User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
59 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Peugeot Göral Bayisinin Tokadı

DeNNis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pek mantık çerçevesinde bir yazı olmamış pejonun roverdan pahalı olduğu bir ülke değil burası, pejonun rusyadaki roverdan pahalı olduğu bir ülke ne yazık ki. Ama ne yapalım şimdi hepimiz yurtdışına mı göçelim range rover almak için. Lütfen dillendirmeyin artık şu mevzuyu çünkü yeni birşey değil, 2000 yılından beri hep böyleydi.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabayı gördüm güzel araba da fiyatı uçuk. şimdi istediği kadar iyi olsun 3.400.000Ruble yapıyor. Arkadaşıma 3.200.000 rubleye Range Rover Velar aldık. Şimdi bi range rover da değil dir. Pejo özelinde değil de hepsi çok pahalı be. Pejonun range roverdan pahalı olduğu ülke olarak anacağım artık memleketimi
    Rusya'da Peugeot Range Rover'dan pahalı olursa haber et bize. Yoksa Türkiye ile herhangi bir ülkenin otomobil fiyatları ÖTV var olduğu sürece elma ile banyo terliği kadar alakasız olacaktır. Elma ile armut bile alakalı çünkü baya ikisi de meyve mesela.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Psa grubu dışında ben hala bolluk olduğunu düşünmüyorum

Şirketimizin kiralık araç kontratları 2 aya dolacak, Ağustos ayından beri otomatik araçlar için aldığım teklifler hep aynı marka model araçlar üzerinde yoğunlaşıyor filo şirketlerinde

Ford grubu hala yoklarda mesela

Vw grubunda model olsa adet yakalamak imkansız gibi birşey

Corolla zaten bir vardı bir yok oldu

Yer gök egea oldu zaten

Bir hareket var, yok değil ama dengeyi tersine çevirecek kadar değil

Ha bu arada muhalefet etmek için değil ama yeni 308in yeşil rengine ben siyahtan 30 lira fazla verirdim
    Sirkette tum araclarimkz peugeot bizim. Toplam 9 veya 10uncu aractir 1haftada onceden soyledigimiz istediğimiz araclari buldular veya buluyorlar. Birazdan bayi ile olan ilişkiyede bagli. 308in geldigi gun sansa ben arac teslim almaya gitmistim mesela teşhirde allure vardi bitane ondanda direk 20 30kirpip istermisiniz demisti

Mesela forumdan Emreye 5008i alirken ikinci eldeki arac icin konuşmuştuk bayi dur onu sattik sana sifirini verelim dediler. ustine bide kallavi indirim yaptilar. Ikinci el 3 5bin kmye gelmemis bayi test aracini sattiklari fiyatin nerdeyse %10altina Emre sifirini edinmisti.(ayni renk ayni donanim ayni motor). Senin duruma benzer o arabayı alan haberi olsa tam sinir olmalik durum.
    1881 - 193

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Burak Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu açıdan aynı düşünemiyorum sizinle ama hak veriyorum.
    ben ürünümü sattığımda yerine yenisini koyamayacaksam ve iş yerimin süregelen giderlerini karşılamak zorundaysam tabi ki bu durumu kullanmak zorundayım... Ki pandemi sonrası ithalat ve chip krizleri otomotivi bu şekilde vurdu... ürün az olunca süreklilik olmadı hem fiyat arttı hem kazanç düştü.
    Sattığınız ürünün yerine yenisini koyamazsam gibi bir mantık olamaz. Araç satışından kar amacı güden bir kurum, araçlara yatırım yapıp kar amacı güden bir kurum değil bayi. 10a aldığını 12ye satar, sonra aynısını 16ya alıp 18e sattığında 4 lira kar etmiş olur, ilk araçtan zarar etmiş olmaz. Adam gibi bir denetleme sistemi olsa yapamazlar zaten bunları. Kendi sektörümüzde de yaşıyoruz aynı sıkıntıyı, imalatın devam etmesi için ürün lazım bir anda piyasada ürün kalmıyor, sonra öğreniyoruz ki aynı ürünün ithali için bir vergi gelmiş, yerli markalarda mal vermiyor piyasaya. Bunun adı hırsızlıktır ticaret değildir. Ama herkesin üstüne koyduğu son tüketiciye girerek sönümlendiği için herkes ayak uyduruyor düzene..

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı huseyinturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sattığınız ürünün yerine yenisini koyamazsam gibi bir mantık olamaz. Araç satışından kar amacı güden bir kurum, araçlara yatırım yapıp kar amacı güden bir kurum değil bayi. 10a aldığını 12ye satar, sonra aynısını 16ya alıp 18e sattığında 4 lira kar etmiş olur, ilk araçtan zarar etmiş olmaz. Adam gibi bir denetleme sistemi olsa yapamazlar zaten bunları. Kendi sektörümüzde de yaşıyoruz aynı sıkıntıyı, imalatın devam etmesi için ürün lazım bir anda piyasada ürün kalmıyor, sonra öğreniyoruz ki aynı ürünün ithali için bir vergi gelmiş, yerli markalarda mal vermiyor piyasaya. Bunun adı hırsızlıktır ticaret değildir. Ama herkesin üstüne koyduğu son tüketiciye girerek sönümlendiği için herkes ayak uyduruyor düzene..
    bu yorumunuz mutemadiyen alintilanip surekli guncel tutulmasi gereken bir yorum olmus. Ozellikle de koyuyla isaretledigim kismi.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konudan bağımsız olacak ancak sizin söylediğiniz şekilde ticaret yapmaya çalışan bir firma önce bankanın elinde kredi sarmalına girer, sonrasında da aldığım riske bak ettiğim kazanca bak diyerek işi bırakır.

Hiçbir firmanın sermayesi veya kredibilitesi sonsuz değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CND Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konudan bağımsız olacak ancak sizin söylediğiniz şekilde ticaret yapmaya çalışan bir firma önce bankanın elinde kredi sarmalına girer, sonrasında da aldığım riske bak ettiğim kazanca bak diyerek işi bırakır.

Hiçbir firmanın sermayesi veya kredibilitesi sonsuz değil.
    Para bağlayıp ürün alan firmalar için haklı olabilirsiniz. Ama bayiler ödemeyi müşteriden alıp ürünün alımını yapabilir. Kimse parasını ödeyemediği, gümrükten geçirmediği ürüne yaptığı zammı tartışmıyor zaten, stok durumunda olan mala yaptıklarından rahatsızız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Para bağlayıp ürün alan firmalar için haklı olabilirsiniz. Ama bayiler ödemeyi müşteriden alıp ürünün alımını yapabilir. Kimse parasını ödeyemediği, gümrükten geçirmediği ürüne yaptığı zammı tartışmıyor zaten, stok durumunda olan mala yaptıklarından rahatsızız.
    Dediğim gibi otomobil ticaretinden bağımsız olarak mal alıp satan firmalar için oluşacak senaryoyu anlattım. Bu mantık ile tacirin sürece devam etmesi için bir sebep kalmıyor.

Pandemi öncesine kadar bayilerin tamamı dist. ün stok maliyetini taşıttığı firmalardı. Yani onların da ticareti sürekli sermaye ihtiyacı olan bir süreçti. Muhtemelen şimdi de bir benzer kurgu vardır.

Çoğu alıcının satın alma motivasyonu ile satıcının yaptıkları temelde aynı dürtü üzerine. Çok kazanmak... Maalesef süreci bu hale getiren satın alımı durdurmayan biz alıcılarız.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi 10 liradan 100 araba alıp 1000 lira ödeyen bayii, bir sonraki partide 100 arabayı 1400 tl ye alacaksa 400 tl finansman gerekir eğer ki mevcut sistemini koruyacaksa... yok ben diğer ay 80 araç satarım sonrakinde 10 personel çıkartırım, 3 ay sonra da kredi sarmalına girerim diye giderse de batar... durum basitçe budur...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi 10 liradan 100 araba alıp 1000 lira ödeyen bayii, bir sonraki partide 100 arabayı 1400 tl ye alacaksa 400 tl finansman gerekir eğer ki mevcut sistemini koruyacaksa... yok ben diğer ay 80 araç satarım sonrakinde 10 personel çıkartırım, 3 ay sonra da kredi sarmalına girerim diye giderse de batar... durum basitçe budur...
    Bayiler galeri mantığında malı al kapıya koy sat gibimi işliyor bilmiyorum ama, bayi 10 liradan 100 araba alıyorsa kar marjı yüzde olarak bellidir. Diyelim ki yüzde 15 kar hedefi var. Burada kaç araba aldığı önemli değil. 1000 lirasını 1150 yapma hedefi var. Bunu yaptıktan sonra 1400e alacağı arabada kar marjını yüzde 20 yapabilir, maaliyetler artmıştır, kar marjını arttırmıştır saygı duyarım. Ama ilk aldığı parti ikincisini bağlamamalı. Bağlarsa olay karaborsacılığa dönüyor bu sefer neden 10 araba alıp satayım, 5 tane getiririm yüzde 30-40 kar marjını millete dayatırım alabilen alsın derler, kaldı ki geldiğimiz son nokta bu.
    Sıfır honda aldı arkadaşım geçen ay sakaryada, bayi takasa arabanı verirsen araba var vermiyorsan yok dedi, 450 bin edece arabayı 360a aldı. Böyle bir mantık olabilir mi, markaların el atması lazım bu konuya en başta. Adam dünya markasının tabelasının arkasına saklanmış insan dolandırıyor bunun başka açıklaması yok.
    Birde bayiler girişe göre çıkış faturası kesmek zorunda değilmi? Bu yüzden sen ben araba bulamıyoruz kendi yancılarına 5er 10ar veriyorlar. Sıfırı 1 milyon olan arabanın ikinci eli sarı sitede 1150-1200e satılıyor.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bayiler galeri mantığında malı al kapıya koy sat gibimi işliyor bilmiyorum ama, bayi 10 liradan 100 araba alıyorsa kar marjı yüzde olarak bellidir. Diyelim ki yüzde 15 kar hedefi var. Burada kaç araba aldığı önemli değil. 1000 lirasını 1150 yapma hedefi var. Bunu yaptıktan sonra 1400e alacağı arabada kar marjını yüzde 20 yapabilir, maaliyetler artmıştır, kar marjını arttırmıştır saygı duyarım. Ama ilk aldığı parti ikincisini bağlamamalı. Bağlarsa olay karaborsacılığa dönüyor bu sefer neden 10 araba alıp satayım, 5 tane getiririm yüzde 30-40 kar marjını millete dayatırım alabilen alsın derler, kaldı ki geldiğimiz son nokta bu.
    Sıfır honda aldı arkadaşım geçen ay sakaryada, bayi takasa arabanı verirsen araba var vermiyorsan yok dedi, 450 bin edece arabayı 360a aldı. Böyle bir mantık olabilir mi, markaların el atması lazım bu konuya en başta. Adam dünya markasının tabelasının arkasına saklanmış insan dolandırıyor bunun başka açıklaması yok.
    Birde bayiler girişe göre çıkış faturası kesmek zorunda değilmi? Bu yüzden sen ben araba bulamıyoruz kendi yancılarına 5er 10ar veriyorlar. Sıfırı 1 milyon olan arabanın ikinci eli sarı sitede 1150-1200e satılıyor.
    bayii min 5-6 senelik bir kota sözleşmesi yapıyor, yani seve seve o aylık 100 arabayı satacak, finansmanını sağlayacak, bayilik masraflarını ödeyecek, personel kalitesini belirlenen standartta tutacak vs vs... kota tutmazsa cezasını ödeyecek, liste uzar gider... adamlar sütten çıkmış ak kaşık değil elbette ama işler sandığınız gibi de dönmüyor... 100 e aldığı arabayı neden 120-130 a satmaya kalkışıyor insanlar peki? masraf mı etti? evinin salonunda mı barındırdı ne oldu?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bayinin kar miktarı zaten belli değil mi?
    Ana distribütörden aldığı fiyat belli, satabileceği fiyat da zaten distribütör tarafından tavsiye niteliğinde belirtilmiş.
    Bayinin araç satışında kendi belirleyeceği kar marjı yok aslında.
    Anca zorla aksesuar, boya koruma, cam filmi falan satarak bunu arttırabilir veye bakım fiyatlarını yüksek tutarak.
    Esas 100 TL'ye sattığı arabayı 2 ay sonra 140 TL'ye yerine koyabilecekse, ana distrbütörün bunu ön görerek liste fiyatı yayınlaması lazım.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Esas soru şu, müşteriler neden 100 liralık arabaya 120 vermeye razı? Saçma aksesuar şartlarına boyun eğiyor?

Cevap basit yarın listesi zaten 150 olacak stok da yok 170 e satarım diye…

Ticari araç olur vs anlarım da geri kalan satın alımların çoğu bu sebeple.

Normal şartlarda geçtiğimiz 2 sene otomobil piyasasında dal kıpırdamamalıydı. Düşük faiz ve emisyonları bizim pazar özelinde işi buraya taşıdı.

Fırsatı kaçırma korkusu çalıştı ve müşteriyi maymun etti. İşin özeti bu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bayii min 5-6 senelik bir kota sözleşmesi yapıyor, yani seve seve o aylık 100 arabayı satacak, finansmanını sağlayacak, bayilik masraflarını ödeyecek, personel kalitesini belirlenen standartta tutacak vs vs... kota tutmazsa cezasını ödeyecek, liste uzar gider... adamlar sütten çıkmış ak kaşık değil elbette ama işler sandığınız gibi de dönmüyor... 100 e aldığı arabayı neden 120-130 a satmaya kalkışıyor insanlar peki? masraf mı etti? evinin salonunda mı barındırdı ne oldu?
    Bayilerin suçu, araba yok, olanıda binici yerine eş dost ayağına galericiye stokçuya paslarlarsa olacağı bu olur. Sıfırı bayiden alıp üstüne koyup satmaya çalışan x otomotive kızmam ben serbest piyasa adam ticareti öyle kovalıyor. Ama kurumsallık adı altında bunların yapılması hoş değil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turk Lirasi ile ticaret yapsa yetkili bayiler bu dedigin calisir da gunu gunune fiyat fark ediyor doviz kurundan mutevellit. Benden aldigi Turk Lirasi'ni dovize cevirmeyip TL'de tutmak bayinin enayiligi olur, benim degil. Kaldi ki aciktan alinan yuzbinlerce liralari ben sanmiyorum ki herhangi bir bayi arac finansmani icin kullaniyor, eger oyle olsaydi iPhone'larla falan isleri olmazdi.

Hos, ne kadar konussak bosa, giren cikan her turlu vatandasa olduktan sonra...
    öyle işte.

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar siz araç bayilerinin müşteriden para alıp mı araçları teslim aldığını düşünüyorsunuz? Mercedes-BMW-Audi bayileri hariç şu son 1-2 yıldan çok memnun olan bayi olduğunu sanmıyorum. Fiyatların artışı bayilere kar eklemiyor ki? Bayilerin araç satış karları çok belli marjlara indi önceden rakam küçük olsa bile kar marjı çok daha yukarılardaydı ve araçlar artık havuz sistemiyle ülkeye geliyor çektin çektin mantığı var bir çok araç bayisi özellikle hyundai gibi biraz daha alt segmentler krediyle boğuşuyor çünkü o araçları kendine ayırabilmesi büyük sorun.

Ha bir de önceden aylık 200-250 araç gelirken şu an 40-50 şükür mantığı da var... Artık pek çok bayi elden ödeme alıyor faturaya yansımayan maalesef ülkemizin geldiği durum bu bayiler ek aksesuar sigorta kasko vbg. şeyler sayesinde para kazanıyorlar...
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turk Lirasi ile ticaret yapsa yetkili bayiler bu dedigin calisir da gunu gunune fiyat fark ediyor doviz kurundan mutevellit. Benden aldigi Turk Lirasi'ni dovize cevirmeyip TL'de tutmak bayinin enayiligi olur, benim degil. Kaldi ki aciktan alinan yuzbinlerce liralari ben sanmiyorum ki herhangi bir bayi arac finansmani icin kullaniyor, eger oyle olsaydi iPhone'larla falan isleri olmazdi.

Büyük işletmelerin elindeki nakit varlıklarını ( ortalama 5-10 milyon TL belki bahsedilen rakamlar minimumda ) nasıl çevireceğini biliyorsanız dinlemek isterim. Bugün hangi banka yüksek döviz alıyorsa lütfen haber verin.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hangi döviz cinsi ile işlem yaparsanız yapın yukarıdaki örnekteki gibi bir sarmalın sonu aynı. Her sektöre sizin gibi düşünüp giren, sektörün ve ülkenin durumuna göre süresi değişerek batan veya risk / kazanç denklemini saçma bulup iş bırakan o kadar şirket var ki ... İster limon alıp satsın isterse gemi hiçbir tacirin yukarıdaki sarmal ile güzel günler görmesi mümkün değil.

Öte yandan ys kanadının tamamı fırsatçılık yapıyor. Bunu inkar edemeyiz. Ancak nasılsa fiyatı artıyor / artacak diye bu aksesuarlara / elden ödemelere razı gelen müşteri ne yapıyor ?

Son olarak müşteri olarak kambiyo karının ürün fiyatına yansımasını bekliyorsanız, kambiyo zararının da yansımasını kabul eder miydiniz ? Mesela bir sabah fırına gittiniz, ekmek 50 lira olmuş. Nedenini sorunca kriptoda / altında kaybettiğimizi maliyetlere yansıttık deseler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CND Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hangi döviz cinsi ile işlem yaparsanız yapın yukarıdaki örnekteki gibi bir sarmalın sonu aynı. Her sektöre sizin gibi düşünüp giren, sektörün ve ülkenin durumuna göre süresi değişerek batan veya risk / kazanç denklemini saçma bulup iş bırakan o kadar şirket var ki ... İster limon alıp satsın isterse gemi hiçbir tacirin yukarıdaki sarmal ile güzel günler görmesi mümkün değil.

Öte yandan ys kanadının tamamı fırsatçılık yapıyor. Bunu inkar edemeyiz. Ancak nasılsa fiyatı artıyor / artacak diye bu aksesuarlara / elden ödemelere razı gelen müşteri ne yapıyor ?

Son olarak müşteri olarak kambiyo karının ürün fiyatına yansımasını bekliyorsanız, kambiyo zararının da yansımasını kabul eder miydiniz ? Mesela bir sabah fırına gittiniz, ekmek 50 lira olmuş. Nedenini sorunca kriptoda / altında kaybettiğimizi maliyetlere yansıttık deseler
    En son cumlemde bir seyler ozetledigimi dusunuyordum ama yanilmisim. Giren cikan her turlu vatandasa oluyor.

Benim demeye calistigim sey su, mesela ABD'de, bayi diyor ki malin tavsiye edilen fiyati su, ben de ustune bunu koydum, sana satacagim fiyat da bu. Bu beyani da arabanin onune koydugu bilgi foyunde yapiyor. Bunu yapsinlar burada da. Ama yapmazlar, neden, cunku o zaman aciktan aldiklari ve oldugu gibi cukkaladiklari paralari alamayacaklar. Ya da cikip desin ki, bak malin fiyati yerinde durmuyor, tavsiye edilen fiyati bu ama beni kurtarir fiyati da bu, ben sana bunu bu rakamdan satarim, faturani da keserim. Onu da demiyorlar. Aleni bir sekilde rusvet ile ticaret yapiliyor ve bu ticareti de savunanlar var burada. Benim anlamladiramadigim kisim bu.

Ayrica, fiyat artisi her yerde var, gecen eve hali aldim, pazarlikla kusurati atmak istedim, su an malin gelisi bundan yuksek diye dert yanip yeni mali kactan aldigini gosterdi. Ote yandan tekel tuketimi olan herkesin asina oldugu zam gelince efektif tarihe kadar yok cekme mevzusu da var. E simdi, biz sigaraya zam geldiginde, yeni fiyattan satmak icin yok ceken bakkal sahibini mi hakli buluyoruz, yoksa o yok ceken bakkal sahibine sovuyor muyuz? Ya da sigara olunca sovuyoruz da araba olunca mi hak veriyoruz, nedir dogrusu?
    öyle işte.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler