User Tag List

Sayfa 4/11 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
203 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Ev sahibi evi satacakmış

sportwagon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seneca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yukarıdaki mesajım bozuk çıkmış tekrar yazıyorum müsadenizle.

hocam gelip fotoları çektiler o tarihte. 1 hafta sonra ilana koydular. birkaç gün önce ilandan kaldırdılar evi. bugün aradı ev sahibi şu fiyattan otur yoksa çık.

bu aşamadan sonra ne yapmalıyım, ev sahibinin niyeti belli oldu amaç evi satmak değil beni çıkartmakmış.
    Kendi evimi kiraya verip , istanbul kadıköy bölgesinde kiralık daire tuttum 3 sene önce son 1 senedir daire sahibi önce evim yıkılıyor başka dairem yok çıkın evde ben oturacağım ile başladı, daha sonra % 100 zam yapın aralıga kadar oturuna döndü son aylarda evi satıyorum ile devam ediyor..... Zengin bir insan değillim maaşla çalışıyorum, kendi evimde oturan kiracımı arayıp bana yapılan muameleyi yapmaktan utanıyorum, hakkım olduğunada inanmıyorum. Devletin size verdiği hakları sonuna kadar kullanın , 5 yıl boyunca yapabileceği hç bir şey yok daha sonrasında kira tespit davası açıp kiraya müdahale edebilir

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Kira neydi şimdi ne istiyor ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sportwagon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi evimi kiraya verip , istanbul kadıköy bölgesinde kiralık daire tuttum 3 sene önce son 1 senedir daire sahibi önce evim yıkılıyor başka dairem yok çıkın evde ben oturacağım ile başladı, daha sonra % 100 zam yapın aralıga kadar oturuna döndü son aylarda evi satıyorum ile devam ediyor..... Zengin bir insan değillim maaşla çalışıyorum, kendi evimde oturan kiracımı arayıp bana yapılan muameleyi yapmaktan utanıyorum, hakkım olduğunada inanmıyorum. Devletin size verdiği hakları sonuna kadar kullanın , 5 yıl boyunca yapabileceği hç bir şey yok daha sonrasında kira tespit davası açıp kiraya müdahale edebilir
    şuan benden istediği kira %300 artışa denk geliyor. el insaf hocam bu nedir. %25 kanunu var şu an geçici olarak. fakat kendisi telefonu açar açmaz bana direk şu fiyattan otur yoksa çık dedi. deseydiki orta yolu bulalım ben normal tüfe %70 üzerinden de yollardım bu kirayı.

haklısınız haklarımı sonuna kadar kullanacağım, utanmadan bir de bana şu tarihe kadar çık kendine yeni ev bak o zaman diyor.

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şuan benden istediği kira %300 artışa denk geliyor. el insaf hocam bu nedir. %25 kanunu var şu an geçici olarak. fakat kendisi telefonu açar açmaz bana direk şu fiyattan otur yoksa çık dedi. deseydiki orta yolu bulalım ben normal tüfe %70 üzerinden de yollardım bu kirayı.

haklısınız haklarımı sonuna kadar kullanacağım, utanmadan bir de bana şu tarihe kadar çık kendine yeni ev bak o zaman diyor.
    üstad,

benzer durumdan bende geçiyorum olayın anahtar kısmı şu: psikolojik savaş.

Ev sahipleride biliyor kanuni olarak birşey yapamayacaklarını ya da sonuç almanın uzun zaman alacağını psikolojik savaş ile korkutup huzur bozup kaçırmak istiyorlar.

En az 1 deste ihtarname geldi bana son gelen ihtarname ekimde geldi: Mart 2023 de evi boşaltın. Bende diyeceğim hayır kardeş konrantıp var kontratımın dediği koşulları sağlıyorum. Senin sebeplerin samimi değil çıkmıyorum istersen mahkemeye ver. Uğraşmak istemiyor musun ver bana 70-80k yeni depozito taşınma kira farkı hemen çıkayım...
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ev sahibi değilim ama bu konuda nafaka konusu gibi taraflı.

Mal sahibi olmayan - görece daha az zengin olanı korumak amacıyla pozitif ayrımcılık mevcut.

Ama birileriyle takışıp bir evde keyifsizce oturacaksam ben çıkarım. Yoksa sürekli sinir harbi.

Allah herkesin karşısına iyi insanlar çıkartsın. Diyecek sözüm yok.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk maasimi aldigim donemlerde sirf zevkine kendime ev acmistim. O zamanlar Ankara'da iyi bir semtte, iyi bir site icerisinde, durumu orta halli olan bir evin kirasi, aidati, faturalari asgari ucretten biraz daha az tutuyordu. Su an bakiyorum ayni muhitte benzer durumlarda evlere, sirf evin kirasi asgari ucretten fazla, bunun aidati faturasi derken 1.5-2 asgari ucret arasinda bir yere geliyor. 12 yil deneyimli muhendisim, deneyimsiz halimle actigim evi simdi acamam, totom yemez. Totom yese, alistigim kosullarda yasamaya kalksam iflas ederim. Ben 12 yil deneyimi bosuna kazadim o vakit?

Geldigimiz noktada sanirim kimse kiralarin asiri arttigina itiraz edemez. Ama iste yukarida rain man'in de daha onceki sayfalarda baska forumdaslarin da dedigi gibi, meseleye hangi acidan bakildigina gore durum degisiyor.

Diyelim ev sahibiyim ve kira geliriyle geciniyorum. Gecen yil evi kiraya verdim 1000 liradan. Bu yil %25 artis yapilmasi benim net zarar etmem demek. Gecen yila gore o 1000 lira neredeyse yarisina dustu cunku alim gucu olarak. Simdi kiraci hakli mi %25 zam yapip oturmakta? Ya da rakamda anlasamadik diyelim, kiracinin cikmasini istemekte haksiz mi oluyorum?

Cok yazilir cizilir de iste netice donup dolasip iyi niyetli insanlarla karsilasmaya cikiyor.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk maasimi aldigim donemlerde sirf zevkine kendime ev acmistim. O zamanlar Ankara'da iyi bir semtte, iyi bir site icerisinde, durumu orta halli olan bir evin kirasi, aidati, faturalari asgari ucretten biraz daha az tutuyordu. Su an bakiyorum ayni muhitte benzer durumlarda evlere, sirf evin kirasi asgari ucretten fazla, bunun aidati faturasi derken 1.5-2 asgari ucret arasinda bir yere geliyor. 12 yil deneyimli muhendisim, deneyimsiz halimle actigim evi simdi acamam, totom yemez. Totom yese, alistigim kosullarda yasamaya kalksam iflas ederim. Ben 12 yil deneyimi bosuna kazadim o vakit?

Geldigimiz noktada sanirim kimse kiralarin asiri arttigina itiraz edemez. Ama iste yukarida rain man'in de daha onceki sayfalarda baska forumdaslarin da dedigi gibi, meseleye hangi acidan bakildigina gore durum degisiyor.

Diyelim ev sahibiyim ve kira geliriyle geciniyorum. Gecen yil evi kiraya verdim 1000 liradan. Bu yil %25 artis yapilmasi benim net zarar etmem demek. Gecen yila gore o 1000 lira neredeyse yarisina dustu cunku alim gucu olarak. Simdi kiraci hakli mi %25 zam yapip oturmakta? Ya da rakamda anlasamadik diyelim, kiracinin cikmasini istemekte haksiz mi oluyorum?

Cok yazilir cizilir de iste netice donup dolasip iyi niyetli insanlarla karsilasmaya cikiyor.
    Kiraların "aşırı" arttığı bence tartışmalı.
    Resmi enflasyon %85, ENAG enflasyonu %185 olduğu bir yerde insanlar gelirlerini gerçek enflasyon oranında korumak ister.
    Sen demişsin ilk maaş dönemi ne güzeldi diye. Problem gelirlerin gerçek enflasyon kadar artmaması.
    Asgari ücret 2016'dan sonra çıldırdı. Deli oranlarda artış oldu.
    Keşke kanunlarda "maaş artış oranları asgari ücret artışıdan az olamaz" diye madde olsa da herkesin geliri korunsaydı, halk asgari ücrete yakın maaş alır hale gelmeseydi.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kiraların "aşırı" arttığı bence tartışmalı.
    Resmi enflasyon %85, ENAG enflasyonu %185 olduğu bir yerde insanlar gelirlerini gerçek enflasyon oranında korumak ister.
    Sen demişsin ilk maaş dönemi ne güzeldi diye. Problem gelirlerin gerçek enflasyon kadar artmaması.
    Asgari ücret 2016'dan sonra çıldırdı. Deli oranlarda artış oldu.
    Keşke kanunlarda "maaş artış oranları asgari ücret artışıdan az olamaz" diye madde olsa da herkesin geliri korunsaydı, halk asgari ücrete yakın maaş alır hale gelmeseydi.
    bir anlasmazlik olmus, duzelteyim. Ben kendi maasimdan ornek vermedim zaten. Ev kiralari ile asgari ucret arasinda bir denklem kurdum, hala da arkasindayim bunun. 2010 yilinda ev kirasi, aidati ve evin butun faturalari asgari ucretten daha azdi, simdi ayni evin kirasi, aidati ve butun faturalari 2 asgari ucrete yaklasiyor. 12 yilda ev kirasi, aidat ve faturalarda yaklasik 2 katlik artis olmus asgari ucret endeksinde.

gecen yil (2021 ekim diye hatirliyorum) su ilandaki ( https://www.sahibinden.com/ilan/emla...64736095/detay ) eve denk bir evin ilani 4000 liradan girilmisti mesela.

ya da daha eskiyle ilgili soyle bir ornek verebilirim, Ankara Konutkent 1'de 3+1 ev tutmustum 2013 yilinin mart ayinda, aylik 700 liraya. O donemin asgari ucreti 774 lira, kaynak: https://www.csgb.gov.tr/media/1228/2...incialtiay.pdf

simdi ayni evlere aylik istenen rakam 7000 lira, kaynak sahibinden.com Hata Sayfası 6500'den anlastik diyelim, mevcut asgari ucret 5500 lira.

Umarim demek istedigimi anlatabilmisimdir.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir anlasmazlik olmus, duzelteyim. Ben kendi maasimdan ornek vermedim zaten. Ev kiralari ile asgari ucret arasinda bir denklem kurdum, hala da arkasindayim bunun. 2010 yilinda ev kirasi, aidati ve evin butun faturalari asgari ucretten daha azdi, simdi ayni evin kirasi, aidati ve butun faturalari 2 asgari ucrete yaklasiyor. 12 yilda ev kirasi, aidat ve faturalarda yaklasik 2 katlik artis olmus asgari ucret endeksinde.

gecen yil (2021 ekim diye hatirliyorum) su ilandaki ( https://www.sahibinden.com/ilan/emla...64736095/detay ) eve denk bir evin ilani 4000 liradan girilmisti mesela.

ya da daha eskiyle ilgili soyle bir ornek verebilirim, Ankara Konutkent 1'de 3+1 ev tutmustum 2013 yilinin mart ayinda, aylik 700 liraya. O donemin asgari ucreti 774 lira, kaynak: https://www.csgb.gov.tr/media/1228/2...incialtiay.pdf

simdi ayni evlere aylik istenen rakam 7000 lira, kaynak sahibinden.com Hata Sayfası 6500'den anlastik diyelim, mevcut asgari ucret 5500 lira.

Umarim demek istedigimi anlatabilmisimdir.
    Seni anlıyorum. Aynı şeyleri değişik kelimeler ile yazıyoruz aslında.
    Asgari ücret artışı son 5-6 yılda ne kadar yüksek olsa da gerçek enflasyonun altında kalıyor.
    Ev sahipleri de gerçekten yaşadıkları enflasyon oranında kiralarını arttırıyor.
    Asgari ücretli de eskiden karşılayabildiği evleri zaman içinde karşılayamaz hale geliyor.......
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Seni anlıyorum. Aynı şeyleri değişik kelimeler ile yazıyoruz aslında.
    Asgari ücret artışı son 5-6 yılda ne kadar yüksek olsa da gerçek enflasyonun altında kalıyor.
    Ev sahipleri de gerçekten yaşadıkları enflasyon oranında kiralarını arttırıyor.
    Asgari ücretli de eskiden karşılayabildiği evleri zaman içinde karşılayamaz hale geliyor.......
    Simdi anladim hal boyleyken, gercekten %25 zam yapip oturmak ne derece hakkaniyetli? Ote yandan, ben kendi maasima 2x almamisken kirayi 2x yapmak da bir o kadar haksizlik. Rabbena hepbena yapmadan orta yol bulunmali, ne ev sahibini magdur edecek, ne de kiraciyi.
    öyle işte.

S.Özcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bütün ev sahipleri mi böyle olur arkadaş anlamadım. Eniştem'in ev sahibi de evini satacağını söyleyip eniştemi ev'den çıkartmaya çalışıyor.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorun yaşamak istemeyen ev sahipleri yeni yöntem bulmuş. şahıs şirketi kurup günlük kiralık ev veriyorlar. örneğin 365gün kiraya verip 12 taksite bölüyorlar aslında mantıklı, kazandığı paradan devlette vergi almış oluyor.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu an 5 yıldır oturduğum evden haftaya çıkıyorum kiram 1200 tl. 5 yıl önce 650 tl ile kiralamıştım. Geçen sene 1200 kira veriyordum maaşım 5500 tl idi, şimdi maaş 10000 tl ve yeni bir ev tutacak olsam aynı ev 8000 tl. Yani kira 7 kat artmış ama benim maaş 2 kat artmış. Şimdi 8 bine ev tutsam 2 binle nasıl geçinecem. Bizde mecburen ev eşyalarını sattık ve yan binada oturan babamın evine taşınacağız. Bu millet bunu hak etti ama ben hak edecek birşey yapmadım. Zaten önümüzdeki yaz yurtdışına gideceğim ailecek kalanlara allah yardım etsin diyecem ama %50 lik kısıma sadece gerisi daha beter olsun inşallah.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sorun yaşamak istemeyen ev sahipleri yeni yöntem bulmuş. şahıs şirketi kurup günlük kiralık ev veriyorlar. örneğin 365gün kiraya verip 12 taksite bölüyorlar aslında mantıklı, kazandığı paradan devlette vergi almış oluyor.
    Gelecek seneden itibaren kontratlar edevletten yapılacak zaten sanırım.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncelleme yapayım. Ev sahibi geçen gün özür diledi. Ara yolu bulduk %70 civarı mevcut tüfeye denk gelen bir fiyat teklif etti. Ben de tamam dedim normalde 25 üstü yapılmıyor ama yapalım dedim. Ev halen satışta bu arada o konuda bir gelişme yok sadece kirayı hallettik. Gelecek sene bakalım ne olacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncelleme yapayım. Ev sahibi geçen gün özür diledi. Ara yolu bulduk %70 civarı mevcut tüfeye denk gelen bir fiyat teklif etti. Ben de tamam dedim normalde 25 üstü yapılmıyor ama yapalım dedim. Ev halen satışta bu arada o konuda bir gelişme yok sadece kirayı hallettik. Gelecek sene bakalım ne olacak.
    Keşke 25 ile 70'in orta yolunu bulsaydınız. Neticede biri senin hakkın, öteki ise ev sahibinin teklifi.
    Pazarlık sünnettir
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke 25 ile 70'in orta yolunu bulsaydınız. Neticede biri senin hakkın, öteki ise ev sahibinin teklifi.
    Pazarlık sünnettir
    Aslında o öyle deyince ben de dediğiniz gibi 25'le 70'in arasında bir şey teklif ettim fakat fakat çok ısrar etti rica etti tamam dedim ben de hocam.

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu an 5 yıldır oturduğum evden haftaya çıkıyorum kiram 1200 tl. 5 yıl önce 650 tl ile kiralamıştım. Geçen sene 1200 kira veriyordum maaşım 5500 tl idi, şimdi maaş 10000 tl ve yeni bir ev tutacak olsam aynı ev 8000 tl. Yani kira 7 kat artmış ama benim maaş 2 kat artmış. Şimdi 8 bine ev tutsam 2 binle nasıl geçinecem. Bizde mecburen ev eşyalarını sattık ve yan binada oturan babamın evine taşınacağız. Bu millet bunu hak etti ama ben hak edecek birşey yapmadım. Zaten önümüzdeki yaz yurtdışına gideceğim ailecek kalanlara allah yardım etsin diyecem ama %50 lik kısıma sadece gerisi daha beter olsun inşallah.
    Antalyada mısınız?
    Orda bir arkadaşım var.3500₺ kira ödüyor.Çıkarsam aynı ev 13000₺ diyor.
    Antalya'da son 1 yıldır kiralar çok aşırı arttı..
    Birçok sahil şehirleri kira artışları böyle devam ederse çalışacak memur da bulamıyacak.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aqustic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Antalyada mısınız?
    Orda bir arkadaşım var.3500₺ kira ödüyor.Çıkarsam aynı ev 13000₺ diyor.
    Antalya'da son 1 yıldır kiralar çok aşırı arttı..
    Birçok sahil şehirleri kira artışları böyle devam ederse çalışacak memur da bulamıyacak.
    Antalyadayım. Şu an baba evindeyim kafam rahat, tek sorun ayrı eve alışınca biraz konfor eksikliği oluyor
    2 haftadır bi sıkıntı yok. Kiralar inanın 2 hafta önce 8 den başlıyordu dün baktım 10 dan başlıyor işin garibi ilanlar hep aynı ilanlar gördüğüm kadarıyla bu işin sonu ne olacak bakalım nereye kadar böyle gidecek. İşin boyutu değişti zaten milletin psikolojisi yerlerde çalıştığı para yaşam giderlerine anca yetiyor buda gelecek kaygısı olarak endişelendiriyor. Benim yurtdışı planı var bu yıl içerisinde eğer olmaz ise köye dönüp orda yaşama düşüncem var. ev sahibi ve marketlere çalışacağıma gider kendime çalışırım en azından daha mutlu olurum...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler