User Tag List

Sayfa 7/11 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
203 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Ev sahibi evi satacakmış

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kredim onaylandı, eve eksper gitti geldi eksper raporunu bankaya gönderdi, banka şu evrakı imzala bunu imzala hergün birşey gönderiyor henüz satış işlemini yapamadık.

Sanırım cuma yada pazartesi satış olur. Satış ne kadar geç olursa benim için o kadar iyi oluyor aslında arabaların parası günlük vadede duruyor.

1 gün gecikmesi 1000TL kar yazıyor bana oda taşınma masrafları abonelikleri filan çıkartıyor işte.

Evin iskanıda henüz alınmadığı için hemen alel acelede taşınmam sanırım. Bir iki kişi gelsin diye düşünüyorum. Güvenlik açısından.

Gelişmekte olan bir bölgeden aldığım için heryer tarla tapan ışıklandırma vs çok yok. O yüzden hemen koşa koşa gideyim gibi bir kafada değilim.

Satış işlemide olmadığı için garip bir boşluktayım. Kirada oturduğum şuanki evime ait hissedemiyorum artık. Diğer tarafın işlemleride bitmediği için onuda kabullenemedim.

Bir garip boşluktayım.
    Benim kredi süreci çok sancılı geçmişti, o dönem geçirdiğim süre x10 olarak ömrümden gitmiştir net. Ben ev sahibine artık daha fazla kira ödememek için evi boşalttım, eşyayı kendi evime yığıp bir süre babamda kaldım. Hala daha internet gelmiş değil mesela

Herşey gönlünüzce olsun umarım min stresle atlatırsın süreci, ve tüm işlerin su gibi yolunda akar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kredim onaylandı, eve eksper gitti geldi eksper raporunu bankaya gönderdi, banka şu evrakı imzala bunu imzala hergün birşey gönderiyor henüz satış işlemini yapamadık.

Sanırım cuma yada pazartesi satış olur. Satış ne kadar geç olursa benim için o kadar iyi oluyor aslında arabaların parası günlük vadede duruyor.

1 gün gecikmesi 1000TL kar yazıyor bana oda taşınma masrafları abonelikleri filan çıkartıyor işte.

Evin iskanıda henüz alınmadığı için hemen alel acelede taşınmam sanırım. Bir iki kişi gelsin diye düşünüyorum. Güvenlik açısından.

Gelişmekte olan bir bölgeden aldığım için heryer tarla tapan ışıklandırma vs çok yok. O yüzden hemen koşa koşa gideyim gibi bir kafada değilim.

Satış işlemide olmadığı için garip bir boşluktayım. Kirada oturduğum şuanki evime ait hissedemiyorum artık. Diğer tarafın işlemleride bitmediği için onuda kabullenemedim.

Bir garip boşluktayım.
    Öncelikle yeni eviniz hayırlı olsun güle güle oturun. bende 2016 sene sonunda ev sahibimin aniden evi satmaya karar vermesi yüzünden kiralık ev bakarken bir anda dağ başında ev sahibi oldum ama şuan benim evin etrafı öyle güzel olduki gelenler buraşı şehir olmuş diyor 5 senede. ayrıca o dönem kendi maaşımdan yüksek taksitle kredi ödemeye başladım eşiminde yardımıyla. Sonra arabamı aldım evin kredisi 5 sene ödemiştim artık taksitleri çerez parası gibi ve altımdaki araba kredi borcumu 5 kez kapatmaya yetecek seviyeye gelmişti. Sonra kaşıntı vurdu ev 2+1 die satıp yine aynı siteden 3+1 aldım. hem evi hem arabayı sattım üstüne yine borçlanıp hem daha iyi bir ev aldım hemde çok daha iyi bir araba aldım(Aslında kredinin büyük kısmını araba için çekmiş oldum ) şimdi 9. taksidi ödedim çok şükür şuanki aracımın değeri öyle arttıki satınca krediyi kapatabiliyorum ama bu devirde türk lirasıyla borçlanmak en doğru iş olduğu için ödeyebildiğim kadarını ödiycem taksitlerin. Sizede başta zor gelir belki 1 2 sene bunalabilrsiniz ama emin olun o 1 2 sene sonunda iyiki diyceksiniz. Allah ağız tadıyla yeni evinizde oturmayı nasip etsin.

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tüm yorumlarınıza teşekkür ederim arkadaşlar. Burada yazdıklarınız inanın okudukça içimi rahatlattı. Bende o nedenle yazmaya devam ediyorum süreçleri.

Dün tapu sürecimde sona erdi. Artık kendime ait bir evim var. Ancak taşınma süreci 1-2 ay alacak gibi iskan sürecinden dolayı.

Taşınma süreci stresi abonelik vs stresleri kaldı tabi onlar için koşuşturmalar başlayacak. İlk taksidim önümüzdeki ay olacak.

Kredi 0,69 olduğu için ilk 4 yıl artarak devam edecek taksitler ve sonrasında sabitlenecek. O süreçte maaş zamlarımızla bu artışları telafi edeceğimizi düşünüyorum.

Hane gelirimizin yaklaşık 3te1 i ile başlayacak taksitler o nedenle ödeme zorluğu çok yaşamayacağımı düşünüyorum. Ama yaşamadan bilemem tabiki.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

CenkB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tüm yorumlarınıza teşekkür ederim arkadaşlar. Burada yazdıklarınız inanın okudukça içimi rahatlattı. Bende o nedenle yazmaya devam ediyorum süreçleri.

Dün tapu sürecimde sona erdi. Artık kendime ait bir evim var. Ancak taşınma süreci 1-2 ay alacak gibi iskan sürecinden dolayı.

Taşınma süreci stresi abonelik vs stresleri kaldı tabi onlar için koşuşturmalar başlayacak. İlk taksidim önümüzdeki ay olacak.

Kredi 0,69 olduğu için ilk 4 yıl artarak devam edecek taksitler ve sonrasında sabitlenecek. O süreçte maaş zamlarımızla bu artışları telafi edeceğimizi düşünüyorum.

Hane gelirimizin yaklaşık 3te1 i ile başlayacak taksitler o nedenle ödeme zorluğu çok yaşamayacağımı düşünüyorum. Ama yaşamadan bilemem tabiki.
    Hayırlı olsun. İsteyen herkes alabilir inşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de kocaelide belediyenin yaptığı kentkonuta yazıldım ama çıkmadı, tokinin türkiye geneli projesine yazıldım o da çıkmadı. Onun dışında zaten şu şartlarda alınabilecek ev yok benim için.

0.69'u kaçırmayayım diyorum ama toki ve belediye dışında uygun fiyatlı hiçbir şey yok mlsf.

Alanlara hayırlı olsun, umarım bir gün bize de nasip olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seneca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de kocaelide belediyenin yaptığı kentkonuta yazıldım ama çıkmadı, tokinin türkiye geneli projesine yazıldım o da çıkmadı. Onun dışında zaten şu şartlarda alınabilecek ev yok benim için.

0.69'u kaçırmayayım diyorum ama toki ve belediye dışında uygun fiyatlı hiçbir şey yok mlsf.

Alanlara hayırlı olsun, umarım bir gün bize de nasip olur.
    Valla hocam bende tüm sürecimi senin konuna yazdım takip etmişsindir.

Ortalama benim ve ailemin oturabileceği evler için eskişehir de kiralar 7000 + seviyelerinde.

0,69 la ilk yıl 8500 TL taksit ödemem olacak. İkinci yıl 12500 seviyesine çıkacak ödemeler. Ancak 7 bine bir eve kiraya çıksam zaten seneye 10 bin ödeyeceğim.

Bu nedenlerle 0,69 dan çokta seçme şansımız olmadan bir ev bulduk ve aldık. Enflasyonun en az 5 yıl daha süreceğini ön görüyorum ki bu ay için %50 çıktı.

O yüzden kısa sürede bu çok büyük rakamlar küçük paralar kalacak. İmkanının varsa hertürlü biryer almaya bak derim.

Ben çok mu mutluyum ev aldım diye kesinlikle hayır. Ama en azından artık bir telefonla kimse hayat düzenimi bozamayacak.
    M.Kemal ATATÜRK

Mert- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de bir kiracım var yaklaşık 2 yıldır oturuyor. Emsal kiralar 7 civarı, kendisi 1900'e oturuyor.

Sözleşme yenileme dönemi geldi, paragöz biri değilim fakat enflasyondan ben de etkileniyorum, kredisini ödüyorum nasıl orta yolu bulacağım? %100 bile yapsam 3800 oluyor, bu oranları düşündükçe içim rahat etmiyor.

fiyatlar öyle kısa sürede uçtu gitti ki güncele yaklaşmak bile acayip bir artışa denk geliyor. *** gibi bir durum oldu

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mert- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de bir kiracım var yaklaşık 2 yıldır oturuyor. Emsal kiralar 7 civarı, kendisi 1900'e oturuyor.

Sözleşme yenileme dönemi geldi, paragöz biri değilim fakat enflasyondan ben de etkileniyorum, kredisini ödüyorum nasıl orta yolu bulacağım? %100 bile yapsam 3800 oluyor, bu oranları düşündükçe içim rahat etmiyor.

fiyatlar öyle kısa sürede uçtu gitti ki güncele yaklaşmak bile acayip bir artışa denk geliyor. *** gibi bir durum oldu
    hocam evi satacaksınız 5 yıldan önce rayiç bedel davası açamıyorsunuz. Kiracı iyi niyetle anlaşma yoluna giderse daha iyi olur tabi.
    E90 330i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %25 kuralı Temmuzda bitiyor galiba.
    Bu noktada kiracılar da iyi niyetini göstermeli. Neticede kiracının geliri %100'e yakın arttı son bir yılda.
    %25 kira artışı ortamı germekten başka birşey yapmaz.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla etrafımdaki çoğu kiracı mal sahibi konularında mülk sahipleri fazla rakam istendiğinde kiracılar %25 kozunu kullanıyor ve orta yolu bir şekilde buluyorlar.

%25 olayı temmuzda bitiyor eğer bir uzatma olmazsa. Sonra tefe tüfe neyse ona göre zamlanacak kira fiyatları.

Bence kiracınızla konuşup kendisinden de memnunsanız şayet enflasyon ortamını herkesin aynı süreçleri yaşadığını söyleyerek bir orta yolu bulmalısınız.

5 yıldan önce kira enflasyon değerlemesi talep edemiyorsunuz kanunen.

Bu arada 0,69 ile ilgili birşey söyleceğim. Biliyorsunuz bu krediyi kullandım. Normalde aylık taksit ödemem 16.700TL ancak ilk yıl müteayyit ve sonraki 3 yıl devlet desteği olduğu için ödemeler daha düşük oluyor.

Ben ilk taksidimi cuma günü 16.500 TL olarak ödedim. 8.500 TL si bugün hesabıma iade geldi. Yani taksidi öderken ödeme planında ki rakam neyse onu ödüyorsunuz akabinde destek tutarı hesabınıza geri yatıyor.

Bu krediyi kullanacakların bilgisi olsun.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Flood olacak ama ilave etmek istediğim bir konu daha var.

Banka kredi çekerken evi ne kadara alıyorsunuz diye soruyor. 2 milyon derseniz müteayitten 100 bin TL kesinti yapıyor buda ilk sene taksitlerinize 8333 TL olarak yansıyor.

3 milyon derseniz müteayyitten 150 bin TL kesiyor bu durumda taksidinize ilk yıl 12.500 TL destek geliyor.

Şöyle bir handikap var banka rakamını yüksek bildirirseniz tapu daki harç miktarıda ona göre artabiliyor.

Müteayyit ten fazla destek alayım diye çok bildirirseniz bu kez keseceği faturanın %4 ünü tapu harcında fazlasıyla ödüyorsunuz.

Dengeyi bulmanız lazım. Ben 2 m TL bildirdim. 80 bin TL tapu harcı ödedim.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncelleme yapayım.

Birkaç gün önce birileri bakmaya gelmişti, evin satıldığını öğrendik. Hafta içi işlemler tamamlanacakmış.

Bundan sonrasında ne yapılması lazım? Biz kiralık ev bakmaya başladık. Galiba yeni ev sahibinden gelecek ihtarname sonrası 6 ay süremiz başlayacak. Onun dışında yapılması gereken bir işlem var mıdır acaba?

volkan_gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncelleme yapayım.

Birkaç gün önce birileri bakmaya gelmişti, evin satıldığını öğrendik. Hafta içi işlemler tamamlanacakmış.

Bundan sonrasında ne yapılması lazım? Biz kiralık ev bakmaya başladık. Galiba yeni ev sahibinden gelecek ihtarname sonrası 6 ay süremiz başlayacak. Onun dışında yapılması gereken bir işlem var mıdır acaba?
    Merhaba, evet gelecek evrakta yeni sahibinin ibani olacak, bundan sonraki odemelerinizi oraya yapmaya dikkat etmeniz gerekiyor herhangi bir hukuki sorun olmamasi adina.
    Kontrat yenileme doneminize 6 aydan kisa sure varsa o sure kadar, 6 aydan uzunsa 6 ay sure bulunuyor, zaten noterden gelecek evrakta belirtiliyor bosaltmaniz gereken tarih ordan emin olabilirsiniz. Evin devrini aldiktan sonra 1 ay icinde gondermesi gerekiyor bu arada, ihtiyac sebebiyle tahliye isteyecek ise.
    Yine ev sahibinin ihtiyaci sebebiyle cikmanizi istedigini varsayarak, sizden sonra 2 yada 3 yil kiraya vermemesi gerekiyor, takip etme imkaniniz varsa ve bu durum gerceklesirse siz de tazminat davasi acabiliyorsunuz.
    Umarim gonlunuze gore bir ev bulursunuz, her iki taraf icin de sorunsuz cozume ulasilir.
    diyemedim ya la

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    %25 kuralı Temmuzda bitiyor galiba.
    Bu noktada kiracılar da iyi niyetini göstermeli. Neticede kiracının geliri %100'e yakın arttı son bir yılda.
    %25 kira artışı ortamı germekten başka birşey yapmaz.
    Geçmiş olsun ev sahiplerine.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konutlarda kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz’da sona erecek olan düzenlemenin uzatılacağını duyurdu.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0.69'dan ev bakalım dedik fakat çoğu ev için %30 peşinat isteniyor ayrıca mesela evler 1.700 diyelim 700-800 bin kredi çıkıyor diyorlar. Bazı evler var 1 milyon kredi çıkıyor diyor ama ev 2 milyon. Nasıl bir yol izlemek gerekiyor bulanlar nasıl buluyor ev? Önceden birikimi olupta onun üstüne mi çekiyorlar krediyi yoksa tamamına kredi çekme gibi bir durum olmuyor mu hiçbir şekilde acaba? Yol gösterebilecek olan var mıdır? Arabayı satayım diyorum ama etse etse 300 bin edecek istenen peşinat 600 bine falan denk geliyor çoğu ev için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı volkan_gs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, evet gelecek evrakta yeni sahibinin ibani olacak, bundan sonraki odemelerinizi oraya yapmaya dikkat etmeniz gerekiyor herhangi bir hukuki sorun olmamasi adina.
    Kontrat yenileme doneminize 6 aydan kisa sure varsa o sure kadar, 6 aydan uzunsa 6 ay sure bulunuyor, zaten noterden gelecek evrakta belirtiliyor bosaltmaniz gereken tarih ordan emin olabilirsiniz. Evin devrini aldiktan sonra 1 ay icinde gondermesi gerekiyor bu arada, ihtiyac sebebiyle tahliye isteyecek ise.
    Yine ev sahibinin ihtiyaci sebebiyle cikmanizi istedigini varsayarak, sizden sonra 2 yada 3 yil kiraya vermemesi gerekiyor, takip etme imkaniniz varsa ve bu durum gerceklesirse siz de tazminat davasi acabiliyorsunuz.
    Umarim gonlunuze gore bir ev bulursunuz, her iki taraf icin de sorunsuz cozume ulasilir.
    Merhabalar teşekkür ederim yanıtınız için. Yeni ev sahibi kendisi oturacağını söylüyor. Takip ederim ben onu yan komşudan bir şekilde. Böyle bir imkanımız olduğunu bilmek güzel.

volkan_gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0.69'dan ev bakalım dedik fakat çoğu ev için %30 peşinat isteniyor ayrıca mesela evler 1.700 diyelim 700-800 bin kredi çıkıyor diyorlar. Bazı evler var 1 milyon kredi çıkıyor diyor ama ev 2 milyon. Nasıl bir yol izlemek gerekiyor bulanlar nasıl buluyor ev? Önceden birikimi olupta onun üstüne mi çekiyorlar krediyi yoksa tamamına kredi çekme gibi bir durum olmuyor mu hiçbir şekilde acaba? Yol gösterebilecek olan var mıdır? Arabayı satayım diyorum ama etse etse 300 bin edecek istenen peşinat 600 bine falan denk geliyor çoğu ev için.
    Bir onceki satista evin degeri dusuk gosterildiginde bir sonraki satista gercek fiyattan gostermek istemiyor bunu yapan kisiler, cunku anormal bir deger artisi olacagindan farkedilip bir onceki satista devletten kacirdiklari alim satim vergisini odeme riskiyle karsi karsiya kaliyorlar
    Bir onceki satisin uzerinden 5 yil gecmisse, veya bina yeniden yapilmis ve toprak sahibi kisi satiyorsa, veya bir onceki satista gercek satis bedeli beyan edilip alim satim masraflari odendiyse, yeni satis yapilirken de gercek fiyat beyan edilebilir ve kredi ona gore talep edilebilir.
    Zaten ilanlarda kredi limiti yoktur diye belirtirler onlari, ilanda bu tarz bir ibare yoksa muhtemelen dediginiz tarzda bir durum vardir, ev icin aradiginizda ilk olarak kredi limiti var mi diye sorarsaniz bosuna emlakcilarla iki saat konusmaya gerek kalmaz
    Bu isin cakallik boyutuyla ilgiliydi, bunun disinda subat ayi gibiydi galiba cikan duzenleme sonrasi da evin degeri ve enerji sinifina gore tutarlar belirlendi.
    1 milyon altinda %90, 2 milyona kadar evlerde enerji sinifi yuksekse %70’e kadar veriliyor diye biliyorum, kalani pesinat olarak hazir olmasi gerekiyor.
    Birde yasal duzenleme veya kisitlarin disinda bankalar kredi verme konusunda cok isteksiz davraniyorlar birkac aydir, bence en asilmasi guc durum bu gibi gozukuyor, emlakcilarin tanidik bankacilari falan oluyor yoksa tek basiniza gidince zaten pek sallamiyorlar sagolsunlar
    Bizim de oturdugumuz ev satilmis ve bosaltmak durumunda kalmistik, ogrendigim seyleri aktarmaya calistim umarim yardimci olur biraz, insallah bu olumsuz durum bir sekilde ev sahibi olmaniza vesile olur.
    diyemedim ya la

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam öncelikle hakkında hayırlısı olsun.

Tam kredi kullandıran bir firma bulman gerekiyor. 0,69 Krediye uygun diye ilan veriyorlar ama aradığında 500-600 bin kullanabilirsiniz diyorlar çünkü firma daha önce sattığı daireleri hep o rakamdan fatura etmiş ve fatura başı devlete %23 vergi ödemek zorunda.

Bu nedenle herkes tam kredi kullandırmıyor. Benim aldığım firma 2 milyona kadar kredi kullandırıyordu. Ben 1700 kredi çektim mesela. İstesem 2milyonda çekebilirdim.

Peşinat kısmı da şöyle oluyor. Yukarda da yazdım banka kredi için gittiğinde sana soruyor evi ne kadara alıyorsun diye. 2 milyon olarak bildirdin diyelim ne kadar kredi çekeceksin 1.7 milyon, arada kalan 300 bin TL yi banka hesapta görmek istiyor.

Tabi 2 milyon kredi kullanınca firma da tapuya buna yakın bir rakam bildiriyor satış için ve ödeyeceğin tapu harcı 80-100 bin arası oluyor bunu da hesaplamana katman iyi olur.

Krediyi kullanan ve süreci yeni yaşayan biri olarak kafana takılan bir durum olursa çekinmeden yazabilirsin.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncelleme olsun

1 ay sonra 10 Haziran'da taşınacağım nasipse.

Aldığım sitede 3 adet kiralık daire var arsa sahibine ait kira olarak 13.750 TL yazmışlar. Arsa sahibi de üst komşum sürekli irtibat halindeyiz.13.000 gibi verecekmiş.

Ben kredi olarak 8500 ödeyeceğim. Kiralasam daha çok para ödemem gerekecekti.

Ne garip bir durum değil mi
    M.Kemal ATATÜRK

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler