor. Motor üflüyor büyük ihtimalle. Zaten Oil Catch Tank içinede bulaşık teli koyulur. Çok geçmiş olsun.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tipitör kapağı ne bilmem ama muhtemelen külbütör kapağı demek istiyorsunuz, oradaki bulaşık teli emme hattına giden yağlı buharın yağının bulaşık tellerine çarparak tel üzerinde kalması için konulmuştur muhtemelen.

Aslında bi bakıma oil catch can yapmaya çalışmışlar sanırım. Görsel atarsanız daha rahat yorum yapabiliriz. Araç 2. el ve belli km de bir araç, haliyle siz sağlıklı teslim alıp bir süre kullanmışsınız ve bir arıza ortaya çıkmış, dolayısıyla bu arıza siz alırken de var olabilir ya da sonradan sizde de olmuş olabilir.

Burada aracın eski sahibinin aradan zaman ve km geçtikten sonra sorumlu tutulmasını ben doğru bulmuyorum şahsen, alırken sağlıklı olsa bile mekanik aletler her daim bozulabilir.
    Benim k4m'im mesela rolanti de kasnak kenarındaki parça kopup triger'in arasına girdiği için subap yamulttu, arabanın triger bakımı da 5000 km önce yapılmış olarak almıştım. Komple üst kapak yapmak zorunda kaldım. K4m zor bir motor değildir, aksine dayanıklı ve güzel bir üründür, sente kısmı zor olabilir 16v olduğundan ama aman başkası yapamaz edemez diyen ustaya da itimat etmemek gerekir.

Yazının genelinden anladığım arızanın kaynağının geçmişte yapılan işlerde hata olduğundan kaynaklandığını düşünüyor ve masrafı ilgilisine tazmin ettirmek istiyorsunuz, ben bunu çok olası görmüyorum.

Zaten araca oldukça iş yapılmış buna rağmen düzelmemiş ise ustaları bir değiştirmek gerekir.

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Adam ucuza oil catch yapmış.

Üstünden çok zaman geçmiş, çok km geçmiş. Hiç bir şey çıkmaz.

Geçmiş olsun.

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlis anlamayın ama 6 ay boyunca uzun yol, sehirici vs kullandiginiz araba icin eski sahibinden bir sey beklemek biraz acayip olmus.

baktirmadan bile alsaniz, 6 ay boyunca siz kullanmissiniz, ne eski ustasının ne de eski sahibinin ilgilenmemesi ya da sorumluluk kabul etmemesi normal geldi bana. ustelik de mesane 1 diyorsunuz, kac yasinda araba sonucta.

benim de sattigim bir araba icin yeni sahibi 6 ay sonra arasa ilgilenmek garibime giderdi sanirim.

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı sattım aradan 4 ay sonra bunun kliması soğutmuyor diye dönüş gelmişti. Hocam 4 ay olmuş 2 yıl kullandım sorun yoktu, ne yapmamı bekliyorsunuz diyorum. Yaptırman gerek bunu diyor. Kapattım teli. 4 ayda ne yaptı ben nerden bileyim, satıştan sonra max 1 ayda olur vs okey de 4 ay yani. 6 ay kullanmışsınız bende bir şey çıkacağını sanmam.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haksız bile olsan mahkemeye ver sonunda kazanırsın. Ama avukat senden çok kazanır, mahkeme 2 sene sürer aldığın paradan iade çıkar, noter satışını düşük yazdıysan o rakamdan iade edersin. Diyelim masraf ettin onu talep edicen yine uğraşırsın. Ama işin hak boyutu 2. El arabaya üreten bayi garanti vermezken al satçı adam neden o sorumluluğu alsın? Kaç yaşınd araba dün sağlam olup bu gün bozulurmu bozulur. Başa gelmeden konuşmak kolay diye düşünebilirsin ama taze yaşadım daha araç aldık, sorunsuz dertsiz biniyoruz 5. Gün uzun yola çıktık düzcede conta yaktık. Radyatör kapağı bozukmuş araç suyu boşaltmış hararet yapmış, satan kişiden(suriyeli bir arkadaştı bide) Allah razı olsun bana düşen neyse gönderiyim dedi, adamın günahı varmı yok bilse onu değiştirir zaten.

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mahkemeden birşey çıkmayacaktır net. Zaten 6 ay gibi uzun bir süre sizde kalmış araç, o sürede hiç binmeseniz dahi 6 ay uzun bir süre. Şahsen ben aracı baktırıp aldıysanız ve 6 ay gibi süre sonra bana bu şekilde dönüş yapsanız, bende aynı tepkiyi verirdim.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence zaten konu önceki araç sahibinden onarım bedeli almak vs değil de araçtaki sıkıntıyı çözmeye yönelik…

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tip olayları engellemek icin ingilterede bir sistem geliştirmiş adamlar, galerilerden araba aldiginda eger buyuk bir galeri ise genelde ücretsiz olarak 6 ay motor ve şanzıman garantisi veriyor, genelde de 300 pound gibi bir rakama bunu 1 yila cikarabiliyorrsun.

bu o kadar alisilageldik bir sistem ki, kolay kolay kimse cok yeni degilse bireysel satıcıdan ikinci el araba almak istemiyor, mantikli da tabi. 2009 model araba alıyorum satan galeri bana 6 ay motor ve şanzıman garantisi veriyor, en azindan kafam rahat oluyor.

bireysel kullanıcıdan da araba alırsan bir sorun çıkarsa 1 ay içerisinde arabayi iade edebiliyorsun, almak istemezse veriyorsun mahkemeye mike mike geri alip arabayi parani veriyor.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sifir aldiginiz giyim kusam vb urunlerin iade veya degisim suresi max 15 gun. Elektronikse eger bu urun paketi acildiysa iade veya degisim soz konusu degil. Bahsettigim butun her sey sifir ve tuketim urunleri. Siz muhtemelen resit olmus bir ikinci el arac aliyorsunuz, ustune binlerce km yol yapiyorsunuz ve 6 ay gibi bir sure geciyor, uretip satan firmanin bile garanti ettigi sure bitmis, eski sahibinden veya eski ustasindan bir sey beklemek bence cok ciddi bir hata ve etik oldugunu da dusunmuyorum. Kaldi ki araba yatsa bile vaktiyle bazi markalar bakim araliklarini "6 ay veya 10 bin km" olarak belirlemislerdi. Sorununuzu cozmek istiyorsaniz adres dogru, ancak eski sahibinden veya eski ustasindan bir sey bekliyorsaniz bence hata edersiniz.
    öyle işte.

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mahkeme vs ile hiçbirşey çıkmaz boşuna kovalamayın nerde yaşadığımızı unutmayalım hepimiz tecrübeliyiz kendi imkanlarınız ile yaptırın
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 ay mı? Şahsen 1 gün sonra bile sorumluluk almam. Özellikle "dur bakalım basınca nasıl gidiyor" diyen biriyse, motoru 5 dk redline da tutuyorsa banane. Ben nerden bileceğim.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun. Araç 2. el. İlk sahibi olduğum aracın garantisi bittikten sonraki ilk bakımda bile servis hiç bir şeyi garanti etmiyorken aldığınız aracın garantisini kimse veremez. Benim sattığım aracın da göstergesi 2 ay sonra bozulmuş. Beni aradı adam. Gösterge bozuldu diyor. Yani ne istediğini dahi bilmeden aramış. Fırçayı yedi kapattı tabi. Motor açılacak diyen usta neden öyle dedi? Yağ yakıyor olabilir, conta problemi olabilir vs. Bence iyi bir ustaya gösterin. Yaptıracaksanız da iyi bir yerde yaptırın kafanız rahat olsun. Mahkeme vs. uğraşmayın derim. Avukat parası ile isteyeceğiniz ücret aynı paraya denk gelir.

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ikinci el arabada nitleikli bir dolandiricilik olmadigi surece (Km oynama vs gibi) eski sahibinin sorumlu tutulmasi olayina anlam veremiyorum... Insan bazen uzuluyor elbette...

Turkiye'de iken ablamin arabasini sattik. Polis bir arkadas, aldi antepe gitti... Sonra babami aradi abi araba yolda kaldi diye... Adam 15 yillik 250binde lpgli arabayla 150-160 altina hic dusmemis... Bu kadar saatte nasil gittin oraya diye sasirdik zaten... Radar derdi yok *****... Sanirim Antep girisinde kalmisti. Ablamlar Amerika'ya tasindigi ve kur farkindan dolayi paranin onemsiz kaldigi ve alan arkadasin gercekten cok temiz bir arkadas oldugu icin biraz yardimci olduk...

Burada isler soyle... AS IS (yani goruldugu gibi) yada garantili...

Galerici arabaya as is mi garantilimi asmak zorunda gorunur sekilde...

Satarkende musteri imzaliyor as is aldim ayda su sartlarla garabtili aldim diye...

As is de yapacak cok fazla bir sey yok

Gecen Turk bir arkadasa arac sattim. Arac kendi aracimiz ve 10bin mile kullandik... 200 metre sonra abi klima gitti dedi... Calisiyordu abi, acaba ozel bir tusu falan mi var dedi... Don dedim geriye... Baktik klima kompresorunun kafasi kilitlenmis, kayistan duman cikiyor 200 metre yahu Araci 1 yil 10 bin mil kullan sorun olmasin, sat 200 metre sonra kompresor kilitlesin...

Neyse cozduk artik
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı semavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ikinci el arabada nitleikli bir dolandiricilik olmadigi surece (Km oynama vs gibi) eski sahibinin sorumlu tutulmasi olayina anlam veremiyorum... Insan bazen uzuluyor elbette...

Turkiye'de iken ablamin arabasini sattik. Polis bir arkadas, aldi antepe gitti... Sonra babami aradi abi araba yolda kaldi diye... Adam 15 yillik 250binde lpgli arabayla 150-160 altina hic dusmemis... Bu kadar saatte nasil gittin oraya diye sasirdik zaten... Radar derdi yok *****... Sanirim Antep girisinde kalmisti. Ablamlar Amerika'ya tasindigi ve kur farkindan dolayi paranin onemsiz kaldigi ve alan arkadasin gercekten cok temiz bir arkadas oldugu icin biraz yardimci olduk...

Burada isler soyle... AS IS (yani goruldugu gibi) yada garantili...

Galerici arabaya as is mi garantilimi asmak zorunda gorunur sekilde...

Satarkende musteri imzaliyor as is aldim ayda su sartlarla garabtili aldim diye...

As is de yapacak cok fazla bir sey yok

Gecen Turk bir arkadasa arac sattim. Arac kendi aracimiz ve 10bin mile kullandik... 200 metre sonra abi klima gitti dedi... Calisiyordu abi, acaba ozel bir tusu falan mi var dedi... Don dedim geriye... Baktik klima kompresorunun kafasi kilitlenmis, kayistan duman cikiyor 200 metre yahu Araci 1 yil 10 bin mil kullan sorun olmasin, sat 200 metre sonra kompresor kilitlesin...

Neyse cozduk artik
    bunun benzeri forumda çoğu zaman konu olmuştu, modifiye forum olunca arabalarda sürücülerde hızlı. alan top speedsiz sürmüyor. araç satarken alıcıya istersen çıkalım otobana son hız dene fakat benden sonra yok bu araba şöyle bozuldu böyle bozuldu diye beni arama diyorum. çoğu alıcı ben 120 yi geçmem diyor türkiyedeki genel galerici düşüncesi arabayı satarken "en iyi ihtimal 110 a çıkar 50 ile gezerse hiç bir sorun çıkmaz zaten" şeklinde olunca olayların ardı arkası kesilmiyor.
    turbocuk istiyoruz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler